Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.09.08. 17:30

Stefi írta:Az lenne a kérdésem, hogy hol lehet látni a Polaris kísérőjét az én távcsövemben.


Hát ezt így nem fogja neked berajzolni senki, úgy érzem. ;]

70x-es nagyítással látnod kellene még 7,6T-vel is. Az a jó a Polarisban, hogy nem fog kimenni a LM-ből egy darabig. :)

Kb. 18" a szeparációja az AB-nek, és a fényességkülönbség úgy 6-7 magni, szóval könnyen elvesztheted a halványka kísérőt a Polaris fényözönében.
Előbb nézd meg a gamma And-ot. Az egy kb. 10"-es kettős, kb. 2 és 5 magnis komponensekkel. Így érezni fogod, hogy nagyjából mennyi is lehet a 18", és a 2-3 helyett a 6-7 magnis különbség.
Csaba03
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2010.09.14. 08:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Csaba03 » 2010.09.14. 08:34

Sziasztok!

Én még teljesen új vagyok a csillagászatban, ezért elnézést ha, butaságot kérdezek.
Én szemüveges vagyok, ez befolyásolja azt, hogy milyen tipusú tácsövet vegyek? Mindegyiket használhatom szemüvegben vagy egyiket sem?

A segítséget előre is köszönöm.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.09.14. 09:27

Szia!

Ha egyszeruen rovidlato/tavollato vagy, akkor valoszinuleg nem lesz gond (kiveve, ha nagyon sok dioptrias a szemuveged). Szerintem kb 2-3 dioptriaig (lehet, hogy tovabb is) tudsz jatszani az elessegallitassal meg binokularnal is, de a tobbi muszerrel mindenkepp, hogy szemuveg nelkul is eles legyen a kep. En jobban szeretek szemuveg nelkul tavcsobe nezni peldaul.
Gond akkor lehet, ha a szemed asztigmatikus (nem ugyanolyan a gorbulete minden iranyban), azaz ha cilinderes szemuveged van. Ekkor sajnos igazan eles kepet nem kapsz, de ha csak kis elteresrol van szo, nem lesz zavaro.
De mindettol fuggetlenul persze erdemes kiprobalni, milyen a latott kep, es ha megis a szemuveges betekintes a jobb, mennyire erzed kenyelmesnek.

--mpt
Csaba03
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2010.09.14. 08:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Csaba03 » 2010.09.14. 10:44

Szerencsére nem cilinderes a szemüvegem.
Köszönöm a választ.
Xas
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2010.08.02. 22:13

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Xas » 2010.09.14. 21:39

Egy a távcsőmechanikával kapcsolatos kérdésem lenne.

Ekvatoriális távcsőmechanikánál miért a rektaszcenziós vagy az óratengely van megdöntve, miért nem a deklinációs? Hiszen a deklinációs tengelynek kell egybeesnie a csillagászati egyenlítővel.

"Az ekvatoriális szerelésű mechanikák esetén is két egymásra merőleges tengelyt találunk, de egyikük a észlelő földrajzi szélességének megfelelő szögben van megdöntve. Ez a tengely a rektaszcenziós-, vagy óratengely (esetenként polártengely), míg a másik a deklinációs tengely (az ún. ekvatoriális koordináta rendszernek megfelelően). "

http://www.freeweb.hu/blglsl/tavcso/2_mech/ekvator.html

Bocsi, ha hülyeséget kérdeztem volna, én is kezdő érdeklődő vagyok.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.09.14. 21:52

Nem kerdeztel hulyeseget.
Ha megnezed, az oratengely (rektaszcenzios tengely) mutat a polusra, es az erre meroleges sik (amin elfordul a deklinacios tengely) az pedig epp meroleges a rektatengelyre, tehat ez a sik valoban az egi egyenlito sikja.
Igy, ha polusra alltal, es a rektatengelyt korul forgatod a mechanikat, akkor a deklinacios tengely maga epp az egi egyenlito sikjaban forog. Azaz, ha magat a deklinacios tengely korul forgatod a muszer, akkor epp az egi egyenlitotol mert szogtavolsagot tudod allitani.

