Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
CoaChman
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2013.02.24. 19:26

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: CoaChman » 2014.01.12. 19:42

Üdv !

Úgy fest, hogy ma elég tiszta égbolt ígérkezik. Mivel én még csak tapogatódzom a sötétben , szó szerint :) , lenne egy kérdésem.
Egyenlőre csak egy binokulárom van, még csak gyűjtöm az infót a tükör és teleszkóp készítéshez. Viszont letöltöttem pár csillagászati szoftvert, ismerkedem az iránytűvel, a kertből való kilátás irányával, támpontokkal az égen.
Gondoltam, hogy ma valahogy behatárolnám a kert észlelési lehetőségeit fényszennyezés szempontjából. Hogy kezdjek neki ?
A kertből (Bp. XIX.ker.) Dél , Dél-Nyugat (160-280) irányban van kilátásom, a Skychart-ot ha jól használom ( elvileg a látott éggel azonosak a beállításaim) akkor éjfélkor előttem lesz az Orion.
Minek a láthatósága illetve nem láthatósága alapján tudnék egy viszonyítási alapot képezni magamnak ? Vagy a Hold miatt ne is foglalkozzak vele egyenlőre ?

Mondjuk viszonyítási alapom az van, csak akkor még nem értékeltem a Rába parton a falutól távol egy szénakazlon hanyatt feküdve látott éjszakai "fehér" eget. :(

Jav:

Elfelejtettem azt az opciót, hogy a csillagokra kattintva elérhető az adatlapjuk és abban azok vizuális és egyéb magnitúdó adatai.
Ezekből kiindulva helyesen járok el ha egy egyértelmű kiinduló pont közelében kiválasztok egy még éppen észlelhető csillagot és annak magnitúdójából kiindulva tudok viszonyítani illetve konkrétabb kérdést feltenni ?

A "Vizuális magnitúdó" lesz az én segítségem ?
CoaChman
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2013.02.24. 19:26

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: CoaChman » 2014.01.12. 21:41

Na, közben önállósítottam magam, kishatározóval a hónom alatt és rohangálva be a házba nézegetni a Skychart-ot. :)

Nos, sajnos a belváros irányában igen lecsökken a láthatóság. :( De így is megmarad szűk 90 fok az égboltból amit most első nekifutásra picit átvizslattam.
Nos az Orionban épp az észlelhetőség határán van most nekem szabad szemmel a HD36960 a maga 4,78-as vizuális magnitúdójával. Majd megnézem Hold nélkül is későbbiekben.
Ezek a körülmények egy 150-es tükörrel kiegészülve milyen lehetőségeket nyújtanak észlelés szempontjából ?

üdv
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: hanee » 2014.01.12. 21:57

CoaChman írta:Na, közben önállósítottam magam, kishatározóval a hónom alatt és rohangálva be a házba nézegetni a Skychart-ot. :)

Nos, sajnos a belváros irányában igen lecsökken a láthatóság. :( De így is megmarad szűk 90 fok az égboltból amit most első nekifutásra picit átvizslattam.
Nos az Orionban épp az észlelhetőség határán van most nekem szabad szemmel a HD36960 a maga 4,78-as vizuális magnitúdójával. Majd megnézem Hold nélkül is későbbiekben.
Ezek a körülmények egy 150-es tükörrel kiegészülve milyen lehetőségeket nyújtanak észlelés szempontjából ?

üdv


Kedves Zoli!

Szerintem mindenképp szerezz be egy papír alapú atlaszt, kiváló lehet erre a célra akár Vizi Péter Kisatlasza is, illetve a Polaris Csillagvizsgálóban tudsz beszerezni áttekintő égtérképet is, illetve más kiadványokat amikben különböző térképek vannak.
Egyrészt amikor berohangálsz romlik a sötétadaptációja a szemednek, másrészt nem is túl kényelmes, szóval semmiképp nem ajánlott számítógépről nézni / beazonosítani az objektumokat. Persze arra kiválóak a különböző programok, hogy megnézd előre milyen objektumokat észlelhetsz és ismerkedj kicsit az égbolt jellemzőivel, mozgásával, stb.

Javasolt még egy észlelőlámpa beszerzése / készítése, aminek a lényege alapvetően az, hogy tompított fényű legyen, de a legtöbben pirosítják is (pl. biciklilámpa, piros fólia, stb), illetve egy jegyzetfüzet, amibe lejegyezheted a megfigyeléseidet (esetleg lerajzolhatod).

Judit
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
CoaChman
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2013.02.24. 19:26

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: CoaChman » 2014.01.12. 22:35

Köszönöm hanee !

