Napfoltok

Napészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.07.21. 16:59

Jul 21. A nyugatavvra levú nagyobb folt valóban ketté szakadt. A mögötte jövő bipoláris csoport folyton változik, alighanem kezd visszafejlődni. ÉNy-en, a centrálmeridián közelében megint látszik a nagyon pici folt.
A keleti perem most üres, de mint ha jönne valami. BQ.
Kkaresz
Hozzászólások: 84
Csatlakozott: 2009.12.08. 18:41

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Kkaresz » 2016.08.05. 08:41

Aug. 5. Az Alföld közepén szép, nyári kora délelőtt, a hozzá tartozó verőfényes, de nagyon hullámzó, párával teli légkörrel...
A 2570 növekvő, szép bipolárissá nőtte ki magát. A 2571 is szépen erősödő, növekvő bipoláris csoporttá vált. A K-i peremen beforduló fáklyamezőben "mintha lenne" két pórus, legalábbis a röpke nyugodtabb pillanatokban látni vélem (170/1220 Newton).
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.08.05. 16:14

Aug. 5. Kér kixsi csoport valóban látható, az ÉNy-i már napok óta megvan, most mint ha szétosztódott volna.
Erősen a leszálló ágban vagyunk. Ilyenkor eléggé gyakor, hogy akadnak napfolt nélküli napok. De ez nem jelenti azt, hoogy ne jöjjön akár óriás folt is, amire ebben az évben szép példák is voltak.
Sajnos a fáklya mezőket nem látom jól, de ott is lehet még valami! BQ.
Kkaresz
Hozzászólások: 84
Csatlakozott: 2009.12.08. 18:41

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Kkaresz » 2016.08.06. 12:07

Az Alföldön még lehet "Napozni". A Ny-i perem felé tartó 2572 D típusúvá nőtte ki magát. Talán a picit "tejfölös ég" most nem hátrány, kontrasztos, aránylag nyugodt a kép. Szép a nagyobb foltok PU-s szerkezete. A 2571 is tartja magát C típusú foltcsoportként. A K-i peremen befordult fáklyamezőben a tegnapi "mintha lenne két pórus"-nak se híre se hamva... De a fáklyamező így is szép...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.07. 19:04

Ilyen gyönyörű Nap-képet már régen láttam, mint most!!!
Frenetikusan jó az átlátszóság Érden, és a nyugodtság is meglepően jó egy nyári délutánhoz képest...

Három csodálatos aktív terület, fáklyamezőkkel, a granuláció leugrik az okulárról, a penumbra olyan szálas, mint még soha nem láttam, fantasztikus!
Baader Herschel prizmával és Solar continuum szűrőn át néztem/nézem (160mm-es átmérővel), és berosálok!

Nézzétek meg ti is, hátha ott is ilyen jó ég van!


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.08.08. 12:37

Aug. 8. A kis dupla csoport ÉNy-en a peremen kivonul (én már csak egye foltot látok belőle. A CM.től kissé Ny-ra a NOAA 1257-es csoport úgy látszik elérte fejlődése csúcsát, lassan talán zsugorodni kezd. Hanem az ÉK-i peremen nagy a mozgolódás, jön befelé két csoport: a NOAA 12572-es szép nagy foltokból áll, de megint csak egymástól észak-déli irányba, ami a mostani napfolt-ciklusban meglepően gyakori volt. Tőle É-ra egy kicsi folt, de lehet még belőle valami. Tőlük nyugat felé eléggé fényes fáklya mező, amelyet az elmúlt napokban több észlelő is feljegyzett.
Leszálló ágban vagyunk, a foltok mind a Nap-egyenlítő közelében bukkannak fel, majdnem azt mondhatjuk, hogy "minimum-foltok". De tegnapi böngészésem azt mutatja, hogy a mágneses bipol-terük még mindig a most folyó naptevékenységi ciklusra jellemző.
Érdemes gondosan figyelni, hogy mikor bukkannak fel magasz naprajzi szélességen foltok, amelyek már a következő ciklus előszelét jelentik. Én mostanában nem láttam az egyenlítői sávtól távoli foltokat, még pórust sem, de nagyobb távcsővel rendelkezők előbb-utóbb talán elcsípnek magas szélességű foltokat. BQ.
Kkaresz
Hozzászólások: 84
Csatlakozott: 2009.12.08. 18:41

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Kkaresz » 2016.08.12. 14:14

Derült az ég A Nap is igen látványos. A légkör nyugtalan, hullázó a látómező, néha - néha nyugszik le pár pillanatra. A Ny-i peremen a 2571-ből már csak a fáklyamező "széle" látszik. 2574 markánsan kétfelé vált foltcsoport. A nyugodtabb pillanatokban látványos a PU-k szálas szerkezete. A 2575 két kis pórusból áll. A 2576 egy "nagyobb" magányos folt, két elkülönülő umbrával a belsejében. Nyugodtabb pillanatokban ennek is szép a PU szálas szerkezete. A 2577 gyorsan fejlődő, mostanra D típusú csoport. A nagyobb foltok mellett pórusok halmaza figyelhető meg.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.08.14. 19:03

Aug. 14. Szép kis csoportosulás a napkorong közepe táján. A déli félgömbön, a CM-en levő látványosan széthasadt. Érdekes lehet megfigyelni, távolodnak-e egymástól. A két északi csoport alighanem kezd visszafejlődni. Meglátjuk. megérik-e a kifordulást a Ny.i peremen. Viszont fáklyákat alig látok. BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.08.17. 16:37

Auf. 17. Az előző napok csoportjai mennek kifele, közben zsugorodnak is. De ÉK-en, az egyenlíthöz közel született egy kicsi folt. 16-án ott csak egy fáklyamezőt láttam, bizonytalanul. 17-én délbe már jól kivehető egy apró folt, délutánra mint ha megnőtt volna. Lehet még belőle valami. BQ.
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2016.08.20. 09:37

A pici folt pont középen van, de K-en szép fáklyamező fordul be, mintha folt is lenne benne, kicsit DK-en is elnyúlt fáklyamező derült.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”