Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Bocaccio
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2018.12.10. 22:28

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Bocaccio » 2018.12.11. 10:13

Attila írta:
2018.12.11. 08:55
Bocaccio írta:
2018.12.11. 07:12
... El tudna valaki indítani a helyes irányba? ...
Kedves Bocaccio!

Szimpatikusabb lett volna, ha a neveddel alá is írod a kérésed, de lehet, hogy ez csak az én faksznim...
Szívesen leírom a véleményem, ami kb. 40 évnyi amatőrcsillagászati és szakkörvezetői tapasztalatom, de ettől még csak egy vélemény.

A saját kezdésed leírása abszolút tipikus, azaz - sajnos - nagyon nem egyedi. Ugyanakkor az érdeklődésed, azaz hogy a leírt kudarcaid ellenére nem akarod könnyen feladni, és segítséget kérsz a "megfelelő fórumon", már kiemel az átlagból.

Üdv,
MDA
Tisztelt Attila! Nagyon szépen köszönöm a tanácsokat, binokulárral rendelkezem, egy elég naggyal, ezidáig ugyanis repülőgépeket nézegettem. 😀 Természetesen tanulás tanulás és tanulás! Köszönöm szépen! Üdvözlettel Merétei Zsolt (bocaccio)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.12.11. 13:32

Az a binoklival valő elsőnek tekintsük át az eget olyan, mint egy könyvben legalább a tartalomjegyzéket áttekinteni, hogy utána tudjuk, nagyjából mit hol is találni, utána könnyebb lesz az élet. :)
Bocaccio
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2018.12.10. 22:28

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Bocaccio » 2018.12.11. 14:29

tobe_ írta:
2018.12.11. 13:32
Az a binoklival valő elsőnek tekintsük át az eget olyan, mint egy könyvben legalább a tartalomjegyzéket áttekinteni, hogy utána tudjuk, nagyjából mit hol is találni, utána könnyebb lesz az élet. :)
Nagyon szépen köszönöm a tanácsot! Megfogadom! Üdvözlettel Zsolt
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.12.11. 18:28

Félévszázada csillagászom "komolyabban" ami legegyszerübben azt jelenti költök rá. Velem azért mostanában is előfordult, az égrészre ránagyitva gőzöm sem volt, mit láthatok. Részletesebb térképpel a kezemben sem. Tükör, prizma, bino, térkép alapján láthatom az eget, egyszerű de többféle műszerrel. Ebből adódóan többféle elforgatással láthatom a képet, műszertől függően. Ha tudom is milyen elforgatásra számithatok, gyakran nehézségem azonositani. Pauzra kopirozott térkép skiccel - elforgatással - könnyebb az identifikálás. Nagyfelbontású mélyég tömeges csillagánál még igy is volt gondom. Ennek ma már vége a tabletes wifis műszereknél. A "klasszikus" felszereléssel az ember órákat tud vesziteni keresgéléssel a megfigyelés rovására. Irigylem a gotodat. Az biztos, elöbb jó megismerni a terepet (eget) térképpel a kézben, mielött komolyabban ráállunk a költséges dologra. Esetleg olcsóbb lesz az élet...hi. Hallom a hangokat a keresés kalandos izgalmáról. Akkor kapcsold ki automatizmust. Ezért meg kell nézni, mit lehet manuálisan is kezelni. Nem mindegy. Hiszem. Sz.,.................dec. 16. https://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/ ... l#id520634 látható, többféle primer rendszerrel vizsgálhatjuk az eget (is). A szekundert gondolhatom pld. fénygyüjtő eszköznek. Ezek ma már képet állitanak elő a látott objektumról jelenidőben (12 másodperc "várakozási időt" késést követel meg ma még ) HD bontásban képernyőkön. Ebben az esetben a kényelmetlen "elforditások" kiküszöböltek.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára .géza 2018.12.16. 11:56-kor.
Bocaccio
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2018.12.10. 22:28

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Bocaccio » 2018.12.11. 22:22

.géza írta:
2018.12.11. 18:28
Az biztos, elöbb jó megismerni a terepet (eget) térképpel a kézben, mielött komolyabban ráállunk a költséges dologra. Esetleg olcsóbb lesz az élet...hi. Hallom a hangokat a keresés kalandos izgalmáról. Akkor kapcsold ki automatizmust. Ezért meg kell nézni, mit lehet manuálisan is kezelni. Nem mindegy. Hiszem.
Köszönöm szépen a tanácsot. Nos igen, tudom, az a baj, hogy ebben a felgyorsult világban mindenki mindent azonnal már nem is jó szó rá, hogy szeretne, hanem inkább akar. Számomra már az is haladás és izgalommal tölt el, hogy felpillantva az égre nem csak sok csillagot látok, hanem valami csodát. Az, hogy továbblépve a Göncöl szekér bűvköréből, már felismerem a nagymedvét, vagy netán az Auriga csillagképet. Mindenhez türelem kell, nekem például a repülőgép megfigyelés a kedvencem, imádom a vasmadarakat, és mivel tavaly költöztünk Hegyeshalomba, egy olyan közegbe, amilyenben felnőttem újra rabja lettem az égnek is. Gondolhatná az ember, milyen egyszerű megfigyelés a repülőket figyelni, de az sem az. Sok türelem, idő, utánajárás kell hogy az ember élvezze az amit lát. Igen, úgy hiszem az automatika egy szuper plusz, de az biztos, hogy sokszor ki lesz kapcsolva. Mert már szabad szemmel is nézni, látni az eget szuper dolog.
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.12.14. 11:57

