Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.07.31. 10:52

Attila írta:Tehát jó (és lehetőleg laminált) térkép, és egy alig világító vörös fényű LED-es lámpa kell, meg egy 7x50-es binokli.



Ha tehát nem tudod beszerezni a Vizi féle Kisatlaszt, ott angliában, akkor vannak a neten egész jó csillagatlaszok, pl:
Taki's sky atlas
http://www.geocities.jp/toshimi_taki/

Letölthető PDF file-ok, amiket ki tudsz nyomtatni. Ezek keresőtérképek, amik elég nagy területet fednek le.
Amennyiben még részletesebb térképet akarsz, egy adott objektum közvetlen környezetéről, akkor
azt meg nyomtasd ki a Stellarium-ból (vigyázva arra, hogy invertáld a képet, nehogy fekete háttér előtt fehér csillagokat nyomtass, de asszem ezt a Stellarium fel is ajánlja alapból)

Piros lámpát meg bicikliboltban vegyél. A legegyszerűbb is megteszi.
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2014.07.31. 11:40

Szia Laci!

Mindenképpen Vizi Péter tanácsát javaslom követni.
Kezdőként a legnagyobb probléma a csillagképek egymáshoz viszonyított mérete, és ezeket az arányokat csak egy jó nagy áttekintő térképen lehet felismerni. Tudnod kell, hogy kb. mekkora az a csillagkép amit keresel. Tájékozódáshoz szerintem kezdj a fényes csillagokhoz tartozó csillagképekkel. (pl.: Vega - Lant, Arcturus - Ökörhajcsár, Altair -Sas, Capella - Szekeres, Deneb -Hattyú)
A Vega és az Arcturus viszonylatában rögtön látni fogod, hogy mennyivel nagyobb az égen az Ökörhajcsár mint a Lant.
Én még binoklit sem vennék elő, szabad szemmel sokkal jobban látni az arányokat.
Mostanság a Vega éjfél környékén majdnem a zenitben van (a fejed fölött) - könnyű megtalálni, az Arcturus pedig a nyugati égbolton megy lefelé, ő a legfényesebb azon a környéken.
Szerintem először szabadszemmel gyakorolj, és ha már jól megy a megtalálás és felismerés, utána vedd elő a binoklit vagy egy távcsövet a részletekhez.

Üdv.
Gábor
Sentinel83
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2014.07.24. 18:12

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Sentinel83 » 2014.08.01. 00:53

Koszonom szepen a valaszokat, tippeket :)

Parom meg sajnos otthon van, de mivel konyvtaros, mar raallitottam a temara :)

remelhetoleg nemsokara meglesz a Vizi fele konyv :D
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.08.02. 14:07

K. szentinel!
Mindenképpen egy egyszerű, egy lapos "korong térképen' kezdjed az ismerkedést. Ha a Brit-szigeteken vagy, a British Astronomical Society honlapján eléggé bú kínálat van belőlük. Csak ne legyen nagyon nagy méretű, mert akkor kényelmetlen a használata.
Azután nagyon hasznos Wil Tirion-féle Cambridge Star Atlas 2000.0, az össz őuszta szemmel látható csillagot, és sok kettőst meg mélyég objektumot tartalmaz. Kevés lapból áll, és ezért jól áttekinthető az ég egy-egy nagyobb részlete.
Vizi Péter Csillagatlasz kistávcsövekhez a kiadótól (Geobook, Hungary, van könyv-kínáló honlapja!) már sokkal részletesebb, és nagy előnye, hogy az elején egy tömör útmutató is van a távcsövekről és a használatukról. A kiadótó is megrendelhető, a Polarisban, meg a Távcsőcentrumban árusítják. Tapasztalatom szerint jobb, mint a hasonló angol, német, amerikai atlaszok, mert azok szépek, vaskosak, de éppen ezért már kényelmetlen a kezelésük.
Nem árt, ha beszerzel egy un. forgatható csillagtérképet, amelyen beállítható, hogy bár mely nap, tetszés szerinti órájában hogyan állnak az égen a csillagképek.
Én a számítógépes planetárium programokat ritkán használom, főleg akkor, ha valami nagyon részletes dolgot keresek.
Sok siket: BQ.
Sentinel83
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2014.07.24. 18:12

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Sentinel83 » 2014.08.02. 15:22

Koszonom a tippeket, igen a Vizi fele konyv mar beszerzes alatt van otthon :)

