Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.03.22. 13:33

rumpfbarna írta:Most azt tervezem, hogy viszem magammal a laptopot, és azon beállítom fordított állásúra a képet, ahogy a Newton távcsőben is látom.


Szia!

Jobban jársz, ha nem viszel laptopot megaddal, vagy legalább is nem használod észlelés közben, mert erősen rontja a szemed sötét-adaptációját, és sokkal kevesebb részletet fogsz látni a távcsőben.
Inkább normális térképet vigyél, és egy eléggé csökkentett fényű, piros szűrős zseblámpát.

Üdv

Kvi
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.03.22. 15:20

A laptopot még ugye nem próbáltam élesben, de a papíralapú térképek használata eddig nekem nem igazán "állt kézre". (Pont az a rossz, hogy meg kell világítanom. Piros fényű lámpát használtam, de így sem volt az igazi.)

Ezeken a planetárium programokon van éjszakai mód, illetve a fényerőt is le lehet csökkenteni. Tehát nagyjából úgy tudom beállítani a látványt, hogy a leginkább hasonlítson a valóságra. Megkockáztatom, hogy kevesebb fényt kap így a szemem, mintha a térképet világítanám meg. Na meg ott van az a kényelem, hogy csak rákattintok valamire és megtudom, hogy mi az. (Plusz a tükrözések is jól jönnek majd.)

Kipróbálom mindkettőt (most töltöttem le a Takis Star Atlast is), aztán beszámolok, hogy melyik működött jobban. Persze a számítógép csak addig jó ötlet, amíg a körülmények lehetővé teszik a használatát. (Tehát pl. a kertben, jó időben.)
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.03.23. 16:48

Tegnap este már hasznosítottam is a tippeket és az észlelési ajánlatokat!

A laptop-módszer jól bevált. 37x-es nagyítás mellett, egy-egy fényesebb csillagról kiindulva, szó szerint csillagról-csillagra haladva, sikerült megtalálnom az M3-at, illetve az M51-et. Pontosabban utóbbinak csak a hűlt helyét mert egyáltalán nem látszott. De a környező csillagokat egyértelműen sikerült beazonosítani. (Meglehetősen fátyolos idő volt, de gyakorlásnak megfelelt.) Az M3 is csak egy homályos folt volt. Viszonylag alacsonyan volt, és pont a városi fények felé.

A képernyőt úgy állítottam be, hogy nagyjából olyan határfényességig mutassa a csillagokat, ahogy az a távcsőben is látszódott. Tükröztem is a térképet, úgy, hogy az okulárban látható képet mutassa a gép. Eléggé bolond-biztos módszer.

Az egyszerű - 6.5 magnitúdós - Takis Star Atlas-szal nekem ez nem menne, de majd kipróbálom komolyabb papír alapú térképpel is.

A képernyő fénye ebben a helyzetben nem volt zavaró, de egy fényszennyezés-mentes éjszakában már valószínűleg az lenne. (Sajnos a TFT panelnek van egy alap fénye, amit nem lehet csökkenteni.)
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.03.23. 20:31

Örülök hogy máris sikerrel jártál, de én is azt mondom hogy szerezz be egy jó atlaszt. Égabroszt vagy a Vizi Péter-félét, kezdőbbeknek mindenképp az utóbbi ajánlott.

rumpfbarna írta:Az egyszerű - 6.5 magnitúdós - Takis Star Atlas-szal nekem ez nem menne, de majd kipróbálom komolyabb papír alapú térképpel is.


A fent említett atlaszokkal nem lesz ilyen gondod. 8 és 9 magnítúdó a határfényességük.
90/900 refraktor
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.03.23. 23:00

Hölgyeim és Uraim!

Két dolog lehetséges. Vagy eddig nem sikerült megfelelően fókuszt állítanom a 6mm-es okulárral, vagy most van olyan "seeing", amivel eddig nem volt dolgom. Az imént jöttem be az ég alól, másfél órán át felváltva gyönyörködtem a Szaturnuszban és a Marsban. Elképesztően éles volt mindkettő képe, annak ellenére, hogy persze azért hullámzott néha.

A Marson tökéletesen látható volt a hósapka, mellette a sötétebb sáv, és a másik póluson egy nagyobb kiterjedésű sötét sáv. A Szaturnusz gyűrűjével vágni lehetett volna, olyan éles volt. A bolygó felszínén, a gyűrű áthaladásának íve fölött (alatt) egy nagyon széles sötétebb felhősáv volt látható. Olyan érzésem volt, mintha mondjuk egy profi Hubble-képet néznék egy magazinban, csak a szoba másik végéből. Szóval elképesztő volt a látvány!

Mindez tulajdonképpen csak egy levezető bolygó "nézegetésnek" indult, miután sikerült a már leírt technikával megtalálnom az M81-82 párost. Tekintve, hogy fent van a Hold, és amúgy elég párás idő van, csak kis halvány foltok voltak, de ha félrenéztem, határozottan látható volt a nagyobbik galaxis magja.

Előtte próbálkoztam az M1-gyel is, de abból semmi nem volt látható, gondolom a Hold miatt.

