Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Xas
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2010.08.02. 22:13

Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Xas » 2010.09.01. 19:42

Üdv!

Szeretnék kérdezni tőletek egy olyan kérdést, ami elsőre egyszerűnek tűnik, sőt, talán valóban az is, de amire nem tudtam megtalálni a választ a neten.

A csillagászati horizont valójában mi?


Illetve lenne még valami. Az itt található leírás ( http://hu.wikipedia.org/wiki/Horizont ) helyes?
Nekem elég logikátlannak tűnik pár dolog a szövegben, de lehet, hogy csak számomra emészthetetlen ez a szöveg.

Köszi!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.09.01. 21:19

Lényegében igaz, de
1. Az ábra "látszólagos horizontja" (Visible horizon) nem létezik, mert ott, ahol a látóhatárt terep alakzatok (magas fák, hegyek, építmények) takarják, nem nevezik horizontnak. Magyarul talán szemhatár lehetne. A csillagászati horizont elvben az lenne, amelyet az álláspontom vízszintesének képzeletbeli meghosszabbítása a látszólagos éggömbig. Csakhogy: a légköri sugártörés miatt egy kicsit mindig a geometriai horizont alá látok. Ha az égitest helyzetét az álláspontomon a sugártöréssel (refrakcióval) javítom akkor kapom a topocentrikus koordinátákat.
2. Az égitestek látszó helyzetét azonban valóban a Föld középpontjára vonatkoztatva számitják ki. Ezek a geocentrikus koordináták. Mivel a földfelszini álláspontomhoz húzott vízszintes sik valóban maximálisan 6720 km-el van a Föld központjától egy égitesthez húzott irány valamilyen szöget zár be ugyan ahhoz az égitesthez a földközpontból húzott irányhoz. (Ezt könnyen felrajzolhatod. Rajzol egy kört, azon kijelölsz egy pontot, ez legyen az álláspontod. A körtől távolabb bárhol rajzolsz egy külső pontot, akkor a kör központjából a külső ponthoz húzott összekötö vonal valóban valmekkora szöget zár be a kör kerületén levő álláspontodhoz.) Ez a szög a napi parallaxis, amely zérus lesz akkor, ha az égitest pontosan a zenitben van, és maximális amikor az égitest a horizonton tartózkodik. (Azért napi parallaxis, mert a Föld forgása során a két összekötö vonal bezárt szöge az elfordulás szögével változik.)
3. A látóhatár süllyedése (depresszió) jelenségét a rajz jól érzékelteti
Remélem nem kavartam meg nagyon a dolgot! BQ.
Xas
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2010.08.02. 22:13

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Xas » 2010.09.02. 10:57

A kettes pontban foglaltak nem teljesen világosak számomra.

"Mivel a földfelszini álláspontomhoz húzott vízszintes sik valóban maximálisan 6720 km-el van a Föld központjától egy égitesthez húzott irány valamilyen szöget zár be ugyan ahhoz az égitesthez a földközpontból húzott irányhoz."

Ezt így érted?
1. A helyzetemet és az x égitestet összekötöm egy szakasszal.
2. A Föld középpontját és az x égitestet összekötöm egy szakasszal.
3. A két szakasz szöget zár be egymással.

Vagy így?
1. Rajzolok egy a helyzetemen keresztülhaladó vízszintes vonalat.
2. A Föld középpontja és az x égitest közé rajzolok egy szakaszt.
3. A vonal és a szakasz szöget zár be egymással.

Melyikről van most szó?
Vagy esetleg egyikről sem?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.09.02. 11:05

Szerintem:

..."Mivel a földfelszini álláspontomhoz húzott vízszintes sik valóban maximálisan 6720 km-el van a Föld központjától egy égitesthez húzott irány valamilyen szöget zár be ugyan ahhoz az égitesthez a földközpontból húzott irányhoz."

