Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.01.01. 19:18

Szintén !
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.01.01. 19:26

Tüsi írta:
2019.12.31. 21:04
Na, végül most megrendeltem, azt hiszem eleget filozofáltam rajta. A jövő évet már észleléssel szeretném tölteni, nem az internetet bújva. :)

Ezúton is kívánok minden kedves fórumtársnak boldog új évet, tiszta, derült eget!
Gratulálok hozzá.
Én is kiváncsi vagyok,hogy milyen lesz.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.01. 19:34

Attila írta:
2019.12.22. 11:13
Tüsi írta:
2019.12.22. 10:27
Az okulár árát is ...
Talán tudod (ha olvasod a véleményeimet), hogy a Skywatcher "nem a szívem csücske" (húúúú, de finoman fogalmaztam... :lol: ), de ezt most tényleg jól gondold meg, ha már oklikra akarsz költeni:
https://tavcso.hu/termekcsoport/kieg_okular_swuw

Bár továbbra is fenntartom, hogy nem kellene a Dobson-hoz azonnal egy csomó kacat, és először csak "barátkozzatok", de ezektől - pláne mindhárom, kofferestül - jobb okli vétel most nincs a piacon, esküszöm. Nagyon jó üvegek "fillérekért" (persze csak ha még tartja azt a minőséget, amit kb. két éve mutatott, amikor láttam vele az eget). Ráadásul szépen besorakoznak a "gyári" 32mm-es alá...

De ha esetleg a Dobson valamiért nem válik be, ezek akkor is maradhatnak... ;)


MDA
Attila!
Mindig méltatod ezt az okulárcsaládot, ha szóba kerül. Bocs ha már valahol esetleg leírtad részletesebben a jellemzőit, lehet, hogy elkerülte a figyelmemet. Én sajnos még nem néztem a "család" egyetlen tagjába sem, viszont érdekelne, hogy milyen tulajdonságaikért tartod jónak ezeket az üvegeket? A jó korrekcióért? Vagy a kontrasztjukért? Vagy a színhűségükért? Netán mindezekért együtt? Esetleg mesélnél róluk kicsit konkrétabban, részletesebben?

Köszi! :)

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.01. 23:59

Lovász András írta:
2020.01.01. 19:34
Mindig méltatod ezt az okulárcsaládot, ha szóba kerül. ... Esetleg mesélnél róluk kicsit konkrétabban, részletesebben?
András!

A kettővel ezelőtti MTT-n, az első okulárteszten hozta el valaki ezt az üveget, és a sötétben először nem is tudtam, hogy mibe nézek bele.
Azaz tökéletes "vakteszt" volt.

Viszont azonnal "orrba vágott", hogy mennyire jó a képe. Sajnos már a képalkotási részletekre nem emlékszem, bocs, hogy ebben nem tudok már segíteni, de az első reakcióm az volt, hogy akár egy Nagler is lehetne - bár a mérete (tapintás alapján) túl nagy volt egy Nagler-hez képest. Mivel nem csak egyedül teszteltem, hanem Vízi Peti és Kása Jani is ott voltak, ők is tudják jellemezni ezt az oklit, és talán a jellemzőire is pontosabban emlékeznek, mint én. De az nagyon belém égett, hogy nagyon jól sikerült darab, és amikor megtudtam, hogy SW, ugrottam egy hátra szaltót... ;)

Nem állítom, hogy nincs jobb tőle (az adott paramétereihez hasonlók között, viszont ahhoz tényleg egy komolyabb összehasonlító teszt kellene, de már a "nagyok" között), ugyanakkor az ismert áron ez nagyon-nagyon olcsó. Ilyen minőségű okulárok már lényegesen magasabb, drágább ligában fociznak.

Szerintem.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.02. 07:09

Köszönöm, Attila!

Engem most a 15 mm-es változata érdekelne elsősorban. Tudom, hogy azon a teszten a 7 mm-es volt a "nyerő", de feltételezem, hogy ez is hasonló minőségű lehet. Gondolom a távcső se volt rossz, amibe bele lett csúsztatva...

