Napfoltok

Napészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.08.20. 10:30

Aug. 20- Mint ha a kis folt középen megnyúlna? Ketté válik? Sajnos az én 71/500 + 83x-osom már nem bontja jobban. Nagyobb távcsővel talán több látszik
Szép erősek a fáklya mezők, az ÉK-i eléggé igéretes. BQ
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2016.08.20. 14:51

Én is beleadtam mindent ( 300/1500 newton+ 6,7 ES okulár+ Kontinuum szűrő) de nem tudtam kivenni. Pórusokat láttam körülötte, de nagyon vibrált.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.20. 16:19

astrohist írta:Aug. 20- Mint ha a kis folt középen megnyúlna? Ketté válik? Sajnos az én 71/500 + 83x-osom már nem bontja jobban. Nagyobb távcsővel talán több látszik
Szép erősek a fáklya mezők, az ÉK-i eléggé igéretes. BQ


Én is megnéztem (160/1308 GPU APO, Baader Herschel prizma, Solar Cont. szűrő) a délután folyamát többször is, háromféle nagyítással; először 64x (20mm ES 100°), aztán 100x (13mm Nagler), végül 187x-es (7mm Nagler). Ez utóbbi a mostani légköri viszonyok közötti nagyítási határ nálam. Ugyanakkor azokban a pillanatokban, amikor megállt a levegő, ezzel is döbbenetesen részletgazdag képet mutatott a Nap 1-2mp-re. :shock:

A központi folt rendkívül tagolt, de az egész csoport maga is nagyon szétszórt, legalább 8 alcsoportot számoltam meg (de 3-4 csak pórus méretű foltocska). 100x-sal látszott a legszebben a központi folt umbrája, ami 4 felé (!) bomlott, ebből kettőt vékony, sötét híd kötött össze. Majd az is elszakadt, és a 4 magocskából egy - amelyik a híd egyik végén volt - nagyon összement. Most (16:10 körül) a 3 nagyobb mag látszik jól (nagyon vékonyka peumbrában) a központi foltban, a 4. csak hosszabb szemlélődés után jön elő. Mindeközben a követő folt is nagyon felfejlődött, a szomszédos kicsik pedig feloszlottak.

Ugyanakkor a fenti csoporttól keletre, kb. egy tized napátmérőnyire is van egy aprócska, kb. É-D-i orientációjú bipolár, amit még a Soho képen sem láttam (illetve csak sejteni lehet). Alig nagyobbak, mint egy-egy konvektív cella. Kérdés, hogy továbbfejlődik-e, vagy feloszlik.

Sőt, a nyugati napszélen látható kiterjedt és nagyon szép fáklyamező közepén is jól láthatóan ott figyel egy gyönyörű kis szépségpötty, egy apró folt képében. Nagyon szépen mutatja a Wilson-effektust...! (Ez is csak alig sejthető a SOHO képen. Mekkora lehet a SOHO lencse- (vagy tükör?) átmérője? :oops: Ezt nem írják a fact-sheet-en. (http://sohowww.nascom.nasa.gov/about/docs/SOHO_Fact_Sheet.pdf) Az L1-ben kering, tehát csak kicsit van közelebb a Naphoz, mint a Föld.)

Nekem nagyon tetszett a foltcsoport fejlődésének figyelemmel kísérése. Nem is gondoltam, hogy egy fél délután alatt ennyi változás megy végbe a csoporton belül... Még a végén rászokom a Nap megfigyelésére. :P


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.08.23. 13:17

Aug. 22. Egy nap kimaradt, talán az egész országb borult volt az ég (aug. 21). Igy hát nem volt mód Attila szép és tanulságos észlelés sorozatát folytatni.
A kimaradó nap alatt azután neki lódult a Nap: az ÉK-i részen, a cm előtt egy szép bipol született, szinte órák alatt (NOAA 12 579). DK-n pedig bejött egy szép kis folt (12 580). Érdemes nyomon követni, hova fejlúdnek. Lehet, hogy félutánra már észlelhető a változás. BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.08.24. 12:12

Aug. 24. Az új csoport a napkorong közepe körül szépen kifejlődött. Jellegzetes bipol, a mágneses tere még mindig a 24-es napciklusnak megfelelő. Érdekes, hogy ÉNy-on a kis folt, amelyről Attila érdekesen írt, tegnap nem látszott, mára azonban megint előbukkant, egy fényes fáklya mezőtől körítve. BQ.
Kkaresz
Hozzászólások: 84
Csatlakozott: 2009.12.08. 18:41

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Kkaresz » 2016.08.24. 13:50

A 2578 egy nagyobb fáklyamező szélén szépen tartja magát a Ny-i perem felé tartva. A CM közelében lévő 2579 szép bipoláris (megkockáztatom, D típusú) foltcsoporttá fejlődött. A 2580-as csoport egy nagyobbacska folt mellett két apró pórusból áll. A délutáni óráknak köszönhetően a légkör már erőteljesen úszik a szikrázóan tiszta égbolton.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.08.26. 13:11

Aug. 26. Eléggé változékony a Nap viselkedése. A tegnap még meglevő ÉNy-i bipoláris jóformán hirtelen eltünt, egy pici folt még talán látszik. Viszont ÉK-n kifejlődött egy tág bipol. Tegnap is volt ott már folt, tegnap előtt én csak egy fáklyamezőt láttam. (NOAA 12581). Alighanem még fejlődni fog. A DK-i, centrálmeridián közeli foltocska viszont stabil. BQ
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.08.27. 12:25

Aug. 27.
Az É-i centrálmeridiánon álló csoport szépen kifejlődött. Talán most van a csúcson. Sok apró folt lehet benne, de ezeket az én távcsövemmel már nem látom. Az ÉNy-i perem közelében a kis csoport (NOAA 12 579) vezető foltja már megint erősebben látszik: kibukkant a fáklya mezőből. D-i CM után a magányos folt stabilnak tűnik. Fáklyákat csak nyugaton látok. BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.09.01. 19:15

Szewpt. 1. Az "öreg csoportok" szépen mennek kifelé a nyugati szélen. Keleten viszont már aug. 31.én bejött egy szép nagy folt, ma már jókora csoportnak bizonyult. Jelentős fáklya mezeje is van. Tőle délre mint ha egy apró folt lenne,, tegnap még nem volt ott semmi, csak egy hosszúkás fáklya sáv. Működik még a Nap! BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.09.02. 15:14

Szept. 2. A nyugati perem közelében még látszik a régi kisebb csop. maradványa. De kelete egy igazi kis óriás jött be, nagy bipol sok apró taggal. Lehet, hogy szabadszemes lesz, bár attól tartok már a fejlődése csúcsán van, és lassan hanyatlik. Alatta a DK-i részen egy apró. (Mindkettő mőár szept. 1-én is látszott.) Még egy gyanús kicsi folt van szinte középen, nekem a láthatóság határán.
Nap-nézegetők és észlelők figyelmébe: nagyon alaposan kell a korongot átnézni, gyakoriak az igen apró foltok, amelyek könnyen elkerülik a figyelmet. Pedig fontos a regisztrálásuk BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”