Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Kgabor
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2020.06.10. 19:40

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kgabor » 2020.06.18. 15:03

SzarkaLevente írta:
2020.06.18. 14:50
Kgabor írta:
2020.06.18. 10:44
Egyébként amit kifogásoltam az a következő. A használati utasításban ez olvasható: “Dec scale is factory set…”(nem olvastam a nagyar fordítást). Az hogy “set” az nem azt jelenti, hogy egy teljes körön 60 fokot elforog, hanem azt, hogy nem forog el semennyit sem. Az RA tengelyen sem lehet rögzíteni az osztott kört. A rögzítés ellenére elforog és karcol. Egyébként egy kicsit erősebben meghúztam a csavart és eltörött.
A következőt szeretném kérni. Légy szíves találjatok valamilyen megoldást, hogy az osztott körök a leírásnak megfelelően működjenek. Se több, se kevesebb. Ami az élességet illeti, megpróbálok találni valakit, aki ránéz és utána visszatérünk rá. Lehet, hogy tényleg a seeingel volt a gond, vagy össszekevertem a Denebet a Szaturnusszal vagy a tubusgyűrű csavarjával próbálta élességet állítani.
A probléma a következő: az angol nyelvű használati útmutató - és ebből kifolyólag a magyar fordítása - az EQ-3 és az EQ-5 mechanikákhoz "egyszerre" készült. Csakhogy az EQ-3 mechanikák esetén rögzített a DEC tengely skálája, az EQ-5 esetén elforgatható, ahogy te is tapasztaltad. Más szóval annyit tudok tenni, hogy a magyar nyelvű leírásban megkülönböztetve leírom az EQ-3 és az EQ-5 mechanikák osztott körének működését. Ez így megfelelő?
Nekem az is megfelel, hogy ha itt leírod, hogy egy nem rögzített/rögzíthető, össze-vissza mozgó DEC skálával mit lehet kezdeni. És reméljük, hogy a főtükröm nem a borotválkozó tükrökkel készült eszerre.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.18. 15:51

Attilának igaza van abban, hogy nem egy leányálom éjjel 1-kor koordináták különbségeit számolgatni - ráadásul nem tízes számrendszerben; magam is csak akkor használtam az osztott köröket, ha nem akartam olyan sokat tekergetni a finommozgatókat. Egyébiránt nekem sehogy sem sikerült kiküszöbölnöm azt a hibát, hogy az osztott körök hol együtt forogtak a tengellyel, hol pedig megálltak, teljesen random módon. Nálam csak az említett "kiékeléses" módszer segített, azzal viszont meglepően jól működött (ha előzőleg nem trehánykodtam el a pólusraállást!). De azért mindenképpen várd meg Levente használati utasítását, hátha neked sikerül helyretenni azokat az osztott köröket.

Valóban biztos módszer a "star hopping", főleg egy forgatható tubussal (newtonról beszélünk eq-mechanikán), ellenkező esetben igencsak flexibilis gerincre van szükség. ;) És persze leegyszerűsíti a keresést egy egyenes állású, amici prizmás kereső, a lézer irányzékról nem is beszélve. Legutóbbival egy jó szemmértékkel megáldott ember sok esetben gyorsabban megtalálja az objektumot, mint goto-val...

Azért nehéz segíteni az optikai problémádon, mert egyrészt most messze vagy, másrészt csak "ugródeszkának" vásároltad ezt a felszerelést. Ha hosszútávon használnád, érdemes lenne megbütykölni, de így muszáj megőrizni a "garanciális állapotot". A helyedben én is a jótállás feltételei szerint járnék el...

Ja és az alap okulárokkal is próbáld ki a távcsövet, mert úgy van, ahogy Sándor írta: nem lebecsülendők. Amúgy milyen fajták? Bariumok?

