Napfoltok

Napészlelők fóruma
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: krivan » 2014.01.12. 15:13

astrohist írta:?..de szép Wilson-jelenséget mutat. Viszont a fáklya tevékenység eléggé gyenge. BQ.


Kedves Lajos,

Mit jelent a Wilson-jelenség? Kistávcsővel hogyan figyelhető meg? A fáklyamezők láthatóak a kistávcsővel ha a penumbrát meg tudom figyelni?

Köszönettel:
Tibor
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.01.12. 15:35

Wilson-jelenség: a napfoltok nagy részénél az umbra mélyebben fekszik, mint a környező fotoszfére, ezért a penumbra tölcsérszerűen mélyed a sötét magig. Amikor egy nagyobb napfolt a perem közelében van, mintegy oldalnézetből látod, ezért a Nap-perem felőli penumbra részre "rálátunk, a felénk (Nap közepe felé) eső részt viszont a magasabban fekvő fotoszféra kissé takarja. Ezért a mag helyzete látszólag szimmetrikussá válik. Szóval ténylegesen érzékeled a lapos tölcsér-szerű jelleget. (Azt hiszem a googlon beütve a Wilson-jelensége vagy Wilson-phenomenon kereső szót, szép ábra is található erről.) De nem minden napfoltnál mutatkozik, és néha az umbra a valóságban is aszimmetrikus helyzetű. Ezért érdemes folyamatosan figyelni a foltok látszó alakját.
A Wilson jelenség nagy foltoknál már 5-6 cm-s távcsővel, 50-80x-os nagyítással is észrevehető. (Én már 4 cm-es távcsővel is láttam nagyobb foltoknál.)
Kis távcsővel a fáklyák fényes szabálytalan fehér mezőként főleg a Nap pereme közelében, napfolt(csoportok) körül láthatók. (Néha a foltoktól függetlenül is jelentkeznek.) 5-6 cm-es távcsővel szépen látszanak. Én zöld szűrőn át láttam a legszebben a fáklya mezőket.
Jó észlelést: Lajos
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2014.01.14. 02:38

astrohist írta:2014. jab. 6. 9:30 UT. Nagyszerű a Nap, sok csoport, de legszebb a centrálmeridián közelében egy óriás folt, amely önmaga is puszta szemmel látszik, mellette a csoport többi tagjával együtt egy hatalmas, szabadszemes foltmező. Alighanem a legnagyobb felületű napfolt magában is, és az egész csoporttal együtt, amelyet az elmúlt két ciklusban láttam (meglehet, hogy az 1959 óta általam megfigyelt legnagyobb területű csoport?)
Az óriás-folt umbrájában fénylő fehér foltok (3 db). Széteső umbra?
Most egy darabig nem tudom észlelni, dél körül, ha még tiszta az ég újra meglesem, mi történt. Fotósok! Rajtatok a sor.
Üdv és tiszta eget: Lajos


Képek a napfoltrol:
http://www.csillagaszat.hu/a_het_csilla ... tkepe.html
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: bognart » 2014.01.16. 20:17

Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: bognart » 2014.01.21. 13:04

Sziasztok !

A Szombati 2014.01.18. -i Nap helyzet sok-sok felhő között...

http://univerzumkepekben.hu/sun-20140118-bognar-tamas/
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.01.21. 13:44

Kedves Tamás! Jül jött a rajzod, én lemaradtam szombaton a Napról. Így már látom, hogy hogyan alakultak a foltok. (A Te rajzaid és az én vizuális észlelésem jó összhangban vannak.)
Üdvözlettel: Lajos
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.01.23. 12:45

Jan. 23. Végre 9 nap után megint észlelhető a Nap. Két szép nagy csoport van a centrálmeridiánon, egy aprókból álló foltfelhő délnyugaton. Ezen kivül több kisebb és látszik.
Érdekes lesz a déli nagy flotok változása, a délibb (11959) körül van egy sor egészen apró, számomra éppen láthatól. A keleti naprész viszont eléggé üres.
A nagy foltok gyakori megjelenése talán arra mutat, hogy túljutottunk a maximumon. De ezt nem lehet bizonyosan tudni, majd fél-egy év mulva. Addig is lessük (ha van derült ég). - BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.01.29. 22:02

Jan. 28-án egy óriás-napfolt (csoport)jött be, tegnap (28-án) még a rövid napsütéses idő alatt láttam a vezető kisebb foltot, és egészen a peremen az óriás követőt, akkor még nagyon bizonytalanul sejthetőn. A mai napon már szépen bent lehetett, a képét pl. a
www.space weather. com nagyon szépen bemutatja. Bízzunk abban, hogy a következő 10-12 napban csak lesz egy-két napfényes nap, amikor már mi is jól láthatjuk az egész csoportot! BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.01.29. 22:02

Jan. 28-án egy óriás-napfolt (csoport)jött be, tegnap (28-án) még a rövid napsütéses idő alatt láttam a vezető kisebb foltot, és egészen a peremen az óriás követőt, akkor még nagyon bizonytalanul sejthetőn. A mai napon már szépen bent lehetett, a képét pl. a
www.space weather. com nagyon szépen bemutatja. Bízzunk abban, hogy a következő 10-12 napban csak lesz egy-két napfényes nap, amikor már mi is jól láthatjuk az egész csoportot! BQ.
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2014.01.30. 08:12

astrohist írta:Jan. 28-án egy óriás-napfolt (csoport)jött be, tegnap (28-án) még a rövid napsütéses idő alatt láttam a vezető kisebb foltot, és egészen a peremen az óriás követőt, akkor még nagyon bizonytalanul sejthetőn. A mai napon már szépen bent lehetett, a képét pl. a
http://www.space weather. com nagyon szépen bemutatja. Bízzunk abban, hogy a következő 10-12 napban csak lesz egy-két napfényes nap, amikor már mi is jól láthatjuk az egész csoportot! BQ.


Kedves Lajos! Kösz, hogy mindig felhívod a figyelmünket a látányos napfoltokra.
Valóba, szépen fordul befelé a 11967-es foltcsoport :
http://www.solarmonitor.org/full_disk.p ... indexnum=1
Obszidián.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”