Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.01.04. 14:44

Lovász András írta:
2020.01.04. 13:03
kazi írta:
2020.01.02. 21:05
Szerintem a fényerős tükör (nem lesz ugyanaz a minőség, mint egy hosszabb fókuszú) ill a plusz nyújtó tag többet árt a kontrasztnak, mint a valamivel nagyobb központi kitakarás.
A központi kitakarás nem a világ vége. Főleg, hogy egy newtonnál olcsón lehet ellensúlyozni egy kis plusz átmérővel. A kontraszra befolyásolt hatása is függ attól, hogy mekkora részlet kontrasztját nézzük.
Minél kisebb részlet, annál kevesebb a kontraszt vesztés. Sőt, nagyon kis részletnél nemhogy kisebb a kontraszt, hanem még minimálisat javul is a kitakarás hatására. Persze ez általában nem látszik a seeing miatt.
De pl. egy 200-as 25%-os központi kitakarású newton kontrasztja már kb mindenhol jobb, mint egy 140-es kitakarás nélkülinek. Szóval legyen egy jó optikai minőség és nem lesz gond a kitakarás.
Szerintem.
A kiemelt részt nem értem. Kifejtenéd kicsit konkrétabban, hogy ez miért van? Olvastam ezt már máshol is, de akkor sem értettem. :oops:
A logikám szerint ez akkor lenne igaz, ha a kitakarás hatására koncentrikusan eltávolodna az 1. diffrakciós gyűrű az Airy-korongtól. Vagy ez most hogy van? :roll:

Amúgy egy 23%-os kitakarású távcső esetén (az enyém pl. ilyen) az 1. diffrakciós gyűrű 10%-kal fényesedik fel a kitakarásmentes állapothoz képest. Ha abból indulok ki, hogy egy binobenéző egyik fényútjába tekintve csak kicsit sötétebb a kép, mint az okulárt "szólóban" használva - noha több, mint 50% a fényveszteség -, akkor felvetődik a kérdés, hogy az a bizonyos 10% mennyire észrevehető? Amikor pl. szoros kettősöket vizsgálok, a kontrasztveszteség még soha nem volt akadály. Annyira határozott az Airy-korong a 254-es Newtonban (a parányi mérete ellenére), hogy 10/7-es seeingnél nyugodtabb légkörnél simán bontja réssel a 0,5"-nél tágabb párosokat. Persze az ilyenekkel 600x-os nagyítás alatt nem próbálkozom, mert csak ebben a tartományban látom normálisan az Airy-korong alakját. Hozzáteszem, hogy kis hazánkban szükséges a Zenit-közeli pozíció is.

A legnagyobb bolygóészlelő élményem egy tavalyi binobenézős Jupiter-nézelődés alkalmával volt. Szinte makulátlan seeing fogadott kb. háromnegyed órán át! Egyszerűen 2 szemmel annyival gyorsabb az agy információ-feldolgozása, hogy sokal több részletet láttam, mint szólóban. Persze egy szemmel is szinte lerajzolhatatlan volt az óriásbolygó!
Ezt csak azért írom, mert úgy érzem: eltörpül a kitakarás altal okozott kontrasztveszteség amellett, amit egy jó optika tud nyújtani egy jó binobenézővel - jó seeing mellett, pedig elképzelhető, hogy nem is érte el a rendszer a diffrakcióhatároltságot ennyi "pingpongozás" után.

A diffrakciós tüskékről pedig annyit, hogy engem egyáltalán nem zavarnak. Csak a legfényesebb csillagokon látom őket és eddig egyetlen esetben akadályoztak: a Szíriusz B észlelésekor. Akkor egy mozdulattal el kellett fordítanom picit a tubust. :D Egyébként minden alkalommal megcsodálom, ha tehetem, mert mostanában remek pozícióban van; legutóbb kedden láttam 120x-os nagyításban (alatta már nem).

