Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.11.28. 16:37

A Csillagnézők c. film pl. elkészült, de még nem tették közkinccsé. Távcsőbemutatás nem volt, mert elmosta az eső. Egyéb filmről nem tudok, de lehet, hogy volt, magánforgatás meg szerintem biztos hogy volt. Viszont tavaly is talán ilyen tájban kerültek fel a filmek a Youtubera.
Tomy27
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.11.10. 15:58

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Tomy27 » 2017.11.28. 16:59

Sidius írta:A Csillagnézők c. film pl. elkészült, de még nem tették közkinccsé. Távcsőbemutatás nem volt, mert elmosta az eső. Egyéb filmről nem tudok, de lehet, hogy volt, magánforgatás meg szerintem biztos hogy volt. Viszont tavaly is talán ilyen tájban kerültek fel a filmek a Youtubera.


Köszönöm a gyors választ János, igen elsősorban a távcső bemutatás amire én gondoltam,
de akkor ez nem igen várható, ha az időjárás ily módon nem volt kedvező, sajnálatos módon.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.11.28. 17:17

Sidius írta:A Csillagnézők c. film pl. elkészült, de még nem tették közkinccsé. ...


Bocsi, ezt cáfolnom kell. A film még nem készült el. De készül, folyamatos jelenben.

A "végleges" trailer-e elkészült, azt már láttam, és nagyon jó!
A bemutatója február 19-én lesz, ha jól emlékszem a dátumra; de többet nem akarok mondani, mert nem akarom lelőni a poént (vagy poénokat?) Balázs előtt... ;)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.11.28. 18:57

Ideiglenesen törölve.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Vizi Péter 2017.11.28. 22:39-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.11.28. 20:55

Vizi Péter írta:... itt a hivatalos és végleges trailer: ...


Te Péter!

Biztos vagy benne, hogy ez már publikus???
Én úgy tudom Balázstól, hogy ezen még fog változtatni...

Lehet, hogy tévedek, de szerintem vedd le, amíg tisztázódik a kérdés.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.11.28. 22:30

Ez a publikus, utolsó változat. Tegnap este 10-kor lett kész.
Látsz benne valami hibát?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.11.28. 22:33

Vizi Péter írta:Ez a publikus, utolsó változat. Tegnap este 10-kor lett kész.
Látsz benne valami hibát?


Igen. Azaz nem hiba, de ezt ne itt beszéljük meg...
Már reggel jeleztem Balázsnak.
Szerintem vedd le lécci.
(Küldtem SMS-t.)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: palics » 2017.12.04. 20:35

Tisztelt Jelenlévők!
152/1200-as akromát és az azzal használt binobenézőben lévő 2 db okulár szabályzott páramentesítő fűtéséhez keresek megoldást. A fűtés mellett cél lenne a goto mechanika megtáplálása is.
Kérdéseim:
1.) "Led szalag dimmer vezérlő 8A 96W" (http://www.ledsziget.hu/led-aruhaz/led- ... 6w/212992/) alkalmas a kereskedelemben kapható "AST Optics Páramentesítők" szabályozására?
2.) A távcső optika fűtésének szabályozásához 1 db, míg az okulárok szabályozásához +1 db, azaz összesen 2 db "drimmer vezérlő" elegendő lenne?
3.) Az alábbi szett működőképes lehet (a felülről-lefelé sorrend megegyezne a kapcsolási sorrenddel) :
1 db 12V/6A tápegység (https://www.adapter.hu/webaruhaz/produc ... cts_id=572)
1 db tápelosztó doboz (https://www.tavcso.hu/termek/PowerSplitter) amelyből a mechanika + 3 db fűtés lenne megtáplálva
3 db "Led szalag dimmer vezérlő 8A 96W"
3 db AST Optics Páramentesítő?
Elektromossággal kapcsolatos ismereteim = 8 átalánosban tanultak. Természetesen a csatlakozók szükséges szerelését/cseréjét szakemberrel végeztetném el.
Várom a segítő észrevételeket!
Ferenc
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: palics » 2017.12.04. 21:00

Előző írásomhoz:
Már működő tápellátás-fűtés összeállítás is érdekelne.
Mély- és magasépítési témakörben szívesen segítek. Azt azért el kell ismerni, hogy a lényegesebb statikai kérdések a múltban már korábban ki lettek tárgyalva (pl.: távcső tartó fix oszlop alapozása, rezgések elszigetelése az alaptesttől...)
Ferenc
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.04. 22:26

Szia Feri!

Páramentesítő fűtés ügyében nem javaslom a kontroll nélküli fűtést.
Erre a célra inkább olyat érdemes használni - szerintem -, amelyik méri az aktuális külső hőmérsékletet, és ahhoz képest egy általad állítható t hőmérséklet különbséggel (+2 ... +4°C) emeli csak meg az optika hőmérsékletét, de ezt is órákkal az észlelés megkezdése előtt be kell kapcsolni.

A képminőség nagyon durván le tud romlani, ha torzul a tükör vagy a lencse.

Ezek sajnos nem olcsók, de sokkal stabilabbak, mint a visszacsatolás nélküli megoldás (nekem a Dew Buster van).

Visszacsatolt szabályozók, pl.:
http://www.dewbuster.com/
http://www.kendrickastro.com/dew_controllers.html#DigiFire%208%20and%2012%20Controllers

Nem visszacsatolt típus pl.:
https://www.telescope.com/Orion-Dew-Zapper-Pro-4-Channel-Control-Module/p/3517.uts


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”