Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.19. 21:32

Elnézést a tévedésért, az atlaszom jelezte ezt a tömörülést nyílthalmaznak a jelölés szerint, habár a csillagok külön-külön is fel vannak rajzolva, jelezve, hogy azért nagyobb a távolság, mint egy nyílthalmaz esetén.
Itt jegyezném meg Snt, hogy az M56 rajzolása talán még nekem is menne, oly halvány. :D

Nekem sikerül fókuszt állítanom barlow lencsével, de néha "ez valahogy nem az igazi"-érzésem van. Lehetséges, hogy okoz egy minimális torzulást az egytagú lencse?
Szerintem használd egész bátran a zenittükröt, sokat segít!

Flangellal jót mosolyogtunk ma, hogy ugyanazokat sikerült észlelnünk, komolyan nem beszéltünk össze! :)
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.19. 21:50

Amcsüdv!

Valaki nem tudja, hogy a kígyótartó környékén van-e kistávcsővel észlelhető kettős???
Illetve a kígyótartó környékén van egy csomó mély-ég, azok közül melyiket lehet maximálisan 50-szeres nagyítással látni???

Üdv, Balogh Ferenc
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.20. 08:39

gaster95 írta:Amcsüdv!

Valaki nem tudja, hogy a kígyótartó környékén van-e kistávcsővel észlelhető kettős???
Illetve a kígyótartó környékén van egy csomó mély-ég, azok közül melyiket lehet maximálisan 50-szeres nagyítással látni???

Üdv, Balogh Ferenc


Ha nem is a környékén, de benne, a közepe táján ott van az M10 és M12, egymástól nem túl messze található, nagyjából ugyanolyan gömbhalmaz. Én binokulárral néztem őket, szépek, de szerintem az Ophichus már nem áll valami fényesen, elég alacsonyan jár.
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.20. 08:45

Köszi a tippet...
Ma este megnézem látom-e.
Amúgy nekem nincs túl alacsonyan mert 10-11 körül szoktam észlelgetni amikor pont olyan helyen van ahol az égboltból sokat lehet látni, meg sajnos a távcsövem állványa is olyan @&#%!$, hogy a hattyú környékét meg sem közelítem vele :?

Üdv, Balogh Ferenc
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.07.20. 09:24

A téta ser szép tág kettős, a kígyó farkában. Nekem már 30x nagyításnál bontotta.

A cr 399 helyreigazítást köszönjük! Bár, ha nyílthalmaz, ha nem, nekem tetszett. ;) :D
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.20. 14:36

f1angel írta:A téta ser szép tág kettős, a kígyó farkában. Nekem már 30x nagyításnál bontotta.


Köszi, ma este megnézem, nekem bontja-e...
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.20. 21:44

Amcsüdv!

Sok helyen olvastam, hogy magnítúdót meg lehet becsülni a környező csillagokból... Ezt hogyan kell tenni?
Valamint a kettős megfigyelő lapon a légkör állapotánál az S és a T mire utal illetve azt hogy kell kitölteni? Ugyanezen a megfigyelő lapon a csillagok színét milyen módon kell beírni(teszem fel narancssárga, kék, piros stb.) és a becsült pozíciószög az a főcsillagtól a társcsillag merőlegeshez képes való helyzete szögben(ezt jól megfogalmaztam)???

Üdv, Balogh Ferenc
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.07.20. 22:08

gaster95 írta:Amcsüdv!

Sok helyen olvastam, hogy magnítúdót meg lehet becsülni a környező csillagokból... Ezt hogyan kell tenni?
Valamint a kettős megfigyelő lapon a légkör állapotánál az S és a T mire utal illetve azt hogy kell kitölteni? Ugyanezen a megfigyelő lapon a csillagok színét milyen módon kell beírni(teszem fel narancssárga, kék, piros stb.) és a becsült pozíciószög az a főcsillagtól a társcsillag merőlegeshez képes való helyzete szögben(ezt jól megfogalmaztam)???

