Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.07.13. 15:26

Arpstronomer írta:Kistávcsővel is lehet változózni? Milyen változásokat lehet látni egy refraktorral egy pici csillagon?


Mi az, hogy lehet, akar kisebb binokularral is szamos elerheto valtozocsillag van!

A csillag fenyessegenek valtozasat lehet megfigyelni. Persze nem percek-orak alatt (bar kitores elcsipese eseten akar nehany ora alatt is valtozhat bizonyos csillagok fenyessege), hanem inkabb napok-hetek-honapok alatt. A gyakorlatban megfelelo terkepek segitsegevel az ember megkeresi a valtozot, es a terkepen feltuntetett, ismert es allando fenyessegu csillagokhoz hasonlitva megbecsuli a fenyesseget. Az eszlelest feljegyzi (es termeszetesen ho vegen bekuldi ;))
A sok-sok eszlelesbol pedig akar sajat magad is megrajzolhatod a csillag fenygorbejet. Szamos fajta valtozocsillag van, amik mind eltero merteku, amplitudoju es lefutasu fenyvaltozast mutatnak (Mirak szep szabalyos szinuszhullamot, torpenovak csak kozelitoleg elorejelezheto kitoreseket, RV Taurik szep kettos minimummal jellemezheto fenygorbet, stb)
Tovabbi olvasnivalo, illetve az eszlelesi archivum elerheto itt: http://vcssz.mcse.hu/
Erdekesebb csillagok, amiknek meg lehet nezni a fenyvaltozasat: Z UMa (ez pl. kis muszerrel is elerheto), R Cyg, R CrB, AC Her, R Sct, EU Del, U Del (ez a ketto tipikusan binoklis), SS Cyg, U Gem.

Mindenkepp erdemes belekostolni! Tarjanban tobben is fognak valtozoeszlelest okitani gyakorlattal egybekotve.

--mpt
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.07.13. 16:08

Arpstronomer írta:Kistávcsővel is lehet változózni? Milyen változásokat lehet látni egy refraktorral egy pici csillagon? Ez nekem is felkeltette az érdeklődésem! :) Az amatőrcsillagász kézikönyv változócsillagos része kicsit nekem kínainak hat...


Ahogy mpt is írja, a változózásban pont az a jó, hogy bármilyen csővel, bármilyen (nemborult) időjárási viszonyok között végezhető tevékenység. Akár szabad szemmel is, bár annyira fényes változó tényelg kevés van. De egy 7x50-es binoklival évekig elvan az ember (illetve az észlelő).

A változózás a gyakorlatban nem annyira bonyolult, mint aminek a Kézikönyv alapján látszik. Először is meg kell találni a változócsillagot, ami annyival másabb, mint mondjuk az üstökösészlelésnél, hogy itt nincs az a rácsodálkozás, hogy "jé ez a paca egy üstökös!" (mint azt Messier mondta a Rák-köd megpillantásakor), hanem itt ilyen van: "jé ez a pötty a változó...vagy ez a másik pötty az...vagy mégsem?". Ezért is gyártanak változózáshoz külön térképeket.
Eután a fenti módon megtalált változó fényességét meg kell saccolni. A módszer egészen egyszerű, és ha valakinek a szemei előrefelé néznek, akkor általában már elsőre se tud nagyot tévedni.

Viszont a változózásnál nagyon fontos, hogy nem öncélú nézgelődés. Egy darab változóészleléssel nem lehet dicsekedni, vagy a klubban mutogatni, mint a mélyégrajzok esetében. Itt a saccolásokat össze kell gyűjteni, mert csak együttesen mondanak valamit az adott csillagról. És van, hogy csak 100 év elteltével.

Tarjánra olyan gyakorlatot terveztünk, amiben nem kell ennyit várni a sikerélményre, hanem csak egyéjszakás kaland lesz néhány fedési változócsillaggal.

(Ja, és zárójelben megjegyzem, hogy azoka a kollégák, akik ilyen idétlen hárombetűs nevet viselnek, mint mpt, azok ezt a változózás során szerezték, a nevük rövidítéseként).

