Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.02.24. 01:09

Földi Péter írta:
Köszönöm a segítséget. :) Akkor meg kell fúrni ??? Nem fog sérülni valami ?? MIt ajánlotok hogyan és mivel fúrjam ???


NEHOGY MEGFÚRD A TUBUST!!!

Van olyan, hogy kétoldalú ragasztószalag, van olyan, hogy Duct-tape, ami baromi erős, de oldható.
Vehetsz két alubilincset, amit csavarhúzóval tudsz meghúzni, és egyik sem teszi tönkre a tubust.

u.i: kétbalkezes kisiparosoknak. El ne kezdjétek nekem a kiselőadást, hogy "meg lehet ám azt fúrni, okosba". Meg, de nem olyannak, aki még fúrót sem látott.
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2013.02.24. 03:39

A könyveim egy része 021.jpg
A könyveim egy része 013.jpg
A könyveim egy része 019.jpg
A könyveim egy része 013.jpg
Lajosbácsi, nagyon jólesett az elismerő hozzászólásod!
Valóban nagyon sok csillagászati klub működik a világon.
Csak Prágában 29 csillagászati klub létezik!
A " Somerfeld - féle finomszerkezeti állandó-ról" írt könyvet
csak orosz nyelve tudtam megkeriteni. Ezért, gyakorlatilag
meg kellett tanulni oroszul! Így, böngészgetem az orosz infókat is.
Nem értem, hogy miért nézik le sokan az orosz tudományt?
Feltöltök egy pár képet könyvekről, ami itt Szőlőskén van.
/a nagyobb része a régi lakásomban van/
Mint látható, a csillagászati évkőnyvek 1970-től MEGVANNAK :!:
Az " Amatőr csillagász kézikönyve is megvan" No meg a Pleione csillagatlasz.
A Rükl könyvekről már nem is merek beszélni, meg a nagyméretű Hold és égbolt
poszterekről.Holnap a saját fotoalbumomba felrakok egy pér képet:
például : David P. Todd 1901-ben megjelent "Népszerű csillagászat" c. könyvéből.
Üdvözlettel : Budjács Márton
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Földi Péter
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.24. 17:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Földi Péter » 2013.02.24. 06:57

Kukac írta:
Földi Péter írta:
Köszönöm a segítséget. :) Akkor meg kell fúrni ??? Nem fog sérülni valami ?? MIt ajánlotok hogyan és mivel fúrjam ???


NEHOGY MEGFÚRD A TUBUST!!!

Van olyan, hogy kétoldalú ragasztószalag, van olyan, hogy Duct-tape, ami baromi erős, de oldható.
Vehetsz két alubilincset, amit csavarhúzóval tudsz meghúzni, és egyik sem teszi tönkre a tubust.

u.i: kétbalkezes kisiparosoknak. El ne kezdjétek nekem a kiselőadást, hogy "meg lehet ám azt fúrni, okosba". Meg, de nem olyannak, aki még fúrót sem látott.


Igen és hova teszem a távcsőtartó sínt?
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.02.24. 08:03

Földi Péter írta:
Kukac írta:
Földi Péter írta:
Köszönöm a segítséget. :) Akkor meg kell fúrni ??? Nem fog sérülni valami ?? MIt ajánlotok hogyan és mivel fúrjam ???


NEHOGY MEGFÚRD A TUBUST!!!

Van olyan, hogy kétoldalú ragasztószalag, van olyan, hogy Duct-tape, ami baromi erős, de oldható.
Vehetsz két alubilincset, amit csavarhúzóval tudsz meghúzni, és egyik sem teszi tönkre a tubust.

u.i: kétbalkezes kisiparosoknak. El ne kezdjétek nekem a kiselőadást, hogy "meg lehet ám azt fúrni, okosba". Meg, de nem olyannak, aki még fúrót sem látott.


Igen és hova teszem a távcsőtartó sínt?


Szia!
Keresd fel a távcsőboltot ott biztos tudnak neked segíteni a felszerelésben.
Vagy ajánlanak valakit aki szakszerűen felszereli.
A kétoldalas ragasztós megoldás a starpointert elbírja, de egy 9x50-es keresőnek szerintem kevés.
Levente
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.02.24. 14:43

Földi Péter írta:
Igen és hova teszem a távcsőtartó sínt?


