Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.08.11. 19:58

Ujszulottnek minden vicc uj...
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
boom
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2016.08.03. 17:45

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: boom » 2016.08.21. 13:06

Üdv!
Pár napja,talán a telihold után napnyugtakor de még szürkületkor egy hármas csillagot láttam az égbolton,más még nem látszódott.Mikor hazaértem,még mindig szürkületkor,gyorsan beüzemeltem a távcsövet az udvaron és rákerestem.Bolygó volt az biztos a sziluettje alapján.A Vénuszt láthattam?Mintha kicsit olyan kékes fénye lett volna a sárga mellett és olyan D-Ny irányban láttam,eleinte bőven a látóhatár fölött.
Teljesen amatőr vagyok,pár hetes távcsővel! :D
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.08.21. 13:14

Az a Mars lehetett szerintem.

A Stellarium programot telepítsd a gépedre s azon tudod nézegetni, hogy mi látható merrefele.
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2016.08.21. 13:43

boom írta:Üdv!
Pár napja,talán a telihold után napnyugtakor de még szürkületkor egy hármas csillagot láttam az égbolton,más még nem látszódott.Mikor hazaértem,még mindig szürkületkor,gyorsan beüzemeltem a távcsövet az udvaron és rákerestem.Bolygó volt az biztos a sziluettje alapján.A Vénuszt láthattam?Mintha kicsit olyan kékes fénye lett volna a sárga mellett és olyan D-Ny irányban láttam,eleinte bőven a látóhatár fölött.
Teljesen amatőr vagyok,pár hetes távcsővel! :D



Szia Norbi!

Ha bolygó,akkor a Mars és a Szaturnusz nagy eséllyel lehetett.
Ha szabad szemmel vöröses volt a fénye akkor a Mars,de a leírás alapján a Szaturnusz esélyesebb.
Viszont a Szaturnusz gyűrűjét már 20X-os nagyítással látni lehet.Láttál valami elnyúltságot, " fület " rajta?
Milyen műszerrel és nagyítással észleltél??

aug 12-én a Szaturnusz, Mars, és az Antares nevű fényes csillag közeli együttállása volt látható,"felettük" az első negyedben lévő Holddal.
Szerintem a Mars- Szaturnusz- Antares hármasát láttad.
Ha legközelebb látszanak a napokban ,akkor nézd meg mindhármat külön-külön ,olyan 70x feletti nagyítással.
A Szaturnusz gyűrűjének látszania kell, a Mars kicsi vöröses korong, az Antares náluk kisebb, szintén vöröses színű, általában nyugtalanabb fényű,villódzóbb.

Üdv.Laci
boom
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2016.08.03. 17:45

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: boom » 2016.08.21. 14:27

uxamatőr írta:
boom írta:Üdv!
Pár napja,talán a telihold után napnyugtakor de még szürkületkor egy hármas csillagot láttam az égbolton,más még nem látszódott.Mikor hazaértem,még mindig szürkületkor,gyorsan beüzemeltem a távcsövet az udvaron és rákerestem.Bolygó volt az biztos a sziluettje alapján.A Vénuszt láthattam?Mintha kicsit olyan kékes fénye lett volna a sárga mellett és olyan D-Ny irányban láttam,eleinte bőven a látóhatár fölött.
Teljesen amatőr vagyok,pár hetes távcsővel! :D



Szia Norbi!

Ha bolygó,akkor a Mars és a Szaturnusz nagy eséllyel lehetett.
Ha szabad szemmel vöröses volt a fénye akkor a Mars,de a leírás alapján a Szaturnusz esélyesebb.
Viszont a Szaturnusz gyűrűjét már 20X-os nagyítással látni lehet.Láttál valami elnyúltságot, " fület " rajta?
Milyen műszerrel és nagyítással észleltél??

aug 12-én a Szaturnusz, Mars, és az Antares nevű fényes csillag közeli együttállása volt látható,"felettük" az első negyedben lévő Holddal.
Szerintem a Mars- Szaturnusz- Antares hármasát láttad.
Ha legközelebb látszanak a napokban ,akkor nézd meg mindhármat külön-külön ,olyan 70x feletti nagyítással.
A Szaturnusz gyűrűjének látszania kell, a Mars kicsi vöröses korong, az Antares náluk kisebb, szintén vöröses színű, általában nyugtalanabb fényű,villódzóbb.

Üdv.Laci



Szia!
Egy 114/900-as Newton eq2-t használok gyári okulárral.A korong alak megvolt de nem tűnt vörösesnek,inkább sárgás szélein kékes árnyalattal.Gyűrűrendszert viszont nem láttam.Azért gondoltam a vénuszra mert utánanéztem a Star walk androidos alkalmazásban mi merre áll.A program szerint napnyugta után balra D-Ny-i de inkább Ny-i irányban találhtó a vénusz.
Ha kitisztul,amire egyenlőre kevés esély van ma is megnézem.
boom
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2016.08.03. 17:45

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: boom » 2016.08.23. 21:35

uxamatőr írta:
boom írta:Üdv!
Pár napja,talán a telihold után napnyugtakor de még szürkületkor egy hármas csillagot láttam az égbolton,más még nem látszódott.Mikor hazaértem,még mindig szürkületkor,gyorsan beüzemeltem a távcsövet az udvaron és rákerestem.Bolygó volt az biztos a sziluettje alapján.A Vénuszt láthattam?Mintha kicsit olyan kékes fénye lett volna a sárga mellett és olyan D-Ny irányban láttam,eleinte bőven a látóhatár fölött.
Teljesen amatőr vagyok,pár hetes távcsővel! :D



Szia Norbi!

