Napfoltok

Napészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.09.19. 10:15

Szept. 19. Reggel nagyon élénk volt a Nap, a középső csop. nagyon szép változásokat produkál, északkeleten az új most már kibontakozik. De azt hiszem, már felbomlóban van. A szép nagy kerek (torz) kimenő óriás-folr nagyon jó Wilson jelenséget mutat!ű
A középső nagy csop szabad szemmel látszik, de én bizonytalanul látom. BQ.
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.09.19. 10:19

astrohist írta:Ha most feltúnik egy nagyobb csoport, visszafelé megnézem, hogy kb. kéthéttel (14 nappal) korábban azonos szélességen volt-e kimenő csoport?
Volt már rá példa, hogy egy-egy nagyobb csoport több fordulaton át visszatért. BQ.


Köszönöm a választ!
Arra volt már példa, hogy a több fordulaton át visszatérő csoport ugyanazt a számozást kapta? Amióta én észlelek, azóta még nem találkoztam ilyennel.
Üdv!
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.09.19. 10:24

Az meg remélem senkit nem zavar, hogy ráírom a korongra a számokat, mert ha igen, szóljatok.
A képeimnek ez az "ismertetőjele", meg az új folt jelölésében a "???", ahogy látom ezt már át is vették tőlem ;)
A fotóim csak tájékoztató jellegűek és nem remekművek! :lol: 8-)
Ahogy már két napja háromkérdőjeles volt az északi, nyugat felé haladó, lassan kimenő kis folt, ma megkapta végre a számot is, ami mint várható volt a 300-as kerek jelzés lett. Az új keleti beforduló meg kereken egy-el nagyobb számú.
Képet készítek később, ha nem lesz borult az idő mint most.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.09.19. 12:50

"Arra volt már példa, hogy a több fordulaton át visszatérő csoport ugyanazt a számozást kapta? Amióta én észlelek, azóta még nem találkoztam ilyennel".

Nem, a NOAA (National Oceanographiocal and Atmospheric Administration - tulajdonképpen a NASA Földre vonatkozó társszerve) minden újonnan látott csoportot ujabb sorszámmal lát el. Régen a zürichi központ a régi, de újra beforduló csoportokat a régi sorszámmal látta el, de ez nem vált be, mert nem biztosan döntethető el, hogy régi folt, vagy a régi közelében keletkezett újabb.
Ne becsüld alá a képeidet, nagyon jók azok, szépen összeszámolhatók az egyes foltok. BQ.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára astrohist 2011.09.19. 20:19-kor.
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.09.19. 13:24

A mai Nap képe 13:00-kor nyugtalan légkörrel, fátyolfelhőkön át:
Kép
SW 130/900 EQ2, 25mm Super Barium, Baader Solar Filter, Casio EX-S880 kézből, 2x optikai Zoom. PS-CS4
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.09.19. 19:12

pontshow írta:Az meg remélem senkit nem zavar, hogy ráírom a korongra a számokat, mert ha igen, szóljatok.
A képeimnek ez az "ismertetőjele", meg az új folt jelölésében a "???", ahogy látom ezt már át is vették tőlem ;)
A fotóim csak tájékoztató jellegűek és nem remekművek! :lol: 8-)
Ahogy már két napja háromkérdőjeles volt az északi, nyugat felé haladó, lassan kimenő kis folt, ma megkapta végre a számot is, ami mint várható volt a 300-as kerek jelzés lett. Az új keleti beforduló meg kereken egy-el nagyobb számú.
Képet készítek később, ha nem lesz borult az idő mint most.


Szia!

Nem igaziból zavar ;) Csak picit. Na jó, igazából zavar :mrgreen: De miattam nem kell levenned a számozást, jó viszontlátni a számokat rajta, sokszor magamat is megerősítem vele! Szóval a világért se változtass az egyediségén!

