Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
viragviko
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2017.08.04. 21:44

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: viragviko » 2018.02.02. 16:46

Sziasztok!

Itt a korábbi hozzászólásokból úgy jött le, hogy új reflektorokat is kollimálni kell. Ez tényleg így van? Én tavaly nyáron vettem a Newtonomat (Skywatcher 130/650), akkor azt mondták a boltban, hogy nem kell beállítani.
Milyen sűrűn kell a gyakorlatban elvégezni a kollimációt?

Üdv,
Viktor
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.02.02. 17:29

viragviko írta: Itt a korábbi hozzászólásokból úgy jött le, hogy új reflektorokat is kollimálni kell.


Szerintem nem feltétlenül (legalábbis a kisebbek nehezebben rázódnak el, ámbár az a gyártó/eladó gondosságán és hozzáértésén múlik, hogy beállítja-e egyáltalán...), de egy csillagtesztet mindenképp megér elvégezni "first light" alkalmával.

Az más kérdés, hogy aki még kollimálni sem tud, az valószínűleg a csillagtesztről se nagyon hallott. :(


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.02.03. 13:44

Bár nekem még nulla tapasztalatom van newtonnal, de szerintem egy lézeres kollimátorral még kezdô is pillanatok alatt meg tudja állapítani, hogy kell- kollimálni, vagy sem. A hazaút kocsival (legendásan jó pesti utak + fekvôrendôrök) megkívánta a kollimációt, lehetett látni a kollimátort behelyezve, hogy nem a tuti. Gyorsan megvolt, így kitelepítéskor idôrôl idôre rá fogok nézni, kell-e állítani+ csillagtesz. Azt az idôt rászánom néha.
Üdv: Frigyes
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.02.03. 14:14

viragviko írta:Itt a korábbi hozzászólásokból úgy jött le, hogy új reflektorokat is kollimálni kell. Ez tényleg így van? Én tavaly nyáron vettem a Newtonomat (Skywatcher 130/650), akkor azt mondták a boltban, hogy nem kell beállítani. Milyen sűrűn kell a gyakorlatban elvégezni a kollimációt?

Viktor, mire Kínából ideér egy SkyWatcher newton távcső az alábbi logisztikai lépéseken megy át átlagos esetben:
1) BEpakolják kint a konténerbe
2) konténer áthajózza a fél világot
3) a konténerből KIpakolják az importőr raktárába
4) a raktárból FELpakolják egy teherautóra
5) a teherautóból LEpakolják a boltban vagy a lakásodon

Amint láthatod, min. 4-5 alkalommal pakolják a dobozt. Szerinted mi az esélye, hogy nem állítódik el a kollimáció még ha azt a gyárból pontosan be is állították? Remélem nem a mi boltunkban mondta kolléga azt, hogy nem KELL beállítani új távcsövet.

Amúgy a kollimáció gyakorisága függ a használat körülményeitől, de minden alkalommal célszerű ellenőrizni és szükség esetén kollimálni. Ha ezt nem tudod, akarod bevállalni, ne vásárolj Newton távcsövet. Amúgy nem ördöngős dolog a kollimálás, meg lehet tanulni mit a bicajozást.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
viragviko
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2017.08.04. 21:44

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: viragviko » 2018.02.03. 20:08

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat! Igazából a Newton vásárlása előtt olvastam, hogy időnként kell állítani. Aztán a boltban (nem nálatok Levente :-) ) mondták, hogy nem szükséges.
Eddig még nem foglalkoztam nagyon vele, mert fél éve vettem, de akkor most utána járok, és ellenőrzöm a beállítást.

Üdv,
Viktor
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.02.07. 13:13

Frigyes írta:Ezt olvasva a hozzá kapott "zsák" nem jó, mert az (legalábbis első ránézésre) nem lélegző anyag, de találn Levente tudna erről pontosabb infót adni (Bresser NT 150s/750).

Levente, tudsz segíteni abban, hogy a Bresser Newtonhoz kapott fekete zsák megfelel-e D.Laci által tanácsolt tárolásra (azaz átereszti a párát)? Köszönöm!

Szerk: Megválaszolom magamnak, kipróbáltam, a lehelletemet nem engedi át (nem tudtam átfújni rajta), így gondolom max. mozgatásnál jó, megvédeni a tubust, de hosszútávú tárolásra, pláne hidegben való kitelepülés utáni visszamelegedésre nem alkalmas. Szabásmintának jó lesz. :cry:
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Frigyes 2018.02.12. 15:23-kor.
Üdv: Frigyes
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.02.08. 20:22

Ha egy űrhajó a fény sebességét megközelíti, akár csak annak pár százalékát is elérve, azt hogy akadályozná meg, hogy az űrközi porszemek vagy nagyobb törmelékek ne menjenek neki ? Egyrészt ha lenne valami radarja, az is csak ugye fénysebességgel mehet, mire visszajönne a válasz, meg a feldolgozás megtörténik meg pályát is tudna módosítani, az meg ugye sok energia, lehet sorolni a nehézségeket, de persze csak úgy meghajlítják a teret, akkor minden megoldható vagy mégsem ?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2018.02.09. 11:12

hogy akadályozná meg, hogy az űrközi porszemek vagy nagyobb törmelékek ne menjenek neki ?

Sehogy.
És ha csak egy porszem ütközne bele, az olyan lenne, mint egy bombarobbanás.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.02.09. 12:14

SzZoli írta:
hogy akadályozná meg, hogy az űrközi porszemek vagy nagyobb törmelékek ne menjenek neki ?

Sehogy.
És ha csak egy porszem ütközne bele, az olyan lenne, mint egy bombarobbanás.


Átpolarizálják a burkolatot és a porszemek kitérnek az űrhajó elől :lol:
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.02.12. 15:29

Sziasztok!
Tudja esetleg valaki (Levente?), hogy a Bresser Messier 150s/750 kihuzatán mire való a 2 csavar (a képen az egyik pirossal bekeretezve, a másik szimmetrikusan a másik oldalon)?
http://www.csillagvaros.hu/index.php?option=com_community&view=photos&task=photo&albumid=1269&Itemid=80#photoid=15672
Köszönöm.
Üdv: Frigyes
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”