Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.03.27. 09:14

Hogy csináljátok a köszönetnyilvánítást? Stefi előzékenyen hamar segített ám sehogy nem jövök rá hogy kell megköszönnöm, hogy nyoma legyen. Itt jobbra beírva.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: zozee » 2015.03.27. 09:37

géza írta:Hogy csináljátok a köszönetnyilvánítást? Stefi előzékenyen hamar segített ám sehogy nem jövök rá hogy kell megköszönnöm, hogy nyoma legyen. Itt jobbra beírva.


A hozzászólás fölött, az idézet gomb mellett a hüvelykujjas like gomb.
Sepó
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2015.03.10. 13:34

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sepó » 2015.03.27. 15:29

Szia Gábor!
Mákod van, de nagyon! Épp tegnap került fel a bazárba egy eladó Celestron C6 SC tubus igen jó áron. Érdemes lenne megnézned, ha valóban ilyen rendszerben gondolkozol és komolyan érdekel a dolog.
http://www.makszutov.hu/bazar/hirdetes/1426531867

üdv,
Levente[/quote]


Szia Levente, és üdv mindenkinek!

Először is köszönöm, hogy szóltál az eladó tubusról, bár addigra már kipróbáltam és meg is vettem a korábban kiszemelt Celestron C6 SC tubust. Amatőrként leírnám a tapasztaltakat vele kapcsolatban: Maga a tubus szép állapotú, csak a prizmasínen vannak karcok, de hát használtan vettem. A fókuszírozó könnyen jár, és szépen teszi a dolgát. Városi körülmények között földi és csillagászati célponton is kipróbáltuk, annyira meggyőző volt számomra az a kép és a kontraszt, amit mutatott, hogy még aznap hazavittem.
Mivel mechanikám még nem volt, ezért másnap egy 6kg teherbírású, gömbfejes fotóállványra tettem és azon próbáltam ki(vidéki, sötét ég alatt). Akkor jöttem rá, hogy amit a teszt során mutatott, az meg sem közelítette a valódi tudását. Azóta szerelmes vagyok a Jupiterbe!(Szabad ilyet mondanom??? :) ) Gyönyörű kontrasztos képet adott, kezdő szemmel is rengeteg részletet meg tudtam figyelni a színes felhőzetén, és a holdjai... Mindezt ráadásul fotóállványon, a legolcsóbb okulárokkal, mindenféle szűrő nélkül. Megnéztem vele még a Vénuszt, órákig a Hold volt a célpont( 4mm-es oklival 375x nagyításon is nagyon szép éles a kép), az Orion csillagkép és látványosságai szintén órákon át, néhány kettőscsillag, a Plejádok, az Eszkimó-köd és próbáltam megtalálni vele a Lófej-ködöt is, de megfelelő mechanika és tapasztalat nélkül nekem nem sikerült. Azóta megérkeztem vele Német országba, 18 órás vonatozás után sem kellett a beállítását korrigálni. Csillagteszttel ellenőriztem, egy távoli lámpa fényénél, ami meglepően könnyű volt.(Itt sajnos amióta megérkeztem esik.) Megérkezett végre a rendelt cg4-es mechanikám is, amivel végre nem kell az objektum "elé" állítani a látómezőt, hogy mire eléri azt, addig lecsillapodjon a remegés. Szerintem elég stabil. Mást nem vettem még hozzá, de néhány jobb okulár már tervben van. Viszont most nagyon elgondolkoztam, hogy mivel mindent most szerzek be hozzá, lehet, hogy érdemes lenne mindent inkább 2" méretben venni hozzá. Mennyivel adnak többet azok, mint az 1.25"-ös méretűek? Van valakinek tapasztalata ezzel kapcsolatban?

Összegezve az eddigieket, ez egy igen kiváló optika, nagyon jó kontraszttal. Azért kíváncsi lennék, mennyivel jobb egy hasonló méretű Apo, szerintem nem sokkal. Igényli a jó mechanikát, az olcsó okulárokkal is szép a képe és aki teheti vigye sötét ég alá. Én is azért vettem ezt, mert mérete és súlya nem túl nagy, könnyű kitelepülni vele.
Nagyon örülök, hogy megvettem, és ha az időjárás is engedi (a felhőkre gondolok,nem a hidegre :) ), nagyon sok időt fogok vele az ég alatt tölteni.

Kellemes hévégét mindenkinek!

Üdv: Gábor
ezrrl
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2013.03.13. 00:43

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ezrrl » 2015.03.30. 22:11

Sziasztok!