Üdv, Balogh Ferenc

1) Vannak változócsillagokról készült térképek, ahol a környező, ismert fényességű csillaghoz hasonlitod a változó fényességét és megbecsled melyikhez hasonló a fényessége, esetleg melyik kettő között van milyen arányban.
2) S: nyugodtság (Seeing) 1-10 között. T: Átlátszóság (Transparency) 1-5 között: többé-kevésbé szubjektiv skála a légkör állapotának megbecslésére.
3) Pozíciószög: Észak: 0 fok, Kelet: 90 fok, D: 180 fok, Ny: 270 fok.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2010.07.20. 22:37

gaster95 írta:Amcsüdv!

Sok helyen olvastam, hogy magnítúdót meg lehet becsülni a környező csillagokból... Ezt hogyan kell tenni?
Valamint a kettős megfigyelő lapon a légkör állapotánál az S és a T mire utal illetve azt hogy kell kitölteni? Ugyanezen a megfigyelő lapon a csillagok színét milyen módon kell beírni(teszem fel narancssárga, kék, piros stb.) és a becsült pozíciószög az a főcsillagtól a társcsillag merőlegeshez képes való helyzete szögben(ezt jól megfogalmaztam)???

Üdv, Balogh Ferenc


Kedves gaster95!

Elég sokat kérdeztél hirtelen ;)
Az első javaslatom, hogy szerezd be az észlelő amatőrcsillagászok kézikönyvét, amiben minden benne van.
Addig is a kettős észleléssel kapcsolatos alapfogalmakat elolvashatod a honlapomon az alábbi címen:
http://porrima.bacska.eu/cikkek/bala2.htm
Az S a seeing (légköri nyugodtság), T a transparency (légköri átlátszóság) rövidítése.
Az előbbit 0-10 (0= használhatatlan, 10=rezzenéstelen), az utóbbit 0-5 (0=teljesen fedett, 5=kristálytiszta) fokozatú skálán kell megbecsülni, és az észlelés kezdetén feljegyezni. Ha időközben változik, akkor azt is megjegyezzük.
A fényességbecslést két vagy több öh (=összehasonlító csillag, amelynek pontosan ismert a fényessége a változótérkép szerint) alapján végezzük, majd más leírja részletesebben...

10-es seeinget kívánok!
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.21. 01:06

Köszönöm a leírásokat, így már érthető...

Viszont közben túl vagyok életem első olyan észlelésén amit már büszkén nevezek észlelésnek mert:
1.)Eddig csak úgy hébe-hóba nézegettem a dolgokat most viszont volt előre megtervezett programom amelynek néhány részét sikerült teljesítenem
2.)Több mint 5 objektumot észleltem, és azonosítottam be
3.)Lejegyeztem az észleléseimet
4.)Majdnem 3 órán keresztül tartott
5.)Láttam egy szép hullócsillagot :D

Nos az észleléseim:(mindet 10x50-es Bresser binoklival csináltam)
-epszilon1-epszilon2 a Lantban
-delta1-delta2 a Lantban
-a bak alfa kettőscsillaga:10x-es nagyítással is könnyen kivehető, hogy kettős
-a bak béta kettőscsillaga:nagyon szűk kettős, csak nehezen vettem észre a kisérőt
-kígyó farkában théta kettős(f1angel ajánlására :D ):ez is szűk de könnyebben észrevehető mint a béta a bakban
-Persei-ikerhalmaz(nem tudom biztosan, hogy az volt-e de képeket nézve róla szerintem az lehetett:a cassiopeia-tól "lejjebb"' volt...)
-az Androméda-galaxis(ebben sem vagyok biztos, csak annyit láttam a térkép által megadott helyen, hogy van két fényes csillag amelyikkel egy háromszöget alkot egy elmosódott valami ami a közepén világosabb...)
-egy hullócsillag a cassiopeia "alatt" 8-10°-al körülbelül Vega fényességű, alig egy másodpercig tartott, eközben körülbelül 20-25°-ot járt be, nyomvonala nem volt (vagy nagyon hamar eltűnt)...

Üdv, Balogh Ferenc

Szerk:Megnéztem Stellariumban: Tényleg a Persei-ikerhalmazt és az Andromeda-galaxist láttam!!! Tehát ezek voltak az első mély-ég objektumaim amiket észleltem...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”