Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.02.22. 18:43

Bolygó és Hold észleléséhez az UHC nem jó. De a fényesebb bolygókhoz (Vénusz, Mars földközelben, Jupiter) valóban ajánlatos szűrőt használni, mégpedig egy közepes neutrált (szürkét), és jó ha van gyenge sárga és kék. A szines szűrők más és más árnyalatokat emelnek ki. Én egyébként általában szürke és vörös szűrőt használok a bolygókra, ha a Vénusz nagyon fényes néha egy régi zöld fényképezőgép-szűrővel is megnézem.
Egyébkéntjó a tapasztalatod, a nagyon vékony felhő-pára ha egyenletes, és nem nagyon nyugtalan a levegő, úgy működik, mint egy vörös vagy sárga szűrő! Úgy tapasztalatam, hogy a Jupiter esetében az amúgy is többnyire barnás vörös felhősávokat valóban kiemeli. BQ.
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: krivan » 2014.02.22. 18:51

Bigi írta:?.. Túl fényesnek látom a Jupitert, és így nem elég kontrasztos a látvány. Szerintetek lehet ez ellen tenni, szűrő vásárlásával?


Zöld vagy világoskék. Nekem a világoskék van, azzal valamivel kontrasztosabb a kép. Bár én jobb szeretem a szűrő nélküli képet. Inkább felteszem az objektív védőt és csak a szűkebb nyílást hagyom szabadon, így kevesebb lesz a fény.
Tibor
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2014.02.22. 20:51

Üdv mindenkinek!

Személy szerint fél éve kezdtem el a színszűrős megfigyelésekkel foglalkozni, a témát körbejárni, majd pedig szűrőket vásárolni. A fénymennyiség csökkentésére valóban egy neutrál, vagy polárszűrő a legegyszerűbb módszer.
Én viszont amellett vagyok - saját tapasztalatok alapján - hogy a neutrál szűrés helyett sokkal jobb ha színes szűrővel rásegítünk a kontrasztok emelésére. Pl. miért "csak" csökkentsem a Jupiter fényét, ha egy sárga vagy kék szűrővel egyben már a felhősávok kontrasztját is növelhetem. Vagy nappali égen miért használjak szintén csak sötétítést a Vénuszra ha egy sötétvörös szűrővel egy csapásra szinte feketévé varázsolhatom az eget, miközben a seeinget is javítom és a bolygó felületén is növelem a sötét alakzatok kontrasztját...nem mellesleg még refraktoroknál a színi hibát is eltűntetem... Én neutrális szűrést csak akkor használok ha a Merkúr, esetleg Vénusz színét szeretném szemügyre venni de ez is nagyon ritka.
Amióta kifejezetten színszűrőkkel észlelem a bolygókat, meg kellett látnom hogy igényes, specifikus észlelőmunka bizony (akár hogy is nézzük) nagyon nehezen végezhető színszűrők nélkül. Az olyan összetetten szűrőzhető bolygókról mint pl. Mars meg ne is beszéljünk. A légköri jelenségeket integrált fényben hihetetlenül nehéz észrevenni. Hogy pedig egy világos folt éppen mi (köd, felhő, zúzmara stb.) szintén csak szűrős megfigyelések adhatnak információt.

Ja és sok esetben az erőseb szűrés erősebb kontrasztot ad; lásd pl. Vénusz: az ibolya szűrők már csak nagyon kis sávban eresztenek át és sötét a képük, de hihetetlen mértékben javítják a felhőtető alakzatainak kontrasztviszonyait.

Jupiterre én kék és srga szűrést ajánlanék, és attól függően hogy mekkora a távcsöved, bátran választhatsz sötétebbeket is; én 100mm-es refraktorhoz simán felteszem a W38a kéket is, pedig csak a beérkező fénymennyiség 14%-át engedi át.
Érdemes elolvasni; http://www.mcse.hu/files/images/eszlele ... znalat.pdf

Érdemes időt szánni a végigolvasásra, mert ez a szűrős téma rettentő szerteágazó. Azonban a kedvenc égitestünknek megfelelő szűrők beszerzése sokkal egyszerűbb ha tájékozottak vagyunk a témában!

