Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.10.10. 22:05

Valahogy én is így gondoltam sokáig, mert ebben az országban szinte mindenki értett mindenhez még pár évtizede. Mondjuk attól, hogy van szerszám, még nem biztos, hogy használják is. Egyébként most meglepődtem egy kicsit, mert eddig amit hallottam, abból arra következtetnék, hogy manapság már komoly műszaki háttérnek mondható egy akármilyen hegesztő megléte is.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.10.10. 22:31

Fiúk, van egy mondás mifelénk: szarból nem lehet várat építeni.

Szép dolog a papírból hajtogatott Dobson is, de azé' egy használhatósági szuper-minimumot tűzzük ki célul; végül is Magyarországon, Európában vagyunk, nem Kínában...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.10.11. 00:01

Lehet első célként egy lakó autóra kell pénzt gyűjteni, költeni, mert azzal még van esélyed kimenni valami tisztább egű helyre, a többi energiánkkal meg építeni eszközöket, ha már arra nem jut emiatt pénzünk. :)

A nagy autóban elfér a technika is, meg még mehetünk vele másfele is, nem csak távcsövezni. A tetejébe akár kupolát is lehetne építeni ...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.10.11. 16:12

Attila írta:Fiúk, van egy mondás mifelénk: szarból nem lehet várat építeni.

Szép dolog a papírból hajtogatott Dobson is, de azé' egy használhatósági szuper-minimumot tűzzük ki célul; végül is Magyarországon, Európában vagyunk, nem Kínában...


MDA


Magam is így gondolom . Aki szerszám használati alapkészségekkel sem rendelkezik, no meg minimális szerszámozottsággal , ne álljon neki dobsont fabrikálni . A lapszabászatból rendeléshez meg nem kell túl sok segítség .
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.10.12. 07:58

Amikor nemrégiben először láttam a Hobbym a csillagos ég c. filmet, itt-ott jót mosolyogtam rajta, máshol meg a fejem kapkodtam csak. Ez utóbbi pl. Debreczeni István távcsövének láttán, előbbi pedig pl. a farönkre szerelt Newton kapcsán történt. (Sajnos a másik úr nevére nem emlékszem, majd újranézem a filmet. A bácsi juhtenyésztéssel foglakozott, a tanyában meg a legösszetettebb szerszám a keretes fűrész lehetett, vagy esetleg a kézi fúró, az univerzális kötőelem meg a szeg.) Nagyon kíváncsi lennék, hogy milyen képet mutathattak ezek a szerkezetek. Az biztos, hogy a farönkös távcsőnek még a jusztírja is faékekkel volt "belőhető", a nem túl fényerős tükröt gyalulatlan lécek, meg széldeszkák foglalták be. Arra akarok kilyukadni, hogy az igény az alkotásra megvolt, lehetőség meg mindenkinek annyi volt, amennyi. De megpróbálta, csinálta, bizonyos, hogy használta is, lehet, hogy többet, mint mostanság esetleg a szekrényekben szunnyadó méregdrága, adott esetben évente egy találkozóra elővett távcsöveket a gazdáik.
Alapvetően én is egyetértek, legyen a lehető legprecízebb, és minőségi anyagokból készüljön amit csinál az ember. De akkor ez a megvett dolgokra is legyen igaz! Csakhogy Európa lakói fogyasztói társadalom is egyben, sok dolog kel el, amire nincs szükségünk, és lehet hogy a polcon minden szép, de nem vagyok benne biztos, hogy következetesen jobb is. Mindenki összeszámolhatja, hogy hány európai termék található a távcsöves felszerelésében.
ottes
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2016.10.31. 16:13

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ottes » 2017.10.12. 14:42

Sziasztok

Végigolvasgattam itt a dobson-zsámoly körül kialakult eszmafuttatásokat és a következőre jutottam. Megtisztítottam a teflont, zsámolyt, hátha az a gond - ez nem javított semmit. Mivel a távcsövem intelliscope-os, ezért meg kellett hagynom az alapot is, mert ott van az elektronika. Pár napnyi net-böngészés és csapágyboltba járkálás után találtam egy ideális "csapágyat" (hivatalosan nem csapágy, forgótálca), 30cm külső átmérő, 16cm belső - így elfér az elektronika, a beépítési magasság 8mm!!!, a teflonpárnák 7mm-esek voltak, tehát 1mm a differencia, így minimális hézagolással hibátlanul működik az intelliscope is :) . A forgótálcát egyelőre csak vékony kétoldalas ragasztóval raktam az alsó lapra, felülről a dobson súlya megoldja a dolgot, tehát semmilyen fizikai változtatást nem kellett eszközölnöm a távcsövön, bármikor visszaalakítható. Első nekifutásra úgy mozog, mint az álom, igyexem vmelyik este kipróbálni rendesen és leírom a tapasztalatokat, ha érdekes lehet valakinek.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.10.12. 15:29

De jó, hogy bedobtad ezt a forgótálcát, egy teljesen más feladathoz kerestem ezt a megoldást, azt hittem, nekem kell legyártanom. Végül melyiket vetted meg?
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.10.14. 16:12

ottes írta:Sziasztok

Végigolvasgattam itt a dobson-zsámoly körül kialakult eszmafuttatásokat és a következőre jutottam. Megtisztítottam a teflont, zsámolyt, hátha az a gond - ez nem javított semmit. Mivel a távcsövem intelliscope-os, ezért meg kellett hagynom az alapot is, mert ott van az elektronika. Pár napnyi net-böngészés és csapágyboltba járkálás után találtam egy ideális "csapágyat" (hivatalosan nem csapágy, forgótálca), 30cm külső átmérő, 16cm belső - így elfér az elektronika, a beépítési magasság 8mm!!!, a teflonpárnák 7mm-esek voltak, tehát 1mm a differencia, így minimális hézagolással hibátlanul működik az intelliscope is :) . A forgótálcát egyelőre csak vékony kétoldalas ragasztóval raktam az alsó lapra, felülről a dobson súlya megoldja a dolgot, tehát semmilyen fizikai változtatást nem kellett eszközölnöm a távcsövön, bármikor visszaalakítható. Első nekifutásra úgy mozog, mint az álom, igyexem vmelyik este kipróbálni rendesen és leírom a tapasztalatokat, ha érdekes lehet valakinek.


Szia ! Képet kérhetnénk ? ( no meg a beszerzési forrást meg árat ) Köszi :-)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.10.14. 17:22

ottes írta:Sziasztok

igyexem


Üdv!
Nekem is hasonlóak a tapasztalataim a teflonnal. Akad, tapad. Csapágyon mozog az én dobsonom is.
Megkérnélek, hogy igyekezz, és legalább itt ezen a fórumon ne kövess el gyalázatot a magyar nyelv ellen.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.10.15. 18:12

A teflon a palacsintasütőkre való bevonatnak. :)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”