Napfoltok

Napészlelők fóruma
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.06.29. 23:48

Ez eléggé tetszetősre sikerült, biztos volt vele munka és utómunkálat is nem kevés, de megérte az eredményt látva.
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2012.06.30. 15:18

Sziasztok,

Ma kora délután ilyennek látszott a Nap korongja Dobson távcsövemen keresztül:
120630_x.jpg


A nyersképek elég jól sikerültek, köszönhetően a nyugodt légkörnek, teljes szélcsendnek és annak, hogy a tubus már négy napja kint áll az erkélyen, így volt elég ideje jól lehűlni. :)

Próbáltam egy kis színt csempészni a felvételbe, hogy ne legyen olyan unalmas szürkeárnyalatos. Talán egy kicsit túl rózsaszín lett..
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.07.01. 13:50

Sziasztok!

Ma délelőtt egy napszűrő fóliával ránéztem a Napra, hogy vajon van-e szabadszemes folt rajta. Volt, így előszedtem a kis Lunt-ot és azzal néztem meg a Napot. Először a szűrőt addig tekergettem, ameddig csak a napfoltok látszottak a narancssárga korongon. Három nagyobb foltcsoportot néztem meg. Azután visszatekertem, hogy a protuberanciák - ha vannak most - is látszódjanak. Gyönyörű protubernaciák voltak láthatók. De egyszer csak azt vettem észre, hogy az egyik foltcsoportnál Ha-ban nagyon kifényesedik, szinte fehér fénnyel világít egy kisebb terület. Nagyobb jelentőséget nem tulajdonítottam a dolognak, mert mindent el lehet mondani rólam, de azt, hogy rendszeresen végeznék megfigyeléseket a Napra vonatkozóan, azt nem.
Viszont most, hogy olvasom Kálmán Béla könyvét, a flerekről szóló részben úgy van leírva a dolog, mint amilyennek észleltem és a mellékelt fényképeken is szinte ugyanolyan, mint a távcsőben lévő látvány volt. A kérdésem a következő lenne, egy 6 centis Ha távcsővel ezeket a flereket lehet-e látni? Tehát azt láthattam-e vagy esetleg más jelenséget? Valaki más is látta-e? Az észlelés időpontja ma, délelőtt 10:10-10:30, UT: 8:10-8:30. Távcső: Lunt LS60Ha/B600 blokkszűrő. Nagyítás: 36x.
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.07.01. 14:05

Mázlista! Lehet látni flereket, hisz Te magad vagy erre a példa. :D
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.07.01. 15:07

Kedves Mönich Laci!
Az bizony egy szép nagy napkitörés (flare = flér) volt. Szerencséd is volt, de nyilván egy kis gyakorlatod is van a Nap-nézegetésben. Iéyenkor, naptevékenység maximuma felé már nem ritka, csak azért behéz elcsipni, mert az erősebb villabás időtartama általában 5-10 perc. Régebben a nap obszervatóriumokban úgy csinálták, hogy a spektrohelioszkóp okulárjánál felváltva üldögéltek, és folyamatosan észlelték G-alfában a napot. Ma már ezt aautomaták (is) csinálják.
Igen a távcsövedben nagyon jól kátszik már a napkitörés. Én H-alfában egyszer láttam a Prága-Ondréjovi cseh nemzeti obsz-ban, éppen olyan volt, mint ahogyan leírtad.
Viszont kétszer csiptem el fehér flért, ezek az olyan nagyon fényes napkitörések, amelyek H-alfa szúrő nélkül is észrevehetők. (Ilyen módon is fedezték fel a napkitöréseket 1859-ben. Ez nem ilyan ritka jelenség, mint a szakirodalom állítja, csak szorgos, hosszű idejű napészlelés kell hozzá.) Először egy 20 cm-es refraktorral láttam, nagyon jó polarizációs napszürővel. Másodszor azonban egy 5 cm-es kis refraktorral, kettős vörös okulár szürővel, 40x-es nagyítással. Tehát a Te adottságaid mellett (monokromatikus kép) máskor is láthatsz, de ahhoz bizponysürün és gondosan kell észlelni a Napot! - További szerencsét: BQ.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: hanee » 2012.07.01. 15:13

Sziasztok!

