Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.27. 07:50

Nem gondolom, hogy troll lenne.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2017.07.27. 11:13

Ez a lényeg! Attilának igaza van.
"A legjobb az SN14 hegesztőüveg és a Mylar-fólia (ami nem meglepő, hiszen ezeket direkt erre a célra tervezték", .
Az 1950-60-as években néhai Szimán Oszkár (az Optikai Kutatóban) kimérte több hegesztő üveg, valamint a saját maga által készített szűrők elnyelési görbéjét. Ennek alapján az derült ki, hogy a hazai és a németországi (akkori NDK) hegesztő üvegek teljesen biztonságosak, mert az UV közeli és az infra sugárzást "levágják". Ez érthető, hiszen aki látott már ívhegesztés, érzékelhette, hogy annak ibolyántúli és hősugárzása egyaránt erős.
Az optikai cégek reklám célból is eltúlozzák a hegesztő üvegek "veszélyességét", hogy a saját készítményeiket terjeszthessék-
Távcsőnél viszont legalább is egy Herschel- vagy Brandt-okulár lenne ajánlatos (nekem sajnos nem telik rá, mert aránytalanul és szerkezetükhöz mérten nagyon drágák), de ezek híján legalább is objektív előtti fólia-szűrő.Egyébként érdemes meggondolni, hogy ha igaz lenne az optikai cégek rémmeséje, akkor ma a világon milliárd számra szaladgálnának vak emberek, hiszen legalább is a kultúrállamokban szinte minden ember legalább egy napfogyatkozást végig nézett, könnyen elérhető fénycsökkentő eszközön át. - BQ.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.07.30. 11:13

Ősszel kerül üzletbe ezer dollár alatt? http://unistellaroptics.com/en/blog http://unistellaroptics.com/en/product tehát 260e Ft alatt. Nagyon olcsónak tünik ha tudja azt amit a videók mutatnak. Új éra az amatőrcsillagászatban? A GPS beépitett? Katasztrófavédelmi dolgot sejtet. Sz.,......... még emlékem a filmes-digitális fényképezés váltásának az ideje. Akkor a véleményem volt, a kémiai előhivás nem váltható fel soha a villannyal (tápegység kell hi...). Ma el sem tudom képzelni azt a régit. Történelem.
Kiskun Alajos
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.03.11. 19:12

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kiskun Alajos » 2017.07.30. 20:49

géza írta:Ősszel kerül üzletbe ezer dollár alatt? http://unistellaroptics.com/en/blog http://unistellaroptics.com/en/product tehát 260e Ft alatt. Nagyon olcsónak tünik ha tudja azt amit a videók mutatnak. Új éra az amatőrcsillagászatban? A GPS beépitett? Katasztrófavédelmi dolgot sejtet. Sz.,......... még emlékem a filmes-digitális fényképezés váltásának az ideje. Akkor a véleményem volt, a kémiai előhivás nem váltható fel soha a villannyal (tápegység kell hi...). Ma el sem tudom képzelni azt a régit. Történelem.



Egy okulárba épített megjelenítő - pont mint bármelyik videokameránál, csak színesben - valamint élő internetkapcsolat és egy távcsőszerűség Go-To egységgel mint varázspálca :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Szerintem is minden idiótának megéri majd :lol: :lol: :lol:

Természetesen van erre is már megvalósítás....csak "picit" húzósabb és a háttér sem mellőzhető....
https://www.youtube.com/watch?v=ndvg7qyVTS0
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mpt » 2017.07.30. 21:08

csiz írta:Lehetőségem lesz a helyszínen (USA) megnézni a 2017 aug. 21.-i teljes napfogyatkozást. Azon aggódom, hogy hogyan szerezzek megfelelő szemüveget napnézéshez.


Tavcsoboltban veszel megfelelo meretu napszuro foliat (cm-ben megadott meretet, vagy egy db A4-es lapot). Internetrol letoltheto kifejezetten napfogyatkozas-nezo szemuveg minta, kartonpapirra ragasztas utan kivagod, ill. a megfelelo helyre a megfelelo meretu napfolia-darabot rogzited.

L. pl. http://www.instructables.com/id/5-Steps ... Glasses-2/

--mpt
ottes
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2016.10.31. 16:13

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ottes » 2017.09.19. 19:00

Sziasztok

Technikai kérdéssel fordulnék a közösséghez. 300-as dobson távcső forgózsámolya eléggé "darabosan mozog". Utána lehet lökdösni egy-egy objektumnak, de követni vele lehetetlenség :cry: . A teflonpárnák ránézésre nem koptak el. Azok cseréje megoldhatja e a dolgot, vagy van e valami kenőanyag amivel "olajozottabbá" tudom tenni a gépezetet?

Köszi
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.09.19. 19:09

ottes írta:... 300-as dobson távcső forgózsámolya eléggé "darabosan mozog". Utána lehet lökdösni egy-egy objektumnak, de követni vele lehetetlenség :cry: . A teflonpárnák ránézésre nem koptak el. Azok cseréje megoldhatja e a dolgot, vagy van e valami kenőanyag amivel "olajozottabbá" tudom tenni a gépezetet?


A teflont nem kell kenni.
Viszont nem mindegy, hogy min csúszik; azaz milyen anyag van a forgózsámoly fenekén, és az milyen állapotban van.
Továbbá a forgáspont mennyire szoros vagy lötyögős.

Ezeket is nézd meg, lécci.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
ottes
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2016.10.31. 16:13

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ottes » 2017.10.08. 13:52

Most jutottam el a zsámoly átnézéséig. A tengely hibátlan, nem szorul, nem lötyög, teszi a dolgát. Utánaolvastam külföldi fórumokon, és az ott előkerülő hibákat általában az okozza, hogy túl sima a felület, amin a teflon szúszik, ott valami érdesebb felületű lamináló anyagot ajánlanak, így csökkentve a kontaktot a teflonpárnák és a forgó rész között. Van erre valakinek tapasztalata, esetleg ötlete?
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.10.08. 19:22

Teflon spray. ? Balatoni vizicsuszdát szoktak felturbózni a srácok ilyennel. A tipusra nem emlékszem. Rászáradt a műag-ra, nagyon sikos lett. https://www.google.hu/search?hl=hu&biw= ... kgkiyaIKPw
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017.10.10. 18:55-kor.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.10.08. 19:41

ottes írta:Sziasztok

Technikai kérdéssel fordulnék a közösséghez. 300-as dobson távcső forgózsámolya eléggé "darabosan mozog". Utána lehet lökdösni egy-egy objektumnak, de követni vele lehetetlenség :cry: . A teflonpárnák ránézésre nem koptak el. Azok cseréje megoldhatja e a dolgot, vagy van e valami kenőanyag amivel "olajozottabbá" tudom tenni a gépezetet?

Köszi


Szia !
Én már jó ide nem használok teflont dobsonhoz . Kis csapágyakon fordul a zsámoly alu vagy korlemez alátéten, a fékezést meg filckoronggal oldom meg . Nekem a görkorcsolyákhoz való pici csapágyak váltak be .
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”