Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.16. 20:32

A BRESSER állványa (Bresser?) is jobb. SW EQ 3 és 5 egy csapás. NEQ 5? nem tudom.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.16. 22:19

L1ghtman írta:Ha kb fele árban birnám megvenni, úgy azért megeri nem?
Miket kellene néznem mielőtt megvenném?


Ha a lencse nem karcos, és a bevonatok sértetlenek, akkor az optikának más hibája nem lehet (hacsak nem szedte szét a tagokat az előző tulaj, és rosszul rakta össze... ;) ). A lencse optikai minősége csillagteszttel ellenőrizhető, de az egy külön tanfolyam... Illetve az okulár kihuzatot célszerű még megjáratni, hogy nem akad-e a fogasléc, vagy lötyög-e nagyon, mennyire simán jár, és megnézni, hogy az okulárt rögzítő csavar menete nem szakadt-e.

Az NEQ5 már "értelmezhető" mechanikaként 8-) , ott a legfontosabb a csigaorsó és a csigakerék épsége, de azokon szemmel csak a nagyon durva hibák vehetők észre. Csak követés közben látszanak meg az esetleges felverődések, szerelési hibák hatásai, és a csapágyazás excentricitásai, tehát ezt vásárlás előtt körülményes, gyakorlatilag lehetetlen tesztelni. Minden egyéb esetleges hiba ugyanakkor általában viszonylag könnyen és olcsón javítható. A tengelyeket célszerű még megrángatni, hogy a csapágyazás milyen állapotban van, mekkora a csigaorsó holtjátéka, de az NEQ5-öt nem ismerem belülről annyira, hogy tudnám, mire kell ott különösen figyelni... Talán más tud hasznosabb tanácsot adni erre vonatkozólag.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
L1ghtman
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2018.01.21. 18:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: L1ghtman » 2018.03.17. 23:54

Na sikerült megvennem életem első komolyabb távcsőt, igaz először Newtont akartam nem jött össze.
Sajnos az idő nem olyan, hogy le tesztelhessem. :() De hát remélem nem nyúltam félre, fele árban vettem meg.
Remélem sok szépet és jót látok vele majd:)
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... -refraktor
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.03.18. 11:11

L1ghtman írta:Na sikerült megvennem életem első komolyabb távcsőt, igaz először Newtont akartam nem jött össze.
Sajnos az idő nem olyan, hogy le tesztelhessem. :() De hát remélem nem nyúltam félre, fele árban vettem meg.
Remélem sok szépet és jót látok vele majd:)
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... -refraktor


Szia ! Sok derült eget a kukkerhez:-) Milyen állvány van alatta ? Az F8-as akromáthoz ajánlatos egy mínus violet szűrőt s beszerezni .
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.18. 11:36

Több mint jó. Pláne olcsóbban. Szerencsés befektetésnek tartom. Nekem standardnak a 100 / 1000 körüli Fraunhoferek tüntek, régi beidegződés.
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2018.03.18. 12:16

Sziasztok!

Nekem is egy SW 120/1000-es tubusom van. Szerintem nagyon jó műszer. Megkockáztatom, hogy fénygyűjtésben elér vagy legalábbis nagyon megközelít egy átlagos 15cm-es tükrös távcsövet.
Talán a színezést (nekem 150x nagyítás felett kezd zavaróvá válni) és a fogasléces kihuzatot (főleg nagyobb nagyításnál zavaró, hogy élességállítás közben kóvályog a kép) tudnám negatívumként felhozni.
A színezés csökkentésére (blendézést kizárom, mert azzal csökken a fény- és felbontóképesség) nagyon ajánlják pl. a Baader SemiApo szűrőt. Gondolkozok egy ilyen szűrő beszerzésén, csak nem tudom nálam mennyire válna be. A két nagy hazai távcsőbolt honlapján olvastam egy pár visszajelzést ezzel kapcsolatban, de szívesen meghallgatnám mások (lehetőleg 120/1000-es tulajdonosok) véleményét is.
Másik kérdésem: a tubus gyári kihuzatát szerintetek megéri-e lecserélni erre a termékre?
https://tavcso.hu/termek/CRr

A drágább kihuzatok biztosan jobbak, de annyit nem szeretnék rászánni a cserére.
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.03.18. 12:59

ruszatti írta:Sziasztok!

