Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
HunMazsi
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2011.06.12. 13:37

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: HunMazsi » 2011.06.12. 14:19

Szia!

Köszönjük a gyors választ, ma este (ha végre kitisztul az égbolt...) akkor eltűnünk a civilizációból, és egy "kellően sötét" helyen próbálunk nagy felfedezéseket tenni...

Viszont akkor meg vagyunk nyugodva, hogy nem hibás a masinéria, és csak véletlenül mutat mindent fejjel lefelé... :D :lol:

Esetleg tudsz javasolni néhány "jó észlelést" a kezdőknek? :)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.06.12. 14:28

Üdv,

érdemes beszerezni egy áttekintő csillagtérképet vagy letölteni egy planetáriumprogramot, és az alapján tájékozódni az égbolton.
A napokban a Hold mellett érdekes célpont lehet a Szaturnusz (feltűnő helyen van a Szűz csillagképben), de érdemes felkeresni pl. a Hattyú fejét jelentő Albireo nevű szép színes kettőscsillagot. 40mm-es távcsőben a Herkules nagy gömbhalmaza (M13) is fellelhető mint halvány fényfolt.

--mpt
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.06.12. 14:32

Sakura binokulár: 21-260X60 esetében szerintem a zoom 21-26x tartományra vonatkozik. Lehetetlen a 260x (még egy 114/900 esetében is). Másik binoklinál is volt ilyen, 70x volt a feltüntetett nagyítás ami valóságban 7x volt.

König KN-Scope40 (60/700)
A keresőtávcső a legtöbb esetben fordított állású, ez teljesen normális így. A lencsés távcső is ilyen képet ad, csak a zenittükör segít ezen a problémán. Viszont a bal-jobb oldalt felcseréli.
Sajnos a König (szerintem) nem volt a legjobb választás. Tény és való, hogy Holdra jó lesz erős korlátokkal, de a majd 20.000 Ft-os ár nagyon magas érte!

A mellékelt 2 Barlow (ami szerintem használhatatlan) és a 3 egyszerű műanyag okulár ugyancsak nem minőségi munka. Az objektív lencse bevonata sem ismert előttem. Minden lencsén kell, hogy legyen a fényhasznosításért felelős ún. "Coating".
Ami a leginkább inkorrektség a forgalmazó részéről az a 350x nagyítás. Sokszor csábítanak ezzel. Minden távcső nagyítása végtelen nagy. Attól függ a kapott érték, h milyen okulárt helyezünk be. Egy adott műszer max. nagyítása ált. d2, a ti műszeretek esetében max. 120x, de ezekkel a a kiegészítőkkel örülhettek ha a 70-90x még "valahogy" jön. A 24,5 mm kihuzat sem biztató.
H20 oksival: 35x a nagyítás
H12 oksival: 58x
SR4 oksival: 175x (felejtsétek el, soha nem lesz éles a kép, üres-nagyítás)
A távcső AZ mechanikán van, ami nem kifejezetten csillagászati megfigyelésre alkalmas. Kb. 23.000 Ft-ért ekvatoriális mechanikájú távcsövet kapni, normális oksikkal, bevont lencsével.

Bocsánat a binokulár és a fenti távcső tulajdonosaitól, nem akartam túl száraz lenni. De sajnos vásárláskor célszerű kikérni az erre szakosodott eladók/boltok és amatőrök véleményét, mert ahogy az "áruházi távcsövek" rovatban olvasható a szemünket is kilophatják nem szakszerű helyeken. Azzal lehet vigasztalódni, hogy jobb távcsövetek van mint amiről Galilei álmodhatott volna, pedig Ő világra szóló felfedezéseket tett egy kisebb műszerrel. Ajánlom még, hogy keressétek meg a Szaturnuszt.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Óvári L.
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2009.09.24. 20:04

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Óvári L. » 2011.06.12. 14:46

Ha teljesen kezdők vagytok, Péter korrekt tanácsaihoz hozzátenném, hogy a nagyléptékű tájékozódás érdekében (ha még nem tettétek) nézzétek meg ezt az oldalt:
http://evkonyv.mcse.hu/jelenseg/
A planetáriumprogram - pl. Stellárium - feltétlenül az elsők között legyen, mert az idő múlásával változik ez a látvány, és a Hold kivételével nehezebb megkeresni az említett látnivalókat. Ami még fontos lehet, hogy egy nagyon távoli, egyértelműen azonosítható földi célponton ellenőrizzétek le a kereső és a főműszer párhuzamosságát, vagyis hogy ha a keresővel megtaláltátok a célpontot, az a főműszer látómezejének közepére esik-e. Ugyanis nagyobb nagyításnál, különösen ha a Szaturnuszt keresitek, kis eltérés estén is kívül eshet a látómezőn. Ez elsőre talán úgy hangzik, mintha macerás lenne az észlelés, de csupán arról van szó, hogy pici rutint kell szerezni az elején. Ebben ez a fórum minden konkrét kérdéssel kapcsolatban segíteni fog.
Üdv Óvári L.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.06.12. 14:55

Atis írta: Azzal lehet vigasztalódni ...


