Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.03.27. 17:07

Imre, sajnos nem tudom jobban elmagyarázni :( Feladom.

Találtam viszont egy fórumot, ahol ugyanezt a témát feszegetik. http://cosmoquest.org/forum/showthread.php?39035-Why-does-the-moon-s-terminator-not-appear-orthogonal-to-the-direction-of-the-sun
Ennél érthetőbben, részletesebben biztosan nem tudnám leírni. Illetve még itt egy fénykép, ahol jól látszik a jelenség. http://koti.kapsi.fi/~leknu/moon-sun.jpg
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.03.27. 17:47

Mégis meg kell szólalnom:
Kösz Libor!
Minden további (reménytelen) magyarázattól felmentetél, a fotó önmagáért beszél, tovébbi írás felesleges.
De azért hadd szögezzem le: a kérdés nem fizikai, nem optikai, nem is optikai csalódás, hanem tisztán szférikus geometria. Ezért tudta már két évezreddel ezelőtt Ptolemáiosz is megoldani.
(Hogyan találtál rá a képre?)
No, de most tényleg le kell állnom, mert nem lesz kész a jegyzetem. BQ

MINDEN LEVELEZŐNEK INNEN IS KELLEMES HÚSVÉTI ÜNNEPEKET KÍVÁNOK - Bartha Lajos
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.27. 19:14

Üdv Mindenkinek!
Sajnos a kép semmit nem bizonyít! Nézze majd meg saját szemével, aki nem hiszi el állításomat. Hamarosan lesz rá alakalma, és elvégezheti a kis rajzos ábrám alapján az egyszerű optikai kísérletet.

Cáfolatokat és ellenvéleményt lehet írni a kísérleti elrendezésről, a mérés módszerének vélt hibáiról, vagy az általam megfogalmazott módszer egyes pontjainak helyességéről, hibájáról, de mert ezt a kíséletet évekkel korábban elvégeztem, és azt tapasztaltam, hogy a terminátor iránya merőlegs a Nap-Hold irányára kivétel nélkül mindig, fázisra való tekintet nélkül, ezért továbbra is meggyőződésem, hogy fizikai magyarázat helyett optikai csalódásról van szó, amennyiben szabad szemmel törénik a jelenség megfigyelése.

A speciális optikákkal meg olyan fényképet lehet készíteni amilyenre éppen szüksége van valakinek. Továbbra is kitartok eredeti véleményem mellett, és mindenkit arra bíztatok, hogy végezze el azt a kísérletet, amit kis rajzomban memutattam, vagy keresse meg bármely, a kísérletben tett állításomban a hibát.

Tisztán egszerű optikai kérdés, ráadásul a legegyszerübb alakkal a gömbbel kapcsolatos. Sajnálom, hogy a 3. évezredben ez még ekkora probléma, és azt is sajnálom, hogy eddig csak egy csillaglakó tette le a kérdésben mellettem a bizonytalan voksát. Keressétek meg azt, hogy az állításaimban hol a hiba, ha van, és utána szívesen vitatkozom tovább, de tények nélkül, tapasztalati kísérletek elvégzése nélkül semmi értelme.

Nyugodtan vállalom továbbra is a véleményemet, mert senki nem kötött bele érdemileg egyetlen megállapításomba sem, nem firtatta az általam leírtak egyetlen megállapítását sem, csupán a végkövetkeztetést nem fogadja el. Van ez így, de én egy cseppet sem aggódom, hiszen aki meg akar róla győződni, hogy állításom helyes, azt megteheti.

Nem szálltam ki, továbbra is szívesen válaszolok a kísérleti elrendezésemmel, és ezen ügyben tett minden megállapításommal kapcsolatos esetleges ellenvéleményre. A félreértések elkerüleése érdekében azért megjegyzem, hogy nem személyekkel van vita, csupán egy adott témában áll fenn véleményeltérés.

Szerintem tisztázni kell, hogy ne maradjon kétely senkiben, és nem demokratikus többségi szavazással eldönteni, hogy mi az igazság a terminátor Napirányú merőlegességének kérdésében.

Várom a hozzászólásokat, de ha lehet tételesen, konkrétumokkal, hogy itt, vagy ott van a hiba, avagy téves következtetés a megfogalmazásomban. Kedves Lajos! Kívánok kellemes ünnepet és jó munkát! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.03.27. 20:27

Libor írta:....Találtam viszont egy fórumot, ahol ugyanezt a témát feszegetik. ...



Most volt némi időm, ránéztem képre, még fórumot nem olvastam, de elképzeltem mikor ezt nézzük, hol vagyunk 3D-ben és látom, hogy ennek van igaza.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.03.27. 20:30

5 évvel ezelőtt készítettem egy gömbpanorámát. Látható rajta a délutáni Nap és az első negyedben járó Hold.
http://www.360cities.net/image/eok-buda ... 19.90,70.0
Jól szemlélteti a jelenséget. Hasonló Libor Stellariumos képeihez, csak itt nem görbül a horizont.
A híd mellett elnézve a Hold terminátorára állított merőleges látszólag nem a Nap felé mutat. De ha elfordítjuk a nézetet, hogy felfelé, az égre nézzünk, akkor pont a Nap felé fog mutatni.
Jól szemlélteti az éggömböt, még ha jelenleg ötéves emlékeket kell is felidézni, hogy hogyan is néz ki a derült ég, ahelyett, hogy csak kiballagnánk és felnéznénk rá... :roll:
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.03.27. 21:11

Imre írta:Szerintem tisztázni kell, hogy ne maradjon kétely senkiben, és nem demokratikus többségi szavazással eldönteni, hogy mi az igazság a terminátor Napirányú merőlegességének kérdésében.


