Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.08.09. 15:21


Elég korrekt bolygófotók, szerintem a seeing a legnagyobb ellenséged. Nem vagyok benne biztos, hogy emiatt egy 300-as tükör nagy előrelépés lenne.

Nem tudom ismered-e az asztrofoto.hu oldalt, érdemes lenne oda is feltöltened a képeket.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.08.09. 21:34

SzarkaLevente írta:
X-com írta:Szeretnem lecserelni a 250/1200-as tubusomat egy 300/1200-es newtonra amit atalakitanek karbonra es fa tubusgyuruket kapna. A problemam az az, hogy egy szijjazot EQ6 pro mennyire birkozik meg vele vajon az atalakitas utan? Kerdeztem mar par embert a temaval kapcsolatban, de biztosat senki nem mert/tudott mondani. A tavcso bolygofotozasra lenne, meg a kereso tavcsovet sem raknam fel ra. Van aki szerint elbirja, van aki huzta a szajat es ilyen kiadas eseteben szeretnek biztosra menni.

Szerintem nincs olyan nagy különbség 250-es 300-as optika között bolygófotózás során, pláne itt a Kárpát-medence lavórjában. Maradj a 250-es tükör mellett és fontold meg az alábbiakat:
- kisebb méretű, de jobb minőségű segédtükör beszerelése
- jobb minőségű főtükör beszerelése (ha ez nem min 92% strehl értékű)
- motoros fókuszírozó
- monokróm kamera + szűrőváltó használata
- megtanulni a digitális bolygófeldolgozás csínját-bínját

Szóval önmagában az átmérő nem minden ...


Üdv
Engem az érdekel hogy 250/1200-as Prémium dobsonom gyári 58mm-es segédtükre helyett, (kitakarás 23%) mekkora lenne az a (minőségi) kisebb segédtükör méret, ami ideális vizuális észleléshez és a gyári segédtükörnél érezhetően jobb képet ad bolygókra :?:
Ja és mennyibe kerül :?:
Levente
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.08.11. 01:51

Hány lakosra jut vajon egy amatőr "csillagász" hazánkban ? Vagy csak olyan, aki nagy néha felnéz az égre ? Már csak azért kérdezem, hogy egy 20 ezres helyen mennyien lehetünk pl.

Másik kérdésem, hogy ilyen kis méretű tengelyrendszer, amit egy asztalra tehetnénk laptoppal, ezt az USB kamerát rátéve pl. valami binokulár jellegű csővel, tudná mozgatni GoTo szerűen pl. árulnak ilyesmit ?
X-com
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.05.09. 21:55

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: X-com » 2013.08.12. 11:14

SzarkaLevente írta:

Elég korrekt bolygófotók, szerintem a seeing a legnagyobb ellenséged. Nem vagyok benne biztos, hogy emiatt egy 300-as tükör nagy előrelépés lenne.

Nem tudom ismered-e az asztrofoto.hu oldalt, érdemes lenne oda is feltöltened a képeket.



Parszor felneztem az oldalra, de meg nem regisztraltam. Idovel potolni fogom, ha lesz idom ujra fotozni :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.08.12. 11:33

Kérdés:
"Hány lakosra jut vajon egy amatőr "csillagász" hazánkban ? Vagy csak olyan, aki nagy néha felnéz az égre ? Már csak azért kérdezem, hogy egy 20 ezres helyen mennyien lehetünk pl."

Az MCSE tagságát és a kisebb helyi klubok, szakkörök létszámát számítva, és hozzá véve azokat is, akik semilyen társaságnek nem tagjai,csak úgy maguknak érdeklődmek, kb. 3000-re teszem a csillag-barátok számát! Ennek alapján kb. minden 3300 lakosra jut egy csillagászat kedvelő. (Magam pl. 3 embert ismerek, akik érdeklődnek a csillagászat iránt, kettőnek távcsöve is van, de nem tagjai semilyen szervezetnek.) Eszerint viszont minden nagyobb településen legalább egy van. (Egy 20 000-es városban legalább 5-6!) DE! Ez statisztika. A nagyobb városokban, vagy ahol helyi klub van, nyilván több az érdeklődő, mint egy kis faluban. Az országos eloszlás nagyon egyenetlen, ahol akad egy-egy lelkesebb szervező, többen jönnek össze! - BQ.
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.08.12. 21:13

Én nem vagyok híve a statisztikáknak, itt ki nem fejtendő okokból.
Viszont a föntebbi megállapítás, hogy egy 20000-es településre 5-6 amatőr jut, valószínűleg nem lehet tévedés. A mi szűken 10000-es városunkban 4 aktív ember van, de legalább 10 főnek van távcsöve. Van közeli városban olyan is, aki úgy tudom, nem sokat észlelget, azonban nagyobb rendezvényen mindig bemutatókat tart az érdeklődőknek, amit én pl. csak kivételesen, a hozzám látogatóknak teszek meg. Szóval több szempontból is lehet valaki aktív amatőr.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.08.13. 01:18

Sidiusnak! Magam sem hiszek csak a statisztikákban! És azt is leírtam, hogy eléggé egyenetlen a megoszlás az ország területén. Érdekes lenne egy szép térképi ábrázolás, hol, hány érdeklődőről tudunk, és hol van aktiv ismeretterjesztés, stb. Ilyen összegezés régebben már történt, de az már elavult.
Szép lenne, ha a kisebb helyi klubok, csoportok tájékoztatót adnának, mondjuk a 2013. első félévi helyzetről.
Persze valakinek ezeket fel kellene dolgozni.
De azért ne felejtsük el a gondolatot! - BQ.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Atis » 2013.08.13. 18:43

Üdvözlet Mindenkinek,

Van valakinek vizuális tapasztalata az f/5-ös 150/750-es lencsés távcsővel kapcsolatban?
Mint kiderült az utóbbi időben, a 120/600-as akromát is nagyon szerethető műszer, egyre többen használják. Ezért piszkálja a fantáziám a "nagy testvér". Persze leginkább alacsony és közepes nagyításokon...

(Engem sajnos az f/5-ös Newtonokban legalább annyira zavar a kómahiba alacsony nagyításokon, mint a refraktorokban mást a CA magasabb nagyításon. De hosszú fókuszú Newton vagy lencsés távcső a mérete és súlya miatt nem igazán jöhet szóba egyelőre.)

Köszönöm előre is.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2013.08.13. 18:55

Ha jól tudom akkor a lencsésnél még erőteljesebb a kómásodás.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.08.13. 20:46

A kómahiba a Newton-távcsövek optikai elrendezéséből fakad, refraktoroknál másféle gond van.

Atis írta:(Engem sajnos az f/5-ös Newtonokban legalább annyira zavar a kómahiba alacsony nagyításokon, mint a refraktorokban mást a CA magasabb nagyításon. De hosszú fókuszú Newton vagy lencsés távcső a mérete és súlya miatt nem igazán jöhet szóba egyelőre.)


Kómakorrektor? Makszutov-Newton? Akkor se kóma, se színi hiba.

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”