Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.10.15. 19:47

Én most terveztem egy 500/F3.6-os Dobson alá teflon talpas Alt-Az zsámolyt.
A prototípus kiválóan működik, simán és könnyedén mozog.

Jó az a teflon, kedves Béla, nem csak rántotta alá - ha tényleg teflon (nem pedig valami fehér műanyag...), és jól van megtámasztva. Nem véletlenül használják az iparban ezer helyen...

Persze csapággyal is megoldható a dolog, de ott a fékező súrlódásnak kell nagyon finomnak lennie.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
ottes
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2016.10.31. 16:13

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ottes » 2017.10.18. 18:51

Képet valamelyik nap csinálok, mert a hézagolás nem lett elsőre tökéletes, még szöszölnöm kell vele egy kicsit, úgyh úgyis szét fogom szedni a cuccot. A beszerzés egy általános csapágy kereskedésben történt,
http://www.bs-rollen.de/en/castors/rotating-assemblies/ - innen a D81.306 - ez alapján a cikkszám alapján be lehet szerezni. Én 10e Ft- körül vettem, de neten találtam olcsóbban is valahol. (utólag :lol: )
ottes
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2016.10.31. 16:13

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ottes » 2017.10.22. 09:28

Igazából ennyi a dolog, a távcső összerakva pont ugyanolyan, mint a teflonpárnás. A hézagolást megoldottam, kevesebb, mint 1mm kellett, így a zsámoly felső része kicsit hozzáér a teflonpárnákhoz, így nekem pont jó a fékezés/gördülés arány semmi mást nem hekkeltem hozzá. Az inelliscope is hibátlanul működik.

Untitled-1 copy.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.11.07. 17:42

Ez vajon miből való lehet ? Átmérője 50mm, valami orosz gyártmányú akromátnak nézem, megnéztem egy kis okulárral egész jó képe van. Keresőnek lehet jó lenne távcsőre. Most került hozzám.

Fókusz távolsága olyan 200 mm körüli.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2017.11.07. 18:44

Halló Tobe! Azt gondolom a fókusz és fényerő alapján, hogy egy katonai műszere objektívje, vagy binokulár egyik lencséje. Az orosz optikék éltalában jó minőségüek. BQ.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.11.07. 18:59

Hát nem szeretnék illúzió romboló lenni , de ilyen feliratos lencsék a gagyi piacos utcai rambó binókban szokott lenni ;-)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.11.07. 22:05

astrohist írta:Halló Tobe! Azt gondolom a fókusz és fényerő alapján, hogy egy katonai műszere objektívje, vagy binokulár egyik lencséje. Az orosz optikék éltalában jó minőségüek. BQ.


Köszönöm a tippeket, ahogy belenéztem az egyik okulárommal egész éles és nem színezett képet láttam, lehet nem egy csúcs minőség, de úgy láttam, hogy használható, majd holnap megint megnézem, napos időben tájon mit mutat.

Közben most a Holdat megnéztem vele, van azért egy kis színezés mégis ... :) No, mindegy, majd egy kék szűrőt teszek rá legfeljebb.

Üdv.
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.11.07. 22:20

Nekem is van pont ilyen lencsém, csak annak sárgás színezetű a felgőzölt rétege, egyébként teljesen ilyen.
"Rambó" binokulárból való, amely 2-3 E Ft a piacon.
Aki távcsövészkedik, annak érdemes megvenni! Az objektívek elég jók, Ahogy azt Lajos is feltételezte. Rögtön két keresőt is kiadnak. :D
Nem volt még időm kitalálni, hogy a felirat mivel tüntethető el, de ha megmarad, az se egy igazi érvágás, csak ronda.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.11.07. 23:13

Ez nekem ingyenbe került, épp pár dolgot kihajított egy majdnem szomszéd, aztán elhoztam tőle, mert nálam is van már pár méhesbe való vasdarab és ez is köztük volt, ó, mondom micsoda csillagászati holmikkal gazdagodok én meg.
Tomy27
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.11.10. 15:58

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Tomy27 » 2017.11.28. 14:52

Üdv,
Olyan után szeretnék érdeklődni, hogy esetleg valaki tudja
készült az idei táborban történtekről videó, mint a korábbi években?
Mert a YouTube-n nem látom, vagy nem találom, sokak akik nem
jutottak el, a távolság vagy más miatt, szívesen nézték vissza...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”