A Nap-Hold kozeppontokat osszekoto egyenes meroleges a ket szarcsucskor osszekoto (a) szakaszra, itt nincs is kerdes.
Viszont az eggombon nincsenek egyenesek, csak ivek, mint ezt mar nehanyan leirtak elottem. Ha a fenti (a) szakasz kozelet megnezzuk az egen, a Nap iranyaba mutato egyenes valoban meroleges ra, de ez az egyenes az eggombon mar nem egyenes, hanem iv. Viszont az ive meghosszabbitva a Nap iranyaba mutat.

--mpt
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.27. 21:40

Libor írta:Imre, sajnos nem tudom jobban elmagyarázni :( Feladom.

Találtam viszont egy fórumot, ahol ugyanezt a témát feszegetik. http://cosmoquest.org/forum/showthread.php?39035-Why-does-the-moon-s-terminator-not-appear-orthogonal-to-the-direction-of-the-sun
Ennél érthetőbben, részletesebben biztosan nem tudnám leírni. Illetve még itt egy fénykép, ahol jól látszik a jelenség. http://koti.kapsi.fi/~leknu/moon-sun.jpg

Olvasom én is! A kép 5 kép montázsa. Nem egy kép, hanem darabokból összerakott, és ezért elfogadhatatlan, hibásan ábrázolja a szögeket, hiszen a kamera nem abban a síkban fordult, amit a Nap közepe, a Hold közepe és a megfigyelő határoz meg. Röviden ennyit erről a képről.

De itt can egy golflabdás kép, amely bizonítja, hogy az én pingpobg labdás kisérletem ugyan azt az eredményt hozza, mint amely a Hold esetében látható. Üdv. Imre

http://orbitsimulator.com/BA/golfballmoon.JPG
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2013.03.27. 21:57-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: zozee » 2013.03.27. 21:46

Sziasztok!

http://www.youtube.com/watch?v=kODO_fiMfQQ&feature=youtu.be

Megpróbáltam egy tűrhető videót feltölteni arról, hogy a planetárium program hogyan szemlélteti a problémát. A Hold -ból kiinduló sárga árnyékkúp is jelzi az elhajlást.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.27. 22:04

Mint korábban említettem, nem kell a kérdés megválaszolásához semmiféle koordináta rendszer, gömbi és más perspektiva, ez tisztán fénytani kérdés. Egy gomb alakú fényforrás megvilágít egy másik gömböt, és azt nézzük különféle irányokból, Azt látni, hogy a megvilágított gömbön kialakuló saró sarkait összekötő egyenes mindig merőleges a két gömb közepén áthaladó egyenesre. Bárhonnan is nézed! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.27. 22:14

mpt írta:
Imre írta:Szerintem tisztázni kell, hogy ne maradjon kétely senkiben, és nem demokratikus többségi szavazással eldönteni, hogy mi az igazság a terminátor Napirányú merőlegességének kérdésében.


A Nap-Hold kozeppontokat osszekoto egyenes meroleges a ket szarcsucskor osszekoto (a) szakaszra, itt nincs is kerdes.
Viszont az eggombon nincsenek egyenesek, csak ivek, mint ezt mar nehanyan leirtak elottem. Ha a fenti (a) szakasz kozelet megnezzuk az egen, a Nap iranyaba mutato egyenes valoban meroleges ra, de ez az egyenes az eggombon mar nem egyenes, hanem iv. Viszont az ive meghosszabbitva a Nap iranyaba mutat.

--mpt

Amit írtál az mind igaz. A kérdés az volt, hogy miért látni a terminátor vonalát a Nap-Hold irányára nem merőlegesen. A válaszhoz nem kell koordináta rendszer. Tisztán fénytani probléma, és a válaszom erre az, hogy a horizont okozta optikai csalódás az oka, mert ha mondjuk a Nap és a Hold közepét összekötő egyenssel párhuzamosan magad elött letakarod a horizontot, azaz megszünteted a hamis vonatkoztatási sík látványát, akkor nincs optikai csalódás, és már a szemeddel is pontosan merőlegesnek látod a terminátort a Nap-Hold egyenes irányára! Nem kell a vélaszhoz kivetítés és koordimáta rendszer!

astrohist írta:Igen, az alsó kép a vaéóság. Gyakorlatban kipróbálhatod, hogy ha a Nap és a Hold együtt látszik (elsőnegyed táján a Hold már világosan kivehető nappal is) egy vonalzót átfektetsz a Holdon és a Napon, és akkor a termintár vonala nem lesz merőleges az összekötö vonalra, holott nincsen ott semmiféle látóhatár. Próbáld ki a valóságban. BQ.


--mpt ezt is értelmeznéd? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”