Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2010.07.21. 18:35

gaster95 írta:Hű tényleg csak számolnom kellett volna(hiába, matek tagozaton megunja az ember a számolgatást :D )
Tehát 35x-es nagyításnál 57'... Tényleg elmarad a minőségi okulároktól...

Üdv, Ferenc


Hogy én is beleszóljak: nem tudom, hogy jött ki a kis résből az 57', mert akkor már majdnem kétszer beleférne a Hold. Sokkal pontosabb eredményre jutsz, ha mpt először ajánlott képletével számolod az egyenlítői csillag LM átvonulásából álló távcsőnél (csak ne húron menjen át lehetőleg, de biztos sokkal kisebb lesz a "hiba", mint a rés saccolásából).
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.21. 20:45

Porrima írta:
gaster95 írta:Hű tényleg csak számolnom kellett volna(hiába, matek tagozaton megunja az ember a számolgatást :D )
Tehát 35x-es nagyításnál 57'... Tényleg elmarad a minőségi okulároktól...

Üdv, Ferenc


Hogy én is beleszóljak: nem tudom, hogy jött ki a kis résből az 57', mert akkor már majdnem kétszer beleférne a Hold. Sokkal pontosabb eredményre jutsz, ha mpt először ajánlott képletével számolod az egyenlítői csillag LM átvonulásából álló távcsőnél (csak ne húron menjen át lehetőleg, de biztos sokkal kisebb lesz a "hiba", mint a rés saccolásából).


Elnézést, már megint megmutatkozik, hogy unom a sok matekot :D
57' helyett 0,57°-t akartam írni ami átszámolva 34' 17,143"... De a csillag átvonulósdit is megnézem, és majd meglátjuk mennyi a különbség...

Üdv, Ferenc
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2010.07.21. 20:55

gaster95 írta:
Porrima írta:
gaster95 írta:Hű tényleg csak számolnom kellett volna(hiába, matek tagozaton megunja az ember a számolgatást :D )
Tehát 35x-es nagyításnál 57'... Tényleg elmarad a minőségi okulároktól...

Üdv, Ferenc


Hogy én is beleszóljak: nem tudom, hogy jött ki a kis résből az 57', mert akkor már majdnem kétszer beleférne a Hold. Sokkal pontosabb eredményre jutsz, ha mpt először ajánlott képletével számolod az egyenlítői csillag LM átvonulásából álló távcsőnél (csak ne húron menjen át lehetőleg, de biztos sokkal kisebb lesz a "hiba", mint a rés saccolásából).


Elnézést, már megint megmutatkozik, hogy unom a sok matekot :D
57' helyett 0,57°-t akartam írni ami átszámolva 34' 17,143"... De a csillag átvonulósdit is megnézem, és majd meglátjuk mennyi a különbség...

Üdv, Ferenc


Ez hasznos lesz, meglátod!
(Nem írom, hogy a deklináció cosinusával szorozzál, ha már ennyire unod a matekot ;) )
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.21. 21:05

Porrima írta:
gaster95 írta:
Elnézést, már megint megmutatkozik, hogy unom a sok matekot :D
57' helyett 0,57°-t akartam írni ami átszámolva 34' 17,143"... De a csillag átvonulósdit is megnézem, és majd meglátjuk mennyi a különbség...

Üdv, Ferenc


Ez hasznos lesz, meglátod!
(Nem írom, hogy a deklináció cosinusával szorozzál, ha már ennyire unod a matekot ;) )


Deklináció cosinusa... Mintha a matektanárom mondaná :D
Na inkább megmérem a csillag átvonulását, az a biztos...
Ja és binoklinak hogy tudom lemérni a LM-t ha nincs hozzá állványom? Mert állvány nélkül a csillag átvonulását szerintem lehetetlen megnézni...

Üdv, Ferenc
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.07.21. 21:14

Nem olyan veszes az a cosinus... epp arrol van szo, hogy az egi egyenlitonel kell megcsinalni a merest, mert annak a deklinacioja 0 fok, tehat cos 0 = 1, azaz epp a hatast mered. Ahogy mesz a polus fele, ugy egyre "rovidebb" (elnezest a pongyola kifejezesert) utat futnak be a csillagok, pontosan a deklinacio cosinusaval :) aranyosan, a polusnal meg eppenseggel egy helyben maradnak (cos 90 = 0).

A masik kerdes: van azon a binokularon valami feliras? Altalaban feltuntetik a latomezot vagy direktben (pl. 4,4 fok) vagy ugy, hogy megadjak, hogy leszem 140 meteres szakaszt latsz be, ha egy 1000 meterre levo teruletet nezed (114m/1000m, esetleg neha yardban van megadva). Innentol egyszeru a dolgod ;) : adott egy nagyon magas egyenloszaru haromszoged, aminek ismered az alapjat (ez az, amit belatsz, a peldaban 140m), meg az erre az oldalra allitott magassagat (ez az 1000m a peldaban). Egy kis matek megint (talan arkusz tangens? Nem emlekszem mar...) es megvan a szog.

