Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2020.06.15. 23:45

Kgabor írta:
2020.06.15. 23:14
Sziasztok,

Vettem egy 250/1200-es Newtont, amivel nem vagyok teljesen megelégedve. 25 mm-es okulárral szerintem elég szép képet ad. De a 9 mm-essel már nem lehet élesre állni. Voltam egy üzletben, ahol a jusztirozták, de semmi javulást nem látok. Szerintetek mit tudok tenni, amig sikerül eljutnom az üzletbe és garanciában javittatni?
Milyen objektumon, mekkora látóhatár feletti magasságban volt amikor úgy érezted "nem lehet élesre állni"? Van valami rutinosabb kolléga a közelben aki meg tudja nézni a távcsövet ég alatt?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2020.06.15. 23:50

Kgabor írta:
2020.06.15. 23:14
Voltam egy üzletben, ahol a jusztirozták,
Jusztírozásért nem visszük boltba, tessék megtanulni, hogyan kell. Ceruzát sem viszünk vissza a boltba, hogy hegyezzék ki.
Kgabor írta:
2020.06.15. 23:14
Szerintetek mit tudok tenni, amig sikerül eljutnom az üzletbe és garanciában javittatni?
Hát ha nincs jobb ötleted, gyere el lekaszálni a füvet! Komolyan: keress a közeledben egy hozzáértő személyt (csillagvizsgáló, szakkör, klub, önfeláldozó amatőrcsillagász) aki csinál egy csillagtesztet, és megmondja, valóban vacak az optika, vagy csak nem találkozik az elvárásaiddal, esetleg a légköri körülményekben volt a hiba. A csillagteszt sem ördöngősség, csak értelmezni tudni kell. Egy fényesebb csillagra ráállni, aztán a defókuszált képeket összehasonlítani - ebből áll. Ezt egy gyakorlottabb amatőr megejti neked. Ennyit meg lehet/kell tenni, mielőtt visszaviszel egy ekkora műszert, mert lehet, hogy csak lesz egy felesleges köröd. Írd le, hol vagy helyileg, hátha valaki szóba jöhet.
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.06.16. 07:30

Maczó András írta:
2020.06.15. 23:50
Kgabor írta:
2020.06.15. 23:14
Voltam egy üzletben, ahol a jusztirozták,
Jusztírozásért nem visszük boltba, tessék megtanulni, hogyan kell. Ceruzát sem viszünk vissza a boltba, hogy hegyezzék ki.
Ne csináljunk ebből elvi kérdést: Amíg kezdők vagyunk simán elvisszük a boltba jusztírozni a műszert - ha másért nem, hogy megmutassák hogyan kell. Aztán megtanuljuk (valóban nem ördöngősség), és elkezdjük kiröhögni azokat, akik nem tudják... ;)

A 9 mm-es okulárral átlagos légköri viszonyok mellett azzal a távcsővel (130x nagyítás) éles képet kellene kapnod kb. minden égi objektumról. Simán lehet, hogy az okulár a hibás - ez azért elő szokott fordulni, pláne a távcsövekhez gyárilag adott olcsó barium oklikkal. Esetleg érdemes megnézni, hogy a megfelelő okulárkihuzat-hosszabbítót használod-e - az 250/1200-as Newtonnál eléggé meg kell toldani a kihuzatot, hogy meglegyen fényút a rövidebb fókuszú okulárokkal is.

Egyébként ebben a helyzetben tényleg egítene, ha megmondanád merrefelé laksz - hátha van itt valaki tapasztaltabb fórumozó, aki személyesen meg tudná nézni.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.16. 08:00

Kgabor írta:
2020.06.15. 23:14
...a 9 mm-essel már nem lehet élesre állni...
Milyen okulár az a 9 mm-es? Ha tartalmaz nyújtóelemet, akkor általában kijjebb kell húzni, na de ennyire, hogy ne legyen elég a megtoldott kihuzat hossza...? :?

Vagy eljut az okulár a fókuszsíkba és ennek ellenére életlen a kép?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Kgabor
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2020.06.10. 19:40

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kgabor » 2020.06.16. 12:00

Az okulár egy Goldline, tehát nem az alap. De ha az alap okulárt teszem be, azzal is hasonló képet kapok. A holdról éles képet kapok a 9 mm-essel, tehát tudom, hogy hol kell a fókuszt keresni. De egy csillag csak egy életlen paca marad. Apró paca, de a leirásokban szereplő tűszúrástól elég messze van. Persze ha nem kötőtűről beszélünk. A Denebre próbáltam ráállni hajnali 2 körül és próbáltam kevésbé fényes csillaggal is a környéken. A Jupiteren sem jelent meg semmivel sem több részlet a 25 mm-hez képest.
A lényeg, hogy így látatlanban senki nem tud mondani semmit. Valaki bele kell hogy nézzen. Egyébként Varsóban lakom és nem sok kedvem van itt keresgetni senkit sem. A boltban az ember kb 10 percet babrált vele és csak annyit bírt kinyögni a végén, hogy it was tricky. Júniusban 2 hetében megyek haza. Ha valaki ránézne a valahol a Veszprém, Székesfehérvár, Siófok háromszögben vagy attól nem túl messze, azt nagyon megköszönném.
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2020.06.16. 12:36