A ??? jelölést pedig átvettem tőled én is ;)

hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.09.19. 20:01

pontshow írta:A mai Nap képe 13:00-kor nyugtalan légkörrel, fátyolfelhőkön át:

SW 130/900 EQ2, 25mm Super Barium, Baader Solar Filter, Casio EX-S880 kézből, 2x optikai Zoom. PS-CS4



Lehet gif képet készíteni, ami mozog, egyik kép pl. a szám nélküli lenne, a másik azzal, aki akarja külön választhatja(, ha ért hozzá). :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.09.19. 21:00

hanee írta:
pontshow írta:Az meg remélem senkit nem zavar, hogy ráírom a korongra a számokat, mert ha igen, szóljatok.
A képeimnek ez az "ismertetőjele", meg az új folt jelölésében a "???", ahogy látom ezt már át is vették tőlem


Nem igazán örülök, valahogy "idegen test" a képeken. De kevésbé zavar, mint ha egy fele akkora korongon, nagyobb jegyekkel lenne felírva. Viszont igazán akkor van értelme, ha egy észlelési naplóba bele kerül, hogy ez a sorszámú csoport ennyi, vagy annyi foltot tartalmaz, és ilyen vagy olyan típus. Akkpor elősegíti a kép és az írott szöveg azonosítását.Azt már nem is szorgalmazom, hogy a koordináták is oda kerüljenek.
Nálam a napló pl. így néz ki:
No = az észlelés sorszáma abban az évben
Dat = hónap, nap
UT = Világidő
Poz = pozício, mivel nem tudom kimérni a pontos sorszámokat, ide a "kvadráns" megjelölése kerül: Északkelet, Északnyugat, Délkelet, Délnyugat
NOAA = ez a bizonyos sorszám
Tip = a csoport tipusa
f = a foltok száma a csoportban
Ezek persze vízszintesen egy oszlopokban sorakoznak. Azután még 3 oszlop, amelyeknek csak a legalsó sorát töltöm ki: g = az összes csoport száma, f' = az összes folt összege, R = a napfoltrelativszám (10g + f).
Ezek egy füzet egyik (bal) oldalát töltik be. Jobb oldalon : Megjegyzés, Fáklya,Légkör, Jegyzet oszlopok (a megjegyzlésbe kerül a pl. ha Wilson-jelenség, vagy egyéb érdekesség van). A fáklyát én egy önkényes 0-3 közti számozással jelzem, és a jellegével: szálas, pehelyszerú, raszteres, egyöntetű mező.
Persze napfolt max. körül bizony ez macerás. Máris el vagyok maradva, más munkák miatt. Üdv: BQ.
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.09.20. 08:59

Nem igazán áll szándékomban változtatni a képeim stílusán. Így legalább dokumentálva vannak a foltok, könnyen átláthatóak az albumomban. Arra viszont már gondoltam én is, hogy gif-ben meg lehetne csinálni, de a készítésnél törekszem a minél egyszerűbb megoldásokra, így a gif már bonyolítás lenne, meg van oldal, ahol meg sem jeleníteni a teljes gifet, csak az első kockát. Gongoltam arra is, hogy halványabban számozom, amit ki is fogok próbálni.
Ha valakinek végkép nem tetszik, az használhatja a görgető gombot az egerén opcionális lehetőségként.
Amíg ilyen minimál konfiggal dolgozom, marad ez így, persze, ha olyan képeim lennének, mint Péternek, eszembe sem jutna ráírni a számozást a korongra.
Judit, a háromkérdőjelessel rád céloztam :) Használd egészséggel ;)
Ma retek egy idő van, nem hiszem, hogy napozok. Másnál mi a helyzet?
Lajos, az utolsó két hozzászólásod között mintha ellentmondást vélnék felfedezni (még mielőtt szerkesztve lett volna?) Vagy rosszul emlékszem. Szép Napot!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.09.20. 10:38

Halló Gergely!

"Lajos, az utolsó két hozzászólásod között mintha ellentmondást vélnék felfedezni (még mielőtt szerkesztve lett volna?) Vagy rosszul emlékszem. Szép Napot!"
Mire gondolsz?

Egyébként félreértés ne legyen: egy amatőr azért amatőr, hogy a kedve, izlése és akár pillanatnyi hangulata szerint csinálja a dolgát. Ezért előírni, utasítani valamire nem lehet, nem is szabad, legfeljebb ajánlani. Végtére is saját örömére, szórakozására teszi, fizetést nem kap érte (sőt ő áldoz rá, néha nem kis összegeket).
Más kérdés, hogy ha valamit egy rendszeres, esetleg nemzetközi programban észlelek. Ilyenkor úgy kell végezni, hogy más is felhasználhassa, tehát bizonyos szabvány szerint. De ez nem "kötelesség"! Sőt még az is előfordulhat (van rá példa), hogy az egyéni használatra szánt módszer vagy megoldás annyira praktikusnak bizonyul, hogy később mások is átveszik! - Jobb észlelsi eget, mint a mai: BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”