Egyebkent oriasi elmeny volt aznap mikor a binokim megjott kimentem este es sikeresen eszleltem
az Andromeda galaxist. XD Ha latott volna mas is, akkor percekig egy pontra meredo tatott szaju emberket latott volna! XD
Nagyonnagy elmeny volt foleg, hogy kozben azert felmerult bennem, hogy evmilliok tavlatabol latok most egy szeletnit eshat az nemsemmi dolog!!! :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.08.02. 15:49

Gratulálok az örömödhöz! Ha így kezded a következúkben talán mégtöbb örömöd lesz. Most már éjfél tájban feljön a Cassiopeia ás alatta a Perseus, akkor meglelheted a Perseus-ikerhalmazt (puszta szemmel is), nem sokkal utánuk pedig már feljön a Fiastyúk. Lesz nézni való, binokluárral is! - BQ.
KisMedve
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2015.02.18. 09:01

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: KisMedve » 2015.06.19. 15:32

Legyetek oly kedvesek, segítsetek nekem!
Már egy ideje próbálok Messiereket keresni az éjjeli égbolton, de semmi sikerrel. Falusi környezetben vagyok, tehát a fény nem zavar. Vénusz, Jupiter, Szaturnusz, Hold, csillagok nem jelentenek gondot. A problémám az, hogy egyetlen Messiert se sikerült megtalálni. :cry: Megtalálom a csillagképet, amiben vagy ami közelében van, lennie kéne, de onnantól semmi. Tehát nem az a baj, hogy nem tudom, hol keressem. Az UMa közelében lévőket sem lelem a Lyr csillagképnél levőt sem. A többiről meg ne is beszéljünk. 90/900 Sky Watcher teleszkópom van, hozzá 6, 10, 20, 25 és 32-es okulárok illetve Barlow(2x). Próbálkoztam én mindenféle nagyítással, de semmi. Napok óta küszködöm (már amikor tiszta az ég). Go-To mechanikám nincs, sem pedig követő rendszerem. Arra most nem telik.
Tudtommal, ezzel a távcsővel is lehet mélyegezni, Messiereket látni. A testvérem kinevetett. Azt mondja, mit képzelek, hogy ilyen kis távcsővel olyan messzire lévő dolgokat akarok látni, lehetetlent akarok. Most vagy neki van igaza, amit kétlek, vagy én csinálok rosszul valamit. Adjatok nekem tippet, melyik Messierrel érdemes próbálkozni és melyik okulárral, milyen nagyítással. Szeretném jól kihasználni a távcsövem, nem akarom feladni az első nehézség után. Igen makacs tudok lenni, ha érdekel valami, már pedig ez érdekel.
Segítségeteket előre is köszönöm!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.06.19. 16:23

KisMedve írta: Most vagy neki van igaza, amit kétlek, vagy én csinálok rosszul valamit. Adjatok nekem tippet, melyik Messierrel érdemes próbálkozni és melyik okulárral, milyen nagyítással. Szeretném jól kihasználni a távcsövem, nem akarom feladni az első nehézség után. Igen makacs tudok lenni, ha érdekel valami, már pedig ez érdekel.
Segítségeteket előre is köszönöm!


Szia!
Nem csinálsz semmit sem rosszul. Az M. objektumok keresése kezdők számára nem könnyű.
Először talán kezdhetnéd az M13 gömbhalmazzal. Az már a keresőben is jól látszik, és nagyítható. A Herkules csillagképben van, éppen két fényes csillag között, térképen megnézheted, vagy a Stelláriumban.
Használd a legkisebb nagyítást mélyegezéskor, ha az objektum megvan, akkor növelheted a nagyítást, ha szükséges.
(Nemsokára kapod a többi ajánlatot is másoktól)
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2015.06.19. 16:43

KisMedve írta:Legyetek oly kedvesek, segítsetek nekem!
Már egy ideje próbálok Messiereket keresni az éjjeli égbolton, de semmi sikerrel. Falusi környezetben vagyok, tehát a fény nem zavar. Vénusz, Jupiter, Szaturnusz, Hold, csillagok nem jelentenek gondot. A problémám az, hogy egyetlen Messiert se sikerült megtalálni. :cry: Megtalálom a csillagképet, amiben vagy ami közelében van, lennie kéne, de onnantól semmi. Tehát nem az a baj, hogy nem tudom, hol keressem. Az UMa közelében lévőket sem lelem a Lyr csillagképnél levőt sem. A többiről meg ne is beszéljünk. 90/900 Sky Watcher teleszkópom van, hozzá 6, 10, 20, 25 és 32-es okulárok illetve Barlow(2x). Próbálkoztam én mindenféle nagyítással, de semmi. Napok óta küszködöm (már amikor tiszta az ég). Go-To mechanikám nincs, sem pedig követő rendszerem. Arra most nem telik.
Tudtommal, ezzel a távcsővel is lehet mélyegezni, Messiereket látni. A testvérem kinevetett. Azt mondja, mit képzelek, hogy ilyen kis távcsővel olyan messzire lévő dolgokat akarok látni, lehetetlent akarok. Most vagy neki van igaza, amit kétlek, vagy én csinálok rosszul valamit. Adjatok nekem tippet, melyik Messierrel érdemes próbálkozni és melyik okulárral, milyen nagyítással. Szeretném jól kihasználni a távcsövem, nem akarom feladni az első nehézség után. Igen makacs tudok lenni, ha érdekel valami, már pedig ez érdekel.
Segítségeteket előre is köszönöm!



