Napfoltok

Napészlelők fóruma
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2012.04.18. 08:08

Ha már ilyen népszerű a topic, én is bekérdezek, remélem jó helyen :)

Hamarosan lesz a vénusz átvonulása a nap előtt és én is szeretném látni. Viszont az a tapasztalatom a Baader fóliákkal, hogy valami eszméletlen hamar apró pici lyukak jelennek meg rajta. Leventééknél kérdezősködtem (nem Leventétől, hanem aki akkor ott volt), azt mondta ő is tapasztalja.
Illetve mintha már itt is kérdeztem volna és azt írta valaki, hogy állítólag nem bántja a szemet, mert annyira kicsi az a lyuk. Na de kérem, ha azt a fóliát nap felé fordítottam, legalább 20 ilyen pici lyuk volt elszórva a fólián.
Kérdésem, hogy ennyire rossz minőségűek ezek a fóliák, vagy miért van ez a jelenség? Én mindig tartóban, féltve tartottam őket, ezért is lepett meg.
A szemem pedig a legjobban féltett testrészem, ezért maximálisan vigyázok rá :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: hanee » 2012.04.18. 08:20

Sziasztok!

Mudlee: biztos hogy az Baader folia es hogy jol taroltad? En egyaltalan nem tapasztaltam ilyet, de akit ismerek es hasznalja mas se. Egyebirant ha kilukad, szigoruan tilos hasznalni! Egy apro luk epp eleg a tavcsovel felerositett fenynek hogy kart tegyen a szemedben. Ezek a foliak eleg erosek, nem szakadnak konnyen meg akkor sem ha veletlen nekiutod valaminek ezert elegge meglep a tapasztalatod.

Lajos: olvastam azt a reszt is, de nem arra reagaltam, hanem a muszerekrol szolo reszre, elnezest ha ez nem derult volna ki egyertelmuen a hozzaszolasombol.

Judit
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2012.04.18. 09:20

Szia!

Pedig bizony tényleg vigyáztam rá és mégis. Ne nagy lyukakra gondolj, hanem ilyen tűhegynyiekre.
És ez kétszer is előfordult, szóval nem tudom :/ Ezek a lyukak csak akkor látszanak amúgy, ha fény felé tartod.

Fura, hogy ti még nem tapasztaltatok ilyet.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: András » 2012.04.18. 09:47

Off:
Pedig előferdül, most nekem is fóliám van még és (bár régi) vannak rajta tűszúrásnyi, tizedmm-es apró lyukak. Lehet, hogy nem a fólián van a lyuk, hanem a rágőzölt rétegen, mindegy. Szerintem nem ártalmas, inkább kontrasztra lehet hátrányos. Esetleg ha zavar, fény felé tartva (pl ablak előtt) rá lehet pöttyinteni fekete alkoholos filccel. Annak a kitakarása nulla, fényveszteség szintén, és félni sem kell többé.
A Herschel-prizma meg hogy drága -e... hát az relatív. Az öregségi nyugdíj 2012-es legkisebb összegénél kb 2x több a legolcsóbb is. De egy közepes árfekvésű okulárhoz képest már nem is annyira, nem?
Off vége
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.04.18. 10:23

Napészlelés foliáva:
A mostani fóliát két éve használom, nincsen rajta lyukacska azóta sem.
Az előző, napészleléshez használt távcsőra egy másik, ismeretlen gyármányű fóliát is használtam. Azon volt néhány pici lyuk, nem is tűszúrásnyi, hanem mégkisebb, akkor tüntek fel, amikor sötét szobában erős lámpa elé tartottam. Ezek nem okoztak okoztak gondot, napészlelésnél nem is vettem észre. De egyszer leesett, csúszott is a földön, akkor lett rajta 2-3 nagyon pici lyuk, de az előbbieknél nagyobb. Én úgy érzékeltem, hogy a napkép elmosódottabb lett, talán diffrakciótól. Nem használtam többé.
Nekem sajnos nem telik Herschel-prizmára, lehet, hogy másnak jobb az anyagi alapja. Ami viszont tény: a napkép két egymás mögötti fényelnyelő okulár-szűrőn át jobb minőségű volt, mint a fóliával! Elvileg Herschel-prizmával mégjobb!

Hannee! Én nem vitattam amit írt , és azt meg éppen nagyon méltányolom, hogy ha valaki szeret egy műszert, mert élménye fűződik hozzá. (Én az öeg Heydét szerettem, mert azzal kezdtem, és ezért szomorított el, amikor az objektívjét ügyetlenségből elrontották.) Csak azt akartam kiemelni, hogy egy szép napfolt-észlelésnek nem előfeltétele egy nagy objektív!
Egyébként pedig nem árt, sőt hasznos, ha a saját észlelésünk minőségét összehasonlítgatjuk olyan klasszikus észlelőkével, mint pl. Konkoly, Fényi, és társaik. Már önmagában is jó érzés, hogy ha látom, az én észlelésem is van olyan jó, vagy pontos, mint azoké, akik évtizedes gyakorlattal rendelkeztek. Egyébként a Maga belinkelt napfolt rajza nagyon szépen összehasonlítható Konkolyinak az általam szépnek tartott rajzával! Talán ha szkennerhez jutok, beszklennelek egy pár klasszikus napfolt észlelést, összehasonlítóként.
(A protuberancia rajzai pedig szépen összehasonlíthatók Fényi nagy rutinnal készült trajzaival!) Üdvözlet: BQ.
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.04.18. 11:46

