Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.09.04. 16:41

Északi Korona = nem, "Nyaklánc" elnevezéssel sem a régiségben, sem ma nem emlegetik. Biztosan félreértés. Valószínűleg onnan ered, hogy az alfa CrB latin neve Gemma = Drágakő, és hát a nyakláncok elülső záró része is gyakran befoglalt drágakő, vagy medaillon. (Egyébként találgatás helyett elolvasható könyvem 132-134 oldalán (A csillagképek története...), előfordul még az arab népies nevek sorában Tál, Csésze néven. (A nyaklánc teljesen zárt kör, a Corona Borealis viszont csak félkör, ami az ókorban a bátorságot, vagy érdemeket jutalmazó Koszorúnak felelt meg. (Ilyen félkört alkotó koszorúval ábrázolják gyakran a római császárokat.)A görög mondában Ariadné koszorúja, , az Észak-amerikai indiánoknál Hét nővér vagy Tanácsban ülő törzsfőnökök. A középkori Európában Szűz Mária koszorúja, a magyar mitológiában Urunk asztala (a Gemma Krisztust jelképezi, a többi csillaga félkörben az apostolokat), vagy az európai kereszténységből átvett Szűz Mária eljegyzési koszorúja. A galaxis csoportnak nincsen népies neve, hiszen azok (pláne a Markarján.galaxisok) legfeljebb nagy távcsővel láthatók. Nyilvánvaló félreértés, vagy rosszul emlékezett rá, aki említette, és koszorú helyett nyakláncra értette.
Re: Fényrekeszek. Kipróbáltam többször is a perem-blendét. Az objektív közepe letakarva, azután a szélen kb. 2 cm széles gyűrű alakú rés, egészen a peremből megint 1/2 vagy 1 cm letakarva. Fénycsökkentése jó, az élesség állítással sincsen gond, viszont a diffrakció miatt a felbontóképesség némileg romlik. Ki lehet próbálni, a blende vastagabb kartonból kivágható. - B.L.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.09.04. 21:21

Vizi Péter írta:Én tortásdobozból készítettem egy két blendés próbadarabot 75 mm-es blendékkel. Valóban több a fény, de a legeslegkisebb életlenségnél is még kettőzött marad a kép, nekem nem jött be. Ugyanis a hagyományos fókuszálásnál egy minimális életlenséget a szemünk még ki tud kompenzálni, de a két blendének megfelelő kettőzött képet nem tudjuk egyesíteni fejben. Márpedig egy bolygónál, ahol gyakorlatilag nincsenek éles peremek, pontszerű objektumok, már eleve nehézkesebb az élességállítás.
De azt javaslom, próbáld ki, a lehető legegyszerűbb eszközzel, aztán ha neked beválik, jöhet a profi kivitelezés.

Megcsináltam a próbadarabokat. Próbáltam az egy körös, a két körös, a negyed cikkes és a 3 db. háromszöges kivágást is. Kimértem mindent pontosan, pontosan ki is vágtam, nem ezen múlt.A Vénusz és a Szaturnusz volt a terítéken. Igazad volt Péter, a negyed cikkes megoldással kaptam a legjobb képet viszont valóban csak a nagyon nyugtalan légkörnél van értelme, most ilyen jó nyugodtságnál blendézés nélkül volt a legjobb felbontás. Azért még Lajos bácsi ötletét ki fogom próbálni. Egy dolgot azért még meg fogok csinálni. Az előző 130/650-es csövemhez csináltam egy apodizáló maszkot, szerintem ehez is meg fogom. Tavaly a Jupiternél sokat dobott a kontraszton. Azt ajánlom mindenkinek, nekem bevált.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2013.09.05. 08:24

Nyakláncról nem hallottam még. Viszont olyanról igen (de nem az "életben" valakitől, hanem könyvekben olvastam) hogy eljegyzési gyűrű. A Sarkcsillag, s ott van egy kör alakba rendeződött csillagok által látható "gyűrű". Maga a Sarkcsillag lenne a kő rajta. Hogy ez itthon mennyire volt használatban azt nem tudom, szerintem semennyire. Nem magyar szerző könyvében olvastam, de valami alapja lehet, nem gondolom hogy írói fantázia. Furcsák ezek a dolgok, mert néhány csillagképből hamarabb kinézek pl én is mást, mint amire a neve utal. Igaz ez is olyan egyedi dolog. Valahol olvastam hogy az Oriont pl lepke, vagy talán pillangó? nak is említették. Nos azt én is hamarabb kinézem belőle :D a szárnyaival, középen az öv pedig a lepke teste. Hogy ezt használták e mo-n azt nem tudom. Az gyűrűre tudok szerző és könyvcímet adni, az orionra nem. Arra nem emlékszem, de bár nagyon nem vagyok jártas az ilyen hagyományos dolgokban, azért érdekesek ezek a dolgok. :)
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.09.05. 11:14