--mpt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.09.15. 12:54

Tengelyrendszerek: mpt eléggé világosan megmagyarázta, de azért hadd ragozzam:
A távcsövet úgy akarom beállítani, hogy egyetlen tengely körül forgatva kiegyenlítse a Föld tengelyforgását. Ezért úgy kell a tengelyrendszert beállítani, hogy az egyik tengely (a következőkben: óratengely) párhuzamos legyen a Föld tengelyével. A Föld tengelye az égi pólusta irányul, ezért nekem is ezt a távcső tengelyt az égi pólusra kell irányítanom. Mivel azonban az égi pólus magassága a horizontális síkhoz (a látóhatárhoz) minden helyen a földrajzi szélességtől függ: a pólus magasséága a láthatár fölött megegyezik a földrajzi szélességgel, (vagyis a helyzetemnek az egyenlítőtől mért szögtávolságával), ezért az óratengely minden helyen a földrajzi szélességgel egyező szöggel hajlik a vízszinteshez. Könnyen elképzelheted: az egyik földi sarkon álló távcső tengelye éppen merőleges a vízszintes sikhoz, függőlegesen áll, mivel az égi pólus ott éppen a zenitben van. Amennyivel a Föld elfordul a tengelye körül nyugatról keletre, a föld-tengellyel párhuzamos óratengely körül a távcsövek keletről nyugatra forgatrva a beállított égitest mindig a látómezőben marad, hiszen a két tengely, a Földdé és az távcsőé egymással párhuzamos.
Mivel a másik tengelyem (a deklinációs) merőlegesen forog az óratengelyre (magyrul éppen keresztben áll) az óratengely kürül forgatva az égi egyenlítő síkjában fog elfordulni. BQ
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.09.15. 22:09

Átérzem a helyzeted, mert pár hónapja én is komoly fejtörésben voltam ennek kapcsán. :) Kezdőként talán nekem ezt volt a legnehezebb megérteni, megtanulni. A múltban elég sokat nyaggattam ezzel kapcsolatban a kedves tagtársaim, a kezdők fórumában ezt elolvashatod. :)
Ne hagyjuk eltemetődni a hasznos infókat, mások is hasznát vehetik. Mpt és BQ bácsi egyébként nagyon szépen elmagyarázták most a dolgot.
Sok sikert!
Berenji
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2010.08.19. 12:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Berenji » 2010.09.19. 16:33

Szervusztok!

Lenne pár kérdésem:
1. a kollimációs csavarokkal kapcsolatban:
Ha Newton rendszerű távcsőről beszélünk, ez azt jelenti, hogy kell egy szett (3db) a segédtükör állításához, és kell egy (vélhetően más méretűből újabb 3 db) a főtükör állításához?
Vagy ezek szabványosak, hogy pl: minden SW newton ugyanazon fizikai paraméterekkel rendelkező csavarokat használja?

Ha veszek egy kollimációs csavarkészletet, csak egyszerűen egyenként kicsavarom a rögzítő csavart, és betekerem az újat?

2. A segédtüköt imbuszkulccsal állítható, ez könnyen megállapítható. Viszont a főtükör tartóján 3x3 különböző méretű furat van. Ezek közül is az imbuszkulccsal állítható hernyócsavar az, amit a beállítás során állítani kell, és ezt lehet le cserélni?
Kép

3. A képen látható tükör még nem elviselhetetlenül koszos, ugye?
Kép

4. Orion hűtőventilátort kínálják a makszutov.hu oldalon. kérdésem: ennek a rögzítése miként történik?

A válaszokat ezúton is köszönöm!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.09.19. 18:24

1-2) a kollimációs csavarok csak a segédtükör csavarjait hivatottak kicserélni. A főtökörnél egy ideje már olyan csavarok vannak, amiket kézzel is lehet állítani, s nem kell imbuszkulcs/csavarhúzó.

3) nem

4) A ventilátor rögzítése 4 csavarral történik. Nézd meg, hogy a főtükör háta mögött van-e erre lehetőség.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”