Nekem is egy SW 120/1000-es tubusom van. Szerintem nagyon jó műszer. Megkockáztatom, hogy fénygyűjtésben elér vagy legalábbis nagyon megközelít egy átlagos 15cm-es tükrös távcsövet.
Talán a színezést (nekem 150x nagyítás felett kezd zavaróvá válni) és a fogasléces kihuzatot (főleg nagyobb nagyításnál zavaró, hogy élességállítás közben kóvályog a kép) tudnám negatívumként felhozni.
A színezés csökkentésére (blendézést kizárom, mert azzal csökken a fény- és felbontóképesség) nagyon ajánlják pl. a Baader SemiApo szűrőt. Gondolkozok egy ilyen szűrő beszerzésén, csak nem tudom nálam mennyire válna be. A két nagy hazai távcsőbolt honlapján olvastam egy pár visszajelzést ezzel kapcsolatban, de szívesen meghallgatnám mások (lehetőleg 120/1000-es tulajdonosok) véleményét is.
Másik kérdésem: a tubus gyári kihuzatát szerintetek megéri-e lecserélni erre a termékre?
https://tavcso.hu/termek/CRr

A drágább kihuzatok biztosan jobbak, de annyit nem szeretnék rászánni a cserére.


Nekem is F8-as akromátom van (150/1200-as) és egy WO VR-1-es minus violet szűrővel használom . Gyakorlatilag eltünteti a lila halót , miközben a szemnek kellemes sárgásbarna tónusba viszi a látott képet . A kihuzatcsere pénzkérdés . Érdemesebb lenne egy helikális fókuszírozót beiktatni . Durván a fogaslécessel , finoman ezzel lehet állítani az élességet .Magam is gondolkodom rajta a newtonokra .
L1ghtman
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2018.01.21. 18:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: L1ghtman » 2018.03.18. 14:24

Végh Zoli írta:
L1ghtman írta:Na sikerült megvennem életem első komolyabb távcsőt, igaz először Newtont akartam nem jött össze.
Sajnos az idő nem olyan, hogy le tesztelhessem. :() De hát remélem nem nyúltam félre, fele árban vettem meg.
Remélem sok szépet és jót látok vele majd:)
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... -refraktor


Szia ! Sok derült eget a kukkerhez:-) Milyen állvány van alatta ? Az F8-as akromáthoz ajánlatos egy mínus violet szűrőt s beszerezni .


NEQ-5 eé sikerült megvennem.:)
Remélem lassan jön a jó idő:D
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.03.18. 14:26

L1ghtman írta:
Végh Zoli írta:
L1ghtman írta:Na sikerült megvennem életem első komolyabb távcsőt, igaz először Newtont akartam nem jött össze.
Sajnos az idő nem olyan, hogy le tesztelhessem. :() De hát remélem nem nyúltam félre, fele árban vettem meg.
Remélem sok szépet és jót látok vele majd:)
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... -refraktor


Szia ! Sok derült eget a kukkerhez:-) Milyen állvány van alatta ? Az F8-as akromáthoz ajánlatos egy mínus violet szűrőt s beszerezni .


NEQ-5 eé sikerült megvennem.:)
Remélem lassan jön a jó idő:D


Az jó , az már bőven jó alája :-)
L1ghtman
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2018.01.21. 18:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: L1ghtman » 2018.03.18. 14:30

ruszatti írta:Sziasztok!

Nekem is egy SW 120/1000-es tubusom van. Szerintem nagyon jó műszer. Megkockáztatom, hogy fénygyűjtésben elér vagy legalábbis nagyon megközelít egy átlagos 15cm-es tükrös távcsövet.
Talán a színezést (nekem 150x nagyítás felett kezd zavaróvá válni) és a fogasléces kihuzatot (főleg nagyobb nagyításnál zavaró, hogy élességállítás közben kóvályog a kép) tudnám negatívumként felhozni.
A színezés csökkentésére (blendézést kizárom, mert azzal csökken a fény- és felbontóképesség) nagyon ajánlják pl. a Baader SemiApo szűrőt. Gondolkozok egy ilyen szűrő beszerzésén, csak nem tudom nálam mennyire válna be. A két nagy hazai távcsőbolt honlapján olvastam egy pár visszajelzést ezzel kapcsolatban, de szívesen meghallgatnám mások (lehetőleg 120/1000-es tulajdonosok) véleményét is.
Másik kérdésem: a tubus gyári kihuzatát szerintetek megéri-e lecserélni erre a termékre?
https://tavcso.hu/termek/CRr

A drágább kihuzatok biztosan jobbak, de annyit nem szeretnék rászánni a cserére.


Jól látom fotózgatsz?:) Nekem kell vennem még egy Nikon csatlakozot sajnos.
Azért jó drága mulatság ha szépet akarsz látni:D
Tudnál Privátba küldeni pár képet, mit láthatok majd a Kicsikémben?:)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”