Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Botond
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2019.02.14. 09:57

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Botond » 2019.02.20. 11:51

Az eszmefuttatást köszönöm.
Azonban ahogy korábban jeleztem, a véletlen műve, hogy birtokomba került a távcső és igen nagy élményt okoz még így tudás és szakszerű használat hiányában is.
Bármiféle beruházást még korainak tartanék, tekintettel arra, hogy még használni is alig tudom.
olvasok, olvasok, tanulok, tanulok
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.02.20. 12:55

Az eszmefuttatás nem személyre akar szólni, általános problémára világitott rá.
Botond
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2019.02.14. 09:57

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Botond » 2019.02.21. 11:50

Sziasztok!

Tegnap ismét csodás este volt, szinte világított a Hold. Tudom a profiknak ez nem nagy ügy, csak azt szeretném érzékeltetni, hogy csodálatos az ÉG! :-)

KÉrdezek és előre elnézést is kérek.

Tehát:
mivel mozgatom a távcsöet
A pólusmagasság állítóval NEM, a másik beállító csavarral sem.
Akkor marad a két kis levélkére hasonlító valami amit ha kioldok mozog minden, illetve a két finommozgató kar?
Tegnap a két finommozgató kar csodás volt, le fel, jobbra balra bejártam a Holdat amikor beraktam a 2x es Barlow lencsét. (bocsánat ha brutálisan hibásan írok).

De mi lenne ha teljesen más iránya néznék? Állványostul forduljak el?

Köszönöm a higgadt válaszokat!

Botond
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.02.21. 14:08

Máris jól csinálod. Állvány marad, a két tekerővel tovább mész a Hold-tól és máris kalandozol az égen. A két levélszerüt hagyd szoritva mert különben a finommozgatók nem müködnek.
Botond
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2019.02.14. 09:57

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Botond » 2019.02.21. 14:26

Ma világosban kiteszem és mindent újra átolvasok és kipróbálom mi mit mozgat
Tehát amivel rögzítem az lábhoz, evidens, hogy nem nyúlok...
Ami a pólusra állító (szögekkel jelölve) ahhoz sem nyúlok...
A két kis levet tanulmányozom...
A finommozgás két hosszút értem...
Súly...nem értem...
A hátsó T-csavar...nem értem...

itt tartok.

:-)
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.02.21. 14:43

https://tavcso.hu/egyeb/manual/Newt_eq1-2.pdf A 9. ábrát figyeld meg, és kövesd az utasitást. Ma ezzel elboldogulsz, a többit holnap. Ne siess, a kapkodás nem visz elöbbre. Ezután ezen a Használati Utasitáson lévő dologra hivatkozz pontosan megjelölve mit nem értesz. Tanuld meg a dolgok elnevezéseit, a közös nyelv nem értése, mintha analfabéta lennél . Minden alkalommal tedd be ezt a Utasitást, ne annak kelljen utánakeresgélnie a hivatkozásodra aki segitene Neked. Ezzel tekintettel leszel másokra, dijazni fogják.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára .géza 2019.02.21. 15:12-kor.
Botond
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2019.02.14. 09:57

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Botond » 2019.02.21. 14:53

igen, a türelem és a tudás....

köszönöm
Avatar
Alexian74
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.09.04. 09:23

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Alexian74 » 2019.02.22. 09:49

Szia!
Csak kettő kérdésed van? Lesz ott több is!
1. Ismerd meg az eget:
- Naprendszer bolygói, mely évszakban melyik látható
- Csillagképek és azokon belül mely fényesebb objektumok (nyílt halmaz, gömb halmaz, planetáris köd, stb.) érhetők el távcsöveddel.
2. Távcsőmechanika
- ebbe minden beletartozik amit a távcsövekről tudni érdemes

Nekem 2db Vizi Péter Csillagatlasz kistávcsövekhez című kiadványom van és az egyiket szívesen elküldöm neked ingyen, ha írsz a glace74@gmail.com -ra egy címet.

Üdv!
popey37 írta:
2019.02.17. 18:17
Botond írta:
2019.02.17. 17:30
Sziasztok!
Ismét felmerült sok kérdés, íme kettő:

Sokadszorra csodálom a Holdat, megtalálom, kezdem sejteni a "tekerőket" (bocsánat). Mit keressek, mi legyen a következő égitest?

A távcső amikor nézem a Holdat, akkor ugye fixen áll, mivel és hogyan pásztázzam az eget?

Elnézést a nagyon amatőr kérdésekért és a barbár használatért (SkyWatcher 114/900)!

Egy 10-es és egy 25 ös okulár volt a dobozban, a 25-ös ugye 40x-es nagyítás, a 10-es 90X-es. Az elsővel egyben látom a Holdat a kémlelőben, a másodikban ugye a felszín egy részét. Az eget melyikkel kémleljem?

Botond
Egyetértek Vizi Petivel, esetleg kiegészíteném azzal, hogy a környezetedben található amatőr csillagászoktól is kérhetsz segítséget. örömmel segít mindenki szerintem.

/ Géza hozzászólásait meg hagyd figyelmen kivül: aki ablaküvegen keresztül észlel az .../ :)

esetleg Vizi Péter Csillagatlasz kistávcsövekhez című kiadványát is beszerezheted, kötelező darab.
AG WEB (Astronomy) lnk: https://www.agweb.hu
Botond
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2019.02.14. 09:57

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Botond » 2019.02.22. 11:10

Szia, nagyon köszönöm a tanácsokat, írtam is Neked.
Üdv
Botond
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.02.22. 12:34

"Az eszmefuttatást érdemes megállitani és értetni a teljesen kezdő olvasók miatt. Egy alkalmi összeállitásról van szó (A távcső egy SkyWatcher 114/900 EQ2 mechanikán ) ami eleve nem harmonikus összeállitás. Ez a cső ezzel a lábbal igen rossz befektetés már kezdetnek. Biztosan értitek miről van szó. Nem vagytok kezdők. Popey, komolyan gondoltam és ajánlom neked is Attila jelzett blogját." Ez amiben minden tapasztalt amatőr egyetért. Az az "ablakonát" nem mindenkinek adatik meg. Az a jó távcső, amit legtöbbet használunk, mondás törvény is lehet. Egy dióverőt közel méterest nem könnyű mozgatni pld. egy városi erkélyen. Nekem a hálószobám ferdetetős ablakán nagy ég látszik. Az SW 70/500 csövem az ablak elötti asztal napi disze is, " üzemkész" egyfolytában. Finom ablak, üvege erősen torzitásmentes, négy ötperces éjjeli bámészkodásra kitűnő de egy ablakot persze nem lehet mindig kinyitni , meleg hullámzó levegő). Nem megfigyelésre való (?). Szóval (nappal Napra is felkészitve, szűrőzve) a legsokoldalúbb csövem. A legtöbbet van használva, fa, asztali házi készitésű erős állványon. A dióverő nem rossz bolygóra, de másra nem kényelmes. Sőt, kényelmetlen irdatlan hossza (majd egyméter) miatt. Azzal "ablakozni" roppant kényelmetlen. Nem is arra való. Akinek ilyen van, nem ismeri a rövid gyújtótávolságuak kényelmét. Pld. fotók szinte csak rövidebb (20-40 cm) csövekkel. Itt egy hosszú csőről beszélünk. Nagyszerű olcsó, de birja ezek tulajdonságait. Sajnos. Nem minden óra alkalmas kitelepülésre.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”