Kgabor írta:
2020.06.16. 12:00
A lényeg, hogy így látatlanban senki nem tud mondani semmit. Valaki bele kell hogy nézzen. Egyébként Varsóban lakom és nem sok kedvem van itt keresgetni senkit sem. A boltban az ember kb 10 percet babrált vele és csak annyit bírt kinyögni a végén, hogy it was tricky. Júniusban 2 hetében megyek haza. Ha valaki ránézne a valahol a Veszprém, Székesfehérvár, Siófok háromszögben vagy attól nem túl messze, azt nagyon megköszönném.
Hát látatlanban nem fog menni. A megadott háromszögben két csillagvizsgáló is van: Pannon csillagda - Bakonybél, Balaton csill.vizsgáló - Balatonfűzfő. A "Júniusban 2 hetében " az gondolom júLius második hete akart lenni - addigra talán kinyitnak az intézmények. Hívd fel őket akkor, hátha egy esti program előtt vállalja valaki. Vagy ajánljanak valakit. Vagy itt jelentkezik majd valaki.
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.06.16. 12:41

Gábor annyit tudok mondani, hogy a hold alkalmatlan tesztelésre....Még gyakorlatilag egy L3-as felület is kis nagyításal szép éles képet ad. A csillagteszt az viszont árulkodik; gyakorlatilag megmutatja a kolimáltság hibáit, vagy az optika gyengeségét. Az hogy paca a csillag egy ilyen fényerőnél, már nem jó jel...Durva kolimáltsági hibának kell kennie ami már neked is feltünne, hogy aszimmetrikus a csillag defókuszálásnál. Elvileg az életlenség, ha szép koncentrikus a defókusz, akkor sajna optikai hibától fog eredni. Teszek ide egy kiindulást, hogy kizárd a kolimáltság hibáját és hogy lásd, milyenek kellene lenni a defókuszoknak használható optika esetén.
Ja mindig 5gyűrűig defókuszálj!
_20200510_122242.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gyuri17 2020.06.16. 12:43-kor.
Gyuricza István
Kgabor
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2020.06.10. 19:40

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kgabor » 2020.06.16. 12:42

Maczó András írta:
2020.06.16. 12:36

A "Júniusban 2 hetében " az gondolom júLius második hete akart lenni
Pontosan. Talán július 11.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.06.16. 12:52

Gábor! Ha egy fényes csillagot állítasz élesre, akkor paca lesz, nem pont, ha jól értem.
A paca kerek vagy alakos?
A JUpiter annyira alacsonyan van, hogy mostanában alig láthatunk rajta valamit, a légkör elmossa a részleteket.
Kgabor
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2020.06.10. 19:40

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kgabor » 2020.06.16. 12:53

gyuri17 írta:
2020.06.16. 12:41
Gábor annyit tudok mondani, hogy a hold alkalmatlan tesztelésre....Még gyakorlatilag egy L3-as felület is kis nagyításal szép éles képet ad. A csillagteszt az viszont árulkodik; gyakorlatilag megmutatja a kolimáltság hibáit, vagy az optika gyengeségét. Az hogy paca a csillag egy ilyen fényerőnél, már nem jó jel...Durva kolimáltsági hibának kell kennie ami már neked is feltünne, hogy aszimmetrikus a csillag defókuszálásnál. Elvileg az életlenség, ha szép koncentrikus a defókusz, akkor sajna optikai hibától fog eredni. Teszek ide egy kiindulást, hogy kizárd a kolimáltság hibáját és hogy lásd, milyenek kellene lenni a defókuszoknak használható optika esetén.
Ja mindig 5gyűrűig defókuszálj!
_20200510_122242.JPG
A holdat Lovász András hozzászólása miatt említettem. Tehát tudom, hogy nyújtóelemmel vagy anélkül kell-e keresni a fókuszt.

Egyébként a defókuszált kép olyan, amilyennek lennie kell. Inkább a baloldali. Szimetrikus és kör alaku. Gyűrük is látszanak bár fényszennyezett égen inkább csak mondjuk úgy, hogy grízes a kép. Vettem egy lézert, ami kb 1-2 mm eltérést mutatott a tökéletestől. Utána vittem a szaküzletbe. Aztán még aznap kimentem észlelni és nem volt javulás.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”