Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.02.24. 20:46

Imre írta:A "Hogyan készül házilag egy tükör" rovatban feltett első kérdésre kérem, hogy itt adjunk választ, és nagy önmérsékletet kérek mindenkitől!
Arról van szó, hogy egy új tagtársunk feltett egy kérdést, mi szerint műgyantából lehet-e készíteni távcsőtükröt foncsorozással?


Imre!
Annyira felzaklatott a téma, hogy alig tudom magam visszafogni! :D
Az egész reakciódat nem értem, de mindegy.
Műgyantából foncsorozással lehet tükröző felületet készíteni, de azokat a kritériumokat nem fogja teljesíteni, amiket egy távcsőtükörnek teljesíteni kell, kvázi nem nevezhetjük az így elkészített tükröző felületet távcsőtükörnek.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.02.24. 20:48

tobe_ írta:Mi magyarok mivel büszkélkedhetünk csillagászat terén ?


Ennek rövid leírására sem elegendő a mai este. :D

Jelölj meg egy szűkebb területet.
CoaChman
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2013.02.24. 19:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: CoaChman » 2013.02.24. 20:54

Imre írta:A "Hogyan készül házilag egy tükör" rovatban feltett első kérdésre kérem, hogy itt adjunk választ, és nagy önmérsékletet kérek mindenkitől!
Arról van szó, hogy egy új tagtársunk feltett egy kérdést, mi szerint műgyantából lehet-e készíteni távcsőtükröt foncsorozással?
Írta, hogy saját maga szeretne nagyon olcsón egy távcsövet készíteni házilag, és ezzel kapcsolatosan kért sgítséget. Próbáljuk meg ezt a témát úgy kezelni, hogy ne legyen belőle sértődés, és elkészüljön az a kis távcső! Rajtam nem fog múlni, voltam én is kezdő, és tudom, hogy sok segítségre szorul mindenki, aki ilyen feladatra vállalkozik.

Elsőnek talán azt a kérdést tenném fel, hogy a mai ismert műgyanták vajon mennyire időtállóak, kemények, formatartóak és mennyire állnak ellen a mechanikai behatásoknak? Annyit biztosan tudunk, hogy egyetlen komoly cég sem készít műanyagból, műgyantából távcsőtükröt, és ennek bizony alapos oka van!

A kérdező említette, hogy átolvassa a tökörcsiszolók rovatát, de az olyan távol áll egy kezdőhöz, hogy nem nagyon fogja belőle érteni az alapdolgokat, tehát ide irányítottam, hogy itt tegye fel kérdéseit! Imre


Köszönöm a türelmet ! :) Igazából hamar meggyőzhető vagyok, úgy hogy már el is vetettem az ötletet. Egyszerűen ....egyszerűnek tűnt a megoldás, de gyaníthattam volna - látva , hogy milyen fain házi készítésű cuccok vannak a világban - , hogy ha ez működne akkor már...... szóval működne. :)

Igen, a gyanták pláne a poliészter nem szereti a párát ....például. :oops:
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.02.24. 20:55

Remélem, közben ide is találtál, mert itt az első válasz, mely szerint hiába olcsó, könnyű, ha nem időtálló, vetemedik, azaz nem formatartó eléggé. Egy távcsö tükrének pontatlansága a fény hullámhosszának csak töredéke 10-ed, 20-ad része lehet! Nos a látható fénytartomány közepén a zöd fénynek 560 milliomod méter a hullámhossza! Hát ez olyan kicsi, hogy a műanyag, vagy műgyanta korong a saját súlyának hatására már bekövetkezik ekkora torzulás, tehát még a saját pontos megtartására sem lesz képes! Ha jó minőségű tükröt szeretnénk, akkor mondjuk 10-20 cm átmérőben a szélét feltámasztva nem térhet el a felületet 25 milliomod méternyit sem!!! Ugye ez már mond vlamit? Viszonylag vastag üveg képes csak megtartani ezt a pontosságot, és az is csak akkor, ha megfelelően alátámasztva szerelt! Az átmérő 10-ed része kb. a minimális vastagsága minőségi üveg esetében! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
CoaChman
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2013.02.24. 19:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: CoaChman » 2013.02.24. 21:01

mizar írta:
Imre írta:A "Hogyan készül házilag egy tükör" rovatban feltett első kérdésre kérem, hogy itt adjunk választ, és nagy önmérsékletet kérek mindenkitől!
Arról van szó, hogy egy új tagtársunk feltett egy kérdést, mi szerint műgyantából lehet-e készíteni távcsőtükröt foncsorozással?


Imre!
Annyira felzaklatott a téma, hogy alig tudom magam visszafogni! :D
Az egész reakciódat nem értem, de mindegy.
Műgyantából foncsorozással lehet tükröző felületet készíteni, de azokat a kritériumokat nem fogja teljesíteni, amiket egy távcsőtükörnek teljesíteni kell, kvázi nem nevezhetjük az így elkészített tükröző felületet távcsőtükörnek.


