Napkitörés

Napészlelők fóruma
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.02.02. 08:32

Árpád! Nem tévedtél el egy picit? Ebben a topicban elég off-nak tűnik, de talán az egész csillagvároson! :D

Ha már napkitörés, tegnap olvastam egy cikket az időképen, ami az X190-es eseménnyel foglakozik, azaz kicsit fikció! Mi lenne ha megismétlődne az 1800-as évek közepén történt nagy napkitörés. Ekkora méretű kitőrés statisztikailag 500 évenként van. Vagy 500 évente éri el a földet? Ez most nem mindegy, mert ugye ha az időzítés nem tökéletes, azaz a nap ellentétes oldalán alakul ki, akkor nem érinthet komolyan! Lajos tudsz valami bővebbet erről a statisztikáról?
shmiasrael
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2011.05.12. 23:35

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: shmiasrael » 2012.02.02. 13:19

Elég kezdő vagyok így szeretnék kérdezni. A napkitörések megfigyelhetők vizuálisan valamilyen szűrő segítségével, vagy csak fotografikus úton láthatók?
Olyan képet ami lent látható mivel lehet elérni?
Azt tudom, hogy a napfoltok szerkezetének vizsgálatához vannak szűrők. De a kitöréssel mi van? :o

Köszi a választ!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.02.02. 13:41

Igen, vannak erre szurok es kifejezetten naptavcsovek is.
Egyik gyarto: http://www.luntsolarsystems.com/
Egy masik: http://www.meade.com/product_pages/coro ... ronado.php

Persze a fenti kep (gondolom) legkoron kivul keszult valami urszondaval, szoval ennel picit visszafogottabb azert a latvany.

--mpt
shmiasrael
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2011.05.12. 23:35

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: shmiasrael » 2012.02.02. 13:58

Köszi szépen! Szűrőt akkor nézek, mert van egy 130/650-es newton távcsövem. És ahhoz kerestem szűrőt!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.02.02. 15:43

A fenyut miatt nem biztos, hogy egy Newton jo lesz hozza.
Az arakon ne lepodj meg.

--mpt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.02.02. 16:07

shmiasrael írta:Köszi szépen! Szűrőt akkor nézek, mert van egy 130/650-es newton távcsövem. És ahhoz kerestem szűrőt!

Nem lesz jó hozzá semmilyen h-alfa szűrőrendszer. Legolcsóbban egy kompakt kis naptávcsővel jössz ki, ajánlom a Lunt 35-öt. Még Molnár Peti munkája is benne van :)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
shmiasrael
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2011.05.12. 23:35

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: shmiasrael » 2012.02.02. 17:48

Köszi szépen!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.02. 20:26

Kedves Attis!
Kérdésed: "Ha már napkitörés, tegnap olvastam egy cikket az időképen, ami az X190-es eseménnyel foglakozik, azaz kicsit fikció! Mi lenne ha megismétlődne az 1800-as évek közepén történt nagy napkitörés. Ekkora méretű kitőrés statisztikailag 500 évenként van. Vagy 500 évente éri el a földet? Ez most nem mindegy, mert ugye ha az időzítés nem tökéletes, azaz a nap ellentétes oldalán alakul ki, akkor nem érinthet komolyan! Lajos tudsz valami bővebbet erről a statisztikáról?"

Először tisztázzuk: amit a napperemen látni, többnyire nem napkitörés (flare) hanem protuberancia. (Te jól kérdezted, de a következő levelekben a protuberanciákról írtak!) A napkitörés 5-15 perc élettartamú, többnyire hidrogén-alfában vagy kétszer ionizált kalciumban észlelhető jól. A Nap peremén csak kis pupnak látszik, Ezek a szép nagy lángok a képeken azonban protuberanciák.
A szimpla szűrőn át látható fehér flérek (fehér kitörések) valójában tényleg ritkák. De nem annyira, hogy a hogy néha nem lehet elcsípni. Én is láttam két alkalomal, 1972-ben, és a 90-es években. Áldott Gábor is elcsípett kettőt, talán 2-3 éven belül. Valószínűleg azért tartják ritka jelenségnek mert rövid életűek, valóban véletlen kell a megpillantásukhoz. Többnyire azért is nehéz észlelni, mert kivetített napképen nem tűnnek fel. A hidrogén-fényben, pl. a kereskedelemben kapható protu-távcsöveken (Coronado, Lunt) persze láthatók a csak H-alfa kitörések is a napkorongon de itt is ki kell fogni azt a pár percet, amig felvillan.
Megítélésem szerint minden maximum táján megvan a lehetőség arra, hogy ilyen szerencsés véletlen tanui legyünk. Tulajdonképpen az a feltétele, hogy abban az néhány szük sugárzás tartományban ahol a kitörés kibocsát, olyan erős legyen az intenzitás, hogy felülmúlja azon a területen a fotoszféra fényét.
Nem bizonyos, hogy az 1859-es fehér flare volt minden idők legnagyobb kitörése. Nagyon bizonytalan dolog különböző műszerekkel, különféle felfogással végzett észlelések összehasonlítása. Az, hogy erős zavarokat okozott a távíró kábelekben önmagában nem döntő, mert az első távíró vezetékeket jól szigetelték,de nem volt árnyékolásuk. Éppen egykét erős mágneses háborgás befolyása után rendszeresítették az árnyékolt kábeleket. Viszont a napkitörések felfedezése előtt senki sem gondolt arra, hogy mi okozza a távíró kapcsolatok zavarát. Viszont az árnyékolás alkalmazása a legtöbb mágneses zavart kizárta. Most viszont a műhold összeköttetésekben okozhat zavart, de erre az 1979-es és az 1990-es nagy naptevékenység éveiben két-három eset volt. A sajtó szereti feltupírozni az ilyen eseményeket. Viszont az amerikai kontinensen néha megsínylik az időjárásban, mert a kitörések hatására a pólusok feletti hideg légpárna lezúdúl Kaliforniáig. (Európában a kelet-nyugati hegyláncok lefékezik a hideg-kitöréseket.)
Egyszóval nincsen semmi lehetetlenség, hogy egy rendszeres napészlelő most is kifogjon fehér kitörést.
Sok szerencsét ehhez: Lajos
vajdov
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.03.15. 01:50

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: vajdov » 2012.02.03. 00:15

shmiasrael írta:Köszi szépen! Szűrőt akkor nézek, mert van egy 130/650-es newton távcsövem. És ahhoz kerestem szűrőt!

Szia, Newtonra napszûrô fóliát szoktak használni, nekem is tök jól mûködik, viszonylag olcsó, lehet méretre vágva is kapni, meg befoglalva, 4000-bôl megvolt az enyém, egy 20x20 centis darabot vettem, a nôm meg befoglalta fekete kartonba, h rá tudjam húzni a csô elejére. http://makszutov.hu/matrix/szuro_nap
vajdov
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.03.15. 01:50

Re: Napkitörés

Hozzászólás Szerző: vajdov » 2012.02.03. 00:33

[quote="attila dezső"]Árpád! Nem tévedtél el egy picit? Ebben a topicban elég off-nak tűnik, de talán az egész csillagvároson! :D

Valóban kissé elrugaszkodtam a témától, elnézést, amúgy roppantul érdekelnek a konkrét adatok is :)

Valahol olvastam egy felvetést, hogy a legutóbbi aktív idôszak óta igencsak megszaporodtak a mûholdak, ûrtávcsövek, meg a földi berendezések is viharosan fejlôdnek, így sokkal sérülékenyebbé váltunk az intenzívebb naptevékenységre, még ha nem is szárnyalja túl a szokásos maximumot.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”