Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.02.12. 17:07

Frigyes írta:Sziasztok!
Tudja esetleg valaki (Levente?), hogy a Bresser Messier 150s/750 kihuzatán mire való a 2 csavar (a képen az egyik pirossal bekeretezve, a másik szimmetrikusan a másik oldalon)?
http://www.csillagvaros.hu/index.php?option=com_community&view=photos&task=photo&albumid=1269&Itemid=80#photoid=15672
Köszönöm.


Így kép alapján a teflon csíkot lehet vele rászorítani a kihuzatcsőre , a kotyogás után állítására .
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.02.12. 19:05

Végh Zoli írta:Így kép alapján a teflon csíkot lehet vele rászorítani a kihuzatcsőre , a kotyogás után állítására .

Köszönöm, tényleg az lesz.
Üdv: Frigyes
Avatar
F. Attila
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2018.03.05. 14:39

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: F. Attila » 2018.03.05. 14:51

Sziasztok!

Az volna a kérdésem, hogy nagy pontosságú csillag pozíciót (szöget) mivel mérnek (nem fotó alapján, hanem mechanikusan)? A szögmérésre a kvadráns (~10' szögfelbontás), szextáns jut eszembe (0.2' szögfelbontás), de ha pontosabb pozíció a kérdés, akkor mivel? Teodolit? Távcső speciálisan skálázott mechanika?

Bocs, ha nagyon alapot kérdezek, nem vagyok jártas a csillagászatban.

üdv.:
Attila
12x50B, 120/1000L, 250/1200T
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.03.05. 17:03

Ha a pozíciószög a kérdés, akkor okulár mikrométer a használatos. Kettősök esetén úgy tized ívmásodperc körül lehet értelme kimérni, ennél pontosabban szerintem az Andokban se menne, legfeljebb átlagokból.
A csillagok abszolút pozícióját ma már elektronikusan is lehet mérni, ha van szálkereszt, (vagy a kamera egy pixele) akkor a léptetőmotor lépésszámából is meghatározható, azaz visszafelé, mint ahogy a GOTO működik. Nem tudom, hogy mennyi az az érték, amilyen pontosságnak a Földfelszínről nézve értelme van, tekintve, hogy a zenit és a horizont között nagyjából 30' látszólagos eltérés van a légköri fénytörés miatt. Ez azonban változó értékű, sosem ugyanakkora. Ez egy-két szögperc távolságnál még elhanyagolható, de néhány foknál már biztosan nem az. Az eltérés kisebb a Zenit közelében, és nagyobb a horizont felé. Tetszőleges pontosságú mérés szerintem csak az űrből végezhető, vagy nagy számú zenitközeli mérés átlagából számítható.
(Sosem foglalkoztam mélyebben a témával, úgyhogy ne vedd ezt kizárólagos készpénznek, biztos van más módszer is. De az én tudásom erről ennyi.)
Annyit még megjegyzek, hogy optikai leképezéssel teljes szögtartást elérni szinte lehetetlen, tehát a fotografikus út se feltétlenül olyan pontos, csak szorosan közeli csillagoknál. Egyébként nagyon kevés csillag pozíciója változik annyit, hogy értelme legyen 50-100 évnél sűrűbben frissíteni az adatokat. Elhanyagolható számú kivételtől eltekintve ma is jók az 1950-re kiadott adatok is.
Avatar
F. Attila
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2018.03.05. 14:39

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: F. Attila » 2018.03.06. 14:36

Kedves Sidius!

Köszönöm a gyors választ.

üdv.:
Attila
12x50B, 120/1000L, 250/1200T
L1ghtman
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2018.01.21. 18:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: L1ghtman » 2018.03.16. 16:50

Sziasztok,

Kérdésem lenne mennyire jó ez a kis szerkezet?
Milyen?! véleményeteket kérném, hibák és előnyőket tudtok mondani?
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... -refraktor
NEQ5-os allvánnyal van.

Válaszokat köszönöm:)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.03.16. 17:01

L1ghtman írta:Sziasztok,

Kérdésem lenne mennyire jó ez a kis szerkezet?
Milyen?! véleményeteket kérném, hibák és előnyőket tudtok mondani?
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... -refraktor
NEQ5-os allvánnyal van.

Válaszokat köszönöm:)


Üdv!
A vásárlói vélemények szerintem megfelelően korrektek, abból megtudhatod.
Én néztem már ebbe a távcsőbe is, és 120/900-as ED be is. Sőt, az egyik maratonon a nagyobb 150-es akromátba is elég sűrűn.
A 120-as ED-t szívesen elfogadnám most is, pedig erősen Newton párti vagyok.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.16. 17:10

Kezdésnek tökéletes választás, ha a bolygók, a Hold és a Nap áll az érdeklődésed középpontjában (az utóbbi esetén Herschel-prizmával). A fényereje határeset; ha nem forszírozod a nagyon nagy nagyításokat, akkor a színezése is tolerálható mértéken belül marad. Még a fenti objektumok fotózására is alkalmas, Registax-os feldolhozással. Ehhez már érdemes jobb minőségű okulárokat is (pl. Explore Scientific vagy Sky Panorama) beszerezni.

Mélyégre kevésbé ideális, oda egy közepes átmérőjű Newton jobb lenne.
De mindkét témára egyformán ideális műszer nincs...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.03.16. 17:35

L1ghtman írta:Sziasztok,

Kérdésem lenne mennyire jó ez a kis szerkezet?
Milyen?! véleményeteket kérném, hibák és előnyőket tudtok mondani?
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... -refraktor
NEQ5-os allvánnyal van.

Válaszokat köszönöm:)

Alternativa lehet a Bresser 120L/1200 refraktor szintén NEQ5-ön (https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... -refraktor). Kisebb fényerő kisebb színi hibát jelent és a Bresser fókuszírozója egyértelműen jobb kivitelű.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
L1ghtman
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2018.01.21. 18:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: L1ghtman » 2018.03.16. 19:33

Attila írta:Kezdésnek tökéletes választás, ha a bolygók, a Hold és a Nap áll az érdeklődésed középpontjában (az utóbbi esetén Herschel-prizmával). A fényereje határeset; ha nem forszírozod a nagyon nagy nagyításokat, akkor a színezése is tolerálható mértéken belül marad. Még a fenti objektumok fotózására is alkalmas, Registax-os feldolhozással. Ehhez már érdemes jobb minőségű okulárokat is (pl. Explore Scientific vagy Sky Panorama) beszerezni.

Mélyégre kevésbé ideális, oda egy közepes átmérőjű Newton jobb lenne.
De mindkét témára egyformán ideális műszer nincs...


MDA


Ha kb fele árban birnám megvenni, úgy azért megeri nem?
Miket kellene néznem mielőtt megvenném?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”