Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.02.26. 09:08

Kedves Sanci!
Jó helyen írtál, azt hiszem éppen ilyen kérdésekre való ez az oldal.
Sajnos sok dologban igazad van. A legjobb a gyerekek érdeklődését felkelteni. Egyrészt egy gyerek még mindenre nyitott, másrészt, ha megtetszik neki a dolog, elvonszolja a papát, mamát.
Egyébként nem tudom, hogy kapcsolatban vagy-e a tatabányai TIT-el, ott megkeresheted Kovaliczky Istvánt, aki a csillagok ügyét (is) intézi. Ha nem ismernéd, hivatkozhatsz nála rám.
Azért ne add fel! Üdvözlettel: Bartha Lajos
Bigi
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2013.12.22. 14:05

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Bigi » 2014.03.01. 18:01

krivan írta:
Bigi írta:?.. Túl fényesnek látom a Jupitert, és így nem elég kontrasztos a látvány. Szerintetek lehet ez ellen tenni, szűrő vásárlásával?


Zöld vagy világoskék. Nekem a világoskék van, azzal valamivel kontrasztosabb a kép. Bár én jobb szeretem a szűrő nélküli képet. Inkább felteszem az objektív védőt és csak a szűkebb nyílást hagyom szabadon, így kevesebb lesz a fény.


Köszönöm! Erre nem is gondoltam! Úgy látom, ma ki is tudom próbálni! A tapasztalatomat pedig megosztom.
Bigi
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2013.12.22. 14:05

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Bigi » 2014.03.01. 18:18

Azt nem tudom hogy mennyire kezdő a kérdező, ezért adtam kissé bővebb választ! :D

Üdvözlet! Karácsonyra kaptam egy 114/900 Newtont. Gyerekkori álmom volt egy távcső. Most mikor a sajátom akkora, mint amikor engem kezdett érdekelni a csillagászat, kértem egyet. Tehát még a tojáshéj ott csüng a hátsómon! :P A válaszokat, nagyon köszönöm, még ha egy kisebb lavinát is indított el.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.03.01. 18:23

Kedves Bigi!
Az objektív szűkítése viszont azzal a hátránnyal fog járni, hogy reménytelenül romlik a felbontó képesség, vagyisnem fogsz finom részleteket látni. Magam rélszéről a szürke szűröt is tudnám ajánlani.
Egyébként én a Jupiter eredeti színben és világos vörös szűrővel szoktam észlelni. Az utóbbi szépen kiemeli a barnás sávokat. - Remélem lesz alkalmad megnézni: BQ.
Bigi
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2013.12.22. 14:05

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Bigi » 2014.03.01. 22:46

astrohist írta:Kedves Bigi!
Az objektív szűkítése viszont azzal a hátránnyal fog járni, hogy reménytelenül romlik a felbontó képesség, vagyisnem fogsz finom részleteket látni. Magam rélszéről a szürke szűröt is tudnám ajánlani.
Egyébként én a Jupiter eredeti színben és világos vörös szűrővel szoktam észlelni. Az utóbbi szépen kiemeli a barnás sávokat. - Remélem lesz alkalmad megnézni: BQ.


No igen! Nem jött be, az objektív szűkítése. Igazából minden halványabb lett, így nem észleltem kontrasztosabb képet. Ennyi erővel hunyoríthattam volna az okulárba! :lol: Ezen felül felkerestem jó pár objektumot. Az M81-82-őt legalább egy óráig kerestem, de szerintem ehhez kevés a csövem. (114/900) Az Andromédát kb olyannak láttam, mint az Orion ködöt. Egy nagy homályos valami. Egy kettős nyílt halmazt is megnéztem, amit szabad szemmel is láttam. Ez az NGC 884-869 volt. Csodás látvány. Ez után elkezdett fújni a szél. Nekem eq1-es mechanikám van a csövemhez, ami ilyenkor elkezd remegni. A kukkolásnak vége. Észlelés közben, barkácsoltam egy adaptert az okulár, és a fényképezőgépem objektívja közé. Siralmas a látvány, de nem adom fel! Ez a Jupiter lenne! Ettől kontrasztosabban látom. Még sok kísérletezés vár rám, hogy azt fényképezzem, amit látok!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2014.03.02. 14:42

Bigi írta:

" Ez a Jupiter lenne! Ettől kontrasztosabban látom. Még sok kísérletezés vár rám, hogy azt fényképezzem, amit látok!"

No Bigi, én éppen emiatt rajzolok le mindent digitálisan amit látok! Olcsóbb mint bármely fotófelszerelés :) és pont oly élet"szagú" mint a valóság. A szem alkalmazkodóképességét a fényképezőgépek nehezen fogják lekőrözni, persze adott fényességhatárokig.

