Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.10.12. 21:05

santage írta:Gyerekek, azért egy 3,5m-s, városban is szabadszemes mélyég-objektumra, az ég harmadik legfényesebb galaxisára azt mondani, hogy halvány paca, közepe sűrű maszat, némileg erősen lealacsonyító... ha ez paca, akkor az összes mélyég-objektum ennél csak rosszabb lesz, higgyétek el.

snt


Ezt nem értettem sosem. Városban is szabadszemes? Micsoda?
Városból 2 perces expóval is csak paca volt az M31...

Szabadszemesnek egyedül az Orion ködöt láttam bizonyos esetekben.
Most pl. Cegléd külterületén vagyok, Tejút végig látszik, de M31 nem szabadszemes. A szememmel van baj?
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.10.12. 21:19

hmm, ha a tejút látszik, szerintem az m31-et is látnod kéne. egész biztos jó helyen keresed? nálunk nyáron pont egy közvilágítós lámpa fölött kell elnézni, hogy lássam, de még úgy is látszani szokott. mondjuk fvár külső részéről én sem szoktam látni, igaz a tejutat se. szerintem kell neki azért olyan bő 5-5.5-ös hmg, hogy átlagos szemmel, átlagos körülmények esetén is biztosan látni lehessen. hiába 3.5m, de még szabadszemmel is hatalmas.
nincs aláírás
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: sp. » 2010.10.12. 21:45

nálunk nincs tejút (bpest), csak tej kb min 30 fokig - azaz fényszennyezés. az Andromeda gx itt nem szabadszemes. értem én hogy sok-sok éves tapasztalattal viccelődtök (nemteferi) a kezdő városi égbúvárokon, de hát inkább arra kellene biztatni őket némi türelemmel, hogy mozduljanak ki a városból, vagy hassanak oda hogy "weniger licht".
persze láttam az m31-et szépnek, tényleg bino a legjobb hiszen 4fokot nem sok kukker tud átfogni. akkor is fontos hogy nem egy pillanatást vetünk a pacára, hanem jó néhány percet, amikor érezni hogy kilóg a két széle a látómezőből.
ja és igy talán a "mehr licht" - hez (alias goethe) is közelebb vagyunk.

sp.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: sp. » 2010.10.12. 22:10

+ még egy ja!:
slaci írását egy az egyben rajzostul betenném a next meteorba - és nem viccelődnék.

nekem nagyon tetszett, ne add fel, Laci!
igy ismeretlenül:
sp.
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.10.12. 23:24

Jaj, dehogy akarok én viccet csinálni senkiből...
Feri biztos, hogy jó helyen keresem, mert belenézek a binóba, és szépen, bár halványan látszik.

De szabadszemmel egyáltalán nem :(
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.10.12. 23:52

mondjuk én ha arra gondolok, hogy a hartley-t látom szabadszemmel 6.3 magnis égnél, simán kettébontom az eplyr-t is, feltételezem jó a szemem. de 5 körüli fehérvár külvárosi égnél nem látom az m31-et, akkor inkább hajlok arra, hogy nem látható minden városból. talán kisvárosból igen. de ezt snt-nek is mondtam asszem tavaly tarjánban, hogy nem tudom hogy csinálják sokan, hogy "15 centis távcsővel már látszanak a spirálkarok is az ngc 9283-ban", de én a 30-assal is küzdök minden apró részletért. valszeg az észlelők 99%-ának nem olyan edzett még a szeme, hogy annyit lásson, mint snt. talán ezért a meteorban sem ártana óvatosabban fogalmazni, vagy olyanok véleményét írni be a részletek láthatóságáról, akik közelebb vannak az átlaghoz látásilag :) nehogy elvegye az emberek kedvét, hogy "én ezt se látom, meg ezt se látom, meg ezt se látom"

franky, nem lehet, hogy rossz a szemed? mert a tejutat a nagyobb mérete miatt talán könnyebb látni rossz szemmel, mint az m31-et. másra nem tudok tippelni, én eddig akárhányszor láttam a tejutat, az m31 is jött.

de pl az m33-at én is ritkán szúrom ki szabad szemmel.
nincs aláírás
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.10.13. 00:02

sp. írta:+ még egy ja!:
slaci írását egy az egyben rajzostul betenném a next meteorba - és nem viccelődnék.

nekem nagyon tetszett, ne add fel, Laci!
igy ismeretlenül:
sp.


szerintem is klassz írás, kíváncsian várom a folytatást. azt hiszem egy aranyszabályt érdemes fejben tartani: általában amit kicsinek gondolsz, az nagyobb mint gondolnád. amit nagynak gondolsz, az legtöbbször kicsi. amit nagyon kicsinek gondolsz, az még sokkal kisebb, és amit nagyon nagynak, az valószínűleg egészen apró.

a lényeg, hogy sosem azt fogod látni, mint amire számítasz :D és ez benne a szép.
nincs aláírás
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.10.13. 01:05

Franky írta:Ezt nem értettem sosem. Városban is szabadszemes? Micsoda?
Városból 2 perces expóval is csak paca volt az M31...

Tegnap Bp. külvárosából, kertvárosi részről EL-sal biztosan láttam az M31-et :) "Szűz" szemnek valószínűleg láthatatlan, de némi gyakorlattal megpillantható Bp-ről is szabadszemmel.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.10.13. 10:01

santage írta:Gyerekek, azért egy 3,5m-s, városban is szabadszemes mélyég-objektumra, az ég harmadik legfényesebb galaxisára azt mondani, hogy halvány paca, közepe sűrű maszat, némileg erősen lealacsonyító... ha ez paca, akkor az összes mélyég-objektum ennél csak rosszabb lesz, higgyétek el.

snt


Sajnos, így van. A pontosabb megfogalmazás így hangzik: azon égboltok alatt, ahol észlelni tudok, sajnos a legfényesebb gx vagy planetáris köd is csak halvány paca :(
A legfényesebb gömbhalmazok kicsit, a szebb nyílthalmazok pedig igen szépen mutatják a részleteiket. De ennek ellenére szenvedélyesen kergetem a gx-okat és a pl-eket, és annak is örülök, ha egy halvány pacát meglátok :)
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.10.13. 10:18

Kedves László,

Ne keserítsen el, ha valamit most még nagyon halványnak látsz! Nekem is okozott némi kezdeti csalódást az M31 és társai, de majd ha sikerül megtalálnod pl. az M56 gömbhalmazt, rájösz, mi a halvány! Az M31 nagyon-nagyon fényes, a magazinok részletfotóira nem szabad alapozni. Olyannak senki, semmilyen távcsővel nem fogja látni, csak a fényképezőgép LCD kijelzőjén át, hosszú-hosszú expók és képfeldolgozás után.
A szemed is sokat fog fejlődni. Szóval hajrá :)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”