Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.03.18. 09:53

K. László. Egy tapasztalati szabály szerint a kedvező nagyítás kb. annyiszoros lehet,, ahány milliméter az objektív átmérő (ez inkább lencsékre vonatkozik, tükrösöknél valamivel kisebb), a te esetedben 100-150x-es. Nagyon nyugodt levegőnél ennek kétszerese is használható. De nagyon erősen függ a használható nagyítás az objektív minőségétől, a levegő nyugtalanságától , sőt az okulár minőségétől is. Holdra, Napra, bolygókra használhatsz (jó levegő mellett) 100-150x-es, nagyon nyugodt levegőnél akár 200x-os nagyítást. Mélyég objektumoknál viszont ajánlatos a kis nagyítás (50-80x-os), már csak azért is, hogy eléggé nagy maradjon a látómező.
A Dobson rendszernél arra is kell gondolni, hogy mennél nagyobb a nagyítás, annál gyorsabban szalad ki a látómezőből az objektum! Nagyon kényelmetlen a folytonos utána állítgatás (finommozgató nélkül). Ennél a szerelésnél célszerű a kisebb nagyítások alkalmazása. - BQ.
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2014.03.18. 13:10

Köszönöm! Igazából bolygózásra való refraktorban is gondolkozok ezért nem írtam objektívet. 200x-os az még rendben lehet, azon gondolkozok hogy jó hogy nagyobb vagy jobb (apo) objektívek 200x-nál nagyobb nagyítást ígérnek, de mennyire lehet kihasználni őket a nem kivételesen tiszta egeknél, és kisebb, könnyebb mechanikákon (eq2, az3, az4).

Köszönöm, remélem nem kérdeztem nagyon fárasztóakat :).
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2014.03.18. 14:20

szalasz87 írta:Köszönöm! Igazából bolygózásra való refraktorban is gondolkozok ezért nem írtam objektívet. 200x-os az még rendben lehet, azon gondolkozok hogy jó hogy nagyobb vagy jobb (apo) objektívek 200x-nál nagyobb nagyítást ígérnek, de mennyire lehet kihasználni őket a nem kivételesen tiszta egeknél, és kisebb, könnyebb mechanikákon (eq2, az3, az4).

Köszönöm, remélem nem kérdeztem nagyon fárasztóakat :).


Véleményem szerint a mély-ég objektumokhoz, kisebb nagyításokhoz, megfelelő az AZ mechanika, de ha nagyobb nagyításokon is szeretnél részletesebb bolygó megfigyeléseket végezni, akkor érdemesebb EQ mechanikát választani. Az EQ mechanika kisebb nagyításon jó a mély-ég objektumokhoz is, de ellenkező esetben a nagy nagyításokon bolygókhoz, Holdhoz, esetleg Naphoz az AZ már nem kényelmes.
Nagy nagyítást ritkán lehet Hazánkban kihasználni, kevés az olyan alkalom, amikor minden adott (a légkör nyugodtsága/átlátszóság, szabadidő :) )
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2014.05.09. 01:33

Sziasztok! Észlelőhelyekkel, kitelepüléssel kapcsolatban kérnék pár tanácsot. Fényszennyezésről, légáramlatok stb. olvastam már pár leírásban, találtam is egy jó kis helyet, a városi fényeken kívül, viszonylag közel is van és megfelelően elhagyatott is. Amit kihagytam a számításból hogy a vízmű mellett van, egy kis vízfolyással, 9 körül értem ki, egy jó ideig nem is volt semmi, de egy idő után olyan ködpára lett! :shock: :) A Hold is tökre elhomályosodott, el is ment a kedvem össze is pakoltam, a távcső is csupa víz volt (ez mennyire árthat objektívnak, mechanikának??). Mire mentem el úgy láttam mint ha el is oszlott volna... :roll: na hogy is van ez lehet érdemes ilyenkor várni, bár nem hiszem hogy lencséről lejött volna a pára?
Ha jól sejtem felejtős az ilyen vízközelség vagy csak azon múlik mikor megyek ki? Mondjuk az meg nem számítható ki... Nem tudom eddig még csak párszor települtem ki nyáron, akkor máshová és csak hajnalodáskor volt igazán hasonló, de akkor már nem néztem a távcsőbe.

