Napmegfigyelés

Napészlelők fóruma
haisch
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2011.08.30. 01:45

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: haisch » 2011.09.29. 10:03

mpt írta:szia,

a Bariumban is van ragasztott lencsetag, nem biztos, hogy szeretne a kivetitest. Arrol nem beszelve, hogy eleg sok muanyag alkatreszt tartalmaz, azaz ha a kivetiteskor nem pontosan a lencseken halad csak at a koncentralt napfeny, szo szerint pillanatok alatt meg tudnak olvadni a muanyag alkatreszek, ha epp oda vetul a feny.
En inkabb megvarnam a foliaszurot.

--mpt


Én 25 mm-es bariummal vetítettem ki a nap képét. A okulár bírta azzal semmi gond nem volt, viszont csak 30-40 másodpercre kalandozott el a figyelmem, mikor nem a lencsén haladt át a fény... meg is olvadt a foglalat műanyag része némi füstölés kíséretében. Ettől még használható az okulár, de a látómező szélének kis része "csipkézett" lett. Szerencsére optikai hibája nem lett.
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2011.09.29. 11:06

[quote="DannyL"]Azt jól gondolom, hogy még a horizont alá félig lebukott lemenő napot sem célszerű napszűrő nélkül megnézni?

Szia DannyL!

Szeptember 17-én Szerdahelyről nézve a 31 km-re lévő regéci vár a napkorongban látszott a naplemente időpontjában.
A 90-es Sky Wtcherrel néztem szűrő nélkül!!! A levegő páratartalma nagy volt. A látótávolság szabad-
szemmel kb. 30-35 km volt. Viszont, két nappal korábban nagyon tiszta volt a levegő, csak Baader
filterrel tudtam nézni a naplementét. Ha a látótávolság max. 20-30 km, a távcsövet kicsit a napkorong
mellé állítva, majd óvatosan a Napra állítva, úgy, hogy fokozatosan kerüljön a látómezőbe, megnézhető a
naplemente szűrő nélkul is. Természetesen csak 70-90 mm lencseátmérővel.
A kivetitéssel a nyáron én is ráfáztam : a 10 mm-es Celestron okullárom látómezejének szélén két bemélyedés keletkezett.
Az EQ-2 állványomat repülőgép megfigyelésre AZ üzemmódban használom.
P280911_17.48.jpg


Üdv Tóni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2011.10.03. 23:33

Köszönöm a válaszokat. Akkor inkább nem kísérletezem a kivetítéssel, hanem megvárom amíg lesz szűrő. Nem tennék kárt az okulárban, tapasztalatlanságom miatt pedig érzem, hogy sikerülne, így a nap egyenlőre tabu marad.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
balázs horváth
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2011.11.14. 10:38

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: balázs horváth » 2011.11.14. 11:07

Sziasztok!

Azt szeretném megtudni, hogy milyen lencse/adapter kell ahhoz, hogy egy Coronado PST (40/400) naptávcsövet egy Philips Toucam webkamerával használhassak. A webkamerához természetesen van adapterem, és már a Barlow 2x-t is kipróbáltam, de valahogy nem találom az élességet... Van valakinek tapasztalata?
A másik kérdésem: Sehol se találtam olyan Nap képet, amit ilyen PST vagy Lunt távcsővel készítettek és DSLR vázat használtak volna. Gondolom ez már a barkácsolás kategória lenne, de egyáltalán érdemes vele kísérletezni, vagy elvből halálra van ítélve az ötlet? Arra gondoltam hogy egy makró objektívvel talán ki lehetne csalni az élességet...
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.11.14. 16:28

Nekem Scopium kameraval nem volt gond PST-vel, Lunt35-tel sem.
Mit jelent az, hogy nem talalod az elesseget? Ha a kihuzatban mozgatod ki-be mozgatod a kamerat, a homalyos korong merete no vagy csokken? (es melyik iranyban?). Abbol mar ki lehetne sutni, hogy eselytelen a dolog (tul melyen van a fokuszsik) vagy egyszeruen csak kijjebb kell helyezni a kamerat.
DSLR-rel is fotoznak H-alfaban (l. www.makszutov.hu galeriaban Karcsi 2005 kepeit), bar o egy szammal nagyobb Lunttal dolgozik.
H-alfahoz egyebkent celszeru fekete-feher kamerat hasznalni, mivel a szinesnel a Bayer-maszkon amugy is csak 4 pixelbol egy dolgozik.

