Napfoltok

Napészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.07.15. 21:34

Kedves Judit!
A 11520-as nagy vezető foltjában az umbra félnap alatt is erősen változott. Érdemes megfigyelni! Most kimenetnél talán a peremen a H-alfában is látszik valami érdekesség? Üdvözli: Lajos
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.07.22. 23:00

Jun. 22. Megint esett a naptevékenység, bár a kromoszféra még mindig élénk, de csak monokromatikus távcsővel észlelhető. De most érdemes alaposan észlelni a Napt, mert bárhol feltünhet egy-egy kicsi (esetleg rövid életű) folt/csoport.
Hát tessék alaposan megnézni a napképet! BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.07.23. 10:25

Jól. 23. No, kicsit megélénkült a Nap, délkeleten egy szép nagy kerek folt bejött, fényes fáklya mezőben. Már tegnap is bent volt, egészen a peremen. A déli CM-en pedig egy pici csoport eltűnőben. (A délnyugati kicsi de eddig stabil volt.)
Látszott a délkeleti peremen valami szép kromoszféra jelenség? BQ.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.24. 04:32

2012.07.23. 10 UT körül készítettem egy vörös, egy kék szűrős videót a Napról. Elsőnek a szokásos feldolgozás alig mutatott valamit, de kissé felerősítve, kontrasztosítva a halványabb részleteket a jól látható foltokat beégetve, már érdekessé vált a felszín képe. Alább mutatom a két képet külön is, és egy piros/kék szemüveggel nézhető változatát, amely igencsak meglepett, amikor egymásra másoltam a két felvételt és a színes szemüveggel megnéztem! Kíváncsi lennék arra, ha valakinek van lehetősége, és esetleg tud készíteni a Nap felszínéről egy szűk vörös és egy szűk kék tartományban képet, az esetleg mutatna hasonlóságot a felvételeimmel? Ha a két képet illesztve összeadja, akkor mutatna-e az is térbeli hatást? Az összegkép színegyensúlyát a kényelmesebb szemléléshez kicsit a zöld irányba eltóltam, és azért nem lila. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.07.24. 13:41

Ezek mind "igazi" napfoltok? A sima szűrős, nem fokozott kontrasztú képeken csak töredék ennyi látszik.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.24. 16:09

SzZoli írta:Ezek mind "igazi" napfoltok? A sima szűrős, nem fokozott kontrasztú képeken csak töredék ennyi látszik.

A készítés menete ugyan az, mintha egy M27-et fotóztam volna, azaz dark kivonás flat korrekció és erős gamma emelés, és ami az alapzaj felett van, azt mutatja a kép. Az M27 esetében a csillagok, azaz a kis felület a max fényességű rész, itt a nagy felületű Nap, az M27 esetében a háttér az alacsony fényességű és kis kontrazstú rész, amit erősen erősíteni kell, itt meg azok a kisebb kiterjedésű foltok. Az a két-három, amely erős kontraszt emelés előtt is látszik, az itt már alaposan beégett, tehát a Nap felületének igen kis kontrasztos foltosságát mutatja a kép, amely erősen hasonlít egy foltra, annál 50-100-szor halványabb, és ezért nem látni a megszokott feldolgozásban. Azért mérget nem veszek arra, hogy ezek valódi foltok, de hogy a Nap felületén vannak, és nem a lencsén, az majdnem biztos. Készítsen más is felvételt, és úgy dolgozza fel, mint egy színes, ködös hátterű éjszaka látható halmaz felvételét, és akkor kiderülhet, hogy mit mutat a kép. Nap az időnként süt, és most éppen kevéssé foltos, tehát találni rajta foltmentes területet, amit lehet tesztelni. Érzésem szerint a vörös kép a Nap felszínén az eltérő hőmérsékletű foltokat, de a még nem kialakult eredeti értelmében véve a működő foltokat mutatja. Ezeken a helyeken lehet, hogy lenne keletkezés késöbb. A kék felvétel más hullámhosszban mutatja a Nap felszínét, amely nyílván nem lehet ugyan az a kép. Érdekes, hogy azon a helyen, ahol volt a vörös képen folt, ott a kék nem mutatta, és viszont, de hogy mi az oka, azt nem tudom. A két felvétel azonos beállítással készült. Ekkora eltérés tehát nem nagyon valószínű a technika miatt. Egyedül a szűrő változott, esetleg azokon lehetne felületi szennyeződést kimutatni, de annak a képe nem lehet ennyire éles! Igaz, hogy a flat kép szűrő nélküli, de megismételhetem szűrővel készített flattal is. Én is készítek még ilyen felvételt, ez csak az első volt.

