Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.10.07. 23:00

Bence írta:Üdv mindenkinek!
Milyen megoldások léteznek a párásodás ellen?Mert a mai észlelésem egy káosz volt ilyen téren, kb 5 perc alatt olyan párás volt a távcső hogy vagy semmit vagy jobb esetben sok sok üstököst láttam, a binokulárról már nem is beszélve(sejtem itt a lélegzésem is befolyásolta a dolgot).Szóval télen csak homályosan lehet látni az eget vagy van megoldás?
Előre is köszi,
Bence

A binokli elejére harmatsapkát kell tenni, az okulár páramentesítése macerásabb. Távcső okulároknál páramentesítő szálak jöhetnek szóba, vagy a zsebedben (meleg helyen) tartod amíg nem használod. De binoklinál ez macerás....
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.10.07. 23:21

Szia!

Bence írta:Milyen megoldások léteznek a párásodás ellen?


Az objektívet a legkönnyebb védeni. Ha a gyári harmatsapka ellenére is párásodik (ezek általában elég rövidek), akkor valami hosszabbat kell ráapplikálni. Ideiglenes megoldásnak megteszi valami sötét karton. Esetleg armaflexből, vagy hasonló, szivacsos anyagból lehet hajlítani gyorsan valamit, és pl. tépőzárral összefogni stb. Ez bírja a párát is. A káros reflexiókat a szokásos öntapadós műbársonnyal lehet pl. csökkenteni toldaton belül.

Az okulár párásodása sokkal nyomasztóbb, és hamarabb be is következik. Eleve közel van az ember fejéhez, elég csak véletlenül rálehelni, de a szemről párolgó folyadék is gyorsan megteszi a hatását. Az épp nem használt optikákat érdemes zsebben tartani, minél melegebb helyen, természetesen gondosan felhelyezett védősapkákkal.

Gyors, de nem túl hatékony módja a párátlanításnak, hogy az oklit a kihuzatból kikapva (vagy a binoklit), széles mozdulatokkal lengetjük egy darabig. Ez remek alkalom arra is, hogy a megfelelő időben elengedve a legközelebbi bokorba száműzzük a gyűlölt optikát. ;)

Láttam már olyan észlelőt is, aki megpróbálja "leszívni" a párát ilyenkor az okliról. Sok gyakorlással ez is jó lehet, csak vigyázni kell, hogy ne leheljük még jobban össze.

A végső megoldás, az ultimate dewkiller a hajszárító. Pár perces szárítással fel lehet melegíteni annyira az okulárt, és az objektívet is, hogy utána hosszú ideig nem ül ki a pára. Nagyobb távcsöveket persze csak csínján kell melengetni. A hajszárítóhoz sajnos 230 V is kell, ami nem mindig elérhető kedvenc észlelőrétünkön.

Asztalos Tibi bácsi pl. egy kis ventilátorból, fűtőellenállásokból, PVC-csőből és zselés akkuból épített magának mobil okulárszárítót. Igen hasznosnak bizonyul a párás, alföldi éjszakákon.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.10.07. 23:32

Vagy kivár az ember egy szeles éjszakát.
Szélben nem csapódik le a pára, nyugodtan ott lehet hagyni a távcsövet, amíg a szanaszét röpült térképlapokat üldözzük hét határon át. :)
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.10.08. 06:50

Köszi, ebből már lehet meríteni. ;)
slaci
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2010.10.05. 09:15

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: slaci » 2010.10.11. 10:44

Sziasztok!

Megvolt az első "tudományosan előkészített" :-) észlelésem. És persze mindjárt egy csomó kérdést is felvetett (már maga a készülés is).
Szóval gondoltam nézzünk üstököst, elvégre az talán a gyerekek számára is izgalmasabb dolog. Szépen megnéztem a koordinátákat, ahol a 103P adott napon megtalálható, majd megvizsgáltam a távcsövemet, hogy hogyan is lehet azzal ezeket a koordinátákat megtalálni. Kicsit átszereltem (rosszul volt összerakva), megvizsgáltam a skálákat, elolvastam mi micsoda :-), majd kicsit elbizonytalanodtam (persze azt is megnéztem azért, hogy mégis mely csillagképekhez képest merre kellene lennie). Akárhogy is nézem, az a skálaállítás elég pontatlan, a látómező meg elég kicsi, hogy fogom, én azt a kis üstököst megtalálni. Hát természetesen sehogy nem találtam meg :-) Volt ott rengeteg csillag, de egyikben sem sikerült üstököst felfedeznem (vagy nem ismertem fel?). Hogy lehet egy ilyen objektumot megtalálni? Hiszen ez nem köthető csillagképhez, amelynek egyik csillagát talán be tudom azonosítani a keresőben.

Egy darabig kerestem, de aztán úgy döntöttem átérek a következő objektumra. Ez a gamma Andromedae kettős volt. Ezt szerencsére jól be tudtam azonosítani (gy fa csúcsa felett volt és a fa is látszott a keresőben :D ) Ez végre sikerélményt is adott, a legnagyobb nagyítással gyönyörűen bomlott egy nagyobb és egy kisebb csillagra.