Szia Orsi !

Mindig olyan objektumot keress,ami közvetlen fényes csillagok mellett található. A keresőt párhuzamosítsd
a főműszerrel,kis nagyítást használj, a 32-est,mindig azzal keress,aztán ,ha meg van az objektum,akkor kísérletezhetsz,hogy melyik nagyítás a legideálisabb.
Kell egy térkép,piros fényű zseblámpa, égboltismeret,sötét ég,Hold ne zavarjon.
Jó volna egy kb. 10X50-es binokulár ,mert jó égen sok Messier objektom már 10x-es nagyítással is látszik!!

Ajánlataim:
M4 gömbhalmaz a Skorpióban a fényes Antares mellett.Ha a Szaturnuszt megtaláltad ,akkor onnan már nincs "messze" ez a terület.
M57 Lyra Gyűrűs-köd. Lehet,hogy átsiklottál felette amikor kerested,mert,ha még távcsövön keresztül nem láttad,akkor lehet,hogy szoknod kell az alacsony kontrasztú objektumokat,mint ezt a párás foltnak látszó kis füstkarikát.
M71 Nyíl gömbhalmaza. Viszonylag könnyen megtalálható,ha azonosítottad a Nyíl csillagképet.
10X50-es binokulárral "nem messze" ott a Ruhafogas,bár az nem Messier,de szabad szemmel is érezhető jobb égen.
Talán még az M53 Gömbhalmaz Coma Berenice Bár halványabb a csillagkörnyezet ,így nehezebb.
M13 Gömbhalmaz,amit már ajánlottak. E mellett sajnos nincs közvetlen szabad szemes csillag,de binokulár segít,ha zenitben van akár szabad szemmel is látható,ha tudod a helyét. De akkor meg lehet kitörik a nyakad állva! Fekvő pozíció segíthet binokulár esetében,ha zenitben van amit keresel.
Nem árt egy jó zenittükör!!

Hajrá...! Ügyes légy!

Üdv:Laci
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.06.19. 17:33

Nem írtad, hogy milyen csillagtérképet használsz! A Csillagatlasz kistávcsövekhez a bevezetőben bemutatja, hogyan lehet a őuszta szemmel látható fényesebb csillagból kiindulva a szemmel már nem látszó, de keresőben még észrevehető csillagok mentén haladva a kereset objektumra rábukkanni! Az M57 Lyra gyűrűs-t pl. nagyon könnyű megtalálni A béta és lambda Lyr közt van majdnem fele uton, kicsit a bétához közelebb. Egyébként eléggé halvány, a picike, korongszerű csillagocskára látod kis nagyítással. Az M 71 könnyebb préda, megint csak kb,. fele uton van a gamma és delta Sag közt az összekötő vonal felétől kevéssel "lefelé", délnek. Szép fényes gömbhalmaz. De azért ne a leghalványabbakon kezdjed, Ha a Sas már eléggé szépen feljött, keresd meg alatta a Pajzsban az M11-et. Megkeresed (szemmel) a Sas legalsó csillagát a lambdát, ha beállítottad, kissé lejjebb mész, a keresőben ott lesz egy másik, nem sokkal halványabb, a 15 Aql. Tovább viszed a távcsövet nyugat felé (jobbra, kb. ugyan akkora távolságra megint van egy fényesebb csillag a Pajzs étája (éta Sct). Innen már tovább jobbra, kit kis csilag mellett ott van egy szép fényes csillaghalmaz, az M11. Akkor már nagyobb nagyítást is betehetsz, és látod, hogy csillagokra bomlik fel. No, hát kb,. így kell keresgélni, és először a Kisatlaszban nézzed meg a látszó fényességeket is, és a méretet, a fényesebbekkel és nagyobbakkal kezdjed. Sok sikert: BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”