--mpt
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.21. 21:39

114m/1000m van ráírva de sajnos még nem tanultunk tangens-cotangens-et így nem tudom ezt kiszámolni... :?
Valaki köztetek nem ér rá egy kis "fej"számolásra???
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: András » 2010.07.21. 22:09

gaster95 írta:114m/1000m van ráírva de sajnos még nem tanultunk tangens-cotangens-et így nem tudom ezt kiszámolni... :?
Valaki köztetek nem ér rá egy kis "fej"számolásra???


Ilyenkor ha nem engedi magát megoldani a probléma, akkor ki kell iktatni: 1000m-ről a 114 m egyenes az már majdnem körív: 2r*pi=6280, innen ha 6280 a 360 fok, akkor a 114 m kb 6,5 fokra jön ki.
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.21. 22:12

András írta:
gaster95 írta:114m/1000m van ráírva de sajnos még nem tanultunk tangens-cotangens-et így nem tudom ezt kiszámolni... :?
Valaki köztetek nem ér rá egy kis "fej"számolásra???


Ilyenkor ha nem engedi magát megoldani a probléma, akkor ki kell iktatni: 1000m-ről a 114 m egyenes az már majdnem körív: 2r*pi=6280, innen ha 6280 a 360 fok, akkor a 114 m kb 6,5 fokra jön ki.


Köszönöm szépen, nekem sokáig tartott volna megoldani a problémát ;)
Na de megyek is észlelni...

Üdv, Ferenc
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.21. 23:49

Nos túl vagyok a mai, kudarcokkal teli éjszakámon is...
Kimentem 22:30-kor kipakolom a cuccot és látom, hogy a Hold a szemembe tükrözi vissza a Nap fényét... Gondoltam várok egy fél órát, addig nézegetem a Holdat binoklival, valamint néhány csillagocskát is meglesek vele hátha elég alacsonyan lesz addigra a Hold, hogy takarásban legyen a fákkal... Persze ez nem így történt. Sőt. 23:05-kor fátyolfelhő kezdett el délről északra terjedni, mégpedig olyan fátyolfelhő ami az észlelők rémálma: elég vastag ahhoz, hogy a csillagok fényei alig jussanak át rajta de elég vékony ahhoz, hogy a Hold fényét ne tompítsa csak annyira, hogy a kráterei elmosódjanak... Gondoltam magamban, amíg nem oszlik fel a felhőzet és nem megy le a Hold addig megint megnézem a Persei ikerhalmazt és az Andromeda-galaxist binoklival... A Persei ikerhalmazt meg is találtam, de alig látszódott néhány fényes csillag benne mert még nagyon alacsonyan volt(ma hajnali fél egykor sikerült először megpillantanom s sokkal szebb volt akkor). Az Andromeda-galaxist viszont meg sem találtam. Gondoltam várok egy kicsit, s reménykedtem benne, hogy mire "kifényesednének" a mély-egek a felhő feloszlik s nem jön tovább. Pedig jött... 23:25-kor már a Vegát és a hattyút is eltakarta, így arra a következtetésre jutottam, hogy semmi értelme kint etetni a szúnyogokat, inkább bejövök minthogy kinn várakozzak akár egy órát is és csak morgolódjak magamban, meg amúgy sem vagyok egy olyan nagyon türelmes típus... Úgyhogy bepakoltam a cuccot, és még most is reménykedek benne, hogy holnap mire lemegy a Hold addigra kitisztul az ég, s szép mély-ég rajzokat tudok készíteni...

Üdv, Ferenc
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.22. 01:07

No, Feri, ez nem a Te kudarcod volt, hanem az égbolté! Nekem este felhős volt, azután kicsit kiderült, egy pár változót elkaptam, de a zenitben levő Hattyút az állvány miatt nem tudtam elfogni, csak binoklival kézből.
A binoklid látómezejéát jól megmérheted, ha két, ismert szögtávolságú csillagra irányzod, úgy hogy az egyik a látótér egyik pereménél legyen, a másik az átellenes oldalon. Ha látszik tőled a két Medve, ajánlaném a következő csillagpárokat:
Nagy Medvében
alfa--béta szögtávolsága 5,4 fok (a Szekér két hátsó csillaga)
gamma-delta 4,5 fok (a Szekér elolső csillagai)
Kis Medve
béta-gamma 3,2 fok (a kis szekér hátsó csillagai)
Kipróbálod, hogy melyik pár fér még be, és melyik már nem, köztük lesz a látótér mérete.
Üdv: BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”