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Kgabor
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2020.06.10. 19:40

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kgabor » 2020.06.18. 19:58

Lovász András írta:
2020.06.18. 15:51
Attilának igaza van abban, hogy nem egy leányálom éjjel 1-kor koordináták különbségeit számolgatni - ráadásul nem tízes számrendszerben; magam is csak akkor használtam az osztott köröket, ha nem akartam olyan sokat tekergetni a finommozgatókat. Egyébiránt nekem sehogy sem sikerült kiküszöbölnöm azt a hibát, hogy az osztott körök hol együtt forogtak a tengellyel, hol pedig megálltak, teljesen random módon. Nálam csak az említett "kiékeléses" módszer segített, azzal viszont meglepően jól működött (ha előzőleg nem trehánykodtam el a pólusraállást!). De azért mindenképpen várd meg Levente használati utasítását, hátha neked sikerül helyretenni azokat az osztott köröket.

Valóban biztos módszer a "star hopping", főleg egy forgatható tubussal (newtonról beszélünk eq-mechanikán), ellenkező esetben igencsak flexibilis gerincre van szükség. ;) És persze leegyszerűsíti a keresést egy egyenes állású, amici prizmás kereső, a lézer irányzékról nem is beszélve. Legutóbbival egy jó szemmértékkel megáldott ember sok esetben gyorsabban megtalálja az objektumot, mint goto-val...

Azért nehéz segíteni az optikai problémádon, mert egyrészt most messze vagy, másrészt csak "ugródeszkának" vásároltad ezt a felszerelést. Ha hosszútávon használnád, érdemes lenne megbütykölni, de így muszáj megőrizni a "garanciális állapotot". A helyedben én is a jótállás feltételei szerint járnék el...

Ja és az alap okulárokkal is próbáld ki a távcsövet, mert úgy van, ahogy Sándor írta: nem lebecsülendők. Amúgy milyen fajták? Bariumok?

Üdv, András
Emlékszem, hogy gyerekként egy kínszenvedés volt számomra az objektumok megtalálása. Ezért, amikor vásárlás előtt olvastam az osztott körökről, hogy ugyan korlátozott pontossággal, de hasznosak lehetnek, nagyon megörültem. Azon a mechanikán nem voltak osztott körök. Egyébként is én szeretem az ilyen jellegű számolgatásokat. Mondjuk 3 fok délre és 25 perc keletre nem olyan bonyolult. A korlátozott pontosság is több mint egyértelmű és nem is várok csodákat. Szándékosan nem vettem goto mechanikát. Legalább is egyenlőre nem. Nem vonz, hogy a szabadban is gombokat nyomogassak és áramellátással vacakoljak. Érdekesebb így újrakezdeni és felfedezni.
Azt kikísrleteztem, hogy egy bizonyos sebességnél nem moszdultak el és egyszer egy nappali Merkúr észlelés is összejött. Egyébként életemben először akkor láttam a Merkúrt. Tehát ez egy olyan lehetőség, ami tényleg hasznos lehet és kár lenne csak díszként tekinteni rá.
Ki fogom próbálni az összed okuláromat, ami van de nem tudom mikor. Most épp nem felhős, de nem tudok kimenni. A legfrisebb előrejelzés szerint meg esélyem sincs a következő napokban. Egyébként meg itt már nincs teljes sötétség éjszaka. Ez egy kicsit korlátozza a lehetőségeket. Sok mindent meg lehet találni, de csak a legfényesebb csillagok látszanak.
Ezt a távcsövet véglegesnek szántam. A komolyabb mechanika és a kezdő fotós cucc van budgetolva a jövő évre.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2020.06.19. 00:00

Kgabor írta:
2020.06.18. 15:03
Nekem az is megfelel, hogy ha itt leírod, hogy egy nem rögzített/rögzíthető, össze-vissza mozgó DEC skálával mit lehet kezdeni.
Próbáld meg, hogy:
- beállítasz egy objektumot a távcsővel
- katalógusból megnézed az objektum DEC koordinátáját
- DEC skála gyűrűt elforgatod, úgy, hogy a katalógusbeli DEC értéket mutassa
- elforgatod a távcsövet és a DEC skála helyben maradva mutatja a távcső hozzávetőleges DEC koordinátáját
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SzarkaLevente 2020.06.19. 11:44-kor.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.19. 07:23

