Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Berenji
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2010.08.19. 12:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Berenji » 2010.09.19. 18:29

SzarkaLevente írta:1-2) a kollimációs csavarok csak a segédtükör csavarjait hivatottak kicserélni. A főtökörnél egy ideje már olyan csavarok vannak, amiket kézzel is lehet állítani, s nem kell imbuszkulcs/csavarhúzó.

3) nem

4) A ventilátor rögzítése 4 csavarral történik. Nézd meg, hogy a főtükör háta mögött van-e erre lehetőség.


Ami nekem van tubus, annak a fenti képen lévő 3 furat van rajta háromszor. az egyik csillagcsavarhúzóval, a másik kettő imbuszkulccsal állítható.
De akkor nem tudom, melyiken is kellene majd állítani, mert nekem ez ebből nem egyértelmű, és azt meg nem szeretném, hogy a tükör kiessen, vagy elmozduljon, esetleg elpattanjon...
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.09.19. 19:33

Szia,

uj kollimacios csavarkeszletnek, ahogy Levente is irta, a segedtukornel van szerepe.

Nem ertem, most akkor a fotukrot szeretned allitani?

A hatoldalon levo csavaroktol nem fog elpattanni a tukor. A lenyeg, hogy ez a haromszor ketfele csavar jelenti azt a harom pontot, hol tudod allitani a tukor doleset. A sima keresztfeju csavar - ha jol emlekszem - tartja a magat a tukortartot a hatso kerethez, a masik - az imbusz - pedig probalja eltolni attol azt. Szerintem a legegyszerubb, ha allitani akarod egy ponton a dolest, hogy egyszerre mindket fele csavarhuzoval dolgozol - az egyiket lazitod, a masikat huzod ra. Ha pl. a keresztfejut huzod, akkor az huzna maga fele a tukrot, tehat az imbuszon engedned kell, es forditva. Szoval ezzel a harom csavarparral allithatod a fotukor doleset. Nagyon finoman kell dolgozni, egesz aprokat kell majd forgatnod jusztirozas soran.

A masik kepen levo csavarokat - amin a tukrozo felulet is latszik - ne allitsd. Sot, ha kiszeded valamikor a tukrot, inkabb ellenorizd, nehogy tul szorosak legyenek, mert meg ez is deformalhatja kisse a tukrot. Annyira legyen eppen meghuzva, hogy a tukor ne tudjon lotyogni, de ennel jobban ne.

--mpt
Berenji
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2010.08.19. 12:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Berenji » 2010.09.19. 22:41

lehet, túl triviális volt, de én azt hittem egyetlen csavarral kell a főtükröt állítani irányonként...
az ég alatt rég elfeledett emlékek sejlettek fel a távcsővel. az elmúlt 10 évben egy bolti tesztet leszámítva nem néztem távcsőbe, de nagyon megragadott: mire lement a Nap, elkezdett felszakadozni a felhőzet, és a légmozgás is sokkal gyugodtabb lett,.

most már derült az ég teljesen. a Hold nagyon jó célpont, pont az első éles bevetéshez legoptimálisabb helyen van az égen amit az erkélyről lehet látni. A Hold mellett van egy kicsinyke kis pötty, egy 8,3 magnis csillagocska, amelyről kiderült fél órán belül elbújik a Hold mögött. mire legközelebb ránéztem, már el is tűnt. Azaz lemaradtam róla... mert épp akkor lett látható a Jupiter, és az Uránusz. csak valamiért ott is kerestem a korongot, és későn jöttem rá: már látom amit akarok, csak nem hiszem el :-)

az élmények megvannak, sok sok pozitívum...
pásztázás közben találtam egy két szebb vöröses csillagot is, valamiért azok mindig megragadnak.

ez volt az első esténk eleje az ég alatt.
Áron
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2010.07.11. 19:08

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Áron » 2010.09.22. 18:04

Hello!

Korábban egy másik témában olvastam a csillagidőről. Többnyire választ kaptam a kérdéseimre, de maradt néhány ami ott nem derült ki és szerintem ez a kérdés most már inkább ide való(elözőleg az éslelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor témában volt erről szó és ott gyakorlatiasabb megoldást találtak) (bár nincs különösebben szükségem a csillagidőre (egyelőre) de azért érdekel)

Többféle módszert láttam az aktuális csillagidő felelhetőségére:
1.)interneten
2.) a csillagászati évkönyvben lévő greenwich-i csillagidőhöz(0h-shoz) hozzá kell adni az UT-t és a hosszúsági fokot
3.)egy képlet alapján csillagidő=rektaszcenzió+óraszög

Kérdések:
1.)A 3. módszernél a RA-nál egy adott objektum RA-jára gondolnak, és ha igen akkor minden csillaghoz ezt(csillagidőt) külön ki kell számolni?
2.)Mi az az óraszög?
3.)A csillagászati évkönyvben a greenwichi csillagidő periódusa nem állandó(volt ahol az órák 0-10 között volt és volt ahol 0-4 között)?
76/900 Skywatcher Newton
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.09.23. 10:47

A Gugli a barátod a Wiki meg a barátnőd (ahogy szokás mondani) :-D

Csillagidő: http://en.wikipedia.org/wiki/Sidereal_time

Óraszög: http://en.wikipedia.org/wiki/Hour_angle
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.09.23. 11:13

Azért az sem rossz ha valamelyik könyvben utánanéz az érdeklődő. Pl.
Kulin-Róka:Távcső Világa
Marik-Gábris: Csillagászati földrajz
Miért kellene angolul kinlódni, amikor ezek szép magyar nyelven le vannak írva?
De ha lélekzethez jutok, még visszatérek erre is,. Egy kis türelmet: BQ
Áron
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2010.07.11. 19:08

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Áron » 2010.09.23. 20:12

Köszi de azért ennyire nem tudok angolul. Viszont a könyvcímek segítettek. Rákerestem a neten a Csillagászati földrajz c. könyvre és kiadott egy honlapot: atro.elte.hu volt ott jó pár ppt belenéztem egy kettőbe és bár nem mondanám hogy mindent értettem azért az óraszögre azt hiszem rájöttem vagyis: A horizont déli pontjától az óramutató járásával ellentétesen fel van osztva 0-24h-ra (1h=15 fok), vagy nem?
Tehát a csillagidő=adott csillag RA-ja+óraszög?
De ha így van a kíszámított érték nem a 0h-23h 56m között is lehet, a honlapon(Wiki:Sidereal Time) úgy olvastam(amennyi angoltudásom van) hogy max. érték 23h 56m lehet, tehát valami nem stimmel.

A greenwich-i csillagidőről pedig nem lettem okosabb marad előbb feltett kérdés na meg most már az is hogy hogyan határozzák meg atomórával vagy kiszámítják vagy hogy?

De azért kösz a wikis honlapokat, úgy két éve letettem angol alapfokú nyelvvizsgát,de a gimis tagozatom miatt első évben kötelezően latint tanulni így idén kezdtem újra angolt tanulni, és sokat felejtettem. :D
76/900 Skywatcher Newton
Csonglee
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2010.04.01. 20:43

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Csonglee » 2010.09.24. 18:27

Sziasztok!
Merre keressem most a jupitert az égbolton?
Áron
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2010.07.11. 19:08

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Áron » 2010.09.24. 18:38

Én tegnap a holdtól jobbra és egy kicsit lefelé láttam. Mint egy sárga fényes csillag.
76/900 Skywatcher Newton
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2010.09.24. 19:38

Használd a Stellarium-ot! A netröl letudod tölteni és a fontosabb objektumokat megtalálod benne.
Csak állítsd be a lakhelyed.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”