Viktor
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.02.22. 21:27

Cs.V. szerint:
"...meg kellett látnom hogy igényes, specifikus észlelőmunka bizony (akár hogy is nézzük) nagyon nehezen végezhető színszűrők nélkül. "

No, hát akkor másfél évszázadon át az észlelők nagy része "igénytelen" észleléseket végzett (azért pl. Konkoly, Gothard Sándor bolygó észleléseiből bizony tanulhatnál!). A színszűrős megfigyelésnek akkor van komoly értéke, ha minden megfigyelés sorozatban következetesen azonos szűrővel végzünk. Így lesz homogén, de mégértékesebb, ha párhuzamosan pl. egy vörös és egy kék (zöld) szűrőt használunk. Én pl. a nagy Mars oppozíciókat kék (légköri jelenségek) vörös (felszíni alakzatok) készítettem, amelyeknek az alapját a szűrő nélküli vizuális adta, és akkor ehhez lehetett viszonyítani a különbségeket a részletek közt.
Azt senki sem mondta, hogy a nappali égen megfigyelésekhez nem árt szűrő, de ez a kezdőnek még kicsit távolabbi program
A szürke szűrő nagyon hasznos, mert nem változtatja a vizuális összbenyomást. (De egyébként azért vigyázni kell, mert a "szürke" bizony nem minden hullámhossznál egyformán áteresztő, de a mai gyártmányoknál ez a hibalehetőség már sokat javult. BQ (egy igénytelen észlelő)
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2014.02.23. 05:21

Én nem mondtam hogy igénytelenek a szűrő nélküli rajzok vagy képek! Természetesen integrált fényben is végezhetőek komoly észlelések de nehezebben. Ahhoz viszont tartom magam hogy egy-egy égitestet ezzel a technikával, sokkal aprólékosabban felderíthetünk.
Ha pedig van mód a hatékonyabb megfigyelésre, miért ne használnánk...ha nekünk már a megfelelő technika és ismeretek a kezünkben vannak. Biztos vagyok benne hogy Konkoly és Gothard is ezt tette volna, bár nem tudom mennyire ismerték akkoriban a szűrők hasznosságát, használatuk mikéntjét.

Azt nem tudom hogy mennyire kezdő a kérdező, ezért adtam kissé bővebb választ! :D

Visszatérve a régi észlelőkre pedig; nekem sok példaképem van közöttük Konkoly és Gothard is ilyen! Egyébként egyetértek Lajos bácsival; a színszűrős észlelések homogén sorozatban a legértékesebbek, de szerintem ugyan ez elmondható a szűrő nélküliekről is.

Barátsággal:
Viktor
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.02.23. 11:50

Kedves Vktor!
Tulajdonképpen nincsen vita köztünk abban, hogy a színszűrők használata nagyon értékes eredményt ad. Én csak a Te kizárólagos kijelentésedet tartom nagyon túlzottnak.
Talán elkerülte a figyelmedet, hogy a tapasztalatom szerint a "sima" (ill. fényes bolygóknál és Holdnál a neutrál szűrő) az észlelési alapja, amihez a vörös és a kék szűrős képek részleteit viszonyíthatjuk. Másrészt a szűrők alkalmazásának igazán akkor van fontossága, ha fotografikusan észlelünk. Ideális lenne minden esetben egy alaprajz integrált fényben, azután egy kék és a vörös, de ez azért nagyon időigényes. (Bajlódtam ezzel eleget.)
Emellett a szemnek van egy érzékenységi görbéje, a maximummal kb. 550 mikrométer körül, már most egy vizuális szürőnél van egy másik (színtől függő) maximális áteresztés, már most a látott kép nem az utóbbiban jön ki, hanem a két érzékenységi (áteresztési) görbe eredőjeként!
Dawes, Lohse, Gothard Sándor, Konkoly korában már voltak szurok, sőt az 1900-as évekből már az okulár kilépője előtt elforgatható "revolver szűrők" is voltak, amelyekben egy kis fordulattal lehetett a kék, zöld, sárga, vörös, szürke színeket váltogatni. De egyetlen vizuális észleléssel sem találkoztam, amelyet szürkén kivül más szűrővel készítettek volna. Valójában a vizuális szűrös észleléseket inkább csak Antoniadi, főleg Dollfus és Saronov kezdte rendszeresen használni (utóbbitól tanultam én is sokat).
Én egyébként lényegében a határozott kijelenő mód ellen tiltakozom. A leveleinket sok kezdő olvassa, és tanulni szeretne belőle. Ha ilyen kijelentést teszünk, akkor úgy fogják esetleg érteni, hogy az ő észleléseik értéktelenek ("igénytelenek"), ezt pedig nem lenne jó így terjeszteni. De a lényegében igazad van. Viszont fényes égitestnél használjanak nyugodtan neutrál szűrőt, Holdnál pl. első negyed után nagyom is jól jön!
Üdvözlettel: Lajos
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2014.02.23. 12:50

astrohist írta:Kedves Vktor!
Tulajdonképpen nincsen vita köztünk abban, hogy a színszűrők használata nagyon értékes eredményt ad. Én csak a Te kizárólagos kijelentésedet tartom nagyon túlzottnak...
...Én egyébként lényegében a határozott kijelenő mód ellen tiltakozom. A leveleinket sok kezdő olvassa, és tanulni szeretne belőle. Ha ilyen kijelentést teszünk, akkor úgy fogják esetleg érteni, hogy az ő észleléseik értéktelenek ("igénytelenek"), ezt pedig nem lenne jó így terjeszteni. De a lényegében igazad van. Viszont fényes égitestnél használjanak nyugodtan neutrál szűrőt, Holdnál pl. első negyed után nagyom is jól jön!
Üdvözlettel: Lajos


Igen jogos az észrevétel! Egy kezdő ebből tényleg azt tudná leszűrni hogy nem jók a szűrő nélküli rajzok, bár nem erre céloztam. Nekem olyannyira bevált a szűrős észlelés hogy szívesen bíztatok erre akit csak tudok; hátha mások is rákapnak az ízére.

