Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
hunsnowboarder
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.08.08. 15:07

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: hunsnowboarder » 2013.08.08. 15:36

Sziasztok!

Abszolút kezdő kezdője vagyok az asztrológia témakörében. Viszont annál jobban szeretném én is látni a Perseida meteorraj látványát. A baj az, hogy nem vagyok biztos abban, hogy jó irányba nézek-e...:)
Szóval amit eddig tettem az az alábbiak:
- letöltöttem a telefonomra a googly sky alkalmazást
- bekapcsoltam a gps-t a telefonon és rákerestem a perseidákra
- a találat szerint perseidák (a telefon szerint) este 10-11kor pont a kertem felett vannak (őrbottyánban lakom a kertem észak, észak-keletre néz)

Érdeklődni szeretnék, hogy ezek alapján láthatom-e a meteorraj hullást? Milyen időpontban nézelődjek (eddig sajnos nem láttam még csillaghullást, viszont egy pár szatelitet sikerült beazonosítani).

Segítségeteket előre is köszönöm!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.08.08. 15:49

Üdv a Csillagvárosban!

Nem asztrológia, asztroNÓMIA! Nem ugyanaz...

A Perseidák bárhol előfordulhatnak az égen, tehát csak az a fontos, hogy minél nagyobb szabad égterületet láss be. És természetesen minél kevesebb fényszennyezéssel, habár a Perseidák jó fényesek, de az ég látványát és így az összhatást hallatlanul megemeli egy jó sötét falusi ég.
Amit Neked a telefonod mutat, az az ún. radiáns, tehát az a virtuális pont az égbolton, ahonnan a Perseidák kisugározni látszanak. Azaz ha visszafelé meghosszabbítanád a meteorok pályáját az égen, kb. a radiánsban futnának össze. Ennek túl nagy jelentősége nincs, a lényeg, hogy a radiáns a horizont felett van egész éjjel, és az égbolt bármely pontján keresztülhúzhat egy-egy rajtag.
Arról nem sis szólva, hogy ezekben a napokban is van egy sor más raj, amik igen szép hullást tudnak bemutatni a Perseidáktól függetlenül is.
hunsnowboarder
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.08.08. 15:07

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: hunsnowboarder » 2013.08.08. 19:38

Köszönöm szépen a gyors választ. Óriási figyelmetlenség a részemről az elírás. Elnézést. Még annyit szeretnék kérdezni, hogy este hány órától érdemes kiülni?
Köszönöm.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.08.08. 20:35

hunsnowboarder írta: Még annyit szeretnék kérdezni, hogy este hány órától érdemes kiülni?

Jó és nehéz kérdéseket tudsz feltenni!
Akkor ülsz ki amikor neked tetszik...
De biztos, hogy nem erre a válaszra voltál kíváncsi.
Nos, ha távcsővel észlelsz, akkor a műszert, célszerű pár órával korábban kivinni, hogy átvegye a környezet hőmérsékletét. Sokkal jobb lesz a képalkotása.
Világosban, szürkületben könnyebb előkészülni, összerakni, ellenőrizni mindent.
Mit akarsz látni?
Pl. a belső bolygókat csak alkonyatkor, kora este, ill. hajnalban láthatod.
OK, lehet a nappali égen is, de ahhoz pontosan kell ismerni a pozíciókat és az osztott körös beállítást, vagy goto kell hozzá.
Ferenczi Imre rendszeresen vadászik bolygókra nappal. Van ilyen nevű topic is, nézd meg...
A Jupiter is elkapható nappal, de éjszaka az igazi, részleteket, Galilei holdakat, sötétben láthatod igazán...
A többi objektum este, éjjel, sötétben élvezhető, de tudnod kell, hogy a szemednek 15-20 perc esetleg fél óra is kell, hogy alkalmazkodjon a sötéthez és válóban láthasd azt amit látni szeretnél.
Tehát akkor ülj ki amikor az időd és kedved engedi, mindig találsz tennivalót sötétedésig...
A hajnali észleléseseket tönkre teheti a párásodás, amikor a hőmérséklet eléri a harmatpontot és a pára lecsapódik. Létezik harmatsapka és okulár fűtő és hajszárítóval is lehet játszani, de az már több esélyes...
A legfontosabb az, hogy nézd meg, hogy mi látható és azokra az objektumokra csinálj észlelési tervet már előre, mert éjjel, azt tapasztalod majd, "gyorsabban" telik az idő, mint a várakozás pillanataiban.
Üdv,
L.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.08.09. 00:44

Drága Lajos, olvastad, hogy a srác szabadszemes meteormegfigyelést tervez végrehajtani?
:D

Szóval a válaszodból ennyi maradjon meg:

Dlajos írta:Akkor ülsz ki amikor neked tetszik...