--mpt
zsperko
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2009.09.17. 07:51

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: zsperko » 2011.11.22. 22:28

Szia!

Ezzel a problémával mi is küzdöttünk. Sajnos a PST okulár kihuzatában mélyen van az elsődleges fókusz. Az adapterel ellátott webkamera érzékelője meg ettől sokkal kintebb helyezkedik el. Barlow lencsével is próbálkoztunk, de hasonlóan jártunk mint te. Sehol nem kaptunk éles képet. Talán az a baj, hogy a Barlowt a PST okulár kihuzata nem engedi olyan távolságra betolni, hogy az így kapott fókusz már az érzékelőre essen. Marad a PST átalakítása. Itt találsz róla képeket
http://www.nae.hu/newsite/index.php?pag ... &newsid=95
valamint ajánlom egy holland ismerősöm Jan Timmermans honlapját
http://www.thefirmament.nl/
Itt az Equipment menüpont alatt keresd meg a PST-t ott van egy részletes leírás, hogy ő milyen módon éri el a fókuszt. (Több megoldás is létezik) A Tutorial menüpont alatt pedig van egy "H-alfa webcam image" leírás, hogy ő hogy is csinálja a Nap képeit. Érdemes megnézni. A másik leírás az átalakításról, hogy visszakanyarodjak hazánkba, Áldott Gábor leírása itt: http://makszutov.hu/cikk/pst_atalakit.php
Remélem sikerült segítenem.
Üdv. P.Zs.

balázs horváth írta:Sziasztok!

Azt szeretném megtudni, hogy milyen lencse/adapter kell ahhoz, hogy egy Coronado PST (40/400) naptávcsövet egy Philips Toucam webkamerával használhassak.
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: bognart » 2011.11.23. 14:22

Sziasztok !

Van itt egy dolog amit nem értek igazán, és Vilmisi sem tudta megmondani.. Barlow esetében mindeni negatív, klasszikus barlowban gondolkozik. De ! Okulárprojekció miért nem jó ? Nem kell távcsövet babrálni. Minőségi okulár megteszi. Hátrány, gyenge tubus, mechanika, kihuzat és nehéz fényrögzítő eszköz esetén igen labilissá teszi a rendszert.
De PST stabil rögzítéssel webcamal, nem túl nehéz gépvázzal működne...

Hm.. lehet, hogy megválaszoltam a kérdésemet ? :))
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.11.26. 12:40

Kedves Tamás!
Azért gondolkodnak csak negatív lencsés fókusz nyujtásban mert ez a BARLOW-rendszer. Barlow, az egy optikai rendszer, és az okulár kivetítés az egy másik optikai rendszer, más az elve és más a számitás.
A kettőt nem lehet egyazon fogalom alá söpörni.
Egyébként ebban egyetértünk, hogy az okulár kivetítés kissé nehézlesebb. Igazad lehet, hogy talán azért sem nagyon emlegetik. Üdv: BQ.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.12.04. 10:03

Sziasztok!

2011. december 17-én 10:00 órától Napbemutató lesz a Polaris csillagvizsgálóban.
Remélem addigra jobb idő lesz és valóban tudunk Napot is nézni, de rossz idő esetére készülünk előadással.
A részvétel feltételei megegyeznek a rendes esti bemutatókéval, amiről bővebb információt a http://polaris.mcse.hu oldalon találtok.

Judit
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Napmegfigyelés

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.12.10. 15:23

Sziasztok!

Pár hete vettem Baader napszűrő fóliát, amit előttem vágtak fel, csak most volt időm hozzá tokot csinálni a tubushoz és ugyanazt tapasztalom, mint annál a 15cm-es nél, amit kidobtam, mert azt hittem elment felette az idő.

Konkrétan a jelenség: nagyon pici lyukak, amik csak akkor látszanak ha nap, vagy nagy erős lámpa felé tartom a fóliát. Kb tűhegynyi, nagyon pici lyukakról(?) van szó. Ami a kérdésem, hogy ez hibásnak számít-e, jön-e rajta át annyi fény, hogy bármilyen rossz hatással is legyen a szemre?

Nagyon szeretek napot nézni, de ha 1% esély is van rá,hogy ezek a pici lyukak átengednek valamit, amit nem kellene, akkor inkább leteszek róla :)

Elnézést, ha buta lenne a kérdés, de gondolom sokan találkoztak már ezzel :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Válasz küldése

Vissza: “Nap”