Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.22. 09:26

Sajnos nem látszik az udvarról egyik medve sem de talán a fürdőszobaablakból igen, úgyhogy majd megnézem onnan... Amúgy a hattyút én is mindig binoklival nézegetem...

Üdv, Ferenc
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.22. 12:18

Halló, Feri. Látómező kiméréshez a déli égen:
Cygnus
alfa-gamma (a kereszt közepe) 6,1 fok
Lyra
alfa-delta 3,9
alfa-béta 6,0
Aquila
alfa-mű 4,4
Északkeleten, a Cassiopeiában
béta-gamma (a W koözepe és jobb oldalija) 6,1
delta-epszilon (a W baloldali két csillaga) 4,8
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.22. 12:22

astrohist írta:Halló, Feri. Látómező kiméréshez a déli égen:
Cygnus
alfa-gamma (a kereszt közepe) 6,1 fok
Lyra
alfa-delta 3,9
alfa-béta 6,0
Aquila
alfa-mű 4,4
Északkeleten, a Cassiopeiában
béta-gamma (a W koözepe és jobb oldalija) 6,1
delta-epszilon (a W baloldali két csillaga) 4,8


Helló!

Köszönöm, ezek jók lesznek, úgyis mindig arrafelé nézelődök...

Üdv, Ferenc
cashy
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2010.06.15. 20:16

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: cashy » 2010.07.23. 08:48

Kedves Lajos bácsi!

Ezeket most én is nagyon megköszönöm! A távcső mellé csomagolt gyenge minőség okulárokról eddig nem tudtam megállapítani, mekkora voltaképpen a látómező, így sokkal-sokkal könnyebb lesz!

cashy
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.07.24. 20:56

Arpstronomer írta:
gaster95 írta:Amcsüdv!

Valaki nem tudja, hogy a kígyótartó környékén van-e kistávcsővel észlelhető kettős???
Illetve a kígyótartó környékén van egy csomó mély-ég, azok közül melyiket lehet maximálisan 50-szeres nagyítással látni???

Üdv, Balogh Ferenc


Ha nem is a környékén, de benne, a közepe táján ott van az M10 és M12, egymástól nem túl messze található, nagyjából ugyanolyan gömbhalmaz. Én binokulárral néztem őket, szépek, de szerintem az Ophichus már nem áll valami fényesen, elég alacsonyan jár.


A Kígyótartó egészen októberig jól észlelhető, nagyjából a sötétség beálltakor delel.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.07.24. 20:58

f1angel írta:A téta ser szép tág kettős, a kígyó farkában. Nekem már 30x nagyításnál bontotta.

A cr 399 helyreigazítást köszönjük! Bár, ha nyílthalmaz, ha nem, nekem tetszett. ;) :D



Mivel csak 1999-ben bizonyosodott be, hogy nem nyílthalmaz, nagyon sok atlasz még így jelöli. És tényleg nagyon látványos.

snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.07.24. 21:03

ile999 írta:Szia Feri!

Gratula az észleléseidhez! Szép élményeket lehet szerezni már egy binoklival is. A mély-ég észleléseknél törekedj a látómezőben látott kép minél részletesebb leírására (feltűnő csillag az objektum mellett, csillagív, más égitest a LM-ben, színek, formák stb.), esetleg rajzot is készíthetsz (sőt készíts!). A látómezőt egy kör jelképezze, jelöld raja az égtájakat, de legalább az északi irányt, jegyezd fel még a megfigyeléshez használt műszer adatait pl. 10x50B. A légkör állapotát is becsüld meg a már említett módon, és ami talán a legfontosabb az észlelés dátumát és idejét is jegyezd le, de mindig jelöld az időformátumot pl. 22:10-15 NYISZ (nyári időszámítás)= 20:10-15 UT (világidő: helyi idő minusz egy óra ill. nyáron kettő).
Már binoklival is nagyon sok mély-ég objektumot meg tudsz figyelni, sőt időről időre érdemes újra visszatérni egy már észlelt égitesthez, feltünnek e különbségek, apró részletek. Nagyon sok függ az aktuális légköri állapottól, és persze később egy nagyobb távcsővel való összehasonlítás is nagyon érdekes lehet.
Az észleléskor készített leírásaidat, rajzaidat pedig bátran küld el a Meteor mély-ég rovatvezetőjének.