Ezt így érted?
1. A helyzetemet és az x égitestet összekötöm egy szakasszal.
2. A Föld középpontját és az x égitestet összekötöm egy szakasszal.
3. A két szakasz szöget zár be egymással.

--mpt
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.09.02. 11:46

Sziasztok!

Megkérdezném, kinek van tapasztalata a 114/500-as Newton rendszerű reflektorokkal?
Ezek elég fényerős műszerek (<5), parabolatükörrel, a Skywatcher és a Celestron is gyártja, gondolom jobb paraméterekkel mint az olcsóbb gyártók. Kitakarásuk akkora, mint a nagyobb 114/900, 130/900 műszereknek.

Továbbá milyen megítélésnek örvendenek a Tasco és Optus távcsőgyártók?
Inkább segíts minthogy kötözködj.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: András » 2010.09.02. 12:11

Atis írta:Sziasztok!
Megkérdezném, kinek van tapasztalata a 114/500-as Newton rendszerű reflektorokkal?
Ezek elég fényerős műszerek (<5), parabolatükörrel, a Skywatcher és a Celestron is gyártja, gondolom jobb paraméterekkel mint az olcsóbb gyártók. Kitakarásuk akkora, mint a nagyobb 114/900, 130/900 műszereknek.
Továbbá milyen megítélésnek örvendenek a Tasco és Optus távcsőgyártók?


Nekem nincs, de ameddig nem jön valaki, akinek van:
Tényleg fényerős. (És ugyebár abban mindig több a rizikó)
Parabola, ha az optikák istene is úgy akarta (nem pedig gömb)
Ezek nem gyártók, hanem forgalmazók. A SW s a Celestron dolgait a Synta készíti. A másik kettőt meg ki tudja... (Itt most nem a régesrégi Tascora gondolok)

Szerintem így ebben a formában nem szerencsés kérdezni. A kínait éppen azért "szeretjük" mert ami lejön a szalagról, az forgalomba kerül valahogy-valahol. Vannak osztályon felüli kínai termékek, meg arrébb ugyanattól a márkajelzéstől vehetsz kukabélést is. Célszerűbb, ha kinéztél valamit az apróból, akkor elmenni kipróbálni, ha nem vágod az optikatesztet, vinni magaddal valakit. Azzal semmiképpen nem vértezném fel magam, hogy pölö a "SW termékei az erős négyes érdemjegyet kapták"
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.09.02. 13:18

[quote="mpt"]Szerintem:

..."Mivel a földfelszini álláspontomhoz húzott vízszintes sik valóban maximálisan 6720 km-el van a Föld központjától egy égitesthez húzott irány valamilyen szöget zár be ugyan ahhoz az égitesthez a földközpontból húzott irányhoz."

Ezt így érted?
1. A helyzetemet és az x égitestet összekötöm egy szakasszal.
2. A Föld középpontját és az x égitestet összekötöm egy szakasszal.
3. A két szakasz szöget zár be egymással.
Igen így értem! Ennek egyik szélsőséges helyzete, ha ha az égitest a látóhatárom
síkjába esik, a másik szélsősége, ha a zenitben van. BQ.
Csonglee
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2010.04.01. 20:43

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Csonglee » 2010.09.06. 16:08