SzarkaLevente írta:
2020.06.19. 00:00
Kgabor írta:
2020.06.18. 15:03
Nekem az is megfelel, hogy ha itt leírod, hogy egy nem rögzített/rögzíthető, össze-vissza mozgó DEC skálával mit lehet kezdeni.
Próbáld meg, hogy:
...
- elforgatod a távcsövet és a DEC tengely helyben maradva mutatja a távcső hozzávetőleges DEC koordinátáját
Ahhoz, hogy ezt csinálja, nálam kellettek a pici ékek.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2020.08.24. 12:08

Sziasztok!
Hosszas gondolkodás és válogatás után megszületett az elhatározás, hogy a majd 10 éves eq2 + 90/900 at mi fogja "váltani". Figyelembe vettem a szokásaimat a kényelmet meg mindent ami fontos lehet. Több variációm volt kezdetben (pl EQ5 goto mellé a 90 es maradna) mindent összerakva kilépne az anyagi keretből. Viszont kitelepülni macerásabb az eq2 től bár sokkal stabilabb lenne. Nahmeg megmaradna a kissé kényelmetlen zeniten való észlelés. A nem goto s eq5 csak a stabilitásban nyert. Ezek javára viszont felírható az, hogy idővel komolyabb távcső is mehetnerájuk.
Ennyi bevezető után ami mellett voksoltam az a 127/1500 MAK StarDiscovery goto mechanikán. Könnyű kitelepülés, kicsi, kényelmesebb észlelés, a tubus hozza azt ami nekem megfelelő (tul képpen a jelenlegi is megfelelő) előrelépés a 90 eshez képest. Mellé természetesen az akksi, kábelek, akksitöltő wifi modul. Plusz előny, hogy így mellette ott marad az eq2 meg a refraktor is. Mindent figyelembe véve ez tűnik a legjobb megoldásnak (nekem)
Amik viszont picit aggasztanak azok a következőek. A goto mechanika elektromos részei mennyire időtállóak? Pára, por stb... Ha úgy alakul manuálisan mennyire precíz a mozgatása?Az eq2 minden szempontból egy "igénytelen" (jó értelemben) igásló. Kb van és harcrafogható.
Mivel eddig lencsésem volt csak, arról is azt mondhatom hogy mindig harcrafogható. A mechanikával együtt bírja a "strapát".
A 127 es mak ismeretlen (olvastam utána, kerestem videókat) de akinek van, vagy ismeri őket mire kell nagyon odafigyelni velük kapcsolatban? Takarítás, beállítás (ha kell ritkán) stb... Ezek érdekelnének. Tapasztaltabbak válaszát megköszönöm előre is!
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.08.24. 15:07

Nekem volt ilyen mechanikám, egy 150/750-es Newtonnal használtam. Alapvetően jól szuperált, ha jól volt vízszintezve, akkor a Goto is egész pontos volt.
Csak kb egy évig volt meg - aztán nagyobbra cseréltem. Akinek eladtam, azóta sem panaszkodott.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2020.08.25. 06:07

A por, de leginkább a párásodás nem nyírja ki könnyen az elektronikát? Az megnyugtató. :) Igazából ettől tartok. Szobából ki, majd onnan vissza kell vinnem.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Pitya78
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2015.03.02. 15:54

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Pitya78 » 2020.10.30. 19:35

Sziasztok!
Adott egy SW 90/900 és egy SW Planetary 5mm
IMG_20201030_190800.jpg
Nem tudok élesre állítani vele semmit.
Tegnap a Marsot észleltem volna de nem jött össze.
Ma észrevettem, hogy a z oklit meg lehet nyújtani, tekeréssel de sajnos az eső miatt nem tudom kipróbálni.
Ez lehet a baj?
Az elméleti max nagyítás lenne meg vele
Köszönöm válaszotokat
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
SW 90/900 , Scopium 10*50
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2020.10.30. 22:07

Szia,

Nem, a “nyújtás” nem változtat az okulár optikai tulajdonságain. Valószínűleg nincs elég fényutad. Ha nem így tetted, próbáld zenittükörrel együtt használni az okulárt.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”