Beszerzem az ajánlott irodalmat és eszközöket. Igyekszem magam képbe hozni mire egy teleszkópot összerakok. :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.01.12. 23:17

Kedves Zoltán !
Mindenképpen azt ajánlom, hogy először is ismerd meg szabadszemmel a csillagképeket. Erre jelenleg a Hold fénye miatt kevés jó lehetőség van, de az Oriont mindenképpen felismerheted kb. 21:30 körül majdnem pontosan déli irányban van. Ebből kiindulva betéjolhatod az álláspontodat. Eléggé könnyen megtalálod az Ikreket, a két legfényesebb csillaga, a Castor és Pollux (alfa és béta Gem) alapján. Most éppen ott van a közelükben a Jupiter is, mint az éjszakai égbolt legfényesebb csillaga. Késő este délkeleten látszanak. Délnyugaton egy fényesebb csillag van: az Aldebaran a Bikában (alfa Tau). Kora este (17 óra után Nyugat-délnyugati irányban lenyugvóban van a Hattyú, amelynek legfényesebb csillagát, az Aldebarant (alfa Cyg) még holdas este is megtalálod. Ezek alapján betájolhatod magadat.
A tájékozódáshoz célszerű, ha beszerzel még egy áttekintő csillagktérképet, amely a nálunk látható teljes égboltot mutatja. Ennek alapján, és Vizi P.: Kisatlasz-ábnak évszak-térképeit felhasznlva már jól tájékozódhatsz. A csillagképek fényesebb csillagaiból kiindulva tudod megkeresni a puszta szemmel már nem látható égitesteket. (Ennek leírása is benne van a Kisatlasz bevezetőjében).
Az erős holdfényes esték kevéssé alkalmasak tájékozódásra, mert elnyomja a halvány csillagokat a holdfény. De pár nap múlva a Hold már a késő éjszakai égre vonul, akkor koraeste már látszanak a halványabb csillagok is. Reméljük, akad még néhány holdtalan csillagos derült este.
A számítógép csillagtérképei akkor használhatók jól, ha már kiismered magadat az égen. De ha van nyomtatód, akkor beállíthatod, hogy egy meghatározott nap megadott órájában az egyes égtájak felé milyen csillagok láthatók, és a papir-térképet kényelmesen kiviheted a távcsőhöz. BQ.
leslie9
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2010.05.31. 15:57

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: leslie9 » 2014.01.14. 21:12

Sziasztok! Csepelen lakom es tavcso vasarlas elott allok. Elotte szeretnek belekukkantani 1-2 tubusba, hogy segitsen donteni. Megy esetleg valaki hetvegenkent eszlelni? Sajnos hetkoznap a munkam miatt nem jo. Szivesen elmennek en is! Orok halam!
Avatar
jat
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:55

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: jat » 2014.01.14. 21:22

leslie9 írta:Sziasztok! Csepelen lakom es tavcso vasarlas elott allok. Elotte szeretnek belekukkantani 1-2 tubusba, hogy segitsen donteni. Megy esetleg valaki hetvegenkent eszlelni? Sajnos hetkoznap a munkam miatt nem jo. Szivesen elmennek en is! Orok halam!


A Polarisba is fel lehet jönni. Ott elég sok távcső van.
Igaz, nem egy hegyvidéki éggel :)
Jat
leslie9
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2010.05.31. 15:57

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: leslie9 » 2014.01.14. 21:37

jat írta:
leslie9 írta:Sziasztok! Csepelen lakom es tavcso vasarlas elott allok. Elotte szeretnek belekukkantani 1-2 tubusba, hogy segitsen donteni. Megy esetleg valaki hetvegenkent eszlelni? Sajnos hetkoznap a munkam miatt nem jo. Szivesen elmennek en is! Orok halam!


A Polarisba is fel lehet jönni. Ott elég sok távcső van.
Igaz, nem egy hegyvidéki éggel :)

18-an valoszinu elmegyunk a Polarisba. Remelem derult ido lesz :-)
ISVE
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.04.18. 20:36

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: ISVE » 2014.02.02. 22:58

Tudom, hogy nem ez a témája a fórumnak, de itt van élet...:)
Van egy általam nagyon szeretett Canon 450D fényképező gépem és van hozzá egy Canon Ultrasonic 70-300-as teleobjektívem. Ma - kihasználva a gyönyörű tiszta eget - megpróbáltam a szinte a zenitben pompásan látszó Jupitert maximális, 300 - as nagyítással (???) fotózni. Fotóállvány, 1/50 blendenyitás, manuális fókuszolás, önkioldó, és...
Kaptam néhány olyan fotót, ahol a Jupiter szinte kisebb, mint szabadszemmel, de biztosan sokkal kisebb, mint a 15 - szörös binoklim képe. A holdaknak persze hűlt helye...
Mit rontottam el, hol a hiba? Így nem lehet nagyított képet csinálni, vagy a teleobjektív "hazudik" ?
A segítséget megköszönöm!
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2014.03.18. 09:13

Okulár vásárlásban gondolkozok az elérhető-elérendő nagyításon. Mennyire érdemes üldözni a nagy nagyítást? Pl. 180x-200x-220x-.. nagyítások mennyire hasznosak? Gondolok itt elsősorban általános jelenségekre: mennyire ritka jó ég kell hogy 200X körüli nagyítás értelmes legyen, eq2/az3 mechanikán óragép nélkül mennyire követhető egy bolygó stb?

Köszönöm szépen a segítséget!
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”