Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: palics » 2017.12.05. 18:09

Attila!
Köszönöm, hogy válaszoltál! Megnéztem az általad ajánlott weboldalakat. A következő napokban megpróbálok számomra megfelelő fűtésszabályozót választani. A fordítóprogrammal nekem ez nem egyszerű feladat. Bízom a fiam angol nyelvtudásában, remélem ketten érünk majd egyet!
Amint már írtam, nekem olyan készülék kellene, amellyel a refraktor optikája és a binobenézőben lévő 2 db okulár egyidejűleg fűthető. Remélem sikerül kiválasztanom az erre a feladatra alkalmas készüléket!
Feri
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: palics » 2017.12.05. 18:29

Attila!
Csak most kezdtem el olvasni a http://www.dewbuster.com/orderform-a-standard.html oldalt és az ott lévő rajz szerint 2 db "Temperature Sensors" visszacsatolással rendelkezik a vezérlő. Ezzel a készülékkel az egyik okulárom kontroll nélkül maradna?
Feri
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.05. 18:31

palics írta:... nekem olyan készülék kellene, amellyel a refraktor optikája és a binobenézőben lévő 2 db okulár egyidejűleg fűthető. ...


Szívesen.

Mindegyik alább belinkelt típusnak több kimenete van.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: palics » 2017.12.05. 18:36

Attila!
Lehet, hogy elégséges lenne csak az egyik okulárt kontroll alatt fűteni?
Esetleg beszéljük meg a részleteket telefonon? Mikor hívhatlak?
Feri
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.05. 18:38

palics írta:... az ott lévő rajz szerint 2 db "Temperature Sensors" visszacsatolással rendelkezik a vezérlő. Ezzel a készülékkel az egyik okulárom kontroll nélkül maradna?


Az okulárokhoz nem kell kontroll, mert azok lencséi picik és tömörek, sokkal gyorsabban felveszik a homogén hőmérsékletet. Azokhoz elegendőek a "sima" közepes teljesítményű fűtés-kimenetek (3-3db oldalanként).

A nagy átmérőjű objektívek (akár lencsék, akár tükrök) sokkal neccesebbek ebből a szempontból. Oda kell a hőmérséklet-kontrollált melegítés.

Tehát a Dew Buster két távcsőhöz (és azok okulárjaihoz) elegendő.

Itt tök részletesen le van írva minden, és a rajz is elég egyértelmű; a fiad biztosan le tudja fordítani, de hívhatsz nyugodtan, ha bármi nem világos:
http://www.dewbuster.com/orderform-a-standard.html

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: palics » 2017.12.05. 18:44

Attila!
Nagyon köszönöm a gyors választ!
Feri
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: palics » 2017.12.09. 17:58

Távcsővásárlásom története:
Kétszer is rendeltem egy akromátot (nem SkyWatcher és nem Leventétől).
Az első alkalommal egy olyan távcsövet kaptam, amelynek nem volt beállítva a fókuszírozója. A forgalmazó javaslatára a távcsövet visszaküldtem és a második rendelésem már a gyártónak küldtem el.
A gyártótól is olyan távcsövet kaptam, amelynek nincs beállítva a fókuszírozója - árulkodó jel, hogy az imbuszfejű csavarok nincsenek meghúzva, azokkal elfelejtették beállítani és rögzíteni a fókuszírozót). Ráadásként ezt még tetézi egy olyan hiba, hogy a tubusból kopogó hang hallatszik, mintha elmozdulna valami a tubusban. Ez a hang akkor hallható, ha az EQ mechanikán rögzített tubust oda-vissza körbeforgatom. Körbeforgatáskor a kör 180-180 foknyira egymással szemben lévő pontjain mintha meg-megmozdulna valami a tubusban. Lámpával próbáltam "rávilágítani " a hibára , de nem láttam, hogy mi mozdult meg. Próbáltam sztetoszkóppal is rákeresni a kopogó hang forrására, de a szetoszkópot nem tudtam jól illeszteni a tubus íves felületére, ezért így sem jutottam eredményre.
Vagy nincs szerencsém, vagy egyszerűen ilyen távcsöveket szerelnek tőlünk keletre.
A távcső egy európai márka terméke, csak ők is az olcsó kínai munkaerővel gyártatnak.
Most másodszor is garanciális javítást kérek.
Remélem egyszer majdcsak kapok egy jól beállított és hibátlan akromátot!
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.09. 18:20

Ilyet szerelnek. Mondom ezt úgy, hogy egész keveset láttam belőlük, de ezen kevés alapján így látom. Nem a forgalmazó tehet róla, csak azt tudja eladni, amit kap. Tudna jobbat is szerezni, de kevés rá az igény, mert az embereknek nincs rávalójuk. (Meg mert feleslegesen költik többnyire másodjelentőségű kiegészítőkre.) Egy nagyon jó objektív kell, és hozzá illeszkedő okulárok. A lehető legjobbak, de inkább az okulárokból hiányozzon az objektív ára, mint fordítva.
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: palics » 2017.12.09. 18:53

János!
Igyekeztem olyan márka termékét választani, amelyről azt reméltem, hogy nem gagyi kategória.
A múlt század közepén alapított német márka termékével jártam így.
Nekem is az volt a célom, hogy egy jó lencse legyen a távcsövembe. Rengeteg véleményt, összehasonlító tesztet elolvastam mielőtt választottam.
Mégis így jártam.
Ferenc
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.09. 19:06

Nos, nincsenek már illúzióim semmi fronton. Bezárt egy Zeiss művek, (csillagászatii részlege) mert nem tudtak a távolkelettel versenyezni. Bezárt a hollandi RR ugyanezért. Nyilván ami talpon maradt, az a piacgazdaság minőségi igényeit igyekszik kielégíteni.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”