Ha bolygó,akkor a Mars és a Szaturnusz nagy eséllyel lehetett.
Ha szabad szemmel vöröses volt a fénye akkor a Mars,de a leírás alapján a Szaturnusz esélyesebb.
Viszont a Szaturnusz gyűrűjét már 20X-os nagyítással látni lehet.Láttál valami elnyúltságot, " fület " rajta?
Milyen műszerrel és nagyítással észleltél??

aug 12-én a Szaturnusz, Mars, és az Antares nevű fényes csillag közeli együttállása volt látható,"felettük" az első negyedben lévő Holddal.
Szerintem a Mars- Szaturnusz- Antares hármasát láttad.
Ha legközelebb látszanak a napokban ,akkor nézd meg mindhármat külön-külön ,olyan 70x feletti nagyítással.
A Szaturnusz gyűrűjének látszania kell, a Mars kicsi vöröses korong, az Antares náluk kisebb, szintén vöröses színű, általában nyugtalanabb fényű,villódzóbb.

Üdv.Laci


Szia!
Úgy volt ahogy mondtad!:)
A középpen lévő volt a Mars a felső pedig a Szaturnusz!
Annyira a fényesebbre koncentráltam azaz a Marsra,hogy a felsőt nem is néztem.
Most nagy az öröm,igy elsőre a Szaturnusz fantasztikus volt!:)
Köszi!
Tomy27
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.11.10. 15:58

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Tomy27 » 2016.08.25. 05:42

Üdv,
Tanácsot szeretnék kérni a következőben.
Nem túl régen vettem bazárból egy MOM 60/240- es
optikát, keresőnek, cserélhető okuláros megoldással.
Jelenleg egy műanyag mécses lesz a tubusa, jobb még
nem akadt sajnos.És abban kérnék tanácsot, hogy egy akril
matt fekete spray- el, hogy tudnám úgy befújni a belső oldalát,
hogy lehetőleg ne is folyjon meg, meg feleslegesen ne is pazaroljam
el a festéket?Mert elég szűk, mindössze 58mm körüli a belső átmérője.
attikanagy
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.05.21. 08:17

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: attikanagy » 2016.09.01. 08:35

Üdv mindenki!

Azt szeretném kérdezni tőletek,hogy melyik távcső lenne az ideálisabb ha főleg vizuális megfigyelésre használnám.A két távcső közötti dilemma: 150/1800 M-C vagy 152/1300 R-C.A hosszabb fókusz nemgond,sőt.Mivelhogy inkább bolygózni szeretnék.A kihűléssel nem lenne gond,pára és pormentesen tudom tárolni légköri hőmérsékleten.Mindkettő viszonylag kicsi és könnyű,ez egy előny számomra.Aztán.Mi annak az oka,hogy az R-C távcsövek nincsenek elterjedve annyira az amatőrök között?
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.09.01. 12:22

attikanagy írta:Üdv mindenki!

Azt szeretném kérdezni tőletek,hogy melyik távcső lenne az ideálisabb ha főleg vizuális megfigyelésre használnám.A két távcső közötti dilemma: 150/1800 M-C vagy 152/1300 R-C.A hosszabb fókusz nemgond,sőt.Mivelhogy inkább bolygózni szeretnék.A kihűléssel nem lenne gond,pára és pormentesen tudom tárolni légköri hőmérsékleten.Mindkettő viszonylag kicsi és könnyű,ez egy előny számomra.Aztán.Mi annak az oka,hogy az R-C távcsövek nincsenek elterjedve annyira az amatőrök között?
Szia. Én a jelöltek közé felvenném a Celestron C6-os SC-t is(150/1500) ;) http://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudastar/celestron-150_1500-schmidt-cassegrain-tavcso-teszt.html
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Mozdonyos 2016.09.01. 13:55-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.01. 12:43

attikanagy írta:... melyik távcső lenne az ideálisabb ha főleg vizuális megfigyelésre használnám.A két távcső közötti dilemma: 150/1800 M-C vagy 152/1300 R-C. ... Mi annak az oka,hogy az R-C távcsövek nincsenek elterjedve annyira az amatőrök között?


Az általad megjelölt mindkét műszer katadioptrikus rendszerű, de más-más világ.

Vizuális célra egyik sem ideális választás (szerintem arra leginkább egy F/6-F/8 körüli APO vagy F/10 fölötti akromatikus refraktor, vagy egy F/8-F/10 körüli Newton lenne a legjobb), de ha mindenképp e kettő közül kell választani, talán akkor már inkább az MC (Maksutov-Cassegrain).

A katadioptrikus rendszerek elsősorban a "sima" lencsés vagy "sima" tükrös rendszerek hibáit igyekeznek kiküszöbölni, legfőképpen a fotografikus leképezés minőségének javítás miatt, leginkább a nagyméretű, korrigált látómező elérése érdekében. Ez több optikai elemet, így magasabb árat jelent. Pláne így van ez a Ritchey-Chrétien rendszer esetében, ami két hiperboloid tükröt jelent és egy többtagú, apokromatikus képsík-korrektor lencsét. Ezeket megfelelő pontosságban elkészíteni nem kis kihívást jelent, ezért ezek a legdrágább távcsövek közé tartoznak.

És ezzel válaszoltam a második kérdésedre is... :cry:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”