Megnéztem pontosan a távcsövedet az interneten.

1. Van egy nagy, sík műanyag felületed, amin a Celestron felirat van, oda alkalmas lenne, habár nem túl kényelmes, mert alacsonyan van.

2. Teheted a fix startpointer mellé, közvetlenül

3. Teheted a tubusrögzítő gyűrűk túloldalára, ahol van menetes száradm arra rámegy a fotóalátét( vagy hogy hívják a fotállványokon a gyorscserés talpat).

Tehát a távcsőtartó sínt nem piszkálod, nem is játszik szerepet a kérdésben, ha ügyes vagy.
Ha viszont nem vagy nagy ezermester, akkor mindenképpen keress fel egy távcsőboltot, ahol segítenek neked.
Földi Péter
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.24. 17:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Földi Péter » 2013.02.24. 18:06

Köszönöm, szerintem már tudom, hogyan lesz elkészítve. :D
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.02.24. 19:06

Bogáncs írja"
"Nem értem, hogy miért nézik le sokan az orosz tudományt?"

Ez egy teljesen ferde szemlélet. Megértem, de nagyon nem helyeslem a lélektani okát: negyven évig mindig azt kellett nagyszerűnek tartani, ami a SZU-ból jött, ennek a reakciója most az ellenkező véglet. Iskolás koromban nem tanultam meg tiszteségesen oroszul, csak a cirill-betüket tudom elovasni, de egy pár orosz nylevű könyvem van, pl. jó a csillagász-életrajzi lexikonuk, amit használok is. A meteor-kutatásban nagy érdemeik vannak, az asztrometriában kitünőek. Legnagyobb akadálya a cirill-betük használata, ezt sokan ma nehéznek tartják. (Azért a nyelviskolákban kicsit növekedet az orosz tanulók száma.) Valaha, a Becvar-atlasz megjelenésig a Mihajlov-féle kis- és nagyatlasz volt a legtöbbet ajánlott csillagtérképek, még ráadásul nagyon olcsón lehetett kapni.
Egyáltalában, jobban oda kell figyelni a környezetünk csillagászatára. A cseh csillagászok nemzetközi szinten is elismertek, és ők szervezték pl. a németekkel és osztrákokkal közösen az első nagy tűzgömb fényképező hálózatot. A szerbeknek meg van két szép, nagy távcsövük, használják is (az újat), ők is jók asztrometriában. Ezek kevésbé látványosa dolgok, de az alapját képezik a további munkának. És az "osztrák sógortól" is lehet tanulni. (Kevesen tudják, hogy náluk van Közép-Európa legnagyobb refraktora.) BQ.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.02.24. 20:34

A "Hogyan készül házilag egy tükör" rovatban feltett első kérdésre kérem, hogy itt adjunk választ, és nagy önmérsékletet kérek mindenkitől!
Arról van szó, hogy egy új tagtársunk feltett egy kérdést, mi szerint műgyantából lehet-e készíteni távcsőtükröt foncsorozással?
Írta, hogy saját maga szeretne nagyon olcsón egy távcsövet készíteni házilag, és ezzel kapcsolatosan kért sgítséget. Próbáljuk meg ezt a témát úgy kezelni, hogy ne legyen belőle sértődés, és elkészüljön az a kis távcső! Rajtam nem fog múlni, voltam én is kezdő, és tudom, hogy sok segítségre szorul mindenki, aki ilyen feladatra vállalkozik.

Elsőnek talán azt a kérdést tenném fel, hogy a mai ismert műgyanták vajon mennyire időtállóak, kemények, formatartóak és mennyire állnak ellen a mechanikai behatásoknak? Annyit biztosan tudunk, hogy egyetlen komoly cég sem készít műanyagból, műgyantából távcsőtükröt, és ennek bizony alapos oka van!

A kérdező említette, hogy átolvassa a tökörcsiszolók rovatát, de az olyan távol áll egy kezdőhöz, hogy nem nagyon fogja belőle érteni az alapdolgokat, tehát ide irányítottam, hogy itt tegye fel kérdéseit! Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.02.24. 20:39

A műgyanták nem elég alaktartók, pl. a párára jelentős méretváltozással reagálnak és a szerkezetük is változik idővel.
Sajnos...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.02.24. 20:40

Mi magyarok mivel büszkélkedhetünk csillagászat terén ?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”