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.02. 07:49

Lovász András írta:
2020.01.02. 07:09
Engem most a 15 mm-es változata érdekelne elsősorban. Tudom, hogy azon a teszten a 7 mm-es volt a "nyerő", de feltételezem, hogy ez is hasonló minőségű lehet. Gondolom a távcső se volt rossz, amibe bele lett csúsztatva...
Eddigi tapasztalataim szerint minden okulár-családnak a rövidebb tagjait nehezebb jól megcsinálni. Minél hosszabb a fókusz, annál jobb a képe. Ez alapján nem hiszem, hogy a hosszabbakkal gond lenne.

Egyébként Vizi Peti kiváló Orion UK tükröse volt az egyik teszelő kukker, a másik - lencsés - paramátereire már nem emlékszem, de az sem egy gagyi akromát kaleidoszkóp volt.

A teszt talán itt is olvasható valahol a fórumban, ha jól emlékszem.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mephi » 2020.01.02. 08:27

Attila írta:
2020.01.02. 07:49
... Egyébként Vizi Peti kiváló Orion UK tükröse volt az egyik teszelő kukker, a másik - lencsés - paramátereire már nem emlékszem, de az sem egy gagyi akromát kaleidoszkóp volt. ...

Egy SW 80/600-as ED volt a másik teszt távcső.
A teszthez kapcsolódó fórum pedig ez:
viewtopic.php?f=60&t=2466
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.02. 08:44

mephi írta:
2020.01.02. 08:27
Egy SW 80/600-as ED volt a másik teszt távcső. ...
Hát igen, már amikor leírtam, hogy "... de az sem egy gagyi akromát kaleidoszkóp volt" éreztem, hogy ezt nem kellett volna. :oops: Ugye, a mindent megszépítő messzeség... Bár az ED üveg miatt nem lehetett az olyan rossz (akkor biztosan fel is tűnt volna), és legalább nem a 80/400-as korona-flint. :lol:
Mindenesetre számomra az egy igen nagyon tanulságos teszt volt, bár csak a két durván meglepő véglet maradt meg az elmémben: a váratlanul jó SW Sky Panorama, és a váratlanul gyengén szereplő ortho.

Szervezzünk minél több ilyen "real time live show"-t, mert ez az igazán mérvadó!!!


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.01.02. 08:52

Lovász András írta:
2020.01.02. 07:09
Köszönöm, Attila!

Engem most a 15 mm-es változata érdekelne elsősorban. Tudom, hogy azon a teszten a 7 mm-es volt a "nyerő", de feltételezem, hogy ez is hasonló minőségű lehet. Gondolom a távcső se volt rossz, amibe bele lett csúsztatva...

Üdv, András
András! A barátom épp a napokban próbálta az említett 15mm példányt egy 14/82 Exploral...Azt mondta ,hogy asztigmiával jobban terhel a Sky panoráma 15-ös,de az Ex 14-es mezőgörbülete meg nagyobb... Így marad a 14-esnél, mivel az a sajátja volt már. A teszthez 300/1200-as és egy Ex kómakorrektor volt használva.
Gyuricza István
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.01.02. 10:16

Attila írta:
2020.01.02. 08:44
mephi írta:
2020.01.02. 08:27
Egy SW 80/600-as ED volt a másik teszt távcső. ...
Hát igen, már amikor leírtam, hogy "... de az sem egy gagyi akromát kaleidoszkóp volt" éreztem, hogy ezt nem kellett volna. :oops: Ugye, a mindent megszépítő messzeség... Bár az ED üveg miatt nem lehetett az olyan rossz (akkor biztosan fel is tűnt volna), és legalább nem a 80/400-as korona-flint. :lol:
Mindenesetre számomra az egy igen nagyon tanulságos teszt volt, bár csak a két durván meglepő véglet maradt meg az elmémben: a váratlanul jó SW Sky Panorama, és a váratlanul gyengén szereplő ortho.

Szervezzünk minél több ilyen "real time live show"-t, mert ez az igazán mérvadó!!!


MDA
Fényévekkel jobb bármelyik akromáttól a 80/600ED szerintem.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”