Már nem is nevezzük annak. :) ...hívjuk Simson fényszórónak, na de annak meg igen penge lenne. :)

Az üvegtükrökről már nézegettem sok videót meg leírást. Sokat ? ....ööö pont annyit , hogy lássam, azért nem semmi meló szépen és jól elkészíteni. Úgy hogy most ebbe az irányba fogok tájékozódni ..... ha már nem tudtam forradalmasítani a csillagászat alapjait 1 hét alatt. :roll: :oops: :D
CoaChman
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2013.02.24. 19:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: CoaChman » 2013.02.24. 21:08

Imre írta:Remélem, közben ide is találtál, mert itt az első válasz, mely szerint hiába olcsó, könnyű, ha nem időtálló, vetemedik, azaz nem formatartó eléggé. Egy távcsö tükrének pontatlansága a fény hullámhosszának csak töredéke 10-ed, 20-ad része lehet! Nos a látható fénytartomány közepén a zöd fénynek 560 milliomod méter a hullámhossza! Hát ez olyan kicsi, hogy a műanyag, vagy műgyanta korong a saját súlyának hatására már bekövetkezik ekkora torzulás, tehát még a saját pontos megtartására sem lesz képes! Ha jó minőségű tükröt szeretnénk, akkor mondjuk 10-20 cm átmérőben a szélét feltámasztva nem térhet el a felületet 25 milliomod méternyit sem!!! Ugye ez már mond vlamit? Viszonylag vastag üveg képes csak megtartani ezt a pontosságot, és az is csak akkor, ha megfelelően alátámasztva szerelt! Az átmérő 10-ed része kb. a minimális vastagsága minőségi üveg esetében! Üdv. Imre


Igen ezt több helyen olvastam hogy az átmérő 1/10-ének illik a vastagságnak lennie.

Hmm ... talán a merevséget lehet fokozni beleöntött anyagokkal, de akkor már a súly .....és akkor ugye még a pára hatására történő vetemedés ott van.
Szóval ez valószínű az a kategória lenne hogy olyan és annyi hozzáadott anyag kellene a gyantához amivel drágább lenne egy Pyrex tükörnél. :)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.02.24. 21:14

Néha egymással is élcelődünk! Ne vedd komolyan, nincs benne semmi szándékosság! Tudod felhős az ég, és ilyenkor borult a hangulatunk is. Kellene már egy kis napfény is néhány órára, és csillagos ég, hogy végre legyen mi nézegetni, ne csak a képernyőt!

Különben működik egy tükörcsiszoló szakkőr a Polaris-ban, és tudtommal lehet bármikor csatlakozni hozzájuk. Ott gyakorlatban is el tudod készíteni a tükrödet, akár kettőt is! Azt nem tudom, hogy részt tudnál- venni a munkában, mert nem néztem még meg az adalapodat. Ha Budapest környékéről vagy, akkor szerintem igen.

Kisméretű amatőr távcsövekhez a legjobb a hagyományos egybe üveg, semmi variáció, könnyítés nem kell!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: sp. » 2013.02.24. 21:16

off
jöhetne már inkább valami ufonauta... :|
on
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.02.24. 21:17

A hőtágulás is kritikus érték, gondold meg, hogy a felületi pontosságnak durván 150 nanométeren belül kell maradnia mondjuk -10 és +40 fok közötti tartományban. Nem véletlenül hajtunk - főleg 30 centis vagy nagyobb tükröknél - lehetőleg nulla hőtágulású üvegre. Pl. egy nyári éjjelen, ahol 30 fokról 2-3 fokra is le tud esni a hőmérséklet, egy 30 centis, nem ilyen csekély hőtágulású üvegből készített tükör egyszerűen képtelen folyamatosan alkalmazkodni a környezeti hőmérséklethez, mindig melegebb lesz, ezért a felületén csúnya határréteg fog kavarogni, teljesen lerontva a képalkotást. Nem gondolná az ember, de a gyakorló észlelők ismerik a jelenséget. A ventilátor ezen próbál segíteni. Gyorsítja a hűlést.
Ha az üvegbe - vagy bármi másba - eltérő anyagminőségű és hőtágulású merevítő kerül, olyat feszít a felületen, hogy azért lesz használhatatlan.
CoaChman
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2013.02.24. 19:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: CoaChman » 2013.02.24. 21:24

Dehogy veszem komolyan, ...én aki magamon tudok a legjobban nevetni. :)

Budapesti vagyok, beásom magam az üvegtémába és ahogy időm engedi belefogok. Van 3 csillag az égen amit 20 éve nézegetek néhanapján és egy kis szentimentális ideológiát is kreáltam magamnak hozzájuk. És ha az első 3 távcsövemmel a kerületből nem tudok kinézni akkor is egy saját távcsővel szeretném megnézni őket elsőre "közelről" , ......vagy ahogy majd a tükör engedi. :)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”