Ellenőrző felvétel és képfeldolgozás után sokkal többet lehetne megtudni, hiszen nekem egy bizonyos távcső, egy adott kamera áll rendelkezésemre, de ha már másik távcsővel, és kamerával is készülne feldolgozott kép, akkor sokkal biztosabban lehetne állítani azt, amit most csak feltételezek. Fizikailag nem lehetetlen, hogy már amatőr eszközökkel is ki lehessen mutatni akár néhány 10 fokos felületi eltérést is a Nap felszínén, a foltok eretleges kialakulásának helyét íly módon lehetne előre is valószínűsíteni. Valamit mutanak a felvételeim, az biztos, és az is, hogy van közük a Nap felszínéhez és foltjaihoz, de hogy a megszokott értelemben véve ezek foltok lennének, az nem állítottam, de a két kép térben nézve meglepett.

Nagyon szívesen venném, ha mások is készítenének egy-egy képet, hátha mégis van ennek valami haszna! Szerintem érdemes ezzel kísérletezni, elvégre szép felvételeket lehet készíteni, amely nagyon érdekes tulajdonságokkal rendelkezik. Utána majd megmagyarázza a témában járatos szakember, hogy ez nem az, és megmondja, hogy mit látunk mi amatőrök az így készült képeken. Engem is nagyon érdekelne! Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Kkaresz
Hozzászólások: 84
Csatlakozott: 2009.12.08. 18:41

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Kkaresz » 2012.07.29. 14:00

A kegyetlen párás, fullasztó hőség ellenére úgy döntöttem, hogy fotózok... Szakadt a víz rólam mire végeztem, de megérte.
Szép foltok, foltcsoportok látszódnak, főként a D-i féltekén. a 11532 látványos fáklyamezőben helyezkedik el.
Az É-i féltekén most fordul be egy fáklyamezőben csücsülő csoport. Úszik a perem, csak sejthető a szerkezete...
A 11532 és a 11530 "szabadszemes".
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.07.29. 20:57

Júl. 29. Nagyon jól vissza adja a kép a vizuális látványt! Sajnos én nem tudtam szabaszemmel észlelni a nagy foltokat, talán túl világosak már a szememnek.
Hanem Északkeleten, egészen a peremen is volt 8:30 UT-kor már egy vélhetőleg nagy folt. Holnapra már biztosan jól látható. BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.07.30. 10:13

Megint nagyon változatos lett a Nap. A déli félgömb erősen nekilódult, a CM-nél levő nagy folt, (világos penumbrával) órák alatt is változtatja az alakját.
Van mit nézni most a Napon! BQ.
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.08.02. 19:32

Valahogy mostanában nem nagyon fotózzátok a napfoltokat.
A két utolsó fotó július 14-én /Soponyi György/, illetve
29-én /Kovács Károly/ volt feltöltve.
Pedig, igencsak látványos volt tegnap és ma is a Nap felülete.
Sajnos, én nem tudok fotót készíteni a Napról.
Ezért, a mai nap képét küldöm :
http://sidc.oma.be/DATA/uset/png/2012/0 ... 143415.png
Jó észlelést. Bogáncs.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”