Sziasztok!
Vásároltam egy ilyen készüléket.
http://www.celestron.com/c3/product.php?ProdID=429
Az alábbi kérdéseim lennének. Amennyiben nem ide valóak a kérdések, előre is bocsánat, egy kis útbaigazítás is jól jönne.
1. A távcső végén található egy lézeres irányzó, ezt hogyan kell helyesen használni?(Nagyon nehezen sikerült egy általam kiválasztott égitestet megtalálni a távcsővel.)
2. Az állványon a két irány elmozdulását két számskála mutatja. Ezek alkalmasak koordináták beállítására?
Ha igen, hogyan?
3. Van egy követő motor, de ezt eddig érdemlegesen nem tudtam használni.A motor működik, és látszik hogy a tengely elfordul, de a kuplung szakasz után már nem forog a tengely. A rögzítő csavarok ki vannak lazítva.
Ahogyan én látom a motor a tubust függőleges tengely irányában mozgatná... ha mozogna.
Hogyan célszerű és hogyan kell helyesen használni ezt a motort?
4. Nekem nincs jusztírozó lézerem. Lehet jól jusztirozni a lézer nélkül? Le írná valaki érthetően?
5. Van valamilyen free program amivel tájékozódhatnék az égbolton, ami a totál kezdőknek jó? Jah és nem túl hardver igényes lenne jó.
Így első ezek lennének a kérdéseim, ezekkel nem boldogultam. Biztos vagyok benne, hogy rengeteg kérdésem lesz még. Információ éhségem van :)
A válaszokat előre is köszönöm!!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.09.06. 16:24

Szia,

1: lézeres kereső (red dot finder). Először mindenképpen nappal, egy távoli földi célpontot állíts be a főműszer látómezejének közepébe (pl. távoli antenna, kémény, stb), majd a keresőn levő két szabályozóbigyó segítségével állítsd a fénypöttyöt a távoli célpontra. Így aztán éjszaka, fordított sorrendben használva őket (először a keresővel, majd a főműszerbe nézve) megtalálod az objektumokat.
2. Deklináció és rektaszcenzió a nevük (tkp. égi szélességi és hosszúsági fokok). Ha az óratengellyel (ami a mellékelt képen az a tengely, ami kb. 45 fokban felfelé áll) pontosan pólusra álltál (azaz a Sarkcsillagra), akkor tudod elkezdeni használni a skálákat. A rektaszcenzió beállításához a legegyszerűbb, ha a atlasz alapján becélzol a műszereddel középre egy fényesebb csillagot, kinézed a csillag rektaszcenzióját, beállítod a skálát az adott értékre, rögzíted, és innentől kezdve ez már (közelítőleg) helyes értéket mutat, rá tudsz állni a célpontra. Én mindenesetre azt javasolnám, hogy gyakorolj, ismerkedj az égbolttal, és a csillagtérképek, atlaszok segítségével inkább saját magad keresd meg az objektumokat a hozzájuk vezető út memorizálásával, mert akkor mindenfajta műszerrel megtalálod később őket, amellett jó móka keresgélni és végül rájuk bukkanni.
3. Ha a 2. pontban leírtak pólusraállás megvolt, onnantól van értelme használni az óragépet. Ekkor a beállított célpont nem mászik ki a látómezőből a Föld (és az égbolt) forgása miatt. Amíg nem álltál pólusra, addig ha használod a motort, biztos, hogy nem a megfelelő irányban forgatja a műszert.
4. Szerintem egyelőre ne foglalkozz a jusztírozással. Közepesen fényes csillagon is lehet jusztírozni, figyelve a csillag defókuszált (jelentősen életlenre állított) képében a segédtükör-okozta kitakarást mutató sötét foltot, illetve a kép változását fókuszon kívül és belül.
5: kedvencem a Stellarium: http://www.stellarium.org/hu/ de nagyon részletes pl. a Cartes du Ciel is.

--mpt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.09.06. 16:30

Szia!

1.-4. pontok: a távcső kézikönyvében mindez nagyon szépen, és szemléletesen le van írva. Előbb olvasd el azt szerintem. :)
Ha nincs meg papíron, akkor a hsz-edben írt linkről is le lehet tölteni.

5. A távcsőhöz elvileg jár a The Sky legegyszerűbb verziója, ami kezdőknek tökéletes.

A legelterjedtebb, free planetárium-programok:

A Stellarium inkább a csicsára megy rá (de ismeretterjesztésre, az égbolttal ismerkedésre kiváló!), a másik kettő komolyabb munkára is alkalmas.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”