Ezzel a 46/P - vel próbálkoztál? Emlékezetes kaland lenne.
Avatar
D.Laca87
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2018.12.01. 23:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: D.Laca87 » 2018.12.14. 16:00

Üdv Mindenkinek! Teljesen amatőrként egy hete lettem egy 114/900 Skywatcher Newton távcső tulajdonosa. Az időjárás miatt csak tegnap volt alkalmam kipróbálni. Kertvárosban lakom 4-5 km-re a városközpontól. Első célpontom a hold volt el is voltam vele órákig annyira lenyűgöző volt a látványa apró pici kráterei is szépen látszottak. Ezután a Marsot kerestem meg, hát egy apró kis vörös ponton kívül mást nem láttam. Próbáltam a távcsőhöz kapott 5 mm és 10 mm Barium okulárokat is valamint a barlowot is de nem igazán láttam többet. Ezután az Orion övet kerestem meg. Itt sem volt nagyobb a siker. Még a 25 mm-es okulárral elég jól látszottak a csillagok, de ködnek nyoma sem volt. Persze nem számítottam Nasa minőségű képre de gondoltam azért valami látszani fog. Az Orionnál még szerintem benne van a fényszennyezés és talán hogy kertes házi övezet révén a a közeli házak kéményéből szálldogál a füst. De a Marsból csak ennyit lehet látni? Teljesen amatőrként amennyire megtudtam állapítani a távcső optikai elemei jól belehetnek állítva, kerestem egy fényes csillagot defókuszáltam a defókuszált csillag képe szép szabályos körökre bomlott. A kedvem azért nem szegte az egész várom a következő alkalmat tiszta legyen az ég. Mégegyszer Üdvözlet mindenkinek itt a fórumon!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.12.14. 17:18

Üdv a Csillagvárosban!
A Mars már távol van, elég pici, mindössze 8,4" látszó átmérőjű. Ha nagyon tiszta lenne a levegő és nyugodt, talán látnál rajta részleteket, de inkább csak ez a látvány vár, amit tegnap láttál.
Az Orion-köd biztosan szép a távcsövedben, ha 1) elég magasan van a horizont felett (este 9 után...), 2) sem köd, sem kéményből kiszálló füst, se egyéb ilyesmi nem zavarja a képet 3) a szemed már hozzászokott a sötéthez, a távcsőbenézés előtti percekben nem néztél monitort, telefont, nem néztél az utcai lámpa fényébe, stb. 4) a távcsőbe sem világít bele semmilyen fény. A fényszennyezés alapvetően rontja a ködös objektumok látványát. Ha tehát elég sötét van, tedd be a 25mm-es okulárt és nézd perceken át, meglátod, szépen előjönnek a részletek. A távcsőbenézést sokat kell gyakorolni, a szemnek szoknia kell a látványt. Türelem!
Avatar
D.Laca87
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2018.12.01. 23:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: D.Laca87 » 2018.12.14. 17:32

Vizi Péter írta:
2018.12.14. 17:18
Üdv a Csillagvárosban!
A Mars már távol van, elég pici, mindössze 8,4" látszó átmérőjű. Ha nagyon tiszta lenne a levegő és nyugodt, talán látnál rajta részleteket, de inkább csak ez a látvány vár, amit tegnap láttál.
Az Orion-köd biztosan szép a távcsövedben, ha 1) elég magasan van a horizont felett (este 9 után...), 2) sem köd, sem kéményből kiszálló füst, se egyéb ilyesmi nem zavarja a képet. Ekkor tedd be a 25mm-es okulárt és nézd perceken át, meglátod, szépen előjönnek a részletek. A távcsőbenézést sokat kell gyakorolni, a szemnek szoknia kell a látványt. Türelem!
Köszönöm a gyors választ! Mindenképp megnézem ha tiszta lesz az égbolt. Kíváncsi leszek a Jupiterre és a Szaturnuszra, bár addig még van időm gyakorolni, míg láthatóak lesznek.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.12.14. 17:38

A Mars a jelenlegi mérethez képest mikor legközelebb van, akkor a jelenlegihez képest 3-szor akkora, mint amit most láthatsz. Tehát ennyit fog tudni a jelenlegi cuccoddal.

Mars (3,5″–25″)

https://hu.wikipedia.org/wiki/Sz%C3%B6g ... %A9r%C5%91
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”