Sikeremen felbuzdulva továbbléptem. Kinéztem még magamnak a gamma Arietist. Itt már volt némi bizonytalanságom. Annyira nem fényes ez a csillag, nem volt facsúcs sem, de azért beállítottam a csillagot, melyet én gamma Arietisként azonosítottam. De ez sajnos nem bomlott. És persze bizonytalan vagyok, hogy azért nem mert nem volt elég a felbontás, vagy csak nem találtam el a csillagot? Hogyan lehet megtalálni a pontos csillagot egy ilyen esetben. Sokszor már a keresőtávcsőben sem ismerem biztosra fel a csillagot? (pl. ez is. Sok hasonló fényességű volt a közelében.)

Innen folytattam az andromédával. Gondoltam megnézem, látszik-e valami a galaxisból? Belőttem a csillagot, nagyítgattam, keresgettem, aztán találtam valamit. Valami maszatot, melynek a közepe kicsit sűrűbb maszatnak tűnt (majd felteszem a rajzomat, amit csináltam róla), körülötte csillagok. Nem tudom az volt-e, mivel sokat tekergettem a finommozgtaó karokat. De valami érdekes volt mindenesetre. A rajzomról talán valaki hozzáértőbb be tudja azonosítani mit láttam. Mindenesetre érdekes volt.

andromeda_rajz.JPG


Ezután elnéztem az M45 csillaghalmazra. Szép volt.

Befejezésképp még úgy gondoltam, megnézem az epszilon Lyrae-t. Itt is bizonytalan voltam, mert elég halvány volt a csillag (ja előtt még ránéztem a Vegára, ha már olyan fényes :-) ) Itt is bizonytalan voltam az eredményben. Olyan jellegű kettőscsillagot nem láttam mint a gamma And.-nál. Láttam két csillagot viszonylag közel egymáshoz, de már viszonylag kicsi nagyításnál is kettőnek látszott. Így nem tudom, azt láttam-e amit kell?

Hát ennyi volt az első kaland. Kissé elfáradt a nyakam, mert szinte minden magasan volt, alig tudtam belenézni a keresőbe. Ja és a szemem is elfáradt, néha nem is tudtam fél szememet becsukni :-) Úgy tűnik, meg kell magsítani az állvényt,. hogy ne lehajolva kelljen ilyenkor benézni a távcsőbe, hanem alulról :-) Vagy létezik keresőtávcsőben is "kanyar távcső"?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.10.11. 11:45

slaci írta:Innen folytattam az andromédával. Gondoltam megnézem, látszik-e valami a galaxisból? ... aztán találtam valamit. Valami maszatot, melynek a közepe kicsit sűrűbb maszatnak tűnt (majd felteszem a rajzomat, amit csináltam róla), körülötte csillagok. Nem tudom az volt-e...

Igen, még 20 centivel is csak "halvány paca, a közepe kicsit sűrűbb maszat".
slaci írta:Vagy létezik keresőtávcsőben is "kanyar távcső"?

Igen, Amici prizmás kereső.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.10.12. 20:02

SzZoli írta:
slaci írta:Innen folytattam az andromédával. Gondoltam megnézem, látszik-e valami a galaxisból? ... aztán találtam valamit. Valami maszatot, melynek a közepe kicsit sűrűbb maszatnak tűnt (majd felteszem a rajzomat, amit csináltam róla), körülötte csillagok. Nem tudom az volt-e...

Igen, még 20 centivel is csak "halvány paca, a közepe kicsit sűrűbb maszat".
slaci írta:Vagy létezik keresőtávcsőben is "kanyar távcső"?

Igen, Amici prizmás kereső.


Gyerekek, azért egy 3,5m-s, városban is szabadszemes mélyég-objektumra, az ég harmadik legfényesebb galaxisára azt mondani, hogy halvány paca, közepe sűrű maszat, némileg erősen lealacsonyító... ha ez paca, akkor az összes mélyég-objektum ennél csak rosszabb lesz, higgyétek el.

snt
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.10.12. 20:19

Én éjjelente Békéscsaba belvárosából is szoktam látni. Pedig nem kis város!
15x70-es binokliban úgy virít, hogy nofene! Mi a másik két legfényesebb gx?
A Magellán-felhők?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.10.12. 20:24

santage írta:Gyerekek, azért egy 3,5m-s, városban is szabadszemes mélyég-objektumra, az ég harmadik legfényesebb galaxisára azt mondani, hogy halvány paca, közepe sűrű maszat, némileg erősen lealacsonyító... ha ez paca, akkor az összes mélyég-objektum ennél csak rosszabb lesz, higgyétek el.

Hehe. Még nem tudja értékelni a látványt egy 12 mg-s, EL-sal éppen észrevehető gx-hez képest. :) Bár - azonkivül, hogy fényes - szerintem sem az ég legizgalmasabb gx-a az And köd :)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.10.12. 20:31

androméda egyetlen baja, hogy nagy. binokliban igazán szép tud lenni.
nincs aláírás
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”