Szóval szuper este volt a mai! Megnyugtató az is, hogy a távcsövem erre képes ideális(?) körülmények között!
ile999
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:34

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: ile999 » 2010.03.24. 21:07

Tiszteletem!
Kedves Barnabás! Nekem is egy 150/1200-asom (is) van, így jól átérzem az élményeidet. A légkör bizony gyakran megtréfálja még a tapasztalt amatőrt is, de az Amatőrcsillagász kézikönyvében találhatsz jó írásokat a légkörrel kapcsolatban, az egyes észlelési területeken észleléstechnikai tanácsokat (látott kép, hőmérséklet, pára, horizont feletti magasság stb....). Én személy szerint tudom ajánlani az Égabroszt, mint áttekintő térképet, bár nem csak erre alkalmas. És mivel említetted, hogy van egy jó kis 32mm-is oklid, ajánlhatom, hogy észlelj változókat. Itt van például az R Leo, melyet most könnyedén elérhetsz, s a környező csillagokkal nem is utolsó látvány. Aztán szintén a nagyobb látómező miatt ajánlom az Auriga halmazait, az igaz, hogy nem nagy feladat egy 15-ösnek, de a látványuk pazar. További sok sikert gazdag élményeket! ile
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.03.25. 08:56

ile!

Köszönöm a tippeket! Ezeket az ajánlott objektumokat is meg fogom keresni.

A változózás azt jelenti, hogy pl. adott egy csillag, amit megnézek, aztán mondjuk egy hét múlva is, és akkor fényesebb/halványabb lesz?

Egyébként valószínű, hogy tényleg egy jó seeinget fogtam ki tegnapelőtt este. Ugyanis a 6-os okulárt ki se vettem, de most közel sem volt olyan jó a kép. Persze el is állítódhatott volna a fókusz, de akárhogy próbálkoztam, meg sem közelítette a látvány a tegnapelőttit. Sajnos. De nem baj, majd az ilyen napokra maradnak a 32mm-es okulárnak való dolgok, feltéve, ha a Hold eltűnik az esti égről.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.03.25. 10:47

Szia!

Igen, a valtozozas kb. ezt jelenti. Felkeresed a programcsillagodat, es ismert, allando fenyessegu csillagokhoz viszonyitva megbecsulod a fenyesseget. Ehhez szabvanyos AAVSO-terkepeket ajanlott hasznalni, van egy nagy koteg beloluk, Tepi feltoltotte oket valahova (sajnos, nem emlekszem pontosan a helyre, a Mira lista archivumaban biztosan megvan).
Aztan az eszleleseket megfelelo programba begepeled, es honap vegen a programmal elkuldod.
Az, hogy mikor nezel ra ismet egy adott csillagra, a csillag tipusatol fugg elsosorban. Van, amit eleg kethetente, de pl. a torpe novakat es hasonlo, hirtelen valtozokra erdemes minden nap vetni egy pillantast, sot, ha epp kitoresben csiped el, akar egy ejszakat tobbszor is.

Tovabbi tudnivalok: http://vcssz.mcse.hu/

--mpt
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.04.07. 07:04

Sziasztok!

Két új skalp egy este! Vénusz és Merkúr. Sajnos csak kertből, kémények, háztetők felett, de azért a Merkúron 200x-os nagyítás mellett így is egyértelműen látszott, hogy csak egy "fél bolygó". Vagyis a fázis jól megfigyelhető volt. (Nem úgy a Vénuszon.)

Még a Neptunusz és az Uránusz van hátra, hogy teljes legyen a bolygó-lista.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.04.07. 09:40

Sziasztok Amcsok!

Végre beszereztem első csövem, egy 70/900-as Skywatcher refraktort.
Már az első kivonuláskor voltak sikerélményeim, nagyon szépen látszik a Szaturnusz és a Mars is - utóbbi sajnos kicsit messze van tőlünk ehhez a refraktorhoz, de sikerült kivenni korong formáját.Sajnos erősen fényszennyezett területen lakom, de igyekszek mindent kihozni belőle. Elsőre ennek is örültem. :)

A kérdésem az EQ1 mechanikára vonatkozna. A gondom az, hogy a dekl. és RA. finombeállító csavarok egyszer csak megszorulnak, és onnan nem tudom tovább csavarni őket. Ezen az sem segít, ha kioldom a rögzítő csavarokat és kézzel "segítem át" a megszorulási ponton. Az RA finommozgató karral nem lehet 360 fokban körbeforgatni a távcsövet? Milyen határok között mozgatható egy ilyen mechanika, finombeállítással?
Megoldás lenne a problémára, ha kioldom a mechanika rögzítő csavarját, és egyszerűen azimutban elforgatnám a távcsövet a mefelelő irányba. Az útmutató szerint viszont ekkor elvész a pólusra állított távcső beállítása. Én viszont katalógus-adatok alapján, Égabroszból is szeretnék majd keresni és észlelni. Van valakinek ötlete?

Bocsánat, hogy kicsit eltértem a fórum témájától, de a távcsővásárlás topikban nagyobb off lett volna :)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”