Szép egeket!
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.03.02. 15:40

"Ezen felül felkerestem jó pár objektumot. Az M81-82-őt legalább egy óráig kerestem, de szerintem ehhez kevés a csövem. (114/900) Az Andromédát kb olyannak láttam, mint az Orion ködöt. Egy nagy homályos valami. Egy kettős nyílt halmazt is megnéztem, amit szabad szemmel is láttam. Ez az NGC 884-869 volt. Csodás látvány."
Ha a szűkített objektív nyílásod van, akkor a tükrös távcsőnél az kétszeresen ront: egyszer csökkenti a felbontóképességet, másodszor a közepét még a segédtükör is kitakarja, ami ráadásul mindenféle ronda fényelhajlásokat is okoz.
Nen tudom mikor tájt kerested az M81-82-t, ha kora este, akkor nem csodálom, mert az UMa akkor méh alacsonyan állt. Az ég sem volt tegnap a legjobb, legalább is felém, csak a fényesebb csillagok látszottak puszta szemmel is. Hanem tiszta levegő esetén a két galaxist a csöveddel látnod kell, én jó időjárás mellett a 70/500-al látom ezeket. Ugyancsak tiszta ég mellett az Orion-ködben (M42-43) már fényesség-árnyalatokat is látnod kell. Az Andomeda köd viszont csak egy fényes paca, aminek halványabb pereme van.
Az a kép bizony a Jupiter, látszanak a holdjai is. Hanem próbálkozz tovább, mert szerintem első kísérletnek megjárja.
A fényesebb nyugalmazok eléggé szépek lehetnek, csak ne használj hozzá nagy nagyítást.
Egyébként kezdetnek jó.
Üdv. BQ.
Bigi
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2013.12.22. 14:05

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Bigi » 2014.03.02. 17:45

Csillagos Pisti írta:Bigi írta:

" Ez a Jupiter lenne! Ettől kontrasztosabban látom. Még sok kísérletezés vár rám, hogy azt fényképezzem, amit látok!"

No Bigi, én éppen emiatt rajzolok le mindent digitálisan amit látok! Olcsóbb mint bármely fotófelszerelés :) és pont oly élet"szagú" mint a valóság. A szem alkalmazkodóképességét a fényképezőgépek nehezen fogják lekőrözni, persze adott fényességhatárokig.

Szép egeket!


Üdv!

Egy szutyok Samsung olcsó gépem van, amit vagy 7 éve vettem Németbe. A rajzom csúnyább lenne! :D asa 200-al fotóztam, ami sok volt, de további kísérleteket a szél meghiúsította.
Neked is szép eget!
Bigi
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2013.12.22. 14:05

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Bigi » 2014.03.02. 17:59

astrohist írta:"Ezen felül felkerestem jó pár objektumot. Az M81-82-őt legalább egy óráig kerestem, de szerintem ehhez kevés a csövem. (114/900) Az Andromédát kb olyannak láttam, mint az Orion ködöt. Egy nagy homályos valami. Egy kettős nyílt halmazt is megnéztem, amit szabad szemmel is láttam. Ez az NGC 884-869 volt. Csodás látvány."
Ha a szűkített objektív nyílásod van, akkor a tükrös távcsőnél az kétszeresen ront: egyszer csökkenti a felbontóképességet, másodszor a közepét még a segédtükör is kitakarja, ami ráadásul mindenféle ronda fényelhajlásokat is okoz.
Nen tudom mikor tájt kerested az M81-82-t, ha kora este, akkor nem csodálom, mert az UMa akkor méh alacsonyan állt. Az ég sem volt tegnap a legjobb, legalább is felém, csak a fényesebb csillagok látszottak puszta szemmel is. Hanem tiszta levegő esetén a két galaxist a csöveddel látnod kell, én jó időjárás mellett a 70/500-al látom ezeket. Ugyancsak tiszta ég mellett az Orion-ködben (M42-43) már fényesség-árnyalatokat is látnod kell. Az Andomeda köd viszont csak egy fényes paca, aminek halványabb pereme van.
Az a kép bizony a Jupiter, látszanak a holdjai is. Hanem próbálkozz tovább, mert szerintem első kísérletnek megjárja.
A fényesebb nyugalmazok eléggé szépek lehetnek, csak ne használj hozzá nagy nagyítást.
Egyébként kezdetnek jó.
Üdv. BQ.


üdv!

Az M81-82-őt kb este 10 körül keresgéltem. Nálunk annyira jó volt az ég, hogy szabad szemmel észleltem az NGC 884-869-et. Ezért is fordítottam oda a csövemet, hogy megnézzem mi az a folt az égen. Persze a szűkítést levettem, csak a Jupiterrnél alkalmaztam. 36x nagyítással, tehát e legkisebbel szoktam pásztázni az eget, és utána növelem, ha szükséges. Egyébként Gyöngyös külterületén lakom. A legközelebbi közvilágítás 200 méterre van, déli irányban. Az UMA északra volt zenit határon. A 70/500-as cső, úgy tudom f4-es, vagy 5-ös. Az enyém f7.9-es, közel fele olyan érzékeny. Gondolom ezért nem találtam, ellenben veled (önnel). A Jupiter, igen első kísérlet volt, egy barkácsolt adapterrel, közvetlen az okulárba fotózva, követő motor nélkül. Törekszem jobb képre, és ahogy ismerem magamat, addig nem adom fel, amíg nem lesz jó.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.03.02. 18:40

Bigi írta: A 70/500-as cső, úgy tudom f4-es, vagy 5-ös. Az enyém f7.9-es, közel fele olyan érzékeny. Gondolom ezért nem találtam, ellenben veled (önnel).


Üdv!

Ez nem így van, elsiklottál felette. Keresd tovább, és meglesz.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”