Meunier: Nagyon jó esélyed van rá hogy valóban flert láttál, és ehhez nem szükséges nagy távcső. Mivel a fler nagyon fényes, tulajdonképpen egy kistávcső is elegendő (egy 35-ös Lunt bőven).
Ha megnézed a solarmonitor.org oldalon, nyomon tudod követni a hivatalosan is megfigyelt flereket. Láthatod, hogy mostanság ez annyira nem is ritka jelenség, naponta több is történik.

Tegnap kb. 15:12 CET én is megfigyeltem egy fler szerü jelenséget, sikerült lefotóznom is. Érdekes, hogy a solarmonitor nem jelez arra a területre abban az időben flert, de más is jelezte hogy ekkortájt flert látott, így egyre biztosabb vagyok benne, hogy én is azt figyeltem meg.

A fotó amin feltűnik:

Kép

hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.07.01. 17:51

Nem, ez nem úgy néz ki, mint egy napkitörés. A kitörések aránylag kicsi, összefüggő terület gyors kifényesedései, amelyek azután esetleg már percek alatt elhalványodnak. Itt a képen egy meglehetősen nagy kiterjedt területet látunk, szétszórtan kiterjedt fényfoltokkal. Ezek a folthoz tartozo flokkuluszok lesznek, vagy csak nagyon aktív sima fákályák. A napkitörés semmi esetre sem így néz ki.
A SpaceWeather jun. 30-i mellékletán látható egy nagyon szépkitörés. Üdv: BQ
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: hanee » 2012.07.01. 18:21

astrohist írta:Nem, ez nem úgy néz ki, mint egy napkitörés. A kitörések aránylag kicsi, összefüggő terület gyors kifényesedései, amelyek azután esetleg már percek alatt elhalványodnak. Itt a képen egy meglehetősen nagy kiterjedt területet látunk, szétszórtan kiterjedt fényfoltokkal. Ezek a folthoz tartozo flokkuluszok lesznek, vagy csak nagyon aktív sima fákályák. A napkitörés semmi esetre sem így néz ki.
A SpaceWeather jun. 30-i mellékletán látható egy nagyon szépkitörés. Üdv: BQ


Csak a pontosság kedvéért szögezzük le, hogy a napkitörés NEM azonos a fler jelenséggel.
(attól függetlenül hogy a fotón fler látható-e vagy sem).

Judit
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.07.01. 19:50

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat. Akkor már egy flert is láttam szabad szemmel. :)
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.07.01. 21:50

"Csak a pontosság kedvéért szögezzük le, hogy a napkitörés NEM azonos a fler jelenséggel.
(attól függetlenül hogy a fotón fler látható-e vagy sem)".

Éppen a pontosság kedvéért szögezzók le: a NAPKITÖRPÉS az angolul Flare, latinul és németben is Erupciónak nevezett jelenség magyar neve. Ezt egyébként már régebben tisztáztuk. A Flare magyar neve napkitörés (kb. félévszázada).

Sajnos eléggé gyakran találkozom itt is, hogy tévesen a PROTUBERANCIÁT nevezik napkitörésnek, de ez nagyon hibás használat. A protuberanciákra máig sincsen elfogadott magyar elnevezés.

A magyar szakterminológiiában sok évtizede megvan kialakult rendszere. Célszerű az ezirányu könyvek és egyetemi jegyzetek alaposabb tanulmányozása

Amit Mönich L. leírt az egyértelműen Napkitörés, Flare, Erupció, ahogy tetszik. Ami hannee képen bemutat, az lehet fáklya (ha jobban tetszik "faculae"), esetleg flocculus, csak kitörés (flare, erupció) nem. Egyszerűen egy kitörés nem így néz ki. Talán flocculus. De mivel sajnos semilyen közelebbi információ nincsen róla, nem mernék határozott besorolást adni. BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”