Viktor
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.02.23. 19:01

Kedves Viktor!
Hát persze, amit írtál, abban egyetértünk. Talán annyit jó lenne hozzá fűzni, hogy pl. Te milyen szűrőket használsz, ez útmutatást adna a beszerzéshez. A Vénuszt mindenképpen szűrőzni kell.
Egyébként vagy 40 éve én készítettem (németül, a Die Sterné-nek) egy cikket a Vénusz dichotóma menetének vizuális, szűrős és fotografikus különbségeiről. Eléggé jelentős eltérések vannak. Erre pl. érdemes bíztatni az észlelőket. - Üdvözlet: BQ.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2014.02.24. 04:26

astrohist írta:Kedves Viktor!
Hát persze, amit írtál, abban egyetértünk. Talán annyit jó lenne hozzá fűzni, hogy pl. Te milyen szűrőket használsz, ez útmutatást adna a beszerzéshez. A Vénuszt mindenképpen szűrőzni kell.
Egyébként vagy 40 éve én készítettem (németül, a Die Sterné-nek) egy cikket a Vénusz dichotóma menetének vizuális, szűrős és fotografikus különbségeiről. Eléggé jelentős eltérések vannak. Erre pl. érdemes bíztatni az észlelőket. - Üdvözlet: BQ.


Személy szerint én fokozatosan szereztem be a jelenlegi szűrőkészletemet - per pillanat 7 színszűrőm van. Mindegyik GSO gyártmányú, és sikerült jó minőségű példányokat beszereznem. A Baader szűrőit is nézegettem de abból 7 db már 50 ezer forint felett lenne csak kapható, amire én ilyen sok pénzt nem akartam kiadni. Először egy W21-es mélynaranccsal kezdtem, és sokáig csak ez az egy darab volt. Nos jelenleg ezek vannak:
W38a mélykék, W80a középkék, W56 zöld, W58a sötétzöld, W12 sárga, W21 mélynarancs, W25 vörös. + még van egy Hoya circular polar szűrőm is.

Merkúrra: W80a - ezt a világos foltokra használom, W21/W25 - sötét foltokra
Vénuszra: W25 vörös, W38a mélykék - a felhőtető kontrasztosítására, W56/W58a a sötét oldal fénylésének esetleges megfigyelése
Mars: W21 a felszíni részletek megpillantására (főleg sötét foltok), W12 kiemelni a porviharokat, fényes felszíni foltokat, W80a a pólussapkák, és fehér fényes felhők kiemelésére
Jupiter: W80a kontrasztnövelésre a felhőzeten, W12 szintén kontrasztnövelésre+a refraktorom kicsi színi hibájának levágására

Eddig ezeken a bolygókon próbálkoztam, és észlelek folyamatosan a szűrőkészletemmel. Külön érdekes valóban a Vénusz megfigyelése, mert itt én is tapasztaltam eltéréseket, ugyanazon időpontban végzett különböző szűrős észleléseknél. Fázisbecslésre a vörös, vagy narancs szűrőt szoktam használni, mert ezzel tudom a legjobban kihámozni a két belső bolygót az égi háttérből. Hát hogy ki milyen szűrőt vegyen azt leginkább a pénztárca, meg az szabja meg hogy mely bolygók érdeklik az illetőt :)
Én kifejezetten a Föld-típusú bolygókat kedvelem, a felszíni részleteik miatt, és mert mutatnak fázisváltozást is; ezek számomra érdekesek...

Viktor
Sanci
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.16. 15:16

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sanci » 2014.02.26. 07:17

Sziasztok!

Nekem nincsen kérdésem, csak nem találtam jobb helyet ahova ezt leírhatnám. Szóval próbáltam nem egyszer bevonni másokat is a Csillagászat Világába, de sajnos a többség a leghalványabb érdeklődést sem mutatja a téma iránt. Néhány másodperc alatt eldöntik, hogy márpedig ez Őket egyáltalán nem érdekli, pedig fogalmuk sincs az egészről, igazán bele sem pillantanak. Sajnos az ilyen emberekkel nem nagyon lehet mit kezdeni, és a többség így áll hozzá. Sőt, még a másikat nézik le, hogy ezzel foglalkozik. Borzasztó!

Csillagos eget!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”