Azért annyira nem kell elkeseredni, ez olyan, hogy legfeljebb nem LED tv-n nézik az adást, hanem hagyományos képcsővel, rosszabb esetben fekete-fehér TV-vel. :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.06.12. 15:48

Halló "kezdők"! Örülök a belépésteknek, sok szép nézegetést.
Mindenekelőtt ajánlaném, hogy ismerjétek meg az eget szabadszemmel, a csillagképeket és azok láthatóságát az éjszaka során, illetve a hónapok múltával. Azt ajánlanám, hogy szerezzétek be elsőnek Vizi Péter Csillagatlasz kistávcsövekhez c. könyvét: megrendelhető a Geobook kiadótól (googlban kereshető a Tudóskönyvek-nél). De jó, ha van egy áttekintő csillagtérképetek, amely a nálunk látható teljes égboltot tünteti fel. Ha kicsit tudtok tájékozódni, könnyen megereshető pár érdekes, látványos objektum.
Ezt a távcsövet nem ismerem, de a leírás alapján nem javasolnám, hogy 40x-es, jó levegő, tiszta ég mellett 80-szoros nagyítás fölé menjetek. A gyenge kép csak csalódást okoz!
Most a kora esti órákban, az ég nyugati részén eléggé fényes csillagként látszik a Szaturnusz. Könnyú megtalálni, mert egy aránylag fényesebb csillag van a közelében, a Szüz csillagkép alfája, a Spica. A Szaturnusz gyürüje 40x-el már felismerhető.
Kora este kelet felé már eléggé magasra emelkedik az északi ég legfényesebb csillaga, a Véga, a Lant (Lyra) alfája. Ha a keresőbe beállítjátok, észrevehető, hogy mellette közel két kisebb csillagocska is látszik. Puszta szemmel egy-egy kis fénypont, de a távcsőben már látni lehet, hogy valójában csillag-párok, két összetartozó csillag együttese. (A tágabb, az epszilon Lyra valójában 4 csillag, de ehhez már nagyobb, erősebb távcső kell, a másik az éta szépen szátváló csillagpár.)
És persze a Hold. A követklező napokban, telihold körül nem igazán látvámnyos, a kráterek, hegyek a növekvő, és majd a fogyó holdnál látszanak szépen. Persze ne feledjétek, hogy jun. 15-én teljes holdfogyatkozás lesz, szépen lehet majd követni, ahogyan a földárnyok fokozatosan elhomályosítja a holdkorongot. Távcsővel ez érdekes látvány lesz, ajánlom, hogy akkora nagyítást alkalmazzatok, hogy a Hold beleférjen a látómezőbe.
A többit már elmodnták előttem (a kereső távcső mindig fejjel lefelé mutat, de hamar meg lehet szokni, hogy ellentétes irányba kell mozgatni a távcsövet, mint ahogyan látjátok.) Jó nézegetést! BQ.
HunMazsi
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2011.06.12. 13:37

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: HunMazsi » 2011.06.12. 17:11

Sziasztok!

Köszönjük szépen a sok javító jellegű kritikát, sajnos ez a kukker már nálunk van, de most legalább a "tanulópénzt" megfizettük vele, sőt gyakorolni, megtanulni az alapokat, arra pedig kiváló :) Szerencsére oszlóban a felhők, este indulunk :)

A keresőtávcső valamiért nem akar párhuzamos lenni, most tákoltam alá egy marék kartonpapírt :D :(

Ez megint a "távcső gyengesége" lenne?

köszi,

D&G
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.06.12. 17:54

Sziasztok!
Üdv közöttünk!
Ha már van egy távcső, bármilyen képet is alkot, rengeteg felfedezés vár rátok! A Hold megunhatatlan és nagyon hálás megfigyelnivaló még kicsi távcsővel is. Ha szerencsétek van, a látványosabb bolygókon is akad némi részlet vele. Nem beszélve egy sor kettőscsillagról, és a fényes mélyég objektumokról.
Kicsi beruházás után még a Nap is terítékre kerülhet, de így önmagában, fénytompítás nélkül azt nem szabad megnézni! (Bocs, ezt valószínűleg már tudtátok, de már volt akit erővel, saját kezűleg kellett megakadályoznom, hogy nehogy megpróbálja.)
Óvári L.
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2009.09.24. 20:04

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Óvári L. » 2011.06.12. 18:26

A keresőtávcsövet nem véletlenül említettem, tipikus probléma az egyszerű kiviteleknél szinte gyártmánytól függetlenül, - az a kivétel, amelyik pontos. A belépő szint felett csavarokkal beállítható keresők szoktak lenni:
http://makszutov.hu/matrix/kereso_tavcso
De nem is ez a lényeg. Amint a többiek is írták, az éggel való ismerkedés több és érdekesebb, mint egy konkrét műszer használata. Ezzel is tökéletesen el tudjátok majd dönteni, hogy ez a gyönyörű hobby megérint-e benneteket, és ezek után bőven lesz mód gondolkodni a továbblépésen. Egy másik topic foglalkozik a kezdő amatőr távcsővásárlásával, ott van annyi infó, hogy még sok is. Ha szabad javasolnom, miután végigolvastatok minden tanácsot és észrevételt, a gyakorlatban nézzétek meg az említett műszerek használatát és képalkotását.
Lakóhelytől függően táborban, nyílt napon, bemutatókon van rá mód, hogy ugyanazt többféle távcsővel is meg lehet nézni. Egy példa a saját környezetemből:
http://andromeda.csillagaszat.hu/progra ... party.html
Jó észlelést! Óvári L.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.06.12. 21:23

Igen, teljesen igaz, a legjobbak a tavcsoves osszejovetelek, ott aztan lehet nezelodni.
Jovo het szerdan holdfogyatkozas, sok helyszinen lesz bemutato: http://www.mcse.hu/egyesuleti_hirek_201 ... kozas.html
erdemes lehet esetleg ellatogatni egy kozelire, ott is lehet muszertechnikai kerdeseket is feltenni.

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”