Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.05.09. 14:05

Az évkönyv szerint holnap este 10 körül lesz egy súroló fedés. Nézd meg a pontos adatokat!
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.05.09. 16:42

Hát, nem tudom.
Sajnos az évkönyv most nincs nálam, de a SkySafari szerint csak közel kerül, és a neten is ezt találtam:
https://astronomynow.com/2019/05/06/see ... 10-11-may/
Persze nem tudom pontosan, hogy mit jelent a "súroló", de nekem úgy tűnik, hogy a halmaz fényes csillagait nem éri el. Úgy nézem, hogy kb. másfél fok távolságra lesz.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.05.09. 17:39

Nem a Jászolt fedi:
"20:47 UT A Hold súrolva fedi a ZC1261-et az északi pereme mentén (7,3 magnitúdó, 36%-os növekvő holdfázis) a Rák csillagképben."
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.05.09. 22:01

Akkor ez duplán érdekes lesz...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.05.10. 23:39

Én néztem. Persze pont a legrosszabkor úszott oda egy felhő. :D
A hold fénye nagyon zavaró volt, próbáltam minél kevesebbeta látómezőben tartani belőle.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.05.11. 00:23

Visszamentem kicsit Jupiterezni is. Megnéztem a Ganymedes fogyatkozásának a kezdetét. 23:49-kor kezdődött, 23:55-kor már nem láttam.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.05.11. 02:18

Most jöttem be egy kis Jupiterezésből 127-es MC-vel, 150-200xos nagyításokon. Seeing katasztrófa, kb 3-as, időnkénti érthetetlen stabil 7-es beállásokkal. NEB kelet felé finoman keskenyedő hullámos, SEB mintha középen hiányosan fakóbb. Szűrő nélkül sávok halvány barna színe egyértelmű. Narancs szűrő egész hatásos volt.
A holdakat nem is figyeltem. :lol: csak a korong.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.05.31. 09:00

Úgy tűnik ma este végre lesz felhőmentes, holdmentes ég, tetejében a seeing is nagyon jónak ígérkezik.
Bphez legközelebb a Dunakanyar környékén, leginkább a Börzsönyben lesz kevés felhő.
Tervezek egy mélyeges kitelepülést autóval, budapesti indulással.
Akinek esetleg van kedve csatlakozni, jelezze privát üzenetben.

(Illetve én is szívesen csatlakozom másokhoz, ha valaki már tervez valami hasonlót.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2019.06.02. 01:17

Nem tudom ide tartozik-e, de 32 éves létemre csak tegnap este néztem először távcsőbe a Polarisban. Nem sokat engedett az ég, mert amint besötétedett, borult is szépen. Még éppen sikerült megnézni a Mizar-Alcor-t, és az Arcturus-t dobson newtonon (méretet nem tudok sajnos). Mivel a szúnyogok is ettek és az égen sem sok minden volt már várható, leléptem. 1-2 éve olvasok rengeteget a témában, főleg itt is (a teljes távcsővásárlás kezdőknek topic nem volt semmi, 1 hétig tartott), most határoztam el magam, hogy venni kéne távcsövet. Nem, nem kérdezem meg, hogy mit érdemes, mert már döntöttem egy 90/900 refraktor + EQ3 mellett alapos utánajárást követően. Jelenleg egy társasházban lakom a 13. kerületben (Duna Plaza környéke), innen 6 perc autóval a Polaris, vagy 10 a Hármashatár hegy. Éppen családi házakat nézelődök a Pilisben, nem csak a csillagászat miatt, egyéb okokból is. Kérdésem, hogy szerintetek érdemes-e addig is (ház vásárlásig) megvenni a csövet, és kitelepülni a hegyre vagy a Polarisba? Sajnos ez most eléggé megnehezíti a potenciális vásárlást, mert fontos szempont a jó panoráma, esti fénykörülmények, stb. :D Így elhúzódhat egy darabig mire megfelelőt találok.

Amennyiben valaki érez késztetést, hogy egy kezdőt (nem amatőrt!) mentoráljon, vagy csak társaságot keres, szívesen csatlakozom bevált helyekre.

Üdv,
Csaba
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.06.02. 08:55

Tüsi írta:
2019.06.02. 01:17
Nem tudom ide tartozik-e, de 32 éves létemre csak tegnap este néztem először távcsőbe a Polarisban. Nem sokat engedett az ég, mert amint besötétedett, borult is szépen. Még éppen sikerült megnézni a Mizar-Alcor-t, és az Arcturus-t dobson newtonon (méretet nem tudok sajnos). Mivel a szúnyogok is ettek és az égen sem sok minden volt már várható, leléptem. 1-2 éve olvasok rengeteget a témában, főleg itt is (a teljes távcsővásárlás kezdőknek topic nem volt semmi, 1 hétig tartott), most határoztam el magam, hogy venni kéne távcsövet. Nem, nem kérdezem meg, hogy mit érdemes, mert már döntöttem egy 90/900 refraktor + EQ3 mellett alapos utánajárást követően. Jelenleg egy társasházban lakom a 13. kerületben (Duna Plaza környéke), innen 6 perc autóval a Polaris, vagy 10 a Hármashatár hegy. Éppen családi házakat nézelődök a Pilisben, nem csak a csillagászat miatt, egyéb okokból is. Kérdésem, hogy szerintetek érdemes-e addig is (ház vásárlásig) megvenni a csövet, és kitelepülni a hegyre vagy a Polarisba? Sajnos ez most eléggé megnehezíti a potenciális vásárlást, mert fontos szempont a jó panoráma, esti fénykörülmények, stb. :D Így elhúzódhat egy darabig mire megfelelőt találok.

Amennyiben valaki érez késztetést, hogy egy kezdőt (nem amatőrt!) mentoráljon, vagy csak társaságot keres, szívesen csatlakozom bevált helyekre.

Üdv,
Csaba
Üdv!
Jó neked, hogy ilyen könnyen tudsz dönteni. :) A távcsővásárlási topikok után én biztosan nem tudnám eldönteni, hogy mit válasszak.
Nem mondom azt, hogy a 90/900 nem alkalmas minden objektum észlelésére, de elsősorban a Hold, bolygók és a Nap megfigyelésére jó.
Véleményem szerint azért, mert zenittükörrel is nagyon kényelmetlen a zenit körüli nézegetés, az igazi kettőscsillag bontogatást pedig ott érdemes csinálni. Azért írom ezt, mert nekem van egy 90/1000 akromátom (jelenleg pihen egy dobozban) igazi művészet volt hasalva kitekeredve megkeresni vele egy szoros kettőst a zenit környékén. Szóval kényelmesen az egy bolygózó távcső, a látómezőt is beleszámítva. De te tudod, nem akarlak befolyásolni ez irányban, már eldöntötted, hogy ezt veszel, viszed terepre, sárba, vizes fűre, kukoricásba, szántásba. Mert sötét ég csak ott van, ahol nincsenek házak, mélyegezni csak ott érdemes. Aztán a színi hiba (mert ott lesz a CA.) vagy fog zavarni vagy nem. A gyári zenittükör vagy gagyi lesz, vagy használható. Szóval. a kiegészítőkre tuti költeni kell még, meg okulárra. Mindent összevetve jó kis távcső lehet ez, amíg kiválasztod a megfelelő házat addig tudsz csilagászkodni is.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”