Én csak annyit teszek hozzá, hogy hajnalra még most is le tud hülni az idő, a nappali 40 fokhoz képest a 18 igen
csak didergető.

Este 22:00-24:00-ig egy pokróccal, egy bögre itallal kifekszel valami füves területre, ahol kevés a fény és
"óóóóhhh, ott is egy!!!"...
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.08.09. 06:24

Igen, de úgy látszik, nem tudatosult bennem! ;)
Olvastam azt is, hogy fotózni is szeretne, jó most csak "csíkhúzósat", de tudod, így kezdődik...
Csak annyit, hogy "amikor akarsz" az olyan snassz válasz, hogy magam miatt sem írtam volna le...
Emlékszel Pomázon az érdeklődők milyen kérdéseket tettek fel? Talán valakinek segítettem.
Magamból kiindulva, rendeznék egy szalonna sütést, eszem-iszom után, befeküdnék egy nyugágyba és ha nem alszom el még meteorokat is láthatnék.
Biztos, hogy szereznék legalább egy binoklit, mert 20-30 meteor/óra, ha nem regisztrálod, (irány, fényesség becslés, idők...) nem túl izgalmas, mivel unatkozol, forgatod a fejed, a feléről le is maradsz... A 200 db/óra gyakoriságot kifogni, szerintem, ahhoz nagy szerencse kell...
OK! Gyakorlott észlelőknek sok új információt nem adtam, de nem is őket, téged akartalak fárasztani. :oops:
Üdv,
L.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.08.09. 07:20

Dlajos írta: ...téged akartalak fárasztani. :oops:



Ugyan már! Reggel f6 óta fenn vagyok... ;)

Amúgy most is rendesen hullanak a csillagok, ha binoklizol, akkor meg záporoznak.
Mi lesz pár nap múlva?
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.08.09. 07:57

Dlajos írta:I ...de nem is őket, téged akartalak fárasztani.
Üdv,
L.

Ha félreérthető lett volna;
...de nem is őket, VAGY téged akartalak fárasztani.
Péntek éjjeltől ígérik az időjárás változást... :?:
Üdv,
L.
hunsnowboarder
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.08.08. 15:07

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: hunsnowboarder » 2013.08.09. 11:13

Sziasztok! Köszönöm a válaszokat!

Tegnap este 11-ig maradtunk kint és legalább 8-10 meteort láttunk. Volt egy mely nagyon hosszú csóvát húzott maga után! Nagyon tetszett szóval biztos, hogy ma hosszabb ideig is megismételjük!

Köszönöm a segítséget! Jó és sok észlelést és jó hétvégét! :)
Mészirobi
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.12. 02:38

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Mészirobi » 2014.01.12. 03:15

Sziasztok!

Nemcsak a csillagászatban de a fórumozásban is kezdő vagyok... úgyhogy előre is bocsi ha rosszkor írok rossz helyre...

Szóval tegnap volt életem második önálló észlelése :D a hátsókertben Szibethalmon egy meade f/8 as newton távcső társaságában

Először is azt szeretném megérdeklődni hogy kb tíz után az otoszlán csillagképbrn közvetlen a Regulus felett láttam szabadszemmel egy hullócsillagot - az irányát nem tudom hogy kell szakszerűen megfogalmazni de kb olyan 30 fok os szögben látszott a horizont felé zuhanni - leonidát láttam?

Illetve még azt szeretném megkérdezni hogy mitől homályosodhatott el az egész távcső? Ha direkt odafigyeltem arra hogy egy fél órát kint legyen a gávcső mirlőtt elkezdem használni... és ha ez párásodás akkor azt hogy lehet elkerülni?

Előre is köszi a segítséget
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”