[quote="astrohist"]
" Ami viszont tény: a napkép két egymás mögötti fényelnyelő okulár-szűrőn át jobb minőségű volt, mint a fóliával! Elvileg Herschel-prizmával mégjobb! "

Tisztelet Lajos bácsi!
Mivel, teljesen borult az égbolt és nem lehet a Napot megfigyelni, ezért kihasználom az alkalmat,
hogy megkérdezzem : konkrétan milyen títusú szűrőt kell egymás mögé becsavarni?
Valamint, lényeges a szűrők sorrendje?
Arra már rájöttem, hogy a Barlow lencsét kicsavarva a foglalatból a helyére teszek egy aszűrőt.
A másik szűrőt, pedig az okulárba csavarom be. Gondolom, hogy igy lehet két szűrőt alkalmazni.
Szívességét előre is köszönöm.
Üdvözlettel Márton.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.04.18. 12:58

Szerintem manapsag nem erdemes mar okularba csavarhato szurokkel kiserletezni.
A Herschel-prizma nagyon jo, a folia is tokeletesen megfelelo.

l. pl: http://www.skyandtelescope.com/observin ... page=3&c=y
"However, there is one type of filter that is very dangerous: the eyepiece Sun filter." es
"The heat from the Sun concentrated by a telescope can shatter these filters without warning."

--mpt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.04.18. 13:22

Re: szűrők.
Az okulár elé helyezett szűrők 5-6 cm-esnél nagyobb távcsöveknél nem ajánlhatók. Én, 5 és 6 cm-nél jól használtam, és évtizedek alatt egyszer volt bajom velük. Tulajdonképpen ilyen kis méretű távcsönél három szürő ajánlatos: két közepes (vörös vagy zöld), és legelől, az okulár frontlencséje előtt még egy gyenge szürke hővédőnek. Sajnos ezeket már nem árusitják, nekem egy régi Merz okulárba illeszthető szűrőpárom volt, amit az okulár elé leghetett betenni. A hővédőt én magam barkácsoltam eléjük. De már régóta nem láttam sehol sem ilyen szűrőket árusítani. (Sajnos az én darabjaim eltörtek, nem a melegtől, hanem leejtettem ezeket.)
A leírt elrendezés leírása helyes, mert egy szűrő az okulár előtt, egy mögötte mindenképpen biztositja a védelmet.

A fólia-szűrőnél jobb képet ad az üvegre gőzölt objektív előtti szűrő. Csak ezek is drágák.
A kereskedelmi forgalomban csak Herschel-prizma van, és azokhoz tartozik szűrű is. A sima Herschel-prozmánál jobb lenne a Browning-féle okulár, ami tulajdonképpen 2 Herschel-prizma, egymás mögött. Hátránya, hogy nagyon hosszú bennünk a sugármenet, nem biztos, hogy a forgalomban levő kihuzatokkal élesre lehet állítani. (Az eredeti Browning-gyártmányoknál a rendszer elején van egy Barlow-lencse is, amely megnyujtja a fókuszt.) Nem láttam már régen sehol sem hirdetve, legfeljebb házilag lehetne előllítani.2 szögprizma átfogó felülete mint reflektáló felület alkalmazható lenne, de nagyon jó finommechanikus kellene a készítéséhez.

Jobb híjján egyébként én is fóliát használok. Sajnos nem tudok jobb elérhetőséget.
BQ.
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.04.18. 15:16

mpt írta:Szerintem manapsag nem erdemes mar okularba csavarhato szurokkel kiserletezni.
A Herschel-prizma nagyon jo, a folia is tokeletesen megfelelo.

l. pl: http://www.skyandtelescope.com/observin ... page=3&c=y
"However, there is one type of filter that is very dangerous: the eyepiece Sun filter." es
"The heat from the Sun concentrated by a telescope can shatter these filters without warning."

--mpt


Üdv Péter!

Azért érdekelt a színszűrő, mert Lajos b. azt írta, hogy élesebb képet ad.
Az SW 90/900-hoz vásároltam egy gyári Baader solar filtert.
A 190 mm-es Newtonomra is tehetek ilyen fóliát? / van A 4-es méretben /
Bogáncs.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.04.18. 15:47

Bogáncs írta:...Az SW 90/900-hoz vásároltam egy gyári Baader solar filtert.
A 190 mm-es Newtonomra is tehetek ilyen fóliát? / van A 4-es méretben /
Bogáncs.


persze, de kerdes, hogy megeri-e. A felbontas biztos jobb lesz, de - mint ez mar felmerult az elozoekben - az atmero novekedesevel valik egyre erzekenyebbe a legkorre a muszer.
Ha megvan a 90/900-asod, en nem foglalkoznek a Newtonnal, 90mm tokeletes muszer a Napra (en egy 72/432-es refraktorral napozok, a 20-as Newtont elo se veszem Napra :))

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Nap”