Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.09.22. 00:38

Summa summarum, egyelőre szerintem a 32 mm-es Plösslt és a 6 millis Planetary-t újítsd be, ha belefér a keretbe, aztán nyomás észlelni, minél többet. Ha van rá lehetőséged, keress fel környékbeli amatőröket is közös észlelésre, ugyanis élőben többet lehet tanulni, mint fórumokból.

Ha marad még pénzed, és nincs még meg, akkor szerezd be, és borult estéken alaposan olvasd végig az Amatőrcsillagászok kézikönyvét. Minden belefeccölt forintot megér.

Mélyeges kalauznak Sánta Gábor Mélyég kalauzát tudom ajánlani. :)

http://melyeg.mcse.hu/melyeg_kalauz_2.html

Az éjszaka első felére még érvényes A nyári égbolt fejezet, aztán a Leláncolt Androméda a mérvadó.
FLeMiNG
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2011.09.29. 11:56

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: FLeMiNG » 2011.09.29. 12:03

Sziasztok!

Teljesen amatőrként szeretném a segítségeteket kérni. Szeretném megtudni hogy adott helyen adott időpontokban hogy lehet kiszámolni a nap helyzetét az égbolton. Valószínűnek tartom, hogy erre program is készült már, akkor az is érdekelne. Köszönöm!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.09.29. 14:34

Szia!

FLeMiNG írta:Teljesen amatőrként szeretném a segítségeteket kérni. Szeretném megtudni hogy adott helyen adott időpontokban hogy lehet kiszámolni a nap helyzetét az égbolton. Valószínűnek tartom, hogy erre program is készült már, akkor az is érdekelne. Köszönöm!


Bármelyik planetáriumprogram megmondja neked a Nap koordinátáit adott időpontra, adott észlelőhelyről. Pl. a Stellarium is.

Ha magad akarod leprogramozni, az sem lehetetlen. Jópár programnyelvhez eleve vannak csillagászati modulok. Én a Pythont ismerem jól, ahhoz nagyon tudom ajánlani a pyephem modult.

Ha from scratch akarod megírni, akkor pl. Jean Meeus Astronomical algorithms c. könyvében minden szükséges formulát megtalálsz, de ez is egy jó közelítő képlet:

http://aa.usno.navy.mil/faq/docs/SunApprox.php

Ebből ugye a rektaszcenzió és a deklináció jön ki, amiből az idő és a földrajzi hely ismeretében könnyen számítható a magasság és az azimut.
A Julián-dátum (JD) számításához itt egy egyszerű képlet:

http://aa.usno.navy.mil/faq/docs/JD_Formula.php
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.09.29. 14:45

De persze vannak webes pozíciókalkulátorok is. Pl.:

http://www2.arnes.si/~gljsentvid10/nebe ... sonca.html
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2011.09.29. 15:01

Szia FLeMiNG (FLeMiNG).

Üdvözöllek a Csillagvárosban.
Az adatlapodat megnézve látom, hogy a mai napon regisztráltál.
Egy nagyon különös néven és azon a bizonyos ominózus születési
dátumon születtél : 1970/01/01. Ha nem titok, akkor légy szíves
közölni, hogy mi ez a különös dátum? Ugyanis, az összes troll ezen
a dátumon született aki a Csillagvárosba bejelentkezett.
Remélem, hogy Te a legjobb szándékkal kerested fel a fórumot.
Kapásból itt van három válasz, ahol medtalálod
az általad feltett kérdésre a választ:
1. Töltsd le a Stellarium szoftvert innen : http://www.stellarium.org/
Itt a 0.11.0 verzíót töltheted le.

2. Itt is megtalálod a keresett adatokat : http://www.calsky.com

3. Vagy, ajánlom ezt : http://www.heavens-above.com

Kellemes időtöltést kívánok számodra a Csillagváros közösségében.
Üdv Tóni.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.09.29. 15:20

Kedves Tóni!

Tóni írta:Az adatlapodat megnézve látom, hogy a mai napon regisztráltál.
Egy nagyon különös néven és azon a bizonyos ominózus születési
dátumon születtél : 1970/01/01. Ha nem titok, akkor légy szíves
közölni, hogy mi ez a különös dátum? Ugyanis, az összes troll ezen
a dátumon született aki a Csillagvárosba bejelentkezett.