Kedves Tamás! Érdekes amit írtál. A "Gyűrű" sehol sem fordul elő a népi csillagnevek közt, lehet valami egyéni elnevezés. Mindenesetre írd meg, hol olvastad. Valószínű, hogy valakinek az egyéni (de nem népi) ötlete. Ha jó idő lesz, este megnézem.
Az Oriont, mint pillangót én írtam meg a Csillagváros-ban (úgy emlékszem a Meteor-ban is), mint példa arra, hogy egyedi elképzelések alapján a hagyományos nevek mellett mennyi mindent látni a csillagképekben. Egyik kora tavaszi estén, kutyasétáltatás közben mutattam a Dunaparton a csillagképeket egy ismerősömnek. A hölgy az Orionról megállapította, hogy inkább hasonlít egy pillangóhoz.
De egy másik jellegzetesség: egy csángó faluban a Kisgöncölt (Kis Medvét) nagy nevetések közben "Pável bicsiklétá"-jának nevezték (Pável biciklije), de az eredetét nem tudták, valamilyen csúfolódó magyarázata lehet. (Talán az a bizonyos Pável mindig mondogatta, hogy lesz biciklije, de soha sem szerzett - így csak a csillagok közt volt neki.)
Meg kell különböztetni a "valódi" népi csillagkép neveket, amelyek legalább is egy népcsoport körében általánosan elfogadottak, és valamilyen mondai magyarázatuk van. (Gyakran a monda maga már feledésbe merült, pl. a Göncölszekéré.) A másik csoport, amelyik alkalmi elnevezés, egy-egy ember, vagy egy kis közösség ismeri csak. A harmadik az "iróasztal mellett" kitaláltak, amelyeket egy költői hajlamú ember, esetleg csak csillagtérképet nézegetve, vagy népi mondákat összekutyulva talált ki (pl. ilyen mű-népi név a Tejútra a "Csaba királyfi útja", ami alighanem néhai Sükösd Sámuel erdélyi tiszteletes költött.)
Kösz a megjegyzést, talán még felhasználom! Szép eget: Lajos
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.09.05. 11:40

Re: Orion mint pillangó: Meteor, 2006-os évf: Hányan vannak a "Három kaszások"?

A Pillangó látványról:
"Az Orion fényes csillagai egyébként ma is alkalmat adnak a képzelet játékához. Néhány éve egy szép kora tavaszi estén megmutattam egyik ismerősömnek a csillagképet. „Nem olyan mint egy pillangó”? — lelkendezett. Valóban: a lepke törzse az Orion öve, a két vállát, illetve két lábát jelző csillagok a szárnyakat mutatják. (Tuzi Kriszta leleménye.)" - BQ.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2013.09.05. 13:05

Kedves Lajos! Az "eljegyzési gyűrű" Robin Scagell az éjszakai égbolt atlasza című könyv 88. oldalán van megemlítve.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: therussian » 2013.09.08. 21:18

nem igazán találtam az megfelelő topicot így ide szemetelek...

pár napja láttama tvben az "Építsd fel a naprendszer modelljét" című magazin reklámját.

http://www.naprendszer-modell.hu

Elég pofásnak tünik.... réz talán, és nagyon jó minőségű. Sajnos újságosnál már nem volt első számból... 4 szám majdnem 10 ezer forint és 52 számos.

Mit gondoltok erről az egészről?
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.09.08. 21:26

Elég pofásnak tünt számomra is, még el is gondolkodtam rajta. Aztán el kezdtem matekozni, és a végösszeg 130000 Ft lett. Ez már kevésbé volt szimpatikus számomra, úgyhogy lemondtam róla. Nem hiszem hogy közőlünk bárki számára is gyakorlati jelentősége lenne, de ha valaki rászánja ezt az összeget akkor biztos szép szobadísz lesz belőle.
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: therussian » 2013.09.08. 21:33

Ára nem túl szimpi nekem sem....

De ahogy nézem ez egy angliából teljesen átvett termék, újság minden, annyi hogy lefordtották magyarra. Tehát alkatrészek se hazai gyártások szerintem.

De egy éven keresztül havi 10 ezer forintot erre szánni... háááát...
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.09.08. 21:36

Nekem teszik az a modell amit mutogatnak összeépítve.
Mindamellett nagy pénzcsalásnak tartom a dolgot, mert legyen bár sárgarézből, akkor se kerülne az egész a fentebb említett végösszeg mondjuk negyedénél, esetleg harmadánál többe.
Aki már rászánta a pénzét az első tíz számra, az meg utána gondolkodhat, hogy mennyibe került eddig, és semmire se megy, ha a többi számot nem veszi meg. Viszont az még sokáig sokba -várhatóan egyre többe- fog kerülni.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”