Egy távcső felbontóképességének kiszámítására van képlet?Tudom,hogy egy 8cm átmérőjű refraktor maximális felbontóképessége már megszületik 40-50 x nagyítás között,a nagyobb nagyításokon már nem lesz több részlet,csak a látott kép nagyobb.

Köszönettel,Gábor
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: krivan » 2015.03.31. 06:14

Itt találsz számítást http://www.teleskop-austria.at/contents ... hp#felbont , egyébként úgy tudom több módon is számolják, pl 120/D ahol D az átmérő mm-ben megadva (a linkelt oldalon is ez szerepel)
Tibor
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.03.31. 18:50

Re: felbontás
Az általában használt képlet: d' = Dmm:11,6 (ezt kerekítik 12-re, mivel az elméleti bontási értéket általában egyetlen optika sem éri el.) De ez szigorúan akkor érvényes, ha két pontszerű fényforrás egyforma fényes, sárga színárnyalatú (és kis- vagy közepes távcsővel a 4 mg körüliek(. Ha az egymás melletti két csillag fényesség különbsége nagy, akkor a felbontás romlik, vagyis au elméletileg számítottnál csak tágabb párok bonthatók. Erre tapasztalatilag szerkesztett táblázatok is vannak, de legbiztosabb személyesen kitapasztalni. Szóval az elméleti képlet csak irányadónak tekinthető. BQ.
premissa
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2015.04.03. 21:41

Távcső leírások

Hozzászólás Szerző: premissa » 2015.04.04. 10:34

Sziasztok,

Új amatőr vagyok, egy Mira 150S 150/750 EQ3 mechanikával szerelt távcsővel rendelkezem. A távcsövet viszonylag egyszerűen összeraktam, de tegnap szép holdképpel felmerült bennem, hogy le kellene fotózni. Tudom, hogy ez a távcső alkalmas ilyesmire, de fogalmam sincs, hogyan állítható össze egy ilyen fotós szerelés.

Van erről valami leírás valahol, vagy tudtok ilyesmiben segíteni? (Nem vagyok kifejezetten kreatív, gyakorlatias matematikus lévén :) ) Előre is köszönöm.

Üdv.: Tóth L.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.04.04. 13:34

Üdv !

Milyen kamerád van hozzá ? Webkamerát kell pl. rácsatolni és azzal videót felvenni, majd Registax 6 nevű programmal feldolgozni. Esetleg képet is lehet ugyanezzel készíteni.

Másik meg DSLR fényképezőgépekkel, vagy sima kompakt gépekkel, a hozzá való csatlakozást kell megoldani, erre vannak toldalékok vagy saját készítéssel is meg lehet oldani.

A Holdnál nem kell túl sok expozíciós idő, eléggé fényes.

A fényképezőgépen ha az objektív rajta van akkor okulárt kell betenni valamilyent a csőbe, ha nincs, akkor pedig nem kell okulár, de ekkor fix nagyítás van.

Telefonnal is lehet fényképezni, ilyesmit terezek mostanában, mert elég jó kamerák vannak bennük és így nem kell ok mindent kicipelni a sötét hideg éjszakába. :)


Szép eget.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára tobe_ 2015.04.04. 13:42-kor.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2015.04.04. 13:40

Mivel a távcsővődön kívül nem tudhatjuk, hogy milyen eszközökkel rendelkezel, néhány általános tanács;
http://www.makszutov.hu/tudastar/hogyan-rogzitsuk-fenykepezogepunket-tavcsore.html
Üdv,
L.
ezrrl
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2013.03.13. 00:43

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ezrrl » 2015.04.04. 20:26

Üdv.!

Gondoltam kérdésemmel nem nyitok új topicot.Mindig is kényelmesebbnek,egészebbnek gondoltam a 2 szemes vizsgálódást az égen(gondolom ezzel nem vagyok egyedül).A szemeim sem fáradnak annyira.Kérdéseim a binokuláris benézőkkel kapcsolatos.A binobenézők használata automatikusan,csak nagy fényerejű csöveknél jöhet szóba?Van e veszteség(fény)?A látott kép valóban "egészebb" a szemnek?

Illetve a minap láttam a következő videókat,ennek a megoldásnak van értelme?Párhuzamosítás gondolom nem egyszerű,bár itt profinak tűnik...de a zenittükör hegyek gondolom nem feltétlen járnak jó képminőséggel.Ezt a példát nézve(2x 90mm MC),a látott kép azonos egy 180mm MC tubusban binobenéző toldattal???

Első:https://www.youtube.com/watch?v=cUmCi3f0yfU

Második(csak németül nem tudok):https://www.youtube.com/watch?v=EMla3X_0-7U

Köszönettel,Gábor
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”