Nem értem, miért kell rögtön a legrosszabbat feltételezni mindenkiről. Van, aki nem szereti megosztani a személyes adatait. Ennyi erővel azt is kifogásolhatnád, hogy miért nem Kovács István néven regisztrált FLeMiNG helyett.

Kicsit szédült emberek mindig is voltak és lesznek is itt (igazából mi is azok vagyunk valahol). Komoly trollkodást meg én még nem láttam CSV-n.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.09.29. 15:21

hűha nekem is 1970/01/01 van beállítva. :shock: talán ez a default? ;) még a nevem sem kovács jános, esetleg ottomán béla.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.09.30. 00:47

Kedves Barátaim, külön kedves István!
Nem kell mindjárt sem rosszra gondolni, de megsértődni sem. Én jóformán majdnem minden üzenetet megnézek, és már régen észrevettem, hogy aki bár mely okból nem írja be a születési dátumot, annak automatikusan a gép beadja az 1970. 01. 01-et. Nem tudom, ez valami önkényes beírás a géptől. Egyébként én nem akadok fenn, ha valaki nem akarja közzé tenni a személyes adatait, bár a sajátomat nem tartom titoknak. Hölgyeknél viszont nem is illik a születési dátumot kicsikarni, ha nem akarja közölni. Viszont megértem István fenntartását is: még az év elején csináltam egy kis futólagos statisztikát, és azt láttam, hogy az "igazi" csillagváros-lakóknak talán a negyede nem közli a személyes adatait (joga van hozzá!), viszont a "zürös embereknek" majdnem a fele takarja kilétét. Szerintem mindenki úgy lépjen be, ahogy jólesik (és a rendszer elfogadja). Baráti üdvözlet: Lajos (aki 1933.11.29-én született).
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.09.30. 08:02

csakb írta:Kicsit szédült emberek mindig is voltak és lesznek is itt (igazából mi is azok vagyunk valahol). Komoly trollkodást meg én még nem láttam CSV-n.

Én hobbijaim révén megjártam jópár országos fórumot. A softair nevű magyar airsoft fórumon még moderátor is vagyok, na ahhoz képest ez a nyugalom tengere. A bikemag biciklis fórum már fényévekkel jobb nála, de a Csillagváros nyugalma felülmúlhatatlan. Ide járok relaxálni. :D

Nyilvánvalóan a résztvevők/fórumozók értelmi szinvonalában kell keresni az okokat. Lehet elég nyers leszek, de azért a csillagászattal a mentális "legalja" ritkán kerül kapcsolatba.
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2011.09.30. 08:47

Kedves Balázs!

Fehívom a figyelmedet két mondatra, amit FLeMiNG (FLeMiNG). -nek írtam:

1. Remélem, hogy Te a legjobb szándékkal kerested fel a fórumot.
2. Kellemes időtöltést kívánaok számodra a Csillagváros közösségben.

Három elérhetőséget is küldtem neki a kérdésére. ;)

Valóban előitéleteim vannak az arcnélküli, névnélküli, címnélküli stb. emberekről!
Tudom, hogy nem ide való téma, de 2006-ban a símaszkos csőcslék tört, zúzott, gyújtogatott...
A TV székház ostroma nagyon "szép" fényben tüntette fel Magyarországot!
Az 1956-os "megemlékezésről " nem is beszélve. Ezért szeretném, hogy itt a Csillagvárosban
a " símaszkot " ne használja seni! :!:
Érdemes elolvasni a " MODERÁTORNAK " topicból egy-két hozzászólást amit, április 25-én írtak.
Amint azt Lajos írja, hogy nem kötelező megadni a személyi adatokat, ez valóban így van.
De, ha pl. Lajos tisztességesen megadja még a telefonszámát is, vagy dr. Hannák Judit
szemrebbenés nélkül megadja a születési dátumát, akkor elvárnám, hogy a tisztelt
regisztráló legalább a valódi keresztnevét adja meg. Én minden további nélkül
megadtam minden adatot magamról. Lakcímem, e-mail címem stb.
Engem nem zavar, hogy e-mailban hülye majomnak neveznek. Lehet, hogy valóban az vagyok
a sok okos és értelmes HOMO SAPIENS között.
Üdv Tóni.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”