Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
jat
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:55

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: jat » 2013.03.28. 18:34

Szerintem függesszük fel a vitát a következő derültig.
Imre elmélete egyszerűen ellenőrizhető: csak fogjunk egy hosszú vonalzót - vagy annak megfelelő egyenes botot -, és nézzük meg merre mutat, ha merőlegesen tarjuk a terminátorra.

Tamás

Imre írta:
mpt írta:
Imre írta:Szerintem tisztázni kell, hogy ne maradjon kétely senkiben, és nem demokratikus többségi szavazással eldönteni, hogy mi az igazság a terminátor Napirányú merőlegességének kérdésében.


A Nap-Hold kozeppontokat osszekoto egyenes meroleges a ket szarcsucskor osszekoto (a) szakaszra, itt nincs is kerdes.
Viszont az eggombon nincsenek egyenesek, csak ivek, mint ezt mar nehanyan leirtak elottem. Ha a fenti (a) szakasz kozelet megnezzuk az egen, a Nap iranyaba mutato egyenes valoban meroleges ra, de ez az egyenes az eggombon mar nem egyenes, hanem iv. Viszont az ive meghosszabbitva a Nap iranyaba mutat.

--mpt

Amit írtál az mind igaz. A kérdés az volt, hogy miért látni a terminátor vonalát a Nap-Hold irányára nem merőlegesen. A válaszhoz nem kell koordináta rendszer. Tisztán fénytani probléma, és a válaszom erre az, hogy a horizont okozta optikai csalódás az oka, mert ha mondjuk a Nap és a Hold közepét összekötő egyenssel párhuzamosan magad elött letakarod a horizontot, azaz megszünteted a hamis vonatkoztatási sík látványát, akkor nincs optikai csalódás, és már a szemeddel is pontosan merőlegesnek látod a terminátort a Nap-Hold egyenes irányára! Nem kell a vélaszhoz kivetítés és koordimáta rendszer!

astrohist írta:Igen, az alsó kép a vaéóság. Gyakorlatban kipróbálhatod, hogy ha a Nap és a Hold együtt látszik (elsőnegyed táján a Hold már világosan kivehető nappal is) egy vonalzót átfektetsz a Holdon és a Napon, és akkor a termintár vonala nem lesz merőleges az összekötö vonalra, holott nincsen ott semmiféle látóhatár. Próbáld ki a valóságban. BQ.


--mpt ezt is értelmeznéd? Üdv. Imre
Jat
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.28. 21:02

Igen, a szülinapodig egészen biztos lesz derült nap, amikor mindkét égi gömb látható egyszerre. Amikor én végeztem a kísérletet, akkor egy fekete kartonlappal eltakartam a Nap-Hold egyenes alatt a terepet, hogy ne zavarjon. A kartonlap szélét a Nap, illetva a Hold széléhez illesztettem, és figyeltem a terminátort. Azt vettem észre, hogy folyamaosan ferdül a terminátor, és lassan elhajolt a merőlegestől. Amikor a Napra pillantottam már láttam, hogy a kezem szépen lassan ereszkedett, és kartonlap széle már egy arasszal a Nap alatt volt. Ezt azért írom, mert ez a biológiai izomernyedés mindenkinél előfordul, aki kézzel magasra tart bármit. Próbát lehet tenni egy gyufásdobozzal is. Néhány perc alatt 10-20 cm-re fog süllyedni a kezünk, ha nem kontrolláljuk folyamatosan a magasságát, hanem csukott szemmel végezzük el a kísérletet! Erre figyelni kell, mert hamar becsapja a kísérletezőt! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.03.30. 01:37

Tisztelet Úraim!

Mivel, már pár napja rejeisztrálltam, ezért csupán a témával kapcsolatban
említeném meg : CSILLAGÁSZAT, Marik Miklós/Akadémiai Kiaó,Bp 1989 ! :
Szférikus csillaászat 15. oldaltól kb. 40. oldal.
Itt lehet egy kicsit hezitálni....a kérdésől.
Mivele, kező vagyagyok, ezért nanyon érdekel, hogy mi a VIZUÁLIS valóság?
Odszidián
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.30. 14:55

Obszidián írta:Tisztelet Úraim!

Mivel, már pár napja rejeisztrálltam, ezért csupán a témával kapcsolatban
említeném meg : CSILLAGÁSZAT, Marik Miklós/Akadémiai Kiaó,Bp 1989 ! :
Szférikus csillaászat 15. oldaltól kb. 40. oldal.
Itt lehet egy kicsit hezitálni....a kérdésől.
Mivele, kező vagyagyok, ezért nanyon érdekel, hogy mi a VIZUÁLIS valóság?
Odszidián

Igen, valóban érdekes ez a látvány. Angol nyelven egy másik helyen 2006-ban erről vitatkoztak, és ott is valaki már a kérdés utáni harmadik megszólaláskor belekavarta a szférikus csillagászatot, és kerek egy hónapig mindenféle vetületi, gömbi ábrázolásról és koordináta rendszerekről folyt a vita egy pusztán fénytani jelenség magyarázata kapcsán! A jelenség megértéséhez, magyarázatához elegendő az alafokú fénytani ismeret, és némi síkgeometria, amely középiskolás anyag. Lehet, hogy más nem így gondolja, de a jelenséget nem a vetületeivel lehet helyesen magyarázni. Lajos azt állítja, hogy a Hold terminátora a valóságban nem merőleges a Nap-Hold irányra, én meg az ellenkezőjét, azt, hogy merőleges, de optikai csalódás miatt a megfigyelő nem annak látja, mert zavaróan hat rá a horizont. Nem vetületről, nem ábrázolásról van szó, hanem magáról a fizikailag ténylegesen kialakuló látványról. A látható valóság az, amit látni szemmel. A valóság, és a látható valóság nem egy és ugyan az! Most sem, mert a szemet valami megtéveszti, és nem azt látja, ami a valóság! Napkeltekor a Nap sem látszik gömbnek! Ennek persze más a fizikai magyarázata, nem a megtévesztett szem az oka, hanem a Föld légköre. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: zozee » 2013.03.30. 15:24