Kvi
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.13. 16:38

Nem biztos, hogy ezzel a változózás-dologgal nagy sikert aratnék, ha valakinek eszébe jutna az én monogrammomból hárombetűs nevet gyártani... :D :D :D
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.07.13. 17:00

Arpstronomer írta:Nem biztos, hogy ezzel a változózás-dologgal nagy sikert aratnék, ha valakinek eszébe jutna az én monogrammomból hárombetűs nevet gyártani... :D :D :D


OFF
Sztem az ARP teljesen jó lenne neked :D
ON
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.07.13. 17:12

Mondd gyorsan, hogy stipistopi, és Tarjánban már ezzel a névkóddal rögzítik az észleléseidet :)

--mpt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.13. 17:45

ARP_Alfa Orionis...hmm, ezt még ízlelgetem egy darabig ;)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.13. 18:23

A változó észlelésben az a jó, hogy lehet másféle nézegeteés közben végezni. Pl. keresek efy szép, addig nem látott halmazt, ködöt, és a térképet nézve észreveszem, hogy no, ott a közelben van egy fényesebb változó, hát azt is megnézem. Vagy fordítva, a kiszemelt vált közelében a térkép feltüntet valami mélyég objektumot, hát egy füst alatt azt is negkeresem. Maga az észlelés (ha a csillag már megvan, egy-két perc alatt kész). Viszont: nem szabad mennyiségre menni. Én most általában egy este 12-25 változót észlelek le (holsfénynél persze kevesebbet). Másodszor: legjobb, ha az ember kiválaszt egy sor változót, de azokat rendszeresen észleli! Van persze olyan, amelyiknek nagy az ingadozása, én csak maximum körül látom, sebaj ha eltűnik a szemem elől, majd akad másik. Az AAVSO évente kiad táblázatot, hogy a szabályos vagy közel szabályos periódusúak kb. mikor a legfényesebbek és mikor a leghalványabbak. Térkép az AAVSO-ról letölthető. (Az előrejelzés is!) Távcső: én a jósvafői időszak alatt az első hónapokban csak puszta szemmel tudtam észlelni, így is akadt néhány. Azután megjött a 7 cm-es, azzal már a halványak is mentek. Az elmúlt években otthon egy 5 cm-essel nézegettem, azzal is volt napi 20, néha 25, és közben mást is csináltam. Vannak azután "divat programok", de ezekre nem kell sokat adni. Pl. a fényesebb változókat nem nagyon figyelik, mert hát azokat bizonyára sokan nézik - gondolják a sznobok -, és azután kiderül, hogy alig van róluk adat, mert aki csak teheti, a halványakra vadászik. Akadbak flnyes változók, amelyeket az AAVSO többezer észlelője közül 6-8-an figyelünk! Névjel: azt általában nem az észlelő, hanem a gyűjtő központ adja (már csak azért is, hogy két észlelőnek ne legyen azonos jele). Én 1949-ben az AAVSO-tól a BQ-t kaptam, mert a BL (azután a BM, BN, BO, BP) már korábban foglalt volt. Bár ezek időközben "kihaltak" a BQ hatvan év óta mardt. Ma már annyi az észlelő, hogy hárombetűs rövidítések vannak forgalomban.
No csak rajta! Szórakozásnak sem rossz! BQ.
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.07.13. 21:50

Arpstronomer írta:ARP_Alfa Orionis...hmm, ezt még ízlelgetem egy darabig ;)


A hivatalos szabály szerint a névkód első betűje a vezetéknév első betűjével egyezik meg. Így az ARP nem felel meg az előírásoknak.

Úgy látom sok sörödbe fog kerülni a megvesztegetés :-D
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.14. 07:16

KVI írta:
Arpstronomer írta:ARP_Alfa Orionis...hmm, ezt még ízlelgetem egy darabig ;)


A hivatalos szabály szerint a névkód első betűje a vezetéknév első betűjével egyezik meg. Így az ARP nem felel meg az előírásoknak.

Úgy látom sok sörödbe fog kerülni a megvesztegetés :-D


A világ legrövidebb változóészlelő amatőrkarrierének voltatok tanúi :D
No, komolyra fordítva: ha nagy leszek, mindenképp szeretnék belekóstolni! De ha jól értelek titeket, mindenképp szükség van egy olyan eszközre, amivel pontosan lehet fényességet mérni. Rádiótávcső hiányában, valamilyen CCD fénymérési módot használtok erre? Azt hiszem, felütöm az Amcs kézikönyv ide vonatkozó részét..
Flangel, a könyvet ne hagyd ki, az a bibliánk! ;)
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.07.14. 07:29

Arpstronomer írta:De ha jól értelek titeket, mindenképp szükség van egy olyan eszközre, amivel pontosan lehet fényességet mérni. Rádiótávcső hiányában, valamilyen CCD fénymérési módot használtok erre?

Nem, a változósok a saját szemüket használják a fényességbecslésre. Természetesen a változócsillag környezetében található referenciacsillagok segítik a fényességbecslést. Az Amatőrcsillagászok kézikönyvét mindenképp üsd fel a változóknál, sok hasznos tippet olvashatsz ott!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”