A másik a lakásba való bevitelt hogy érdemes kezelni? Annyira nincs meleg bent, de azért tartok... Skywatcher refraktorom van, abban lehet valami ragasztás? Belül mennyire csapódhat ki a pára? Hogy jobb ha leveszem a lencsevédőt elöl-hátul hogy szellőzőn vagy inkább rajta hagyva és úgy lassabban melegszik fel...

Elnézést a sok kérdésért, de nem szeretnék kárt tenni a drága jó kis műszeremben...! ;) Köszönöm, köszönöm, köszönöm!
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.05.09. 17:38

a távcső is csupa víz volt (ez mennyire árthat objektívnak, mechanikának??)

Ne aggódj. A sima, párásodás miatti víz gond nélkül felszárad, nem okoz kárt.
Azt, hogy a vízmű miatt ez mennyire lesz párás, használhatatlan hely, nem tudom, de van esély rá. Pláne, ha nyílt vízfolyás is van ott. Lakásba menet ne aggasszon, ott szépen felszárad a pára, nem lesz semmi gond. Olyan ragasztás nincs a tubusban, amit ennyi víz feloldana...
Sentinel83
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2014.07.24. 18:12

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Sentinel83 » 2014.07.31. 02:27

Sziasztok

Kerdesem az lenne, hogy mivel tudnam fejleszteni a csillag-felismeresi kepessegem?
Tegnap volt az elso eszlelesem binokival, sikeresen megtalaltam az M31-et orultem is neki, de pl. a cassiopeia csillagait mar nem tudtam beazonositani, az mukodhet h stellariumban ranagyitok a teruletre es probalom memorizalni a kornyeket?

Valaszokat elore is koszonom :)
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: krivan » 2014.07.31. 07:45

Sentinel83 írta:Sziasztok
Kerdesem az lenne, hogy mivel tudnam fejleszteni a csillag-felismeresi kepessegem?


Szerintem gyakorlás, gyakorlás.... Nekem az vált be, hogy a binoklival pásztázom az adott területet, figyelve a legfényesebb csillagok egymáshoz viszonyított helyzetét. Ezt többször eljátszva, ki- ki kukucskálva a binokli mögül (ellenőrizendő, hogy nem kalandoztam-e el nagyon) számomra működik a dolog.
Tibor
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.07.31. 08:30

Sentinel83 írta:Sziasztok

Kerdesem az lenne, hogy mivel tudnam fejleszteni a csillag-felismeresi kepessegem?

Valaszokat elore is koszonom :)


Természetesen hazabeszélek, de nem véletlenül (és mivel Angliában vagy, nem a biznisz miatt :D ), de egy csillagtérképpel bizonyára sokkal könnyebb a tájékozódás, mint egy monitoron. Áttekinthetőbb. A térképen megszokod a léptéket, a monitoron nem. Egy egyszerű egylapos csillagtérképre gondolok, a csillagképeket azon lehet a legjobban és játszi könnyedséggel megtanulni. Az atlaszok és a Stellárium is inkább a részletekre jók.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.07.31. 09:35

Sentinel83 írta:... az mukodhet h stellariumban ranagyitok a teruletre es probalom memorizalni a kornyeket?


Az ég alatt - ha vizuálisan akarsz észlelni - felejtsd el a monitorok bármely formáját (notebook-ok, tablet-ek, telefonok bármelyike), mivel egyik fényerejét sem tudod annyira letompítani, hogy ne vágja tönkre egy pillanat alatt a szemed hosszú percek alatt kialakult sötét-adaptációját.

Továbbá a Péter által említett "áttekinthetőség" is kulcs a sikerhez; azaz egyszerre nagyobb égterületet is át kell látnod, mielőtt lemégy a keresőtérképek léptékére.

Tehát jó (és lehetőleg laminált) térkép, és egy alig világító vörös fényű LED-es lámpa kell, meg egy 7x50-es binokli. (Egy gumimatrac vagy isolier hálózsákkal és kispárna sokkal kényelmesebbé teszi a dolgot.)
Sok sikert!

Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Garosz
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2014.05.22. 15:53

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Garosz » 2014.07.31. 10:50

Észleléses használható program kapcsán az jutott eszembe, hogy mostanság nézegettem a Google Sky Map nevű programját. Arról mit gondoltok?

Lehet benne keresni objektumra, időre, helyszínre, és van éjszakai módja is.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”