Imre írta:... Lajos azt állítja, hogy a Hold terminátora a valóságban nem merőleges a Nap-Hold irányra, én meg az ellenkezőjét...


Ezt egy szóval sem mondta Lajos bácsi és senki más sem.
Az egy percig sem volt vita tárgya, hogy a terminátor a valóságban merőleges a Nap-Hold irányra.
Itt a látszólagos elhajlás magyarázatáról szólt a vita.
Gépirtó
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.04.10. 20:42

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Gépirtó » 2013.03.30. 17:02

A kérdés,hogy horizont nélkül,a világűrben hogy látnánk a dolgot?
El fogok végezni egy kísérletet.Diavetítővel megvilágítok egy műanyag gömböt (ahogyan Imre),de a vetítő optikájától az "álholdig" kifeszítek egy zsinórt.Valószínűnek tartom,ha kissé felettem van a "hold" és a "nap",a holdam is felfelé fog "nézni" a vetítőgép síkjától,de a zsinórt a labda mellett merőlegesnek fogom látni a terminátorra.Vagy mégsem?
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.30. 18:18

zozee írta:
Imre írta:... Lajos azt állítja, hogy a Hold terminátora a valóságban nem merőleges a Nap-Hold irányra, én meg az ellenkezőjét...


Ezt egy szóval sem mondta Lajos bácsi és senki más sem.
Az egy percig sem volt vita tárgya, hogy a terminátor a valóságban merőleges a Nap-Hold irányra.
Itt a látszólagos elhajlás magyarázatáról szólt a vita.

Nem idézem, de lépjél vissza néhány hozzászólást! Olvassad el, és értelmezzed amit írt! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.03.30. 22:56

A horizont nélküli világürben Te vagy a látszólagos éggömb közepe, és az egészet látnád, nem csak a földgömböt. Mivel azonban a gömbháromszögtan törvényei ekkor is ugyan azok maradnak, tehát megint csak ugyan ez a látványod van. Számunkra a képzeletbeli végtelen sugaru éggömbön mozognak vagy állnak az érzékelésünlk szerint végtelen távolságú égitestek. A horizontnak nincsen semmi köze ahhoz, hogy gömbre vetitve az egyeneseket ívnek látod. Nekünk a horizont csak azért fonntos, mert a rendszer alapsíkja, amely alá nem látsz. De ha odébb mész a földgömbön, akkor a horizontod veled együtt mozog. Ezért csacskaág azt állítani, hogy ha letakarod a horizontot, akkor megváltozik a látvány. A horizont azért ott marad, csak nem látod. Ez éppen olyan értelmetlenség, mint azt gondolni, hogy ha letakarad az égi pólust, akkor megszűnik az egyenlítői koordináta rendszer.

Sajnos Imre a nagy vagdalkozásában önellentmondásokba és egyre durvább tévedésekbe keveredik. Az éggömbön nem lehet síkháromszöget rajzolni, mert az reménytelenül egy gömbhéj marad, amelyen a képezletbeli egyenesek íveknek látszanak.
Azon kivül ne állítson olyanokat, amelyeket sem én, sem más nem mondtunk!
Továbbá azt jelentette ki, hogy a "fényképezőgépet nem lehet becsapni". Viszont amikor elébe tártak nem is egy fényképet, ami ordítóan cáfolta az ábrándozásait, akkor kijelenti, hogy az becsapás. Hát most lehet vagy nem lehet becsapni? (Mellesleg a képek a valóságban látottakat mutatják.

Emellett rosszul tudja, hogy mi az az optikai csalódás. Az optikai csalódásnál a szemünk helyesen lát, de az agyunk tévesen regisztrál. Ennek példája, hogy egy azonos oldalhosszúságu fekete és egy fehér négyzet közül közül a dehéret látod nagyobbnak, de a tévedésről egyszerúen egy milliméteres vonalzóval meggyőződhetsz. Viszont a mi esetünkben éppen a mérés igazolja azt, hogy a látott kép az éggömbön helyes. Szóval éppen fordítottja az optikai csalódásnak. Ha letakarad a látóhatárt, attól a Hold sarlójábak összekötő vonala még nem fordul el.
No én kiszállok, mert értelmetlenség olyasmi fölött vitatkozni, aminek az alapját a vitatkozó nem ismeri. A gömbháromszögtan és a szférikus csillagászat alapvető törvényeit évezredek óta ismerik, csak utána kell olvasni. BQ.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.04.14. 00:29

Na, megnézte ma valaki a Napot és a Holdat az égen? :lol:
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.04.14. 16:12

Ma megpróbáltam, de felhők megint megakadályozták.

Nap becélzásának mi a módja, ha azt akarom megfigyelni, hogy a szemem is megmaradjon ?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”