Mindezekkel csak sugallni akartam egy jó Newton kedvező ár-érték arányát. :)

Üdv, András
Nem vagyok szakértő, Attila leírta a lényeget. Tehát az airy korong mérete picit csökken.
Ezek a görbék is elég beszédesek:
MTF.PNG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.01.04. 14:47

Ez még gyakorlatiasabb konkrét távcső típusokkal:
MTF2.PNG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.01.04. 14:57

Ezek szerint számít a kitakarás mértéke. Nagyobb kitakarásnál a kisebb felbontású részleteknél jóval nagyobb a kontrasztvesztés, nagy felbontásnál meg kicsivel több a nyereség.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.05. 17:07

Köszönöm, így már értem! :idea: :)

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.05. 18:56

kazi írta:
2020.01.04. 14:57
Ezek szerint számít a kitakarás mértéke. Nagyobb kitakarásnál a kisebb felbontású részleteknél jóval nagyobb a kontrasztvesztés, nagy felbontásnál meg kicsivel több a nyereség.
Nagy felbontásnál meg kicsivel több a nyereség?

Akkor az alábbi szöveget fordítsd le lécci (te jobban tudsz angolul :D ), csak hogy András még jobban értse ;) :

Központi kitakarás hatása.JPG

"2) the resolution power is not modified on high contrast structures:
Moon, double stars, Cassini division, shadow of a ring or a satellite, edge of a planet,..."

(Az általam alább leírt egyetlen "szinguláris" eset kivételével.)


MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.01.05. 19:37

Lassan kezdek én is összezavarodni, bár az angol szöveg az teljesen világos és érthető, az tiszta sor. :)
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.01.05. 19:59

Attila írta:
2020.01.05. 18:56
kazi írta:
2020.01.04. 14:57
Ezek szerint számít a kitakarás mértéke. Nagyobb kitakarásnál a kisebb felbontású részleteknél jóval nagyobb a kontrasztvesztés, nagy felbontásnál meg kicsivel több a nyereség.
Nagy felbontásnál meg kicsivel több a nyereség?

Akkor az alábbi szöveget fordítsd le lécci (te jobban tudsz angolul :D ), csak hogy András még jobban értse ;) :


Központi kitakarás hatása.JPG


"2) the resolution power is not modified on high contrast structures:
Moon, double stars, Cassini division, shadow of a ring or a satellite, edge of a planet,..."

(Az általam alább leírt egyetlen "szinguláris" eset kivételével.)


MDA
Na erről beszéltem amott. Igy engeded te el...
Akkor te meg ezt fordítsd le :
contrast1.PNG
És ezzel be is fejeztem...
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.05. 20:17

Te a kontrasztról beszélsz, én meg végig a felbontóképességről (resolution power)...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Botond
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2019.02.14. 09:57

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Botond » 2020.01.08. 08:49

Jó reggelt! BUÉK!
Nagyon régen nem jelentkeztem, ezt szeretném pótolni mert nagyon sokat kaptam Tőletek! Csodás élményekkel gazdagodtam, ez egy csodálatos új világ. Próbálkozom amatőrnek sem nevezhető fotókat lőni és észlelni amikor csak lehet. Az kiderült, hogy az EQ1 tényleg eléggé inog, de tanuláshoz tökéletes. Ami viszont gond és kérném a segítséget! Tegnap hiába csavartam a pillangócsavar rögzítőt, a tubus elbillen, nem fix. A finommozgató kar sem mozgatja a tubust. Mi lehet a gond? Kikopott a pillangócsavar vége?
Csatolok egy fotót, ami eddig az egyik büszkeségem!
Szép napot Nektek!
Botond
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.01.08. 10:21

Botond írta:
2020.01.08. 08:49
Jó reggelt! BUÉK!
Nagyon régen nem jelentkeztem, ezt szeretném pótolni mert nagyon sokat kaptam Tőletek! Csodás élményekkel gazdagodtam, ez egy csodálatos új világ. Próbálkozom amatőrnek sem nevezhető fotókat lőni és észlelni amikor csak lehet. Az kiderült, hogy az EQ1 tényleg eléggé inog, de tanuláshoz tökéletes. Ami viszont gond és kérném a segítséget! Tegnap hiába csavartam a pillangócsavar rögzítőt, a tubus elbillen, nem fix. A finommozgató kar sem mozgatja a tubust. Mi lehet a gond? Kikopott a pillangócsavar vége?
Csatolok egy fotót, ami eddig az egyik büszkeségem!
Szép napot Nektek!
Botond
Szedd szét és nézz bele , hogy mit szorít rá a csavar a tengelyre . Jó eséllyel az kopott/mozdult el . Elrontani nem tudod .
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”