Jó eget! Jó észlelést!
ile
ui: Természetesen minden lelkes ifjú észlelő is csatlakozhat Ferihez!


Ez bizony így van, nagyon szépen leírtad...

Tarjánban fogunk tartani külön kezdőknek rajzos gyakorlatot, melyet nappali foglalkozások egészítenek ki, de ezek tartalma legyen meglepetés!

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.07.24. 21:07

gaster95 írta:Amcsüdv!

Az időpontokat lejegyeztem egy füzetbe, csak azt nem írtam be a hozzászólásomba, mert nem gondoltam, hogy fontos lenne... Ma este megpróbálok rajzokat készíteni, illetve hosszabb leírásokat, valamint ma belevágok a változózásba is, két könnyebb változóval...

Ha a rajzok illetve a leírások jól sikerülnek, elküldöm őket a Meteornak...

Üdv, Balogh Ferenc

Szerk: Az általad leírt időformátumban (22:35-15 NYISZ) az óra:perc után mi jön kötőjellel? Másodperc?


Ne csak akkor küldd el, ha jól sikerül, hanem akkor is, ha nem, tudunk segíteni abban, hogy fejleszd a képességeid. Sokan csak az égbolttal való ismerkedés közben rajzolnak, de van, akinek megtetszik, és profi, művészi mélyég-rajzokat készít. Ezek megalkotása egyáltalán nem ördöngösség. Persze ha csak az éggel ismerkedsz, és később fotózni szeretnél, akkor is nagyon hasznos a rajzolás, mert égbolt-ismeretet ad, és a rajzolás közben sokkal finomabb részleteket is észreveszel, mintha csak röviden szemlélnéd az objektumot. Kb. 10-15 perc után kezdenek a legszebb részletek feltűnni a mélyég-objektumokban.

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.07.24. 21:12

gaster95 írta:
Porrima írta:
gaster95 írta:
Elnézést, már megint megmutatkozik, hogy unom a sok matekot :D
57' helyett 0,57°-t akartam írni ami átszámolva 34' 17,143"... De a csillag átvonulósdit is megnézem, és majd meglátjuk mennyi a különbség...

Üdv, Ferenc


Ez hasznos lesz, meglátod!
(Nem írom, hogy a deklináció cosinusával szorozzál, ha már ennyire unod a matekot ;) )


Deklináció cosinusa... Mintha a matektanárom mondaná :D
Na inkább megmérem a csillag átvonulását, az a biztos...
Ja és binoklinak hogy tudom lemérni a LM-t ha nincs hozzá állványom? Mert állvány nélkül a csillag átvonulását szerintem lehetetlen megnézni...

Egy 10x50-es B LM-je kb. 5-6 fok. A Bresser-é 6,5 fok.
itt ismert távolságú csillagok alapján tutod a LM-t megbecsülni. Több fokos Lm esetén néhány ívperc bizonytalanság igazán nem számít. A Nagygöncöl két utolsó csillaga (ami a sarkcsillagra mutat) pontosan 5 fok távolságra van egymástól, ezzel bátran dolgozhatsz.

Snt

Üdv, Ferenc
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.07.24. 21:23

Kedves Feri!

Örülök, hogy szépen ismerkedsz az égbolttal. Csak egy dolgot szeretnék javasolni. AZ NGC 869-884 párosát Ikerhalmaznak vagy Perseus-Ikerhalmaznak, esetleg Khi-h Perseinek nevezik (egyébként helytelenül, de erről majd máskor :), nem Persei-Ikerhalmaznak, hiszen a Persei kifejezés a Perseus birtokos esete, a csillagkép neve Perseus, de a Béta Per már Persei! :)

Jó észleléseket!

Gábor
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”